Šta je novo?

Napred Blok 41a - Carrefour i stambeni kompleks

Ау Стф ко те то слагао? На 95% грађевинских парцела у центру Њујорка и Менхетну немаш 40% зелених површина већ 0%. Имаш толико фотографија Њујорка,нових пројеката па се увери сам.
Напредова Парцела је мала а и на суседним парцелама у трећем булевару је слична заузетост парцела иако је коефицијент изграђености неколико пута мањи од напредовог пројекта, јер се наравно ради крмачицама.
 
Onda su nas sve na faksu slagali. Mada, moguće je da se radilo o nekom konkretnom projektu pa sam ja generaizovao situaciju :)
 
Није да те нисам упозорио на АТФ. :)

Типични њујоршки блокови мањег коеф. изграђености:

86th-and-Lex-Development-Site.jpg


На овом углу се планира кула од преко 200м

Main-Brompton2009A57-565x669.jpg


jDElki0.jpg


Овде руше ово да би градили неку солитерчину

DSC00280.jpg


40% а? :)

abbe88807b48a038c00e59670c8d6377.wix_mp_1024


А боље да ти не качим овде њујоршке блокове већег коеф. изграђености који се опет руше зарад градње још већих кула. У центру Њујорка је заузетост парцеле од 100% правило старо барем 100 година а већ неких 70 година имају тај тренд рушења старих и онако великих зграда и градње још већих.

А паз ово,база нове куле,која је ће имати 412 метара и 77 спратова

shop-architects-skinny-skyscraper-new-york-designboom-04.jpg


shop-architects-skinny-skyscraper-new-york-designboom-05.jpg

А то није изузетак него се у овом тренутку планира или гради барем 10 сличних ствари са висинама између 250 и 450 метара и то на парцелама неколико пута мњима чак иод ове Напредове.Није да нас поредим са Њујорком,само указујем на аматеризам или нешто још горе предавача на АТФ-у.

Ево за крај ,омиљени ми њујоршки пројекат. (0% наравно) - NEW YORK | 30 Hudson Yards | 383m | 1255ft | 80 fl | Prep

HudsonYardsKPF1x1.jpg
 
Grozno... Meni Njujork ne bi bio primer kako treba vec kako ne treba... Mada mi nikada necemo imati toliku potrebu za prostorom kao Njujork...
 
Јесте нехумано али су им куле архитектонски гледано без премца. Наравно да нећемо никада имати потребе за толиким изграђеним простором,само документујем да нема говора о 40% слободних површина на грађевинским парцелама.Иначе,код нехуманости и можда небриге за арх. наслеђе се завршава свака критика овога у Њујорку пошто све ова градња груписана на два краја Менхетна између којих је Централ Парк ипак функционише и то тако што на том Менхетну имају невероватно густу метро мрежу са неколико паралелних линија. А сада још више повећавају густину градње паралелно са доградњом метроа.
 
Е ако си ми рекао ...
 
Dobra je arhitektura, central park je prelep, ali opet to nije moja vizija zdrave buducnosti... Ja se nadam kulama (stambenim, poslovnim) sa ogromnim javnim povrsinama, parkovima u podnozju... Tu evoluciju cekam... :)
 
Слажем се с тим што бих волео да видим пар кула у старом граду,квалитетно уклопљених јер само ту можемо добити овај за мене јако привлачан "Њујорк изглед" у малом и то без дехуманизације простора.Наравно,предуслов за то је метро или барем набуџена градска железница.На тако нешто вуче рецимо Београђанка када се посматра из краља Милана или Масерикове.
stf":2luf72ub je napisao(la):
Е ако си ми рекао ...
:D Нисам ово теби наменио,него сам се надовезао,чисто да људи виде другу крајност.
 
Feanor":207xvjf5 je napisao(la):
Dobra je arhitektura, central park je prelep, ali opet to nije moja vizija zdrave buducnosti... Ja se nadam kulama (stambenim, poslovnim) sa ogromnim javnim povrsinama, parkovima u podnozju... Tu evoluciju cekam... :)

Evoluciju? :mrgreen:

Pozdravio te Le Korbizje iz 1922.:

Not merely content with designs for a few housing blocks, Le Corbusier soon moved into studies for entire cities. In 1922 he presented his scheme for a "Contemporary City" for three million inhabitants (Ville Contemporaine). The centerpiece of this plan was the group of sixty-story cruciform skyscrapers, steel-framed office buildings encased in huge curtain walls of glass. These skyscrapers were set within large, rectangular, park-like green spaces. At the center was a huge transportation hub that on different levels included depots for buses and trains, as well as highway intersections, and at the top, an airport. Le Corbusier had the fanciful notion that commercial airliners would land between the huge skyscrapers. He segregated pedestrian circulation paths from the roadways and glorified the automobile as a means of transportation. As one moved out from the central skyscrapers, smaller low-story, zig-zag apartment blocks (set far back from the street amid green space) housed the inhabitants. Le Corbusier hoped that politically minded industrialists in France would lead the way with their efficient Taylorist and Fordist strategies adopted from American industrial models to reorganize society. As Norma Evenson has put it, "the proposed city appeared to some an audacious and compelling vision of a brave new world, and to others a frigid megalomaniacally scaled negation of the familiar urban ambient."[2]

I stotine ako ne hiljade arhitekata koje su takve stvari (doduse u mnogo realnijem obliku od originalne vizije - mislim na ovo s avionima kamionima itd.) realizovali od tada.
 
Delija":hw31k9ib je napisao(la):
Слажем се с тим што бих волео да видим пар кула у старом граду,квалитетно уклопљених јер само ту можемо добити овај за мене јако привлачан "Њујорк изглед" у малом и то без дехуманизације простора.

Vidim da mi 'krades' stare ideje, hehe, kradi samo kradi, voleo bi da to ucine jos bar 80% forumasa pa da nas u gradskoj upravi neki konacno vide i cuju i pocnu da razmisljaju o toj opciji. Inace kad sam ja to pominjao ovde na forumu ostao sam mane vise 'neshvacen', kao da je ideja bila da se na sred Terazija ili Trga Republike grade soliteri!!

Inace "dehumanizacija prostora" je vrh :grand:
 
Nebojsa":1rpgr6gs je napisao(la):
Inace kad sam ja to pominjao ovde na forumu ostao sam mane vise 'neshvacen', kao da je ideja bila da se na sred Terazija ili Trga Republike grade soliteri!!

Ovde tek da primetim da se reč "soliter" kod nas u poslednjih nekoliko decenija upotrebljava krajnje pogrešno - za naročito visoku zgradu, a ona, zapravo, označava "usamljenu" zgradu (fr. solitaire = usamljen, sam), tekovinu Korbizijanštine i Atinske povelje, koja uopšte ne mora da bude visoka.

Tako npr. na ulazu u osmospratnicu u Bloku 2 kod Opštine Novi Beograd - delo Korbizjeovog učenika Branka Petričića - i dan danas stoji tabla "Soliter C-12".

Dakle, naročito visoka građevina je kula, neboder, oblakoder, a zgrada koja nije povezana sa drugim zgradama je - soliter.
 
Hazard kad kazem evolucija mislim na Srbiju... :)
 
Jel gledao neko danas BG hroniku?

Ortak mi kaze da je izmedju ostalog bilo reci o ovom projektu i da ce zgrade imati po 22 sprata, samo je to uspeo da cuje. Ako je neko gledao nek javi sta su konkretno rekli i dali su pominjali hoce li uskoro nesto poceti da se radi.
 
Причали су о укинутој студији, набројали куле које је студија кочила и најавили напредове као прве које ће се иградити, следеће године.
 
Taman se ponadah da ce da slede primer onog gtca sa svojim landrasima 200m napred pa da udare pozitivnu kontru. CCCCC, landrasi nicu na sve strane a kule godinama ostaju za sledecu, pa sledecu, pa sledecu ...... godinu ..
 
GTC je najavio ambiciozan projekat za ovaj blok. Ostaje pitanje koliko ambiciozan? Uvek su u Bloku 41a bile planirane neke kule, dok sa druge strane GTC obicno gradi nize poslovne zgrade tj ne grade kule.

Najvisa zgrada koju su izgradili ima 19 spratova (85m) i nalazi se u Poljskoj.

https://gtc.com.pl/projects/

Plasim se da ce ovde izgraditi obicne poslovne zgrade od 7,8 spratova. Zbog svog polozaja i blizine West 65 Tower-a u Bloku 41a treba ici u visinu.
 
ako imaju sredstava ili mogućnost kreditiranja ne verujem da će propustiti priliku da idu u visinu koliko god im sredstva i propisi dozvoljavaju
 
Ja se ne bih čudio ni ako bi oni tu gradili šoping mol. Mislim, jedan Ada mol je malo, a gde će dobiti bolju lokaciju?

(Disklejmer/snjatije s atvjetstvjenosti: znam gde je Delta City, živim blizu.)
 
Možda kao deo aneksa ali nisam siguran da im je do šoping centara a još manje da je još jedan potreban pored Delte i onog nedefinisanog u West-u 65.
 
Па Делта није њихова, не би им сигурно сметало да јој смање промет, а и друга конкуренција има у близини ТЦ Меркатор, на будућој метро станици, тиме и врло перспективан за реизградњу (увећање). А и ушће има "вишак" посећености.

Да, остаје тај молић у Весту, видећемо како ће то да испадне.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860824#p860824:10lj9qdl je napisao(la):
Пантограф » Pon Jun 28, 2021 12:09 am[/url]":10lj9qdl]Ja se ne bih čudio ni ako bi oni tu gradili šoping mol. Mislim, jedan Ada mol je malo, a gde će dobiti bolju lokaciju?

(Disklejmer/snjatije s atvjetstvjenosti: znam gde je Delta City, živim blizu.)
Па још један мол би био бесмислен,с обзиром на то да се тренутно гради још један у блоку 65.
 
Na potezu od Živka Davidovića do Vojislava Ilića imamo dva TC - a i nekoliko megamarketa, i svi relastivno dobro funkcionišu (neki bolje).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860738#p860738:2jn16qfz je napisao(la):
Max15 » 27 Jun 2021 11:23 am[/url]":2jn16qfz]GTC je najavio ambiciozan projekat za ovaj blok. Ostaje pitanje koliko ambiciozan? Uvek su u Bloku 41a bile planirane neke kule, dok sa druge strane GTC obicno gradi nize poslovne zgrade tj ne grade kule.

Najvisa zgrada koju su izgradili ima 19 spratova (85m) i nalazi se u Poljskoj.

https://gtc.com.pl/projects/

Plasim se da ce ovde izgraditi obicne poslovne zgrade od 7,8 spratova. Zbog svog polozaja i blizine West 65 Tower-a u Bloku 41a treba ici u visinu.

Gde su, druže, to najavili? Koliko sam pratio, GTC se još nije oglasio o preuzimanju ovog placa, tj. firme Napred 41. Jedino je eKapija objavila vest, i to na osnovu odobrenja Komisije za zaštitu konkurencije, i to je zasad sve.

Na APR-u je firma i dalje Napredova, ali verovatno će transakcija uskoro biti i formalno završena.
 
Vrh