Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Spremam se za put u Hrvatsku i gledam, bar u pogledu Istre: jedno 40% manje se plaća cestarina ukoliko se koristi TAG.

Javljam iskustva nakon Uskrsa.
isto, mozes li podeliti svoje analize, makar u dm?
Btw, jel ima jednokratni trosak HR taga kao kod nas ili je free kao u grckoj?
 
I za HAC je skoro 22% popust. Uopšte nije beznačajno, plus je mnooogo brže i udobnije sa tag-om.
 
Gde može da se kupi tag i dopuni? Može li odmah na Lipovcu na rampi za ručnu naplatu?
 
Ako su pare od naroda, i ako narod finansira izgradnju autoputa zasto onda narod placa koriscenje autoputa kada ga je narod i platio da se izgradi? Ovo je vise retoricko pitanje
E sad, pisao sam na nekom forumu ili gde vec ne secam se, nesto vezano za naplatu putarine. Zasto svima ne bi bila naplata kroz registraciju? Naravno srazmerno kubikazi i kategoriji? I onda svima pada "besplatan" autoput tokom cele godine. A strancima uredno naplacujes. Ima naravno neko da pita zasto ja da placam autoput kada vozim keca i nikada ne izlazim na isti? Pa samim tim i taj njegov lokalni put bi bio rasterecen posto bi kamioni i svi oni koji danas izbegavaju autoput zbog cene u tom slucaju isli na autoput. I svi bi bili na dobitku, i vozaci i drzava. Ali ok, kapiram da se to ne bi svidelo svima.
Isao sam dosta detaljno i o ceni ali da ne duzim previse. I ovako sam vas udavio

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Pretpostavljam da je to onda moguce uraditi samo u smeru ka Beogradu?
Posto im se poslovnica nalazi skroz desno kada se ide tim smerom. Cak i tada mi deluje da nije moguce legalno parkirati automobil da bi se uslo u poslovnicu (poslovnica ima svoj mali parking ali stoji znak zabrane saobracaja na ulazu na njega).
 
Pretpostavljam da je to onda moguce uraditi samo u smeru ka Beogradu?
Posto im se poslovnica nalazi skroz desno kada se ide tim smerom. Cak i tada mi deluje da nije moguce legalno parkirati automobil da bi se uslo u poslovnicu (poslovnica ima svoj mali parking ali stoji znak zabrane saobracaja na ulazu na njega).
Ja sam parkirao pre naplatne rampe, prešao preko svih traka, otišao do poslovnice i kupio tag. Platio karticom, a sad vrv može i direktno u evrićima, keš. Tag je odmah aktivan tako da sam prošao na kanalu za ENC. Samo je bitno da vodiš računa o radnom vremenu poslovnice - ne rade 24 h. Instalirao sam i aplikaciju tako da ti je sve na dlanu - prilično je dobra. Imaš na donjem linku sve što te interesuje - ili barem većinu odgovora.

 
isto, mozes li podeliti svoje analize, makar u dm?
Btw, jel ima jednokratni trosak HR taga kao kod nas ili je free kao u grckoj?
HAC-ov tag sam kupio na Zagreb - istok, mada može i u Lipovcu, kao što je neko već napisao. Problem jeste što se kućica za prodaju tag-a nalazi na drugoj strani, gledano odavde prema Zagrebu, ali možeš da parkiraš auto skroz desno i onda imaš stepenište koje te vodi iznad kućica i onda na drugu stranu gde možeš kupiti tag. Ja sam prvo prošao rampu, platio kešom, a onda stao desno i vratio se da kupim tag. U Lipovcu možeš da probaš da staneš pre rampe, da ne bi plaćao putarinu 20% više.
Cena taga zavisi od paketa koji uzimaš, i imaju relativno ok objašnjenje na sajtu HAC-a : https://www.hac.hr/hr/cestarina/enc?etc=1. Takođe, tag može da se puni putem mobilne aplikacije i debitne kartice.

Što se tiče istarkog ipsilona, javljam kada prođem. Nažalost, u odlasku će im biti praznik, pošto idem u ponedeljak, ali planiram da svakako konfigurišem tag čim budem mogao.
 
Ja sam parkirao pre naplatne rampe, prešao preko svih traka, otišao do poslovnice i kupio tag. Platio karticom, a sad vrv može i direktno u evrićima, keš. Tag je odmah aktivan tako da sam prošao na kanalu za ENC. Samo je bitno da vodiš računa o radnom vremenu poslovnice - ne rade 24 h. Instalirao sam i aplikaciju tako da ti je sve na dlanu - prilično je dobra. Imaš na donjem linku sve što te interesuje - ili barem većinu odgovora.

Nisam video post, džabe sam pisao objašnjenje :)
 
HAC-ov tag sam kupio na Zagreb - istok, mada može i u Lipovcu, kao što je neko već napisao. Problem jeste što se kućica za prodaju tag-a nalazi na drugoj strani, gledano odavde prema Zagrebu, ali možeš da parkiraš auto skroz desno i onda imaš stepenište koje te vodi iznad kućica i onda na drugu stranu gde možeš kupiti tag. Ja sam prvo prošao rampu, platio kešom, a onda stao desno i vratio se da kupim tag. U Lipovcu možeš da probaš da staneš pre rampe, da ne bi plaćao putarinu 20% više.
Cena taga zavisi od paketa koji uzimaš, i imaju relativno ok objašnjenje na sajtu HAC-a : https://www.hac.hr/hr/cestarina/enc?etc=1. Takođe, tag može da se puni putem mobilne aplikacije i debitne kartice.

Što se tiče istarkog ipsilona, javljam kada prođem. Nažalost, u odlasku će im biti praznik, pošto idem u ponedeljak, ali planiram da svakako konfigurišem tag čim budem mogao.
Znaš da HAC ne upravlja istarskim ipsilonom i da moraš da rekonfigurišeš tag? Ja nisam želeo da se maltretiram rekonfiguracijom pa sam plaćao kešom po Istri :)
 
Znaš da HAC ne upravlja istarskim ipsilonom i da moraš da rekonfigurišeš tag? Ja nisam želeo da se maltretiram rekonfiguracijom pa sam plaćao kešom po Istri :)
Da, da, znam. Zvali su me i objasnili da moram lično da dođem u poslovnicu.

Ja ću da svratim u utorak (u ponedeljak ne rade), jer je dosta manja putarina. Javljam kako je prošlo.
 
@vratonja Diskusija par postova pre je bila oko popusta a ono što znamo do sada je .

1.Ako si pripejd(dopuna) onda popust ne važi sve dok ponovo ne uplatiš kredit pa onda recimo za 2000 din uplate na tag leže 2120 dinara.

2.Ako si nov tag kupio i aktivirao web servis Open Balkan i to vezao za platnu karticu onda bi prilikom naplate sa kartice(visa, master,dina) trebalo da ti skinu umanjen iznos za 6 posto.

3.Ako si ENPay korisnik trebalo bi isto kao pod tačkom 2...
Ali ta firma živi od popusta koju njima kao i ostalim firmama po ugovoru daje JPPS za redovno izmirivanje računa od 8 posto.

Pa čekamo nekoga ko je Enpay da javi jer mu obračunavaju popust ili ne prilikom naplate sa kartice.
 
Meni na Enpay aplikaciji stoji dva pita po 480din za dva prolaska BG-ČA-BG i to 5.4.2023.godine.

Koliko bi trebalo da je s popustom?

Možda nisam pratio, ali kako se sa Enpay registruje na Open Balkan?
 
Enp pay moraš kod Alleysa da vratiš na pripejd pa takvog da odneseš na prekonfiguraciju kod Puteva Srbije u zgradu Beomedicine.Tu ga prekonfigurišu na Open Balkan.

Neko je već objasnio sve to uz po meni tačnu konstataciju da se više isplati odmah kupiti Open Balkan u Pošti.

Ako su ti skinuli 480 to znači da nema popusta jer mislim da je BG-Preljina 480 A BG-Pakovrće 530 dinara....

@ivchonny samo nam napiši gde si se uključio na M.V.
 
I meni je naplaceno 480 RSD BG - Preljina na prepaid tagu :unsure: ispada da je trebalo nesto jeftinije
 
I meni je naplaceno 480 RSD BG - Preljina na prepaid tagu :unsure: ispada da je trebalo nesto jeftinije
1.Ako si pripejd(dopuna) onda popust ne važi sve dok ponovo ne uplatiš kredit pa onda recimo za 2000 din uplate na tag leže 2120 dinara.

2.Ako si nov tag kupio i aktivirao web servis Open Balkan i to vezao za platnu karticu onda bi prilikom naplate sa kartice(visa, master,dina) trebalo da ti skinu umanjen iznos za 6 posto.

3.Ako si ENPay korisnik trebalo bi isto kao i kod web servisa da ti umanje cenu pri obracunu i skidanju sa kartice

Pripejd koji je unapred uplacen nema popust i sve dok se ne uplati novi kredit nema popusta.

Cena koja pise na sajtu je ista ona koja izlazi na onom displeju pored naplatne kućice.
 
Vrh