Šta je novo?

Narodni muzej

Egipatska mumija ušla u stalnu postavku:
 
Хвала, Воксе! Одлична вест! Да не знаш случајно шта се дешава са Пајиним Проглашењем Душановог законика? Хоће ли моћи да се углави негде?
 
Prošle godine mi je kustos rekla da menjaju ram na Dušanovom zakoniku i da će biti izložena.. ne znam zašto otežu s tim, trebalo bi izložiti i Dušanov dolazak u Dubrovnik Marka Murata..Inače, u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu otvorena je odlična izložba slika Djure Jakšića, koja će krajem juna biti postavljena i ovde u Narodnom muzeju..Nema veze, ko ide u NS neka obidje Galeriju - odlično izgleda posle rekonstrukcije, jako prijatan prostor, a zbirka 18. i 19. veka može da parira zbirci Narodnog muzeja, u nekim segmentima je čak i bolja..Za umetnost 20. veka samo predjete preko u Spomen zbirku Pavla Beljanskog, to je tek odmor za oči..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=614617#p614617:3rx3vttg je napisao(la):
Vox91 » 07 Apr 2019 04:25 pm[/url]":3rx3vttg]Prošle godine mi je kustos rekla da menjaju ram na Dušanovom zakoniku i da će biti izložena.. ne znam zašto otežu s tim, trebalo bi izložiti i Dušanov dolazak u Dubrovnik Marka Murata..

Видим на инстаграму да се нешто дешава по овом питању:

 
Da, pričao sam sinoć na Noći muzeja sa kustoskinjom i rekla mi je da su te slike velikog formata u procesu restauracije i da će biti izložene, ali da ima još mnogo posla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=629600#p629600:1d3thk9f je napisao(la):
Vox91 » 13 Јун 2019 01:19[/url]":1d3thk9f]https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://mondo.rs/a1192956/Info/Drustvo/Narodni-muzej-osudjenici-iz-Okruznog-zatvora-u-obilasku.html&ved=2ahUKEwjw7fTTrOTiAhUJs4sKHarJAVcQ59oBegQIARAI&usg=AOvVaw3OUmBrdRSgTU6m0IhXz3X1
Није требало да им приказују лица.

Лепа акција.
 
Samo jednoj osobi se vidi lice verovatno uz "saglasnost".

Takođe podržavam i nadam se da će se sa istom praksom nastaviti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=629686#p629686:1ngwfh24 je napisao(la):
Igor » 13 Јун 2019 05:21[/url]":1ngwfh24]Samo jednoj osobi se vidi lice verovatno uz "saglasnost".

Takođe podržavam i nadam se da će se sa istom praksom nastaviti.
Сигурно уз сагласност, али свеједно мислим да није требало да му показују лице.

А пројекат је заиста одличан. Треба њиме обухватити и децу у казнено-поправним домовима, сиротиштима итд.
 
Ne vidim razlog da osoba koja se dobrovoljno javila uz saglasnost kaznene ustanove ne bude dostupna medijima. Pa toliki dokumentarci i intervjui se snimaju i prave u okviru samih ustanova pa što ne bi i u muzeju.

Sa predlozima se svakako slažem :kk: :gobb:
 
Како не видите? Постоје јасни разлози зашто неко у тој позицији не би хтео да буде "доступан медијима", и питање је да ли је појединац који је пристао на то да му објаве слику - ако је пристао - свестан последица.

Но, то није ни важно. Драго ми је да се покрећу овакви пројекти. Свака част особљу Музеја на енергичности коју су показали током ових пар месеци.
 
Juče sam bio u Muzeju, prvi put nakon par meseci. Očekivao sam da je sad sređeniji, a da je pređašnja situacija samo posledica prebrzog otvaranja. Međutim, potpuno sam razočaran, najviše arheološkom i srednjovekovnom zbirkom:
- Većina eksponata nije adekvatno obeležena (neki i nikako)
- Na postojećim oznakama postoje štamparske greške
- Stalna postavka je izuzetno siromašna u poređenju sa svim što imamo, a ima prostora da se proširi.
- Praistorija je prilično stidljivo opisana (neka vrsta autošovinizma)
- Vremenski je dobro raspoređena, ali ne i prostorno, pre svega zbog malog broja eksponata.
- Obezbeđenje radi neka firma što je suludo za jedan muzej, naročito najvažniji u državi. Tu moraju da rade ljudi koji poznaju muzej (ne u smislu kustosa, ali da znaju gde je šta) i koji znaju kako da se ophode prema posetiocima (domaćim, ali i stranim).
- Umesto da imaju snimljeno stručnog spikera koji informiše o vremenu zatvaranja muzeja, to radi neki lik uživo
To su samo neke od stvari koje sam primetio, a jasno je da je muzej katastrofa! Inače, a propos obeležavanja, slao sam im mejlove, naravno bez odgovora. Sve u svemu, više u tu zgradu ući neću, jer neću da se nerviram bespotrebno. Inače, Muzej u Novom Sadu je daleko ispred ovoga što smo dobili u BGu.

P.S. Mogli su kancelarije da presele u neku od okolnih zgrada i da dobijemo više prostora za izložbu, ali pretpostavljam da neće da maknu dupe iz zgrade na Trgu.
 
Nisam primetio, a i bilo je nekoliko stranaca koji nisu imali nikakav vodič, tako da pretpostavljam da ne postoji. Za ovakav muzej i nije toliko potreban audio vodič (što se mene tiče, nekome možda odgovara), ali obeležavanje eksponata je imperativ čak i u najmanjim muzejima.
 
Kao što je i u prethodnim postovima primećeno, stalna postavka je zaista siromašna, meni su rekli da je ova interpretacija Cara Dušana toliko velika da ne može da prođe kroz portale ili prozore i da još špekulišu kako da je uvuku u izložbeni prostor. Još jedna primedba, ljudi koji tamo rade nemaju pojma o postavci i daju svoje interpretacije šta je šta. Šteta zaista.
 
Nije postavka siromašna, zbirka je prebogata i ima mnogo različitih i izuzetnih eksponata, naravno uzevši u obzir kolika je zgrada.
Ne znam kako uopšte može da se kaže da je postavka slaba - pa vi u jednoj zgradi imate izložene figure iz Lepenskog vira, Vinče, originalne grčke i rimske eksponate, izuzetnu numizmatičku zbirku, vredne srednjovekovne predmete, naše najznačajnije slike, strane umetnike-Tintoreta, Rubensa, Boša, Kanaleta, Renoara, Van Goga, Gogena, Monea, Lotreka, Pikasa, Matisa, Mondriana, Kandinskog.. pa znate li koje je to blago i koliko bi zemalja na svetu dalo sve da tako nešto imaju u svojim prestonicama? Eno šta rade u Abu Dabiju-pozajmljuju eksponate iz Luvra ne bi li iskoračili na svetsku scenu u muzejskom smislu..
Nama je prvo ovoliko blago čamilo u depoima 20 godina, a ni sada ne umemo da ga promovišemo.

Uostalom, eto bar su stranci prema komentarima na tripadvisoru oduševljeni i iznenadjeni time da ovakva zbirka postoji u jednoj Srbiji.

Zamerka ide obezbedjenju, nema dovoljno šlifa za rad u takvoj ustanovi i u kontaktu i ponašanju prema publici su sirovi.

Što se tiče krunisanja cara Dušana-biće izloženo kao i pre, to sam saznao od kustoskinje. Uostalom-i ranije je moglo da se uglavi u holu, pa će valjda moći i sada
 
Стална поставка апсолутно није сиромашна. Биће да не цените значај дела ње, па на основу тога износите свој суд.

Вероватно не цените ни значај привремених поставки. Можда бисте радије видели нешто друго на њиховом месту, али привремене поставке и разне активности које се организују су кључан аспект живота Музеја. Без тога, Музеј не би имао никакву динамику.

Део музејске колекције, укључујући и неке слике великог формата, тренутно се рестаурише. Имајте стрпљења.

Особље је изузетно пристојно и предусретљиво. Имам само похвале на њихов досадашњи рад.

Ако има штампарских грешака, обавестите о томе некога од запослених. Ја сам наишао на једну такву грешку, обавестио особље, и до моје следеће посете проблем је био решен. Третирајте особље као људе и изаћи ће Вам у сусрет. Зар мора баш све да заврши пљувањем по форумима?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646878#p646878:b38chh6x je napisao(la):
Vox91 » 09 Авг 2019 17:47[/url]":b38chh6x]
Što se tiče krunisanja cara Dušana-biće izloženo kao i pre, to sam saznao od kustoskinje. Uostalom-i ranije je moglo da se uglavi u holu, pa će valjda moći i sada
Тако је. Као што је у неколико наврата поновљено на овој теми, у току је рестаурација те слике. То је разлог зашто тренутно није изложена.
 
17. decembra otvara se izložba skulptura Ivana Meštrovića. Do kraja januara biće izloženo 40 njegovih dela.
 
Да имамо свесну власт изградили би Видовдански храм као својеврсну почаст прецима, борби за слободу и националној идеји, па нека је и са 100 година ”закашњења”. Плус је што може да се направи архитектонски и садржајно занимљив простор који би био допадљив туристима. Важно и корисно у једном.
 
Postoje prece stvari da se rade od jos jednog hrama, oni su finansijska rupa bez dna.
 
Видовдански храм је планиран на Газиместану, тако да не знам баш како би то успело, морао би Харадинаj или Курти да ти да дозволу. Са уметничке тачке гледишта био је критикован од свих својих савременика. Мештровић се касније преокренуо од Југословена у хрватског шовинисту, па би и то била отежавајућа околност.
 
Слажем се да постоје прече ствари и да није приоритет али тај Храм не би морао бити мегаломански (још један Храм Светог Саве), већ Храм-Музеј намењен нашим људима као и туристима. Не мора да буде на Газиместану, не мора да буде ни у Београду, што не би био у Крушевцу, да мало радимо на децентрализацији на свим пољима.

Знам да је Мештровић (који је писао да су Срби и Хрвати практично исти народ) рани прелетач али не знам да је био шовиниста.

У сваком случају, зграда Народног Музеја је премала.
Не знам како им никада није пало да направе друга одељења, рецимо у Нишу или Крагујевцу или у Суботици.
Свакако је боља опција него да бројне одличне слике и артефакти чаме у тами фундуса.
 
Nije on bio preletač nego je postepeno od Jugoslovena prelazio u hrvatskog nacionalistu, i time je bio reprezent većine Dalmatinaca svog vremena. U emigraciji je branio ustaški režim. Evo neki nasumični članak njegov:
http://www.pobijeni.info/userfiles/Zabr ... -tekst.pdf

Za više detalja o njegovom stavu o Srbima imaš cele njegove memoare. Kada je došao u Jugoslaviju, posle rata prvo je tražio da poseti Stepinca u internaciji.

Ali da se sklonimo od politike. Recimo da je Stepinac ostao do kraja Jugosloven. Recimo da sutra vratimo Kosovo u sastav Srbije. Mislim opet da takav "hram" ne bi priličio Gazimestanu. Kosovski zavet je duboko prožet hrišćanstvom i to pravoslavnim hrišćanstvom te bi takav morao biti i memorijal te bitke. Obeležavanje Gazimestana vavilonskim hramom je u najmanju ruku neukusno.
 
Vrh