Šta je novo?

Nove registarske tablice

То је до софтвера. Ако меша 8 и В то дефинитивно није до фонта.
 
To je do svega. I do očajnog izbora fonta, i lošeg softvera... nadam se da su bar kamere ok.

Ja imam OK vid, sve karaktere stare tablice prepoznajem na priličnoj razdaljini, dok D i Đ na primer nema šanse da razlikujem sve dok se baš ne približim tablicama. Zato možda nije do kamera.

O onom "W", koje izgleda kao da je neko udario slepog miša i napravio mrlju, da i ne govorim.
 
Видех и прву персонализовану...

Него, има рупа у закону, по коме се можете отарасити комбинације која вам не одговара, а да не плаћате 800 евра персонализацију.
Лепо, баците једну таблицу и пријавите крађу. Како по правилнику не издају исту такву, него потпуно мењате регистрацију.....
Наравно, то се плаћа, али далеко од 800 евра......једини је бедак, ако вам опет западне нека жњ комбинација. :p
 
једном сам прошао кроз то (када су ми керови из'ели таблицу) и не бих то поново радио
 
Видео сам такси ѕа комбинациом ТX + 4 броја. Ако већ може да се бира треба избећи и она слова на која могу да се накаче кукице, нпр. шта вреди CV aко ће оне са ĆV и ČV редовно да замене са вама.
 
Video sam kombinaciju na taksi tablicama, 0xxx-TX. Oni ce da dele 4-cifrene kombinacije sa nulom?

Znaci bice 123-AB i 0123-AB i to ce biti dva razlicita broja?
 
^^ iznova nas iznenađuju, nije ni to lako, treba im odati priznanje...

e, da bar jednom bude pozitivno iznenađenje...
 
Na žalost to se neće dogoditi. Po meni jedino pozitivno rešenje bi bilo da u narednih 7 god tj. do prve promene novih tablica prihvate neko rešenje koje već postoji u Evropi recimo Nemačko. Od naše tople vode nema ništa.
 
hazard":jx1xuvko je napisao(la):
Znaci bice 123-AB i 0123-AB i to ce biti dva razlicita broja?
Да, па то смо одавно приметили.
varicak":jx1xuvko je napisao(la):
Na žalost to se neće dogoditi. Po meni jedino pozitivno rešenje bi bilo da u narednih 7 god tj. do prve promene novih tablica prihvate neko rešenje koje već postoji u Evropi recimo Nemačko. Od naše tople vode nema ništa.
И ја сам за немачко решење, али ко пита народ...
 
Videh jutros custom tablice tipa: BG 12.34 (nije ovaj broj, ali ne mogu sad da ga prizovem iz RAMa)... Kako tablica izgleda "šuplje" i prazno sa tako malo karaktera na sebi. :(
 
varicak":35prpz2r je napisao(la):
Na žalost to se neće dogoditi. Po meni jedino pozitivno rešenje bi bilo da u narednih 7 god tj. do prve promene novih tablica prihvate neko rešenje koje već postoji u Evropi recimo Nemačko. Od naše tople vode nema ništa.
Рецимо, ја сам пре пар дана видео немачку таблицу с њиховим словом о са две тачке изнад. Према томе, и они имају домаћа слова.
Наравно, сасвим је друга ствар што је графички читкија и нема силе да је помешате са обичним словом о.
 
Велика је разлика што на немачким таблицама:

- нема слова са умлаутима у делу где је регистарска ознака,
- нема парова регистарских подручја која се разликују само у умлаутима.

На СРЈ таблицама није било проблема, јер је постојало ČA, а није постојало CA и ĆA, постојало је KŠ, а није KS итд. Што се читљивости FE-Schrift-a тиче, то нећу да прежвакавам по стоти пут, јер сам самог себе већ сморио.
 
Wile E. Coyote":2jzhhf3d je napisao(la):
Велика је разлика што на немачким таблицама:

- нема слова са умлаутима у делу где је регистарска ознака,
- нема парова регистарских подручја која се разликују само у умлаутима.

На СРЈ таблицама није било проблема, јер је постојало ČA, а није постојало CA и ĆA, постојало је KŠ, а није KS итд. Што се читљивости FE-Schrift-a тиче, то нећу да прежвакавам по стоти пут, јер сам самог себе већ сморио.
ali zato u sfrj je postojalo SA i ŠA.

ja bi to rešio tako da recimo da recimo Bogatić (BĆ) dobija tablice koje počinju sa ciframa od 0-4 a bečej (BČ) da dobija tablice koje počinju ciframa od 5-9. tako ne bi došlo do preklapanja. a siguran sam da nijedno registracioni područije osim beograda ne može da dođe do polovine kombinacija....


sad što se tiče nemačkog Ö ono je isto kao i O samo je različite veličine. odnosno Ö je iste visine kao obično O, odnosno nije više za ove dve tačke... kao kad bi kod nas Č i Ć smanjili da bude iste veličine kao C.
 
MilisaV":z934slb6 je napisao(la):
ali zato u sfrj je postojalo SA i ŠA.
У праву си. Само што тада не верујем да је било камера и ове технологије која се данас користи, па да је то могло да направи збрку у иностранству.
MilisaV":z934slb6 je napisao(la):
sad što se tiče nemačkog Ö ono je isto kao i O samo je različite veličine. odnosno Ö je iste visine kao obično O, odnosno nije više za ove dve tačke... kao kad bi kod nas Č i Ć smanjili da bude iste veličine kao C.
О томе сам и ја давно размишљао, типа овога (јесте да је ово FE-Schrift који сам прилагођавао нашим приликама, али поента је јасна):

28krmzk.png
 
Е, ово је већ тотално друга прича. У овом случају, само Đ је вишак.

Јасно је да су наша слова убацили да би повећали број комбинација. Али, то је неопходно само Београду, остатак Србије су заиста могли да поштеде глупости. А могли си и Београд, да су ставили само B уместо BG а додали један карактер.
Нпр. B-123-ABC, или B-1234-AC..
Управо Немачка има регистарска подручја и са 1 и са 2 и са 3 слова. Притом, највећи градови имају 1 слово а више комбинација и обратно.

Наши су само слепачки преписали већ постојећи модел и накарабуџили га, без имало прилагођавања ситуацији.
 
Управо тако. Ознака за Београд је требало да буде само "В", а остали градови и при актуелној подели слова и бројева не морају да користе ни ć, č, ž, đ, ни x, y, z, јер су им остала слова у комбинацији са бројевима више него довољна за подручја која покривају. Сад, што су они кретени, па то раде...
 
stf":2332fqs3 je napisao(la):
Београд, да су ставили само B уместо BG а додали један карактер
sizif":2332fqs3 je napisao(la):
Управо тако. Ознака за Београд је требало да буде само "В"
Прикључујете се клубу јеретика?:D
stf":2332fqs3 je napisao(la):
Управо Немачка има регистарска подручја и са 1 и са 2 и са 3 слова. Притом, највећи градови имају 1 слово а више комбинација и обратно.
Не заснива се систем на величини. HH je Хамбург а H Хановер (додуше, код Хамбурга су историјски разлози у питању), G је Гера а GE Гелзенкирхен, има још аномалија у односу на величину са 2 и 3 слова. Заправо, ознаке су по територијалном принципу (седишта покрајина једно слово итд.), а величина се у већем броју случајева поклапа са територијалном поделом. (Да се не понављам да је мени тај систем најбољи, правио сам такав систем и за наше таблице...)
sizif":2332fqs3 je napisao(la):
остали градови и при актуелној подели слова и бројева не морају да користе ни ć, č, ž, đ, ни x, y, z, јер су им остала слова у комбинацији са бројевима више него довољна за подручја која покривају.
Апсолутно. Да су усвојили немачки систем, где не би било проблема са 7 карактера, а не југоисточноевропски систем, где и пуно мањи Загреб и Софија имају проблеме, не би морали да се глупирају са овим трипер-комбинацијама. Овако се сви спрдају са таблицама.

А знате шта је најглупље? Што је предвиђено да таблице могу имати и 8 карактера. И што су онда на силу повећавали број комбинација??? Код таксиста се таблице са 8 карактера већ појављују, и што је најлуђе, не делују толико набијено (ипак је узан фонт учинио своје, сад, друга прича је што је тај фонт нечитак). У Београду можда ипак неће бити потребно убацивати осми карактер, јер ће кроз 7 година бити замена таблица, а тешко да ће до тада да обрну два круга. Једино ако не крену из почетка, него наставе са комбинацијама.

Сизифе, не могу да ти дам још један плус данас, али СТФ је добио. Није коме је речено, већ коме је печено. :|
ЕДИТ: Сизифе, добио си и ти плус.
 
sizif":16jeq1jx je napisao(la):
Управо тако. Ознака за Београд је требало да буде само "В", а остали градови и при актуелној подели слова и бројева не морају да користе ни ć, č, ž, đ, ни x, y, z, јер су им остала слова у комбинацији са бројевима више него довољна за подручја која покривају. Сад, што су они кретени, па то раде...
Ma bar da su te kombinacije sa Y X W Č Ć Ž Đ Š ostavili za kraj....tj. prvo da se ispucaju u jednom registarskom podrucju sve kombinacije (uklj. sa 3 i 4 cifre) koje nemaju ta slova, pa onda one sa WXY ali bez nasih slova, a onda one sa nasim slovima ali bez WXY, pa tek onda one tipa WĐ (jer su te najnakaradnije).

U vecini gradova se ne bi pojavile, i tamo gde bi se pojavile (bgd.) ne bi ih bilo toliko. A ovako je svaka 3, 4 tablica takva. Naravno o tome niko nije razmisljao.

I na kraju, ne znam koji su andrak uvodili slova na tablice, kada je bilo sasvim dovoljno cisto numerickih kombinacija ranije? Narocito sad sa dodatnim (tj. usitnjenim) reg. podrucjima.
 
Potpuno je jasno o čemu se radi:

Kad god pomislimo da bi nešto moglo da se uradi NORMALNO i zdravorazumski, kad ono ispadne još gore nego što je iko mogao da pretpostavi.

To je sistem koji mora da se poštoje izgleda.

PS: Inače gubimo naš nacionalni identitet.
 
hazard":f8r3kjoq je napisao(la):
I na kraju, ne znam koji su andrak uvodili slova na tablice, kada je bilo sasvim dovoljno cisto numerickih kombinacija ranije? Narocito sad sa dodatnim (tj. usitnjenim) reg. podrucjima.
Постоје три објашњења:

- Нису хтели да гузе 8 карактера на таблице, па су убацили слова, јер то даје више комбинација;
- Стандард ЕУ је да у регистарској ознаци буду и цифре и слова;
- Видела жаба да се коњи ј**у, па раширила ноге.
 
Ево једно практично питање. Нпр. када се купује вињета како се третирају слова са кукицама? Када се купује мађарска вињета, шалтерски радник да комад папира на ком треба да се напише број таблице, потом они издају потврду са тим бројем а у бази се води број и на основу тога врше провере.
 
Wile E. Coyote":dc4wx1yq je napisao(la):
hazard":dc4wx1yq je napisao(la):
I na kraju, ne znam koji su andrak uvodili slova na tablice, kada je bilo sasvim dovoljno cisto numerickih kombinacija ranije? Narocito sad sa dodatnim (tj. usitnjenim) reg. podrucjima.
Постоје три објашњења:

- Нису хтели да гузе 8 карактера на таблице, па су убацили слова, јер то даје више комбинација;
- Стандард ЕУ је да у регистарској ознаци буду и цифре и слова;
- Видела жаба да се коњи ј**у, па раширила ноге.
A 1234-AB nije 8 karaktera?
Pre ce biti ova druga dva razloga...

(a ja mislio postoji neki prakticni razlog, tipa, brojevi sa slovima se lakse pamte, ili tako nesto)
 
Vrh