Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

To bi se lako primetilo, skontao bi čovek da kuca isti broj 5 puta, a i lako se može u softveru kod njih napraviti upozorenje ako u jednoj kotroli više puta ukuca milicajac isti broj karte...

Ali tehnički nije nemoguće, ako si dovoljno hrabar možeš da ideš i na +1 brojeve i da se nadaš da su prodate i te karte.

A opet i što tačno ne bi bilo dozvoljeno da se više puta diktira isti broj, ko garantuje da te kontrola nije već proveravala pre 5-6 stanica...

Poenta priče je da je SMS naplata teško smeće i puna je rupetina koje će se zloupotrebljavati samo tako, a gospoda iz ŠaUprave je gura kao primarni način plaćanja prevoza...
 
Po Šapiću - kontrola u vozilu gleda poruku na nečijem telefonu, i šta kontroliše - broj karte iz teksta poruke?
Ako je broj karte jedinstven, onda će to biti "kobasice" (osim ako se brojači ne resetuju u ponoć i ako se gleda datum poruke + ID karte).

Zbog efikasnoti i brzine kontrole u vozilu, kao i provere jednistvenog IDja u bazi, da li to onda znači da će kontrola da koristi neke skenere koji OCR-iju tekst na ekranu i da ga onda uporede sa IDjevima karti u centralnoj bazi?
 
A opet i što tačno ne bi bilo dozvoljeno da se više puta diktira isti broj, ko garantuje da te kontrola nije već proveravala pre 5-6 stanica...
Ne to nego da jedam kontrolor na svom terminalu više puta u toku jedne kontrole u jednom busu ukuca isti broj karte i npr da izađe obaveštenje "u toku ove kontrole je već proverena karta sa ovim brojem" nešto tako npr.
Poenta priče je da je SMS naplata teško smeće i puna je rupetina koje će se zloupotrebljavati samo tako, a gospoda iz ŠaUprave je gura kao primarni način plaćanja prevoza...
Naravno, sa ovim se u potpunosti slažem. Videćemo kada gangula odleti iz gradske uprave kolko će im vremena trebati da vrate kentkart/ili zamene ovu glupost od sistema.
 
Ljudi, ridzovan prosto ne sme tek tako da ima broj necijeg telefona!! Ni u ludilu!!!

Zamislite sledecu situaciju: zensko ste i diktirate ridzovanu svoj broj telefona jer vam je baterija prazna u punom tramvaju da on proveri kartu!!! Koliko pari usiju manijaka to slusa!!!!?
 
Meni su enigma "papirne" karte. Mogu li pdžah da kupim 4 karte A90 za dve vožnje danas i dve vožnje sutra. Kad naiđe "beli" u kontrolu jel on onda iscepka kartu. A ako nema kontrole čuvam li kartu za posle😀

Ако нема начина да се овери карта у аутобусу онда можда кад купиш карту од тог момента тече време и у њега улази и одлазак од продајног места до станице и чекање буса.
 
Шта причате какво диктирање? И какви риџовани, кад ће то бити комунални полицајци, законски овлашћени за легитимисање? Највероватније ће се показивати смс порука као доказ. Какво враћање Кенткарта? Шта све овде нећу прочитати...
 
Ако нема начина да се овери карта у аутобусу онда можда кад купиш карту од тог момента тече време и у њега улази и одлазак од продајног места до станице и чекање буса.
Znači svaki dan pre ulaska u autobus, treba peške otići do GSP-a u Skenderbegovoj i uzeti kartu, nakon toga se vratiti kući i krenuti na posao/u školu/izlazak 😂
 
Pa komunalac je sad ridzovan koji mozda moze da mi trazi licnu kartu na uvid ali da li moze da mi trazi broj telefona?

Kako da pokaxem poruku ako mi je baterija prazna? Da li je uslov da se bozim da imam ukljucen telefon? :)
 
Po Šapiću - kontrola u vozilu gleda poruku na nečijem telefonu, i šta kontroliše - broj karte iz teksta poruke?
Ako je broj karte jedinstven, onda će to biti "kobasice" (osim ako se brojači ne resetuju u ponoć i ako se gleda datum poruke + ID karte).

Zbog efikasnoti i brzine kontrole u vozilu, kao i provere jednistvenog IDja u bazi, da li to onda znači da će kontrola da koristi neke skenere koji OCR-iju tekst na ekranu i da ga onda uporede sa IDjevima karti u centralnoj bazi?
Na kraju krajeva, ne želim da im pokazujem telefon, a još manje da im dajem u ruke, kako bi oni proverili moju kartu - jer mogu da iskoče obaveštenja sa sadržajem privatnih poruka ili slično. Da, znam da se to može podesiti, da ne prikazuje sadržaj, ali verujem da to većina ljudi ne zna. Bukvalno zadiranje u privatnost sa tim sms porukama, dok oni pročitaju i očitaju.
Drugo je preko aplikacije gde jednostavno i brzo očitaju QR/bar kod, bez da mogu išta drugo da vide.
 
Ако нема начина да се овери карта у аутобусу онда можда кад купиш карту од тог момента тече време и у њега улази и одлазак од продајног места до станице и чекање буса.
Živim naprimer na Banjici. Idem do Trga republike na prodajno mesto da kupim papirnu jer bliže nema, onda mi mere vreme od momenta kupovine a treba da idem do Zemuna. 😀Ludilo. Da je trafika bliže još i da prođe ali ovako.
 
Na kraju krajeva, ne želim da im pokazujem telefon, a još manje da im dajem u ruke, kako bi oni proverili moju kartu - jer mogu da iskoče obaveštenja sa sadržajem privatnih poruka ili slično. Da, znam da se to može podesiti, da ne prikazuje sadržaj, ali verujem da to većina ljudi ne zna. Bukvalno zadiranje u privatnost sa tim sms porukama, dok oni pročitaju i očitaju.
Drugo je preko aplikacije gde jednostavno i brzo očitaju QR/bar kod, bez da mogu išta drugo da vide.

Pokazuješ nekome ekran telefona, i iskoči ti na ekranu neka poruka namenjena samo tebi.... npr od banke: "imate uplatu po računu u iznosu....".... ili nešto prvatno i intimno namenjeno samo tebi....
Ma idi... ludaci ne znaju šta rade.
 
Poslednja izmena:
Živim naprimer na Banjici. Idem do Trga republike na prodajno mesto da kupim papirnu jer bliže nema, onda mi mere vreme od momenta kupovine a treba da idem do Zemuna. 😀Ludilo. Da je trafika bliže još i da prođe ali ovako.

Док купујеш карту на трафици мораш да будеш у ниском старту и чим ти продавац да карту пун спринт до најближе станице да не истекне време.
 
Evo famoznih papirnih karata, na kojima stvarno piše do kada važe 😂

Tačno će ispasti da važe od trenutka kupovine...
Screenshot_20230516-174004~2.png
 
Pa komunalac je sad ridzovan koji mozda moze da mi trazi licnu kartu na uvid ali da li moze da mi trazi broj telefona?

Kako da pokaxem poruku ako mi je baterija prazna? Da li je uslov da se bozim da imam ukljucen telefon? :)

Па ништа онда ће тражити личну карту и написати казнену... Пардон, доплатну.

Ali kako će da da proveravaju validnost SMS poruke i IDkarte na ekranu telefona? Čime? Golim okom?

Не знам.

Na kraju krajeva, ne želim da im pokazujem telefon, a još manje da im dajem u ruke, kako bi oni proverili moju kartu - jer mogu da iskoče obaveštenja sa sadržajem privatnih poruka ili slično. Da, znam da se to može podesiti, da ne prikazuje sadržaj, ali verujem da to većina ljudi ne zna. Bukvalno zadiranje u privatnost sa tim sms porukama, dok oni pročitaju i očitaju.
Drugo je preko aplikacije gde jednostavno i brzo očitaju QR/bar kod, bez da mogu išta drugo da vide.

Да, баш кад он буде хтео да провери карту искочиће на твом телефону порука са броја његове жене... Молим те.
 
:) Pa kako kome, meni cice stalno salju svoje fotke, mozda je bolje da pruzim odmah licnu kartu i platim kaznu nego da kompromitujem damu :)

Salu na stranu, ja ne bih sve ovo olako shvatao... Mogucnosti zloupotreba i narusavanja privatnosti su ogromne!
 
Naravno, zamisao sistema naplate sa gomilom rupa, nelogičnosti, 15 koraka unazad u odnosu na kršten elektronski sistem naplate. Kriv im Kentkart za lošu naplatu. Treba da pogledaju sopstvene umrtvljene tabore pune nesposobnih partijskih poslušnika. Naplata se mora regulisati i zakonskim aktima, a ne samo sistemom naplate. Oni koji kontrolišu to, moraju biti propisno ovlašćeni za to, a ne da glume paradne klovnove. Beli možda i mogu to efikasnije, al ne sa ovakvim sistemom. Niko im ni pre nije branio da kontrolorima omoguće rad tako što će Zakon stajati iza njih. Opet, ovo sa samom uslugom nema nikakve veze. To je druga strana medalje. Preko kolena, tako bezveze, jer im se prosto može. Jedan sistem nikad ne treba da menja drugi tek tako. Mogu čak i dva paralelno da rade, dok se ne uhoda onaj koji ostaje. Ovom sistemu, zvanom Bus Plus, u suštini nije falilo ništa, do par mogućih unapređenja, i ovo što već gore napisah. Ovom sada predloženom fali mnogo što šta. Papirne karte pogotovu, a imajući u vidu šta smo do sad imali. Informacije raznih vrsta, kako u samim vozilima, tako i dok su ista čekana na stajalištima, veliki su plus sad već odlazećeg sistema. Oni sve nešto planiraju, al na dugom nedorečenom štapu. Najkraći rezime celog ovog sumanutog poteza, bahatost, brzopletost, nedostatak plana, nedefinisanost, populizam i verovatno da bi se još što šta moglo dodati.
 
Vrh