Šta je novo?

Nove registarske tablice

Urbanista":a3syczbc je napisao(la):
Sem toga, u Nemačkoj samo veliki gradovi imaju jedno slovo (osim Hamburga koji je izuzetak i ima"HH").
У питању су историјски разлози, јер је то скраћеница од "Hansestadt Hamburg". Уосталом, H је ознака за Хановер. С друге стране, то није правило. G је ознака за град Гера, а GE за Гелзенкирхен. Има још примера, само су у питању двословне и трословне ознаке.
Urbanista":a3syczbc je napisao(la):
A meni bi bilo glupo da izgubimo ono "Bege" za BG...
Мени не, доста главних градова у Европи имају ознаку од једног слова. Још бисмо се осетили и већима него што јесмо. :lol: Пре свега, у питању би била практичност једнословне ознаке за Београд, због могућности да се остави 6 карактера за број и да не буде гурања на таблици. N?, S?, K и P у том смислу нису толико неопходни. Али, као што рекох, вероватно сам у мањини. То је неки мој концепт који сам направио давних дана и који, ако се мени допада, не мора да значи да се и другима допада. :)
hazard":a3syczbc je napisao(la):
Manje-vise svaka opstina ima svoj grb. Caka je u tome sto, kao sto rekoh, nema svaka opstina svoje tablice. Koji grb staviti na tablice koje pokrivaju nekoliko opstina?
Вероватно онај грб чија је скраћеница на таблици. Друга варијанта (по мени, мање логична) је да свака општина има свој грб, а ознака да буде заједничка. Трећа варијанта (по мени, најмање логична) је да свака општина има своје таблице. Тако би трословне ознаке и те како имале смисла. :D
 
Wile E. Coyote":3ecd7mu6 je napisao(la):
Urbanista":3ecd7mu6 je napisao(la):
A meni bi bilo glupo da izgubimo ono "Bege" za BG...
Мени не, доста главних градова у Европи имају ознаку од једног слова. Још бисмо се осетили и већима него што јесмо. :lol: Пре свега, у питању би била практичност једнословне ознаке за Београд, због могућности да се остави 6 карактера за број и да не буде гурања на таблици. N?, S?, K и P у том смислу нису толико неопходни. Али, као што рекох, вероватно сам у мањини. То је неки мој концепт који сам направио давних дана и који, ако се мени допада, не мора да значи да се и другима допада. :)
Ali treba da zadržimo nešto svoje, ne moramo da se uvek osvrćemo na strane primere...
"BG" je u neku ruku "brend" kod nas i u okolnim zemljama...

Tablice su dugačke i nema guranja, čak ima dosta slobodnog prostora, a slova nisu samo zbog kombinatorike već i zbog lakšeg pamćenja ukoliko je vozilo u bekstvu i sl.
 
Urbanista":1ky3g2rz je napisao(la):
Ali treba da zadržimo nešto svoje, ne moramo da se uvek osvrćemo na strane primere...
"BG" je u neku ruku "brend" kod nas i u okolnim zemljama...
Хм... сад, да ли нам је такав бренд потребан, можда јесте, а можда и није. Уосталом, довољно смо задржавали "своје" таблице. Треба их променити, али топла вода је већ измишљена, а сви знамо ко има најдужу традицију на свету у аутомобилизму. ;) С друге стране, Хрвати гурају 8 карактера на загребачким таблицама. Мени то не делује лепо, али вероватно претерујем. У том случају, вероватно је најбоље ово што је Хазард рекао: кад се испуцају све комбинације (јер ће сигурно доћи до тога у будућности), боље је прећи на миксовање слова и цифара, него стављати 4 цифре и 2 слова.
 
Pre neki dan je izjavio dacic da trebaju jos neki zakoni da se donesu i bice i biometrijska vozacka uz nove tablice,sigurno sada rade na njoj.Jej! :kk:
 
Podzakonski akti. Novi Zakon je "samo" okvir - sve ostalo mora da se regulise dodatnim aktima i pravilnicima. Zato je i cela procedura toliko trajala da Zakon krene da se primenjuje.
Uostalom, kao da je bitno - ako smo ove table imali tolike decenije, sacekacemo jos par meseci. Vazno je samo da se sve sprovede kvalitetno i permanentno.
 
Juče sam na Pinkovom Dnevniku gledao jednu reportažu, novinar je svratio do Topčidera u Zavod da naprave priču o novim tablicama i dok je novinar objašnjavao kako stoje stvari – držao je u rukama jednu beogradsku tablicu koja je na kraju imala slovo "Y"! Dakle, W, X, Y će definitivno postojati na tablicama!

Rekao je da će zamena starih krenuti sredinom sledeće godine...
 
Urbanista":2tyc7gqk je napisao(la):
Juče sam na Pinkovom Dnevniku gledao jednu reportažu, novinar je svratio do Topčidera u Zavod da naprave priču o novim tablicama i dok je novinar objašnjavao kako stoje stvari – držao je u rukama jednu beogradsku tablicu koja je na kraju imala slovo "Y"! Dakle, W, X, Y će definitivno postojati na tablicama!
Da, a postojaće i naša slova - Š, Ž, Č, Đ, Ć. Jedva čekam da vidim kombinaciju ĐY ili ŽW. :lol:
 
Kad odemo preko grane, misliće da smo Česi ili Poljaci... :lool:
Haahahahaa... ĐY, ŽW, ŠX. ŽY... :bash:
 
Vračar":1g7k1ci2 je napisao(la):
Urbanista":1g7k1ci2 je napisao(la):
Juče sam na Pinkovom Dnevniku gledao jednu reportažu, novinar je svratio do Topčidera u Zavod da naprave priču o novim tablicama i dok je novinar objašnjavao kako stoje stvari – držao je u rukama jednu beogradsku tablicu koja je na kraju imala slovo "Y"! Dakle, W, X, Y će definitivno postojati na tablicama!
Da, a postojaće i naša slova - Š, Ž, Č, Đ, Ć. Jedva čekam da vidim kombinaciju ĐY ili ŽW. :lol:
Надао сам се, додуше, без основа, јер је то било познато, да неће убацивати страна слова. :bash: С тим што толико дебилних комбинација типа ŠX, QĆ итд, колико сам схватио, неће бити. Ако сам добро схватио, у регистарску ознаку улази 26 слова, што значи да нема слова Š, Ž, Č, Đ, Ć и да ће бити "само" глупости типа ŠA-123-XY.
 
Wile E. Coyote":3mpo22la je napisao(la):
Надао сам се, додуше, без основа, јер је то било познато, да неће убацивати страна слова. :bash: С тим што толико дебилних комбинација типа ŠX, QĆ итд, колико сам схватио, неће бити. Ако сам добро схватио, у регистарску ознаку улази 26 слова, што значи да нема слова Š, Ž, Č, Đ, Ć и да ће бити "само" глупости типа ŠA-123-XY.
Hahaha... "Q" sam potpuno zaboravio! Vrh!

ŠA [sub]ША[/sub]123 ĐQ

:bash:
 
Грешиш. Đ неће бити у другом делу таблица (а, по свој прилици, ни у првом).
 
Немој да му квариш забаву.
 
Ма наравно да није, небулозно је и једно и друго. Ако већ нису имали довољно слова (што се могло решити на другачији начин), мање небулозно би било да су биле комбинације типа ŠA-123-ČĆ. Шта ћеш кад неко хоће да буде већи католик од папе.
 
Slovo Š će biti tu samo dekorativno, koliko sam razumeo, tablice ŠA1234WX biće ekvivalent SA2134WX. S te strane, ima smisla.
 
Meni nije jasno kako je Topčider već sada dospeo do slova "Y"?!
Kakva je to kombinatorika?! Koliko to Beograd ima vozila da smo dospeli do slova "Y"?!
 
Pa tu je sigurno u pitanju nasumican izbor kombinacija. Ne verujem da su krenuli od BG 000 AA, BG 000 AB itd.
 
Urbanista":3tn1t88m je napisao(la):
Meni nije jasno kako je Topčider već sada dospeo do slova "Y"?!
Kakva je to kombinatorika?! Koliko to Beograd ima vozila da smo dospeli do slova "Y"?!
Има више од могућег броја комбинација, али пре ће бити ово што Ненад каже.
 
Vrh