Београд
Странке прекрајају Београд
Уједињени региони Србије и Демократска странка сагласни да је потребно више општина у престоници, али се не слажу око њиховог броја. – „Умножавање” тек после локалних избора
Ако Скупштина града усвоји предлог Уједињених региона Србије (УРС) о промени градског статута, пут за формирање нових градских општина биће отворен. Шансе да градски одборници прихвате ту иницијативу порасле су пре неколико дана, када је и Демократска странка обзнанила да га подржава, мада је пре годину дана, када је УРС почео да промовише ту идеју, тврдила да за нове општине нема довољно новца. ДС се, кажу у Градском одбору те странке, није предомислио, већ је тада био уверен, као и данас, да пара нема за седам нових општина које предлаже УРС. Само су делови Палилуле, Земуна и Гроцке, у којима живи око 220.000 људи, сазрели, просуђује ДС, да се одвоје.
По којим параметрима су ДС и УРС процењивали институционалну, инфраструктурну и финансијску спремност појединих крајева града да постану одрживе општине, није до краја познато. Анализе на основу којих су ушли у кампању за тај циљ засад не обелодањују.
Сигурно је да нове општине неће бити формиране пре следећих локалних избора, на пролеће следеће године, ако не и раније. Процедура за утабавање терена њиховом оснивању ће, и после поједностављивања поступка које предлаже УРС, остати превише сложена да би до тада била окончана.
Било како било, представници УРС-а ће 5. децембра градоначелнику Ђиласу предати 100.000 потписа подршке грађана њиховој иницијативи, од чега је 40.000 парафа прикупљено у подручјима која би требало да буду засебне локалне самоуправе, најављује Мирослав Чучковић, члан Градског већа и УРС-а.
Ако се „отцепе”, ова насеља ће морати да се ухвате у коштац са недостатком елементарне инфраструктуре. Смештај за општинска седишта се још и може сазидати или изнајмити, али је изградња водоводне и канализационе мреже много скупља и дуготрајнија.
– У насељима која видимо као нове општине подигнути су домови здравља, основне школе, вртићи, улице су асфалтиране, појачане су линије јавног превоза. То је основна инфраструктура неопходна за функционисање општине – каже Данило Башић, заменик председника Градског одбора ДС-а и председник општине Палилула.
Комунална недовршеност, сматрају у УРС-у, само је разлог више да седам делова града постану општине: као издвојене целине би могли самостално да конкуришу за средства републике за изградњу инфраструктуре.
– Дом здравља у Борчи, насељу са 15.000 становника, не може да буде изграђен док о левој обали Дунава брине општина Палилула. Јер, за њену скупштину приоритети су урбани део, али и Вишњичка бања, Карабурма… Најбољи аргумент за нашу иницијативу је Сурчин, који се 2004. одвојио од Земуна. Тада је имао почетни буџет од 50 милиона, а данас он износи милијарду и 50 милиона динара. У међувремену је тамо изграђена канализација, почело је зидање дома здравља, подигнуто је наутичко село, уређене су обале Саве, направљена Добановачка петља, оживела је индустријска зона, а становници Сурчина имају највеће просечне зараде у Београду. То не би успели да су остали у Земуну, који се мучи уређењем урбаног дела, Дунавског кеја, улица у центру – наводи Чучковић.
Сем за седишта управе, нове територијалне јединице не би на терет градског буџета натовариле додатне трошкове. Оне би преузеле људе из општина од којих би се одвојиле, као и вишкове из осталих општина, објашњава Данило Башић.
Ниједна странка у градској скупштини не одбија идеју да се оснују нове општине, каже Башић, па ће Статут можда бити промењен једногласно. Ако не у престоничком парламенту, трзавице су готово извесне у реализацији предлога, пошто ДС нема намеру да подржи стварање четири општине са УРС-овог списка.
– Око тога неће бити трговине и компромиса, искључујем могућност да се „нађемо” на четири или пет општина. Само су три дела града спремна да постану засебне јединице – изричит је Башић.
----------------------------------------------
Могуће нове општине
Предлог УРС-а:
Дунавски венац (Палилула)
Посавски венац (Чукарица)
Авалски венац (Вождовац)
Бежанијска коса (Нови Београд)
Батајница (Земун)
Ресник (Раковица)
Калуђерица (Гроцка)
Предлог ДС-а:
Калуђерица–Лештане–Винча–Ритопек–Болеч (Гроцка)
Дунавски венац (Палилула)
Батајница–Бусије–Грмовац–Угриновци (Земун)
----------------------------------------------
Сценарио промене Статута града, што је предуслов за формирање нових општина
Представници Уједињених региона Србије предају иницијативу градоначелнику, уз то прилажу и потписе подршке грађана
Одборници Скупштине града се на првој следећој седници – крајем децембра – натполовичном већином изјашњавају о формирању комисије за измену Статута
Комисија коју чине представници свих владајућих странака до 1. фебруара 2012. доноси текст измењеног Статута
Предлог текста иде на јавну расправу која траје 30 дана и у којој примедбе дају све градске општине и заинтересовани грађани
Прерађен и допуњен текст се 1. марта упућује Градском већу које се одмах изјашњава о њему. О усвајању се одлучује двотрећинском већином (веће има 13 чланова, плус градоначелник и његов заменик)
Следи расписивање саветодавног референдума, који би се, по УРС-овом предлогу, одржао на дан локалних избора. Изјашњавали би се житељи општина из којих би се издвојиле нове јединице локалне самоуправе
Текст новог статута шаље се на прву следећу седницу одборницима престоничког парламента. Биће усвојен уколико га подржи више од половине одборника.
В. Вукасовић – Д. Буквић
објављено: 18.11.2011.