Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 137 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,8%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 345 52,0%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    664
A što se tiče većine - prosečan IQ u Srbiji je 90, a u razvijenijim zemljama je za nijansu veći...to znači da je polovina ljudi gluplja i od toga.
Uvek me zanimalo kako se dođe do prosečnog IQ u nekoj državi ili naciji? Ko je testirao stanivništvo ili deo stanovništva kao uzorak, pa je došao do rezultata? Koliko znam, na jedino priznato testiranje koje meri IQ ljudi se prijavljuju dobrovoljno i to su uglavnom dobri rezultati. Zatim, na testiranju se ne dobijaju tačni rezultati, već "od - do".
Izvinjavam se na ofu, ali često nailazim na "prosečan IQ" neke nacije, pa me zanimalo...
 
Uvek me zanimalo kako se dođe do prosečnog IQ u nekoj državi ili naciji? Ko je testirao stanivništvo ili deo stanovništva kao uzorak, pa je došao do rezultata? Koliko znam, na jedino priznato testiranje koje meri IQ ljudi se prijavljuju dobrovoljno i to su uglavnom dobri rezultati. Zatim, na testiranju se ne dobijaju tačni rezultati, već "od - do".
Izvinjavam se na ofu, ali često nailazim na "prosečan IQ" neke nacije, pa me zanimalo...
Ne znam stvarno, čitao sam neki tekst pre neku godinu, ali sam zaboravio detalje. Sećam se da su se ogradili da to nisu precizne cifre, pošto stepen obrazovanja može značajno da utiče na rezultat. Ja sam siguran i da su migracije jako bitan faktor u tome koliki će prosečan IQ na nivou države biti...ali to i ovako nisu bile neke prevelike oscilacije-ako me sećanje služi, do 10-15 poena max između Singapura npr. i nas.
Takođe, moje iskustvo je da ti testovi daju tačan broj poena, a ne "od-do"...barem u nekom opsegu za koji su "baždareni". Znam da standardni testovi do 156 mere, a za sve preko mora posebno testiranje. Ne znam da li postoji donja granica i koja je.
Iskreno, i meni ove cifre jako nisko zvuče, ali sve u svemu, koliki god nivo greške da im je, poenta je bila da je većina ljudi izuzetno neinteligentna i podložna manipulaciji.
 
Da nije 70 miliona evra previše za stadion koji posećuje oko 500 gledalaca?
Da si pitao da li je 70 miliona evra mnogo za stadion kapaciteta 20 000 gledalaca, imalo bi smisla. Ne može se vući paralela sa brojem gledalaca koji sada posećuje Čika Daču (pritom je ta brojka značajno veća od 500), sa potencijalnim brojem u slučaju bolje organizacije kluba i novog, komfornog stadiona.
Kragujevčani vole Radnički, u poslednjih nekoliko godina neretko je bio slučaj da se na stadionu pojavi po 7-8 hiljada gledalaca, čak i kad ne gostuju beogradski večiti rivali.
To tvoje pitanje je kao ona priča sa železnicom i putevima, bez puta, nema ni putnika. Tako je i sa fudbalom, bez dobrog terena i stadiona, nema dobrog fudbala, pa ni velikog broja gledalaca.
 
Da si pitao da li je 70 miliona evra mnogo za stadion kapaciteta 20 000 gledalaca, imalo bi smisla. Ne može se vući paralela sa brojem gledalaca koji sada posećuje Čika Daču (pritom je ta brojka značajno veća od 500), sa potencijalnim brojem u slučaju bolje organizacije kluba i novog, komfornog stadiona.
Kragujevčani vole Radnički, u poslednjih nekoliko godina neretko je bio slučaj da se na stadionu pojavi po 7-8 hiljada gledalaca, čak i kad ne gostuju beogradski večiti rivali.
To tvoje pitanje je kao ona priča sa železnicom i putevima, bez puta, nema ni putnika. Tako je i sa fudbalom, bez dobrog terena i stadiona, nema dobrog fudbala, pa ni velikog broja gledalaca.
Da li ti ideš na utakmicu da gledaš stadion ili fudbal?
TSC ima nov stadion, igra bolji fudbal od Radničkog pa opet nije neka posećenost. Jednostavno ljudi su izgubili interesovanje, pa i za večiti derbi bude jedva pola stadiona.
Btw izveštaj sa zadnje utakmice igrane u Kragujevcu
 
Sadasnji uregntni centar je premali, ipak narod hece taj stadion.
 
Uvek me zanimalo kako se dođe do prosečnog IQ u nekoj državi ili naciji? Ko je testirao stanivništvo ili deo stanovništva kao uzorak, pa je došao do rezultata? Koliko znam, na jedino priznato testiranje koje meri IQ ljudi se prijavljuju dobrovoljno i to su uglavnom dobri rezultati. Zatim, na testiranju se ne dobijaju tačni rezultati, već "od - do".
Izvinjavam se na ofu, ali često nailazim na "prosečan IQ" neke nacije, pa me zanimalo...

Neka dvojica psihologa ultra desne orijentacije su napisala knjigu

Odatle dolazi 90% novinskih članaka koliki neka nacija ima IQ,

Uzorci su takvi da za neku naciju imaju test koji je radilo 12 ljudi, dok za neke nacije i nema test, nego su oni slobodno procenili računajući proseke susednih naroda...

Evo kako su dobijani rezultati za pojedine zemlje:



Example: to establish the average Iq of 25,000,000 Canadians the authors base their values on ** ONE ** sample of ** 313 ** canadians aged ... 7 to 12 years (!) and taken in ... 1979 !!!.

There is not even a mention if the sample is a random sample or if it was taken in a poor or rich suburb, or in a rural or city area, etc, which means in all likelyhood it was unlikely to even ba random sample, or worse the authors didn't seem to realise that this inadequacy would invalidate the whole study.

Many other countries IQ are similarly based on 1 or 2 old non-representative studies.

Vietnam's IQ is listed as 96 despite the fact that he didn't do any actual work on the survey. He collected the data he found from China 100 and Thailand 91 and took the average to be 96 for Vietnam. I showed this to a statistician by profession and he said he has never seen such way of doing surveys, particularly this type of surveys. Now go to the same list on the top that shows Afganistan 83. the star(*) next to it shows that it is taken by averaging Iran-84 and India-81. How funny and full of flaws is this?

He also gave Armenia the IQ of 93 ( by averaging Russia's 96 and Turkey's 90) because a countries IQ average can be calculated by averaging the Iq of its neighboring countries of course(sarcasm intended)

Tests on immigrants, given in the language of the receiver country, are taken seriously. It is quite standard in the area where I live to test monolingual-Spanish-speaking children in English. Yet the authors' lowly IQ for Mexico (84) is based partly on tests of immigrant children. The authors admit that some of their Turkish data is derived from tests in Dutch, in the Netherlands, on recent immigrants. Yet they take these results seriously (though they discard the "vocabulary" part of the Dutch test). Much of the assessing was done by the Raven "nonverbal" test, which is prone to experimenter error.



Znači potpuno smeće sa stanovišta statistike i nauke uopšte već preko 10 godina puni naslovne strane u novinama i onda debatujemo ko je glup ko je pametan, pa čak i političari citiraju rezultate..
 
Takođe, moje iskustvo je da ti testovi daju tačan broj poena, a ne "od-do"...barem u nekom opsegu za koji su "baždareni". Znam da standardni testovi do 156 mere, a za sve preko mora posebno testiranje. Ne znam da li postoji donja granica i koja je.
Ne znam odakle ti ovo, ja sam se prošle godine testirao u organizaciji Mense Srbije. Na rezultatu koji sam dobio doslovce piše: "Poštovani, obaveštavamo vas da ste na testiranju MS postigli rezultat koji postiže < 1% populacije što predstavlja IQ > 156 prema Katelovoj skali, odnosno IQ > 135 prema Vekslerovoj skali."

Tamo, pred testiranje, rekli su nam da se tačna cifra može dobiti na dodatnom testiranju koji se radi samo u Londonu i košta nekih 2-3 hiljade evra.
 
Ne znam odakle ti ovo, ja sam se prošle godine testirao u organizaciji Mense Srbije. Na rezultatu koji sam dobio doslovce piše: "Poštovani, obaveštavamo vas da ste na testiranju MS postigli rezultat koji postiže < 1% populacije što predstavlja IQ > 156 prema Katelovoj skali, odnosno IQ > 135 prema Vekslerovoj skali."

Tamo, pred testiranje, rekli su nam da se tačna cifra može dobiti na dodatnom testiranju koji se radi samo u Londonu i košta nekih 2-3 hiljade evra.
Pa upravo to sam i rekao - da preko 156 ne mere standardni testovi. I ja imam isti takav papir.
Za ovo ispod stvarno ne mogu da garantujem kako izgleda, pošto nisam video svojim očima, ali par drugova koji su upali u tu kategoriju su mi, čini mi se, rekli tačan broj poena. Davno je bilo, možda grešim, ali siguran sam i da je opseg neki u pitanju da nije preširok.
 
Mislim da kod nas nikada nisu radjeni testovi inteligenncije na relevantnom uzorku. Mensa testove uglavnim rade ljudi koji su već verovatno u gornjih 5% pa hoće to da potvrde. Testovi za ex-yu zemlje su bazirane na nekim malim uzorcima iz 70ih. Nevezano za to, migracije od 90ih su sigurno oborile znatno prosek, kao što je na primer dolazak dosta Rusa iz IT sfere diglo prosek… Ali to su sve spekulacije, za pravi rezultat potrebno je veliko istraživanje, a ne znam da li nam je to potrebno.
 
Pa direktno je povezano sigurno, mada to nije bio smer diskusije. Ajde da ne trujemo više temu, pošto smo odavno napustili kontekst...još samo da odgovorim i da zatvorimo priču o IQ-u. Siguran sam da istraživanje kod nas nije bilo sprovedeno na adekvatan način, ali ne liči mi baš da bi se rezultat mnogo razlikovao i da jeste. Kontekst je bio da je prosečna osoba neinteligentna, nacionalnost je nebitna.
 
Nacionalnost a i profesija...tako da molim vas parkirajte ovo pametni rusi ITjevci negde za neki drugi forum.
 
Nacionalni stadion je toliko vazna i popularna stvar za naseg coveka da ocekujem da se irganizuju dnevni izleti do mesta gradnje.
Kao za manastire, samo c eljudi da gledaju mesto gradnje i da zamisljaju da smo prvaci sveta.
 
Nacionalni stadion je toliko vazna i popularna stvar za naseg coveka da ocekujem da se irganizuju dnevni izleti do mesta gradnje.
Kao za manastire, samo c eljudi da gledaju mesto gradnje i da zamisljaju da smo prvaci sveta.
Gastozu jeste, i gleda, voli.
 
Ovi glupi grafiti koje svuda šaraju, RRRS, od čega je to skraćenica? I šta bi sa BBRS, Belgrade Boys Red Star?
 
CD3F625F-5C6F-4462-8C57-08FF8C00EF01.jpeg
 
Vrh