Šta je novo?

Nove opštine

. . .у северним насељима Палилуле, Калуђерици и Батаји. А само та насеља су довољна да се осигура власт у БГ.

a naj manje se i ulaze u njih :rant:

eh . . . ma Šecerovski bi mi bio favorit , samo da se nadje na sledocoj listi :lool:
 
boca-ica":10yunjbz je napisao(la):
Koliko vidim Surčin kako se odvoji procvetao

Surčin ima aerodrom koji ima veliki promet, kao i dosta zemljišta pored autoputa kojim se trgovalo, pa se budžet konstantno punio.

Bilo koja druga nova gradska opština neće ni blizu imati slične uslove.

Što opet ne znači da ne treba da se odvoje, samo neće tek tako da procvetaju.
 
@medjutim
Da , delimicno si u pravu.
Ali cinjenica da Obilaznica prolazi kroz znacajan deo planirane nove opstine Zeleznik (ili kako god se zvala)
daje stanovnicima ovog podrucja nadu da bi imali prihoda da se razvijaju
( i tu se moze ocekivati promet zemljista i neka izgradnja lake industrijske i trgovinske delatnosti), jer su decenijama zapostavljeni od strane opstinskih vlasti.
Takodje, vecina vas je mladje pa se ne seca nekadasnjih privrednih aktivnosti u Beogradu. :grand:
Zeleznik, Baric, Umka, i druga naselja koja nemaju resena osnovna komunalna pitanja
bila su industrijski centri opstine Cukarica.
Gradjani tih naselja nisu imali gotovo nista od toga, a budzet se lepo punio sa njihovog podrucja.

Ista je situacija i sa prigradskim opstinama koje je grad upravo zbog profita uzeo pod svoje (Obrenovac - TENT,
Lazarevac - KOLUBARA, Mladenovac - DRAPSIN, JUGOAZBEST, Grocka - PKB Plantaze...)
 
Mislim da bi bilo prakticnije da se odredi koji procenat para mora biti ulozen jednako u svim djelovima opstine umjesto stvaranja novih sa novom administracijom i novim javnim preduzecima ,Takodje treba naci bolji nacin za podjelu para koje grad raspodjeljuje postojecim opstinama
 
Svaka opstina bi trebalo da pronadje svoju primarnu delatnost iz koje ce imati prihod. Eto primer Grocka. Glavna delatnost bi trebalo da bude vocarstvo i vinogradarstvo, ali to je samo oko 50% opstine (teritorije). Ostalih 50%, blizi gradu, Kaludjerica, Lestane, Vinca su vise industrijska naselja i imaju veliki potencijal u toj oblasti. Novonastale opstine bi imalo mnogo vece sanse da povecaju prihod i jednostavno procvetaju.
Eto pre neki dan je bio predsednik opstine Grocke u Beogradskoj hronici. Jedno od pitanja je bilo koliko je opstina zaduzena i da li moze da se na neki nacin izvuce. Odgovor predsednika je bio da je opstina previse zaduzena i da trenutno ni Grad ni Republika ne mogu da je izbave iz dugova. Opstina jednostavno nema izvor prihoda, ili onaj koji ima, nije dovoljan.
 
marrecar":2ezhnmel je napisao(la):
Svaka opstina bi trebalo da pronadje svoju primarnu delatnost iz koje ce imati prihod. Eto primer Grocka.

:bash:

Tito je umro 1980. Planska ekonomija ukinuta je pre 20 godina. Nije na opstinskim vlastima da "pronalaze" i "odredjuju" primarnu delatnost kojom ce se njeni stanovnici baviti. Opstinari treba da razmisljaju iskljucivo o komunalnim problemima svojih gradjana (lokalni putevi i ulice, vodovod, gasovod, struja, komunikacije, kanalizacija, vrtici, primarna zdravstvena zastita, smece). I to sve treba da gledaju da obezbede sto jeftinije i sto efikasnije, da paze kako trose svaki dinar, da svoje gradjane ne bi opteretili velikim nametima. Onda, kada budu imali ovakve uslove, njihovi gradjani ce sami pronaci profitabilne delatnosti.
 
Izvinjavam se na dvosmislenoj recenici. Mislio sam na opstinu kao jedinicu, ne kao vlast. Npr. preduzece treba da ima svoj orijentacioni plan, odnosno delatnost i proizvode kojim ce se baviti. Time ne mislim na upravnike preduzeca. Izvinjavam se opet na dvosmislenosti. ;)
 
Често се помиње Дунавски венац па се ја осећам као обавезан да појасним.
Мислим да су грађани овог подручја у суштини против оваквог пројекта јер је празан. Они који би били за вероватно су у потпуности не заинтересовани па би то било у духу - Хајде ако ће нам то бити боље.
Стално бомбардују како су грађани одушевљени, како је то решење итд. То просто није истина. Користе тоталну не заинтересованост мојих комшија за свој крај, која се огледа и у учешћу на овом форуму, као и у борби за своја права, подизању гласа - НИГДЕ...

Одјек има чињеница да су представници тог удружења пуни пара, па могу да се баве промоцијом своје идеје.
На седишту фирме дуго је у дебелом стаклу стојала слика Чеде Јовановића. Исти са својом странком у овом делу града има проценат подршке од око НИШТА.
И ако на изборима лдп, није могао бити фактор, да ли због те везе са овим удружењем, или тадашње подршке влади демократа за буџет у парламенту. Углавном у овом крају имали су утицај у виду држања неких трибина о каналима, легализацији итд предпостављам под покровитељством општине, али били су присутни и без подршке се бавили локалним питањима.
 
Једна за анти-грочане :mrgreen:
971226_4787191128985_1981467836_n.jpg
 
Somi303 lepo jasno rečeno :)
mada to bi moglo da se primeni i na Batajnicu :(
I ako nisu primarna polit. stranka Radikali su preuzeli inicijativu ,,Batajnica-opština,,
i kao takvi zacemetirali su ikakva razmišljanja na tu temu i šansu da to ona i uskoro postane. . .

U narednom periodu po uzoru na STFa tema Grocka viewtopic.php?f=13&t=2509
otvoriću posebnu temu Batajnica (nadam se pomoći i ostalih forumaša)
gde ne samo da ce biti prikaza trenutnog stanja
već i interesntnih projekata-gradilišta a ni saobracaj nije za zanemarivanje
naročito što sam grad ima a i radice još mega projekte vezane za samu Batajnicu
 
Batajnica kao opstina je potpuno neodrziva...
Ne trebaju nam nove opstine vec vece nadleznosti sadasnjih...
 
Po teritoriji, po broju stanovnika, industriji , saobracaju . . . .prevazišla je ne mali broj opština u Srbiji
to sam i ja do skora mislo da je potrebna samo bolja organizacija , nadležnosti
al ubi javšluk, otimačina i gluvoća preglomazne opštine
Primera bezbroj poćevši od prašnjavog zahteva za ozelenjavanjem zatvorene gradske deponije
pa do zadovoljenja manjih urbanih osnovnih potreba. . .
I čemu više strpljenje, moljakanje i čekanje ?
 
marrecar":3eiyh0vw je napisao(la):
Od toga niko ne dobija. Vec dosta godina unazad postoji prica o osnivanju opstine Kaludjerica (sto je stf objasnio), medju kojima bi pripala i naselja Vinca, Lestane, Bolec i Ritopek. Prvenstveno je ideja nastala zbog geografskog polozaja jer za navedena naselja, samo sedista Opstine je previse udaljeno. Zatim se tome pridruzuje i cinjenica da je poboljsanju istih naselja doprineo vecinom Grad, dok opstina vrlo malo ucestvuje u ovom delu. Neki se protive tome, ja ne znam zasto, meni je to super ideja, jer ocigledno je i da opstina ucestvuje u poboljsanju nekih delova, sto je i ovaj predlog "vracanja" linije 301. Grocka ima previse naselja, malih, za jednu opstinu i ne moze da balansira izmedju svih, jer su istocni i zapadni deo potpuna suprotnost, kako po razvijenosti, tako i po delatnostima.
Ја бих волео да се Калуђерица и поменута насеља одвоје и оформе једну општину. Тек би сте онда видели шта значи фаворизовање једног насеља и апсолутно никакво улагање у остала као што сада кукате. Сада кукате апсолутно непотребно јер би по причи становника ових насеља у Гроцкој требало видети куле и градове, а види се супротно.
Враћање 301 је једини потез општине ка побољшању живота овде, а ви ето опет то користите за упирање прстом. Треба ли да напоменем да 301 није враћена већ је тражена? То доказује колико је општина немоћна, што ће потврдити и стопостотно одбијање захтева.
 
Пре неког времена сам имао сличну расправу са чланом "Приградски" из Калуђерице. После подуже оштре расправе, закључили смо да никоме није добро, да се ни у једно насеље не улаже, да нико није "прогутао паре" јер пара НЕМА.

А ми се међусобно гриземо и препиремо око митске "Општине Калуђерица" која је у пракси неостварива што значи да смо ту где смо и да треба да се боримо заједно уз међусобна уважавања и велике компромисе. Приметићете да је та митска општина била адут скоро свим странкама и доносила им локалне победе да би идеја јако брзо била заборављена - јер је немогућа. Просто и једноставно.

Нико није луд да од једног губиташа прави два, са две администрације, дуплим јавним предузећима и свих дуговима који таква предузећа доносе.

Јер, пре свега, само Калуђерици за подмиривање најосновније потребне инфраструктуре потребан је буџет Њујорка, а где су остала насеља. Освестите се "северњаци", осуђени смо једни на друге.

:)
 
Зашто би смо и ми били осуђени на пропаст, ако би се отарасили терета? Ионако никаква корист од њих, :blah: од насеља.
 
stf wrote:...Нико није луд да од једног губиташа прави два, са две администрације, дуплим јавним предузећима и свих дуговима који таква предузећа доносе....
,,Otcepljenje,, Surčina od Zemuna
je primer ubrzanja i efikasnosti prelaska sa preglomaznog i sporog sistema
opravdano je jer upravo deo sredstava koja troši velika jesu dovoljna za manju administraciju
jer to i sve prisutnija elektronska uprava i omogucava .
Jedan službenik za deset el. aplikacija (poslova ) umesto deset pečatonosca na deset šaltera.
( primer: u Batajničkoj mesnoj kanc. placamo deo udupljene administracije - matičar sekret. itd)

I ako sam protiv ,,množenja,, administracija
stoji da su grubo narušena prava svake lokalne zajednice
jer nigde nije ponudjeno izjšnjavanje (lokal-referendum) gradjana lokalne zajednice
te ako se prisetimo, Surčin se otcepio uz upotrebu fizičke snage- silom

Iz tog proizilazi da gradjani nemaju slobodu ni prava lokalne zajednice
jer su u kandžama ,,praistoriskih,, administrativnih sistema

Zamrzao se i ,,pokret,, za Batajnica-opština i da sam ga podržao
siguran sam da nema tu leba bez kuke i motike - tj. Surčinskog modela osnivanja novih BGopština
 
Da citiram drugi deo, cisto da ne ponavljam sebe.
Ne bih da raspravljam ovde o opstinama, ocigledno je da imamo razlicita uverenja. Sve sto sam napisao je bilo iz moje perspektive, sto ne znaci da je u potpunosti tacno, kao i ti iz tvoje perspektive. Slazem se dosta u vezi sa tobom, ali svejedno, Grocka nece propasti bez ovog dela opstine, ako Kaludjerica propadne, to je njihova krivica, vi onda ne biste imali nikakve veze sa time, i sto je najbolje, samo bi se smejali. Kako god, ja cu uvek podrzavati tu ideju da se odvoji, najvise iz licnih razloga i uverenja, politika nikako, ni u najmanjoj meri, ne utice na moje razmisljanje.

Ako se ikada formira nova opstina i ako, kako vi kazete, opet bude ista situacija da se sve radi samo u sedistu opstine, meni ce biti svejedno. Tada barem necu morati da putujem dva sata do sedista opstine da bih zavrsio nesto za 5 minuta. Necu prolaziti pored divljih deponija (citaj neodnesenog djubreta jer je firma u losem stanju). Ponasate se kao da ne zelite da se odvoji, a onda "pljujete" po naseljima. Na vasu srecu ova tema se pojavljuje samo uoci izbora. Samo nikada necu shvatiti licemerje da nikada ne uvazavate necija misljenja i poglede, makar bili i suludi.
 
boca-ica":1y38rrwb je napisao(la):
Surčin se otcepio uz upotrebu fizičke snage- silom
Била је то стварно лепа представа за масе ... не буди наиван Боцо, једини разлог зашто је Сурчин добио је политичко прање пара ДС-а преко Аеродрома ...
marrecar":1y38rrwb je napisao(la):
Tada barem necu morati da putujem dva sata do sedista opstine da bih zavrsio nesto za 5 minuta.

Ето колико смо ми сулудо друштво. Уместо да тражимо да се јавна управа електронски модернизује, те да нема потребе долазити у централу (тековине 21. века) и да се све може завршити у самом месту становања у месној заједници, ми се уситњавамо и гомиламо средњевековну администрацију ... неће нама бити никад боље.

Овај локални сепаратизам је иста национална бољка као и дељење на Србе и Србијанце, на Босанце, Црногорце, на Војвођане, Београђане ... 20 подела Срба на Србе. ..

страшно
 
marrecar":13fg3yt2 je napisao(la):
Ako se ikada formira nova opstina i ako, kako vi kazete, opet bude ista situacija da se sve radi samo u sedistu opstine, meni ce biti svejedno. Tada barem necu morati da putujem dva sata do sedista opstine da bih zavrsio nesto za 5 minuta. Necu prolaziti pored divljih deponija (citaj neodnesenog djubreta jer je firma u losem stanju). Ponasate se kao da ne zelite da se odvoji, a onda "pljujete" po naseljima. Na vasu srecu ova tema se pojavljuje samo uoci izbora. Samo nikada necu shvatiti licemerje da nikada ne uvazavate necija misljenja i poglede, makar bili i suludi.
Живиш на 2 сата од Гроцке? Јеси ли сигуран да је она твоја општина уопште? За депоније је врвтно крив град који неће да стави Гроцку под надлежност "Градске чистоће", али хоће да загађује поменуту општину својом огромном депонијом.. Ја сам рекао да сам ја за дељење, а пљување и неуважавање других сте "ви" почели са својим пљувањем Гроцке иако је очигледно да оно што тврдите није тачно тако да немојмо о томе ко је лицемер овде.
 
Pardon, 2 sata do-od opstine mi treba, 10 min. do stanice, 10 minuta do Vince, oko 40 minuta do Grocke (uzimajuci u obzir cekanje autobusa), zatim unazad kad se sve sabere 2 sata. To za deponije/djubre se slazem, ali opet gledajuci da je sama firma upropastena u grani koja treba da bude potpuno profitabilna. Mozda sam preterao sa tim pljuvanjem, mada bih te podsetio na jednu tvoju poruku samo par obrta unazad.
 
Pa sadasnja opstina Grocka ce otvoriti isturene saltere ako se nevaram u kaludjerici ,vinci ,lestanima ,i jos negdje takv je plan nepratim u zadnje vrijeme
 
marrecar

AKo je komunalno preduzeće upropašteno, ne razumem to bežanje od problema osnivanjem nove opštine. Takav stav mu dođe kao da su preduzeće upropastili samo stanovnici juga, kao da ono nije zajedničko ...
 
marrecar":2uby153w je napisao(la):
Pardon, 2 sata do-od opstine mi treba, 10 min. do stanice, 10 minuta do Vince, oko 40 minuta do Grocke (uzimajuci u obzir cekanje autobusa), zatim unazad kad se sve sabere 2 sata. To za deponije/djubre se slazem, ali opet gledajuci da je sama firma upropastena u grani koja treba da bude potpuno profitabilna. Mozda sam preterao sa tim pljuvanjem, mada bih te podsetio na jednu tvoju poruku samo par obrta unazad.
Релативно глуп аргумент, није општина крива што дјп не жели да побољша превоз. Мени аутобусом треба 40 минута јер при изласку из 303 видим 302 како пролази јер су не усклађени поласци. Буду прецизан, која порука је у питању? У принципу у свакој тражим одвајање Калуђерице.
 
@stf Nije to bzanje od problema nego konstatacija da Opstina ne ume da pomogne svom preduzecu (ne samo finansijski). Ako vidi da nesto ne funkcionise, to nije sigurno zato sto nema dovoljno otpada.
@Somi303 Ne bih rekao da je glup argument. Nije poenta to sto je djp tako odredio linije, mogu ja i kolima da dodjem, a put ce opet biti dug u odnosu na to da postoji nova opstina. Opstini je trebalo toliko vremena da se seti da otvori ispostave i da omoguci svojim stanovnicima da brzo rese neke stvari. Ja se nadam da ce zaista otvoriti te ispostave kao sto je direktor rekao.
 
Vrh