Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 137 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,8%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 346 52,0%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    665
Jedina gora stvar od Nacionalnog stadiona je ta ga mnogi koriste da se pos*ru po domaćem fudbalu.

Da, nije sjajan. Da, vode ga mafijaši. Da, huligani su st***. Ali ne, nije najgori. Daleko od toga.

Da, reprezentacija je pukla na SP, ali mnoge zemlje, uključujući i aktuelne prvake Evrope, nisu se ni kvalifikovale.

Priče o j*banju tuđih žena su izmislili tabloidi da bi skupljali klikove, jer smo postali toliko iščašena nacija da "normalne" vesti više nikog živog ne zanimaju.

Da, naši klubovi verovatno nikad više neće osvjiti nijedan evropski trofej, ali opet igraju grupe u evropskim takmičenjima gotovo svake sezone, a više nije ni iznenađenje da prezime.

Bizarno je pritom da se često za uzor uzima Hrvatska, kao "eto, vidite oni su drugi/treći na svetu", a za njihov uspeh je ogromnim delom zaslužna jedna mafijaška f*kara i balkanska sirovina koja se odaziva na ime Zdravko Mamić.
 
Ali ne, nije najgori. Daleko od toga.
Pa ovo baš i nije neka uteha. Ko ide kroz život sa tom poštapalicom, bilo da pričamo o pojedincu, bilo o grupi, čeka ga jako mizeran i nesrećan život. Odmah da istaknem da to ne znači da sam na suprotnom ekstremu kao mnogi ljudi danas (pogotovu na zapadu) pa da verujem u mantru ''nikad nije dovoljno dobro''. I jedno i drugo su ekstrem. Samo što Srbi vole da se drže ovog prvog ''ćuti, uvek može gore''.

Što se ostalog tiče, znam da post nije upućen meni tako da ovo nije replika nego nadovezivanje, da se javi i neko ko ovoj temi ne pristupa sa aspekta kritičara ili poštovaoca srpskog fudbala već kao običan (zapostavljeni) građanin bez nekih preferenci.

Elem, neki ljudi se olakšavaju po fudbalu jer su kao pratioci istog rezignirani i besni. Ima pak i nas drugih koji se olakšavamo po njemu zato što nam je nepojmljivo da u vreme najgorih svetskih kriza od WW2 naovamo - ekonomske, energetske, sociološke, političke, vojne krize... Srbija najpre daje 600 miliona narodnih para na praćenje i prenošenje fudbalskih utakmica (realno, to što je dato jesu bile narodne pare) a potom bi da još oko 300 miliona na izgradnju stadiona za koji većina nacije, pa i mnogi zavisnici od fudbala, smatraju da je bespotreban ili bar neopravdan trošak u ovom momentu.

Drugo, zato što je postao asocijacija na primatska ponašanja i mentalitet krda, mentalitet majmuna i divljaka. Na stranu to što je leglo mafije i na stranu to što je često uzročnik mnogih nemira i podela u Srpskom, a i ostalim društvima... recimo da godinu dana prođe a da nema nikakvih većih fudbalsko-huliganskih obračuna i nemira - običnom čoveku opet smeta što se došlo do te tačke da kada dva izanđala ofucala kljuba igraju 2634793292. derbi po redu, na kome će i jedni i drugi prdnuti u čabar, moraju da se dovode armije pandura iz cele zemlje i uspostavlja opsadno stanje zarad nečega što treba da bude sport, razonoda i viteško odmeravanje snaga. I da armije murije ulazi u stotine autobusa GSPa i urla, zavodi red i preti, ne bi li se fudbalski pavijani smilovali da umuknu i prestanu da lupaju po autobusu, a i putnicima, radnim ljudima, koji se umorni vraćaju sa bednog i mrskog posla. Sve to em košta društvo, em ga degradira i gura u dekadenciju (kultura napijanja, urlanja i prebijanja), em je stresno i neprijatno.

Treće, fudbal i ludilo, manija iza njega, su jedan od glavnih promotera i katalizatora epidemije patoloških kockara u Srbiji. Odmah da se razumemo, ne sugerišem da kockara ne bi bilo da nema fudbala. Svakako bi ih bilo, kao što ih je Amerika prepuna, a ona ne zarezuje FIFA fudbal. Ali uveren sam da bi ih bilo manje.

Četvrto, običnom čoveku koji nije navučen na fudbal (ili bilo koji drugi sport) je neshvatljivo da je neko u stanju da od praćenja, još jednom - praćenja nekog događaja, pravi sebi smisao života, opsesiju, pa čak i zamenu za porodicu i posao. Tu ne govorim samo o ovima koji se kockaju, nego o i onima koji se ne kockaju ali ''žive za Partizan/Zvezdu/Prnjavor''.

Peto, mnogima je malo nelogično da se neko loži na ovaj ili onaj srpski klub, ako polovinu njegovog tima čine uvozni igrači kupljeni po raznim berzama. Ja mogu da razumem ljude koji su imali strast prema Srpskom odnosno Evropskom fudbalu dok su u svim timovima igrali rođeni državljani tih zemalja. Ovako je malo glupo, svako može svakoga da kupuje i niko više ništa ne predstavlja, jer su svi samo plaćenici na privremeno-povremenom poslu u nekom klubu.

Šesto, danas čak i vrapci na grani znaju da su mnoge utakmice nameštene, i da je sve, ne samo u Srbiji nego i širom sveta, postalo igralište mafijaša, bogataša i marketing prodavaca magle. Na sve gore nabrojane faktore, to dodaje još par % razloga odnosno ljudi koji prosto ne žele da prate fudbal, i isto tako ne žele da se celo njihovo društvo podređuje tome.

Fudbalerske afere sa drugim ženama ne komentarišem, niti me zanimaju. Štaviše, mislim da preljubnicima i probisvetima i ne treba davati ni medijski prostor, ni pažnju javnosti.
Učešće Srbije na SP sam ispratio koliko sam mora, hteo to ili ne, jer su tih dana drugi oko mene pratili i samo o tome pričali. I za divno čudo, meni ne smeta kako su naši igrači prošli. Prvo jer nisam ni očekivao da budemo prvaci (realno, ko zdrav u glavu pa može da očekuje to?). A drugo, gledao sam kao događaj u kome se susreću razne nacije, i zato mi je bilo drago što je naš tim (valjda?) bio sastavljen od domaćih igrača i reprezentativaca, a ne od kvazi-reprezentativaca koji su na mufte i podmazivanja konvertovani u privremene državljane neke zemlje pa angažovani da igraju za nju. Tako da za mene je SP, sa aspekta Srpskog fudbala i uopšte Srbije u svetu fudbala, bilo prijatno iskustvo. Ako ne računam to što tokom prenosa nije moglo da prođe 30 sekundi a da neki Srbin oko mene ne glumi generala, selektora, trenera i eksperta iz fotelje.

Inače ovo pišem samo da bih dao uvid u stavove onih ljudi u Srbiji koji ne prate fudbal, i da pored gore nabrojanih razloga (mafija, huligani, nedovoljno dobri igrači) postoje i drugi razlozi zašto je narod u Srbiji toliko podeljen oko fudbala i zašto ga mnogi kritikuju. Ne očekujem da bilo ko ovde menja stav zbog toga, samo iznosim drugu perspektivu.
 
Ovo iznad kao da sam ja pisao.

Nisam baš potpuno nesvestan da fudbal postoji, ali nikako nije "najvažnija sporedna stvar na svetu". Pre će biti da je "sporedna stvar na svetu".

Pogledam poneku utakmicu reprezentacije, ili neku drugu atraktivnu. Jednom godišnje odem sa prijateljima na stadion (obično kad smo negde u inostranstvu, da osetimo atmosferu), zbog druženja.
Za gledanje su mi mnogo atraktivniji neki drugi (dinamičniji) sportovi: košarka, odbojka, rukomet, a iz poznatog razloga i tenis... kao i vrhunska atletska takmičenja. I to uvek uz društvo.

Inače, veoma mi je čudno kad mi neko kaže da "voli sport", a pri tom ne misli na to da trči, planinari, vežba, ide u teretanu, pliva... već da sedi ispred TV-a sa grickalicama i/ili provodi vreme u kladionici. Za mene, ko voli sport, on ga i praktikuje i trudi se da živi zdravo. Ostalo su posmatrači.


Kraj offtopica, neću više. Da se vratim na temu:

Nacionalni stadion će koštati značajno više od pominjanih 300 miliona evra. Ako se pogleda šta je tačno planirano budžetom za ovu godinu, ali i najavljeno za narednu, pa kada se na to dodaju i predviđeni troškovi za infrasturkurno opremanje i saobraćajnice do nacionalnog stadiona, onda je ukupan trošak nešto preko 900 miliona evra. Naravno, netransparentno potrošenih, bez pravih konkurentnih tendera i fokusa na uštede.
Za zemlju koja je državni dug povećala 2.5 puta za poslednjih 10 godina (sa 14 na 35 milijardi evra), ovakvo novo zaduživanje je svakako veoma opasno.
Oni koji žele da naprave spomemik svom vremenu, trebalo bi da izaberu nešto jeftinije. Sto puta jeftinije. Inače će biti zapamćeni samo kao rasipnici.
 
Za zemlju koja je državni dug povećala 2.5 puta za poslednjih 10 godina (sa 14 na 35 milijardi evra), ovakvo novo zaduživanje je svakako veoma opasno.
Oni koji žele da naprave spomemik svom vremenu, trebalo bi da izaberu nešto jeftinije. Sto puta jeftinije. Inače će biti zapamćeni samo kao rasipnici.
Tacno. Ali odluku su doneli oni koji ce licno profitirati od celog posla.
 
Fudbal je obična prljavština kod nas. Najgore mafijaške njuške nam vode klubove. Cela atmosfera oko fudbala je odvratna počevši od navijača, sve do fudbalera i funkcionera. Imali su SP da pokažu šta znaju i videli smo da su to obični starletani. Nisu otišli tamo da igraju fudbal nego da spavaju sa tuđim ženama.
Za taj novac se može rešiti sva fudbalska infrastruktura u Srbiji. Očigledno da im se žuri jer je pitanje koliko će još biti na vlasti. Suština je u prodaji stanova, a ne u samom stadionu. Treba oprati još love.
Treba prosto zabraniti fudbal kod nas. Na najmanje deset godina. Iskoreniti to leglo kriminala (ja bih za početak pohapsio sve koji su imali ikakav dodir sa FSS-om, kao i sve menadžere i članove uprava svih profesionalnih klubova). Zauvek ugasiti sve klubove koji su stvoreni za vreme komunizma, a potom pretvoreni u igrališta za dilere droge. Onda zatvoriti sve kladionice i pohapsiti sve vlasnike istih.

Tek nakon deset godina apsolutne zabrane profi fudbala možemo da počnemo da razmišljamo o postepenoj izgranji nove tradicije iz pepela.
 
Без обзира на све разлоге за и против, локације, цене, ове власти итд
не постоји ниједна држава у Европи без модерног фудбалског стадиона осим неких балканских и балтичких вукојебина.
 
Само Летонија, БиХ и донекле Бугарска (имају овећи Нац. стадион, ал` није баш нов).
Србија ће ускоро имати три модерна, али малечка:)
 
Vazn da se uzme lova na kvaddrate.
 
Džaba pričamo u vetar.

Ajde da se ponovim, žao mi je što nisam skrinšotovao. U decembru samo izlazi na fejsu reklama, zvanično tagovane na Arena Sport (znači Telekom).

Onaj mim "ko smo mi, šta hoćemo".
Mi smo Srbi i hoćemo nacionalni stadion pa da budemo domaćini svetskog prvenstva i odvojimo trofej.
 
Onaj mim "ko smo mi, šta hoćemo".
Mi smo Srbi i hoćemo nacionalni stadion pa da budemo domaćini svetskog prvenstva i odvojimo trofej.
A za to vreme ređamo ''pobede'' na drugim poljima jednu za drugom:
Samo nek se Beograd gradi™ , samo nek se puni! :bubanj:
23-11-jpg.149492
906z513_bager.jpg

TENT,_pozar_FOTO_Printscreen_Twitter_671x940


Ali fek det šit, bitnije je oće l' 374329. derbi osvojiti Zvezda il' Partizan i da li ćemo ispasti iz X i Y kupa odmah po ulasku ili u narednoj utakmici...
Evo živ nisam od neizvesnosti oko tih stvari. I sa velikim isčekivanjem čekam pozitivne rezultate i dobre vesti iz fudbala i tenisa, jer znam da će sutra od toga plata da mi bude veća, saobraćaj u gradu bolji, toplije u stanu, čistije u vazduhu, bolji urbanizam, srećniji ljudi... ma svi problemi će nam se rešiti sa tim fudbalom.
 
не постоји ниједна држава у Европи без модерног фудбалског стадиона осим неких балканских и балтичких вукојебина.
U baltickim zemljama je fudbal zadnja rupa na svirali, za razliku od kosarke i hokeja na ledu, plus imaju malo stanovnika. Ne trebaju im nikakvi novi stadioni.
A sa druge strane, ruglo od Maksimira nije sprecilo Hrvatsku da 2018. bude druga na svetu, a prosle godine i treca.
 
Ima Talin nov fudbalski stadion. Imaće ga, dabome, i Zagreb.

Beograd treba da ima normalne stadione, ali ne 'nacionalni' u Surčinu.
 
U baltickim zemljama je fudbal zadnja rupa na svirali, za razliku od kosarke i hokeja na ledu, plus imaju malo stanovnika. Ne trebaju im nikakvi novi stadioni.
A sa druge strane, ruglo od Maksimira nije sprecilo Hrvatsku da 2018. bude druga na svetu, a prosle godine i treca.

Београд треба да има модеран стадион, модерну Арену, модеран базен, атлетски стадион и друге спортске објекте као и сваки други велики европски град, овде се просипа нека јефтина патетике типа "граде то и то а деца се лече СМС порукама", то ме подсећа на оне Вучићеве флоскуле
"јел хоћете да вам вратим мртво дете у ковчегу"
"ко хоће да живи у Качанику"
"лако је из београдских кафића" итд

треба стадион, локација је погрешна, Вучић је лопов и издајник и то би било то отприлике.
 
Pa Beograd već ima arenu. A i bazene, nekoliko njih.

Ima i teniske terene pored Ušća i fokalne tačke zemlje koji svakih par godina porastu za trećinu površine, na račun javne imovine i zelenih površina.
Takozvani smart tereni, sami sebe razvijaju i šire. De ćeš modernije od toga. Realno, to Evropljani nemaju.
 
Niko ovde ne spominje da nam treba funkcionalan i moderan stadion, pričamo o trećem stadionu koji je bogu iza nogu i koji zahteva dodatne investicije za pristupne saobracajnice i koji treba da bude samoodrživ (čitaj Arena dan danas nije profitabilna i u jeku događaja i koncerata)...i to sve pored Jna i Marakane koji će takođe da se modernizuju a to zve za max 6 utakmica godišnje sa punim kapacitetom. E to je problem i rasipništvo...tri velika stadiona a ne jedan.
 
Београд треба да има модеран стадион, модерну Арену, модеран базен, атлетски стадион и друге спортске објекте
Treba.
Ali - odakle bre pare?

Da Srbija ima para ko pleve, gradila bi sve i svasta, cak i sa najvecim retardima na vlasti. Ali cak i ona tri mala stadiona (Loznica, Leskovac, Zajecar) su se pokazala skupa kao otrov. Pogotovo u ovo doba sveopste krize i ludila u svetu.
Plus, radi se o gradu koji u 21. veku jos uvek nema nijednu liniju preko potrebnog metroa, te koji ima gomilu infrastrukturnih, finansijskih, logistickih, estetskih i kakvih sve ne problema.
 
Има пара за толико, ај да се не правимо Етиопљани. Мора нешто да се гради. И, не, не може све у болнице - већ се, иначе, граде - и не можемо да гледамо у зид док се не сагради факинг метро. Заболе ме за метро, имам живот и без њега.
 
Та два неће нестати.

Људи, већ написах да ми је смор 99-процентни мушки форум где се мршти на фудбал, на кола и на кафане. Одох да спавам, морам сутра да возим.
 
Recimo kanalizacija, preciscavaci otpadnih voda, metro, prosirivanje Bulevara i jos nekih hronicno uskih i neprohodnih ulica i puteva itd.
id*** ne mogu jednu po***nu Žičku dugu 500 metara da prošire na 2+2 već 50 godina, kao i još 100 drugih hronično zapostavljenih i zakržljalih ulica širom Brlograda. A ovamo bi da grade nacionalnu arenu za zaslepljene i zamađijane mase. :ROFLMAO:

Širina ulica u Beogradu kroz vekove:

beogradske-ulice-gif.143506
 
Treba.
Ali - odakle bre pare?

Da Srbija ima para ko pleve, gradila bi sve i svasta, cak i sa najvecim retardima na vlasti. Ali cak i ona tri mala stadiona (Loznica, Leskovac, Zajecar) su se pokazala skupa kao otrov. Pogotovo u ovo doba sveopste krize i ludila u svetu.
Plus, radi se o gradu koji u 21. veku jos uvek nema nijednu liniju preko potrebnog metroa, te koji ima gomilu infrastrukturnih, vizuelnih, logistickih i kakvih sve ne problema.

Па шта ти мислиш, сад да не граде стадион они ће те паре као да преусмере негде другде где је потребније, наравно да неће, нема овде опције или да градимо стадион или 10 болница/хидроелектрану/3 моста или не знам ти шта, већ само да ли да граде стадион или да га не граде, па онда боље да га граде,
то је исто као онај несрећни Београд на води, као могли су ту неке музеје, галерије, оперу тралала, нема од тога ништа у реалном животу у оваквој опиченој земљи, исто је било или да направе оне БнВ зградурине или да остане оно ругло, по мени боља је прва опција и то је то,
овде један човек (болестан) одлучује о свему као Стаљин, нема система, нема ни Владе, ни министарстава, па ни државе,
о претходинм властима нећу ни да причам, за 25 година Милошевића, Ђинђића, Коштунице и Тадића једино вредно помена у целој Србији што је изгрђено су Арена и Мост на Ади у Београду и пар километара аутопута ка Суботици.
 
Tu već jesi u pravu. I za to da bi propaliteti našli novu glupost da protraće pare, i za ovo da ovde o svemu odlučuje jedan Staljin. Ali to opet ne znači da ne treba uputiti kritiku na račun ove gluposti od stadiona. Kao što njihova neverovatna sposobnost da uvek izvrdaju narod, ne znači da ne treba izaći na izbore, na referendum, na protest protiv Rio Tintare i slično. Kada ne bi bilo reakcije makar dela nas ljudi koji nismo rasprodali mozgove po buvljaku, ovi bi bili još gori i pravili još veće pi***rije i traćili još više para.
 
Vrh