Izvor: DanasAutor: Z. Miladinović
Niš - Niški gradonačelnik Miloš Simonović rekao je juče da „očekuje zahtev“ Delta Holdinga za izgradnju Delta sitija u Nišu, koji bi u tom slučaju bio drugi „virtuelni grad“ biznismena Miroslava Miškovića u Srbiji.
- Posle nedavne privatizacije Niš-ekspresa od strane Delta holdinga, koja se do sada nije bavila delatnošću javnog prevoza, logika nameće da će se razgovarati o takvoj mogućnosti. Ja očekujem takav zahtev jer je logično da novi vlasnik Niš-ekspresa preseli njegove garaže iz centra grada na periferiju, a da atraktivnu gradsku lokaciju na kojoj se sada nalaze, iskoristi za poslovno-stambene objekte - rekao je Simonovićza Danas.
On je kazao da je „interes Niša uvek bio“ da se iz centra grada izmesti garaža Niš-ekspresa, ali da grad ima obavezu da „vodi računa“ da privatizacija ne prouzrokuje otpuštanje radnika. - Činjenica je da veliki investitori imaju ideju da učešćem u privatizaciji firmi u Nišu dođu relativno jeftino do jako kvalitetnih površina za gradnju. Ali, mi nemamo prava da im izlaženjem u susret „pomognemo“ da radnici u tim firmama ostanu bez posla - rekao je on, dodajući da će se o tom socijalnom momentu voditi računa i prilikom donošenja planske dokumentacije kojom bi se promenila namena lokacije na kojoj su garaže Niš-ekspresa.
Pre privatizacije Niš-ekspresa „procurele“ su nezvanične informacije da je Miškovićnavodno zainteresovan za njegovu kupovinu zbog zemljišta u ekstra gradskoj zoni, koje je pogodno za otvaranje Delta sitija. Niš-ekspres je privatizovan 18. novembra ove godine na tenderu na kojem je jedinu ponudu dao konzorcijum Delta rilestejt i zaposlenih sa dugogodišnjim generalnim direktorom Niš-ekspresa Zoranom Jovanovićem na čelu. Konzorcijumu je prodato 57,5 odsto kapitala firme za 3,27 miliona evra. Do sada je 82 odsto vlasništva Niš-ekspresa činio društveni kapital, dok su ostali vlasnici imali po manje od 0,1 odsto udela.
Vrednost kapitala Niš-ekspresa procenjena je na 770 miliona dinara, a njegova aktiva na 1,49 milijardi dinara. Firma zapošljava 2.829 radnika i raspolaže sa više od 500 autobusa i 14 kamiona. Auto-baza firme prostire se na površini od 6,5 hektara. Niš-ekspres spada među najveće autoprevozničke firme u Srbiji, koja se bavi gradskim, međugradskim i međudržavnim saobraćajem, kao i proizvodnjom autobusa. Nedavno je obeležila 50 godina postojanja.
Da li je ovo tačno ili je u pitanju još jedno "pesničko" preterivanje?koja se bavi gradskim, međugradskim i međudržavnim saobraćajem, kao i proizvodnjom autobusa.
извор НовостиZ. PETKOVIĆ, 05.11.2008
ZNA se već da će Niš biti domaćin grupe, u kojoj će igrati naša reprezentacija na Evropskom prvenstvu 2012. godine u Srbiji. Ali, zna se i da "Čair" ima mnogo nedostataka i da ne zadovoljava kriterijume jednog tako velikog takmičenja.
Stoga je generalni sekretar RSS Božidar Đurković proteklog vikenda održao sastanak sa čelnicima grada, a prisustvovao je i jedan funkcioner Ministarstva omladine i sporta. Iako nije iznosio detalje, Đurković je, ipak, bio dovoljno jasan.
- Mogu da budem optimista i verujem da ćemo iznaći sredstva da Niš dobije novu halu. Suma nije mala, ali Niš kao grad i ova publika zaslužuju veći komfor. Osim toga, reprezentativci su kategorični da žele samo ovde da igraju, pa im moramo izaći
u susret - pomalo u šali, a više u zbilji je govorio prvi operativac Saveza.
Nadavno je prezentovan projekat nove hale, kapaciteta 4.500 mesta, čija izgradnja bi koštala oko osam miliona evra i jasno je da u njenoj izgradnji učešće mora da uzme i država, jer u gradskom budžetu Niša, jednostavno, nema novca za ovako kapitalan objekat. Ali, ako se u obzir uzme činjenica da bi samo aklimatizacija hale "Čair" koštala 53 miliona dinara, jasno je da bi ideja o novoj hali morala dobro da se razmotri.
Poređenja radi, u Hrvatskoj je za potrebe prvenstva sveta, koje će se održati u januaru 2009. izgrađeno pet novih dvorana. Prvenstvo Evrope u Srbiji 2012. igraće se u: Beogradu, Novom Sadu, Vršcu i Nišu.
извор Глас јавностиJedini lek stadionu izgrađenom 1953. godine jeste srušiti ga do temelja i podići novi. Ali, to košta, a grad para nema
NIŠ - Gradski stadion na Čairu na kojem je Radnički u svom zlatnom dobu igrao i evropske utakmice u završnici Kupa UEF-a, izgrađen je 1953. godine, a od 1995. na snazi je zabrana korišćenja istočne i severne tribine jer su „sklone padu“. Međutim, ispod njih i dalje postoji poslovni prostor koji je u upotrebi, a u kome je takođe opasno boraviti.
Vodeće gradske garniture u više mandata zaključivale su da je gradski stadion postao „opasno ruglo“ sa kojim se nešto mora činiti. Crtani su razni, dobri i loši projekti, od onih po kojima je stadion trebalo „prepraviti i dopraviti“, pa do radikalnijih, koji su se bazirali na logici da je najbolje postojeću ruinu srušiti i podići nešto novo. Naravno, takve projekte i ideje zaustavljao je nedostatak novca, ali nije malo onih koji su govorili da bi se novi stadion, sa poslovnim prostorom, pa možda i hotelom u njegovom sklopu, brzo isplatio. Možda i bi, ali nije rešen rebus kako naći pare da se sve završi do nivoa i sadržaja kada bi stadion počeo sam sebe da otplaćuje i izdržava.
Niški dnevnik Narodne novine ovih dana u seriji napisa upozorava da stadion ubrzano propada, da se tribine urušavaju, ali i da više nisu sigurni ni stubovi južne i zapadne tribine ispod kojih su glavni poslovni prostori FK Radničkog i nekoliko uglednih gradskih restorana. A to je opasnost sa kojom se ne treba igrati.
Profesor Građevinsko-arhitektonskog fakulteta dr Dragoljub Drenić, koji je svojim nalazom 1995. godine i kumovao zabrani daljeg korišćenja istočne i severne tribine stadiona, ovih dana je na poziv ljudi iz Sportskog centra „Čair“, gradskog javnog preduzeća koje gazduje i stadionom, ponovo bio u inspekciji.Curi na sve strane
Da je sve baš trulo i napuklo u građevini čairskoj potvrđuju najnoviji nalazi začetka pećinskih ukrasa (stalaktita i stalagmita) na plafonskoj konstrukciji stepenica južnog ulaza. Nastali su inače upornim curenjem vode kroz urušenu i napuklu betonsku konstrukciju. Očigledno, ne važi više ni tvrdnja da su južna i zapadna tribina bezbedne za upotrebu!
- Stanje je očajno. Južna tribina je već u fazi „krtog loma“, kada beton puca sam od sebe, bez spoljnog uticaja. Sada preti opasnost i od električnih instalacija koje su samo zamaskirane lamperijom. Krajnje je vreme da se ovaj objekat kome više nema spasa, sruši i izgradi novi, upozorava dr Drenić.
Znaju to i gradski oci ustoličeni poslednjim izborima i nadaju se da bi na tom planu nešto mogli da urade uz pomoć Republike, tačnije iz NIP.
Da vreme napuklom betonu koji je u „krtom stanju“ već ističe pokazala je i činjenica da se nedavno i ispod zapadne tribine, na kojoj su centralne lože, a koja se smatrala još uvek „zdravom“ iznenada urušio jedan noseći stub visok 7 metara. Samo pukom srećom, niko nije stradao. Ali, zar treba da bude i ljudskih žrtava, pa da se shvati da Niš praktično nema gradski stadion. Jedina je uteha da i FK Radnički koji je poslednjih godina totalno takmičarski posrnuo, nema više publiku koja je nekada hrlila na Čair, i do 20.000 navijača na jednoj utakmici.
Autor:
M. Doderović
извор е-НовинеPosle više od 40 godina od prestanka rada Opere niškog Narodnog pozorišta, u četvrtak je pod pokroviteljstvom Skupštine grada Niša održan inicijativni sastanak povodom obnove operske scene u Nišu
e-Novine
Uz aktivno učešće visokih gradskih funkcionera, direktora institucija kulture te kolega iz Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, razgovaralo se o konceptu i načinu rada i razvoja ove popularne muzičko-scenske delatnosti, uz opštu saglasnost prisutnih da je stalna operska scena u Nišu opravdana i potrebna, te da su se za njeno autonomno postojanje i delovanje stekli svi organizacioni, kadrovski i materijalni uslovi.
Direktor Opere Narodnog pozorišta Dejan Savić, koji je pokrenuo ideju o obnovi Niške opere pre skoro 20 godina, u vreme kada je u ovome gradu radio kao šef dirigent Niškog simfonijskog orkestra, izložio je moguće forme i aspekte funkcionisanja ove nove kulturne ustanove, koja će najvećim delom na jednom mestu okupiti umetnike i stvaraoce iz Niša, profila i stručnosti koji su Operi neophodni. Predviđeno je i aktivno učešće Niškog simfonijskog orkestra, gradskih horova i Narodnog pozorišta kao institucionalne baze, uz zaključak da je Nišu neophodna nova višenamenska dvorana koja će biti kadra da udomi simfonijske koncerte, opersko-baletske predstave, kongresne i druge slične aktivnosti koje se danas u gradu odvijaju uglavnom u neadekvatnim prostorima. Naglašen je izuzetno povoljan geografski položaj grada, pogodan za razvoj saradnje sa srodnim kućama u republici i međunarodnih kontakata sa operama u regionu. Najzad, prisutni gradski čelnici su potvrdili spremnost da se maksimalno založe za realizaciju ovog projekta, koji neće predstavljati nepremostiv izdatak za gradski budžet, uz obavezu da se određena sredstva obezbeđuju i mimo njega.
Na sastanku je odlučeno da se u roku od nekoliko meseci sačini projekat za koji su zaduženi Niški kulturni centar i Narodno pozorište, uz pomoć eksperata iz Opere Narodnog pozorišta u Beogradu.