Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

Проблем је што надлежни само пребацују једни другима и гурају овај реалан проблем под тепих. Решење постоји али захтева ангажман више слојева власти, друштва и невладиног сектора.
 
Размишљао сам да ли ове две фотографије поставим у тему "Ко им ово дозволи" :lol: или у ову тему, али ово се ипак више тиче ове теме.
У циганском "насељу" у Тошином бунару, а поред железничког насипа, од јуче је почела да се г/ради једна "недозвољена (хаха) дрвена новоградња" :D и то одмах уз тротоар. Видећу како ће сутра да напредује, а мени се чини да ће то бити, штала за оног коњића којег ту имају, а ту одмах се виде и "кола" на гуменим точковима. Иначе постојећа штала је уз саму пругу на оној косини насипа. Фотографије су од данас-14.02.2020., а друга је снимљена из аутобуса 65.

Идемоооо, у даље новоградње :mrgreen:

DSCF0167.JPG
DSCF0165.JPG
 
Зар њих нису требали да раселе са радовима на прузи?
 
Не неће. Само ће се , кад се буде радио други колесек, као и код првог, чистити од разног растиња и свега осталог, косина насипа. То значи да ће све оно што су они "саградили" у том насељу на косини железничког насипа, морати да уклоне или ће извођач радова све то порушити.
Зато мислим да овај сад ради нову шталу за свог коњића, а можда је извођач радова већ наложио да се оно све уклони што је на косини, уосталом видећемо како ће даље бити.
 
Porodica Ćukoli i ostali su izgradili ove kuće na javnoj površini gde je korisnik "Zelenilo" na lokaciji iz stadiona MUPa u Makišu, pored Jezera Ade Ciganlije. (?!)
Koliko vidim ima i solidno gradjenih kuća, ali i straćara pored kojih je otpad.
file.php

file.php
 
Da dopunim predhodni post malo detaljnijim sat-snimkom, a ko zna koliko je još u medjuvremenu izgradjeno. Pretpostavljam da za ogrev i svakodnevno kuvanje seku obližnju šumu, pa tako krče placeve za novu gradnju. Preko polovine tog zemljišta je već uzurpirano nelegalnom gradnjom, a koja ne može da se "legalizuje", jer je tamo država Srbija vlasnik i JP "Zelenilo" korisnik parcela.
 

Prilozi

  • IMG_20200217_053631.jpg
    IMG_20200217_053631.jpg
    72,3 KB · Pregleda: 7.162
Bila je neka mapa sa nehigijenskim naseljima u Beogradu na ovom forumu, da li neko moze da mi posalje link?
 
Zasto bi bilo zabranjeno tim ljudima da bespravno grade, kad tzv investitori po celom gradu bespravno grade ili nadogradjuju?
 
Investitori mogu bespravno da grade zgrade sa najjeftinijim i najlosijim materijalima i posle to skupo prodaju i imaju veliku zaradu, kao i sto beskucnici, Romi i drugi mogu da grade ,,Karton sitije" svuda. A vas ce komsija da tuzi i pozove vam inspekciju, ako hocete da izidate garazu ili supu, prostor za rad ili odlaganje u svom dvoristu, jer nemate dozvolu za gradnju.

Ali...Tamo gde prestaju pravda, istina i logika, pocinje Srbija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724945#p724945:26957yaz je napisao(la):
MC_ » Уто Апр 07, 2020 9:48 am[/url]":26957yaz]Zasto bi bilo zabranjeno tim ljudima da bespravno grade, kad tzv investitori po celom gradu bespravno grade ili nadogradjuju?
Због хигијене и јавног здравља. Зар деца треба да им расту у смећу без нормалног купатила?
 
Mislim da od kada postoje stambene zgrade na Bezanijskoj kosi, postoji i karton siti na cosku Nedeljka Gvozdenovica i Surcinske. I stoji godinama kao spomenik kulture, niko ne uklanja, niti ima nameru.
 
http://rs.n1info.com/Vesti/a614616/Romi ... matom.html

Dvoje Roma koji su bili prinudno iseljeni iz svojih domova u naselju Belvil u Beogradu, a potom smešteni u napušteno skladište u Nišu, presudom Apelacionog suda dobilo je naknadu štete u visini od 2.600 evra sa kamatom, saopštio je Evropski centar za prava Roma (ERRC) koji ih je zastupao u procesu dugom pet godina.

Kako se navodi u saopštenju, "uprkos dosuđenoj naknadi štete, sud je odbio navode ERRC-a da u Srbiji prinudna iseljenja disproporcionalno pogađaju Rome, i da iz tog razloga predstavljaju indirektnu diskriminaciju".


Kako se podseća, tužioci, njihove porodice i oko 1.000 Roma su 26. aprila 2012. godine prinudno iseljeni iz neformalnog naselja "Belvil" u Beogradu, a veliki broj njih koji su bili interno raseljeni sa Kosova, preseljeni su u metalne kontejnere na periferiji grada.

Porodice koje je zastupao ERRC su imale prijavljeno prebivalište u Nišu, pa su ih vlasti poslale da tamo žive u napuštenom skladištu bez vode i struje.

U aprilu 2015. godine, tužioci su uz podršku ERRC-a podneli tužbu protiv države, i gradskih vlasti Beograda i Niša zbog povrede prava na dom i diskriminacije, a skorašnja odluka Apelacionog suda u Beogradu delimično je preinačila prvostepenu presudu parničnog suda.

U presudi je navedeno da je tužiocima povređeno pravo na stanovanje i zabrana diskriminacije (po osnovu mesta prebivališta) jer su tužioci stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na druge iseljene Rome kojima je bilo dozvoljeno da ostanu u Beogradu i ostvare pravo na različite oblike podrške.

Ja zaista nekada ne mogu razumem ljudska prava. Znači oni su dobili presudu zato što nisu dobili kontejnere u Beogradu. Lične karte iz Niša, žive na tuđoj zemlji u Beogradu...

Gde je odgovornost grada Niša?
 
Где је одговорност оних који су их протерали са Космета и оних који су требали да их штите?
 
Možemo tako da idemo u prošlost do Kosovske bitke i naseljavanje Slovena na Balkan.

Pričamo o konkretnoj situaciji gde istorijski kontekst nije bitan. Pričamo o osobama iz Niša koje žive u nehigijenskom naselju u Beogradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752508#p752508:1wzql3p3 je napisao(la):
astrodule » Mon Jun 29, 2020 12:58 pm[/url]":1wzql3p3]http://rs.n1info.com/Vesti/a614616/Romi-zbog-prinudnog-iseljenja-iz-naselja-Belvil-dobijaju-2600-evra-s-kamatom.html

Dvoje Roma koji su bili prinudno iseljeni iz svojih domova u naselju Belvil u Beogradu, a potom smešteni u napušteno skladište u Nišu, presudom Apelacionog suda dobilo je naknadu štete u visini od 2.600 evra sa kamatom, saopštio je Evropski centar za prava Roma (ERRC) koji ih je zastupao u procesu dugom pet godina.

Kako se navodi u saopštenju, "uprkos dosuđenoj naknadi štete, sud je odbio navode ERRC-a da u Srbiji prinudna iseljenja disproporcionalno pogađaju Rome, i da iz tog razloga predstavljaju indirektnu diskriminaciju".


Kako se podseća, tužioci, njihove porodice i oko 1.000 Roma su 26. aprila 2012. godine prinudno iseljeni iz neformalnog naselja "Belvil" u Beogradu, a veliki broj njih koji su bili interno raseljeni sa Kosova, preseljeni su u metalne kontejnere na periferiji grada.

Porodice koje je zastupao ERRC su imale prijavljeno prebivalište u Nišu, pa su ih vlasti poslale da tamo žive u napuštenom skladištu bez vode i struje.

U aprilu 2015. godine, tužioci su uz podršku ERRC-a podneli tužbu protiv države, i gradskih vlasti Beograda i Niša zbog povrede prava na dom i diskriminacije, a skorašnja odluka Apelacionog suda u Beogradu delimično je preinačila prvostepenu presudu parničnog suda.

U presudi je navedeno da je tužiocima povređeno pravo na stanovanje i zabrana diskriminacije (po osnovu mesta prebivališta) jer su tužioci stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na druge iseljene Rome kojima je bilo dozvoljeno da ostanu u Beogradu i ostvare pravo na različite oblike podrške.

Ja zaista nekada ne mogu razumem ljudska prava. Znači oni su dobili presudu zato što nisu dobili kontejnere u Beogradu. Lične karte iz Niša, žive na tuđoj zemlji u Beogradu...

Gde je odgovornost grada Niša?
Lepo piše, dobili su presudu jer su diskriminisani - neki raseljeni su dobili jedno a neki raseljeni drugo. Ovi koji su prošli lošije u toj lutriji su dobili presudu jer su diskriminisani u odnosu na one prve.

Najodvratnije je što je Beograd dobio pare da im napravi kuće a na kraju ih strpao u neke kontejnere.
 
Ne znam, meni je logično da žitelji Beograda dobiju kontejner u Beogradu, a žitelji Niša kontejner u Nišu.

A to da li su dobili pare za stanove ili kontejnere - to bi trebalo neko drugi da ispita.

Neki dobar tužioc bi u Srbiji mogao da se namlati para. Prvo iscrpi sve pravne postupke u Srbiji i onda krene po Evropi da tuži Državu i gradove.
 
Juče nije moglo da se diše na Čukaričkoj padini od paljevine iz nehigijenskog naselja. Sve je bilo pod teškim odvratnim dimom. Ne prolazim često ali pretpostavljam da je ovo redovno stanje. Za to se država ne brine, što će narod da joj pocrka od raka pluća. Neka im naprave kuće/kontejnere šta god da ne moraju da žive ko pacovi, ali isto tako neka ih sankcionišu za ugrožavanje javnog zdravlja. Isto to za Bg i Niš, šta koji vrag? Jedino ako su imali ličnu kartu na Bg pa ih iselili za niš, zato bih volela da vidim presudu.
 
Istina. Vraćao sam se sa Ade zaobilaznim putem i u onoj ulici što ide kroz Makiš ka Ibarskoj je smrad bio nesnosan. Kako li se osećalo na Padini, ne smem ni da zamislim.
 
Davali su im stanove po Rakovici, izvukli su stolariju i parkete i vratili se opet odakle su došli i to isto ugradili u svoje "kuće". Neverovatno je koliko smeća vuku po svakom kraju i dok ga prenose do svojih naselja sve im ispada i tako se raznosi svuda, a naravno to niko ne čisti.
 
Gde su ti stanovi? Ja sam davno čula to za Sremčicu. Sve može da se reši, samo kad postoji volja države.
 
Ja mislim da su bili u Knezevcu, koliko vidim zivecemo u smecu zauvek. Kod mene izbacuju cele kese djubreta kroz prozor....
 
Vrh