Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 137 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,8%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 345 52,0%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    664
Оно што бих подвукао јесте да не желим да се новац који издвајам у буџет искористе за глупости попут националног стадиона, нити за дотирање фудбалских клубова и њихових стадиона који зарађују десетине милиона Евра и од којих државни буџет не види ни динара, те који служе за замлаћивање народа да не би у доколици устао са својим окружењем и изборио се за нормалан живот, уосталом ако држава и хоће да га гради, нека то чини из прихода Фудбалског савеза, удружења клубова, појединачних клубова и њихове имовине итд.

желим да се из буџета издваја пре свега за повећавање прираштаја становништва Србије, стварања могућности да они у земљи остану, читај формирање институција и снажење економије, привреде, те на стварање претпоставки за квалитетнији начин живота.
 
Poslednja izmena:
Моје дете се бави спортом, а ја рекреативно играм баскет и гледам како други то раде. Такође и читам и пишем; међутим; музику слушам, а слабо певам. Добар део популације јесу такви "воајери", јбг.

Апропо улагања новца, то колико се у Србији улаже у врхунски спорт је смешно. Такође, симптоматично је да све земље на то дају велике паре, мора да има неки разлог и да се, некако, посредно исплати (наравно да се исплати, смешно је и помислити да кад тип из неког села у Мачви потпише уговор на 5 милиона фунти, његова мама и његово село, а богме и Шабац, али и Београд, неће од тога видети динара - видеће милионе; ако се и купи некретнина крај Саутемптона, па се изда, то је опет наша актива у иностранству). Заправо нам је спорт једна од јачих извозних грана. Нама и гастарбајтери у Ливорну плаћени 1.000 евра месечно поправљју девизно-платни биланс. Па Партизанова фудбалска школа је годинама најбоља на свету (ако је сад није претекла Ајаксова, мада са Влаховићевим трансфером, не верујем). Сад, неко мисли да то све Вучела попије и попуши кроз томпусе... ОК, тај, што се мене тиче, с опроштењем не зна где је лево. Тј. то је дечји мозак у одраслој тјелесини, а то је често у нас.
 
Poslednja izmena:
Уопште се тај тиме није бавио. Крцун, Дража Марковић - бар кад је о Звезди реч - да, али Броз, не. А фудбал се у Београду играо и пре рата, и за време рата, такође на високом нивоу. Броз јесте довео Зинку Кунц да пева у Народном позоришту убрзо после рата, то да.

Што се тиче културолошке приче, немало фудбалских хулигана је високообразовано, професионално остварено и солидног културног нивоа. То је вишеслојна прича и специфична супкултура, глобални феномен са којим се живи. Ето, све државе некако дочекају нови дан са спознјом да постоје фудбалски хулигани. Свет није савршен, нити чист као пупољак пољског цвећа.
Свеједно, без њега толика улагања у стадионе, клубове нису била могућа. Уосталом друштвено-политички радници СФРЈ и СР Србије, УДБини и генерали ЈА који су форсирали клубове су били његови упосленици.

Предратним клубовима стадионе није правила држава, нити им је плаћала дугове, доводила играче и рекламирала их по медијима.
За време рата знамо зашто је допуштено да се такмиче и под којим условима.


Да су "високообразовани, професионално остварени и солидног културног нивоа" хулигани заглавили затвор у трајању од 8 година због насиља на спортским приредбама, не бисмо имали навијачке криминалне групе, и политичко - криминална руководства клубова и око клубова.
 
Само нек заглави у затвору свако ко то тражи (мада дужина казне неће решити проблем, пошто се из криминологије учи да строга казнена политика не смањује стопу криминала - у супротном би САД биле безбеднија земља од Шведске - дочим Шведска има развијен фудбалски хулиганизам, а САД не; свет је факинг комплексно место и треба живети с тим теретом а не прснути).
 
Моје дете се бави спортом, а ја рекреативно играм баскет и гледам како други то раде. Такође и читам и пишем; међутим; музику слушам, а слабо певам. Добар део популације јесу такви "воајери", јбг.

Апропо улагања новца, то колико се у Србији улаже у врхунски спорт је смешно. Такође, симптоматично је да све земље на то дају велике паре, мора да има неки разлог и да се, некако, посредно исплати (наравно да се исплати, смешно је и помислити да кад тип из неког села у Мачви потпише уговор на 5 милиона фунти, његова мама и његово село, а богме и Шабац, али и Београд, неће од тога видети динара - видеће милионе; ако се и купи некретнина крај Саутемптона, па се изда, то је опет наша актива у иностранству). Заправо нам је спорт једна од јачих извозних грана. Нама и гастарбајтери у Ливорну плаћени 1.000 евра месечно поправљју девизно-платни биланс. Па Партизанова фудбалска школа је годинама најбоља на свету (ако је сад није претекла Ајаксова, мада са Влаховићевим трансфером, не верујем). Сад, неко мисли да то све Вучела попије и попуши кроз томпусе... ОК, тај, што се мене тиче, с опроштењем не зна где је лево. Тј. то је дечји мозак у одраслој тјелесини, а то је често у нас.

Највећи део популације у Србији нема времена ни могућности за све то, већ се бори за преживљавање, а најјефтинији вид опуштања је телевизор и утакмица/ријалити. То је реалност.


Успешне земље улажу у развој привреде и економије, па када се од тог развоја створи вишак онда прелију у спорт.

А тих пет милиона фунти му стоји у Беобанци, порез на имовину плаћа овој држави, можда их је већ уложио у производњу.. нечега у Мачви, па неки људи живе од тих плата, па они плаћају порез итд, итд..

Или паре стоје ушушкане у Британији, а и он са њима, док његови потомци неће ни знати где је Мачва.

Поправљаће док су им родитељи и браћа и сестре живи, после тога нема ни њих ни биланса.

Тачно је да је Партизанова омл. школа била једна од најјачих, да су долазили страни менаџери и гледали децу, са нечијим родитељима потписивали уговоре итд.. Да је пуно играча продато, да средства уместо у клубу, а на који би исти платио порез, одлазила преко овог или оног посредника у страначке касе, да је део завршавао у рукама чимбеника државне власти, сад како је коришћен.. Али то није нормално ни законско функционисање спортских клубова, чињеница је да сиромашна држава много више улаже у професионалне спортске клубове а заузврат не добија готово ништа.
 
Poslednja izmena:
Не бих рекао (пошто је и спорт, посебно фудбал, грана економије), да у неком тренутку и сиромашније земље од Србије, али економски изразито успешне - нпр. Кина, Турска - нису улагале много веће паре у врхунски спорт од нас. Али много и немерљиво веће. Ми смо са количином новца, заправо, смешни - а наши клубови тренутно уопште нису смешни, мада се тако говори, напротив, осим пољопривреде, вероватно смо још само у фудбалу од привредних грана изнад просека ЕУ (нисам сигуран за ИТ, али не верујем, већ је Румунија ту доста испред).
 
Србија се не може поредити са Турском и Кином, мноого су већих буџета и могу да бацају новац и на освајање Марса.

Не знам по чему смо у фудбалу изнад просека ЕУ, по заради од трансфера? Пошто по некаквом успеху сигурно нисмо.
 
Како нисмо, кад су нам клубови тренутно 11. у Европи по успеху? Звезда је испред Милана, иначе.

А, знамо и оно изнад, и за Гробаре и за њихово певање Бранкици. И да међу Звездиним вођама има озбиљних криминалаца, као и национал-шовиниста ("Шиптар, Хрват, Балија није моја братија"). И то је ружно, n`est pas?

Само, и у Глазгову су претили првом католику који је потписао за Ренџерс, колико негде око 1990, па преживе Шкотска до данас, није се отворио Лох нес да им прогута стадионе (имају и национални!), а и даље се Ирским католицима пева "Why don`t You go home...". Ружно. Али се тера даље - ја и иначе свако јутро хоћу да разбијем телефон кад ме пробуди у 6.30, али ми се то не исплати.
 
:ROFLMAO: Звезда и Партизан су једно сто места иза Милана у овом тренутку када се мери снага клуба. То шта је било за вакта СФРЈ, давно прошло је.


За хулиганизам и певање треба да одговарају, наравно, али ја говорим о томе да су клубови од управе до навијача умешани у озбиљне криминалне радње.


Мене интересује чист рачун, колико је ова држава уложила у те клубове, колико су они зарадили и где су те паре тачно завршиле. До последњег динара.
 
Нису, него је Звезда - испред Милана (и још неких великана), по Уефи, ниси пратио у последње време, рекло би се. Пусти знање од пре 5 година.

И Партизан је испред Борусије Менхенгладбах, нпр. Због свега тога, на јесен 2023. готово извесно ће Србија имати директног учесника Лиге шампиона. То значи гарантован прилив 20-ак милиона евра, из иностранства, за један београдски клуб. Ако рачун и није чист, добар је за нас.
 
Poslednja izmena:
Јаој, као што сам и рекао, пусти све нпр. италијанске клубове да играју УЕФА такмичења, већина ће имати бољи учинак од наша два најуспешнија клуба која имају право такмичења по квотама националног савеза и виша места на тој листи од њих. То не значи ништа, зна се у чему се огледа снага клуба.

Нисам ја нарочито пратио не пет, него 20 година.

Прилив 20 клубу, а уложено од стране државе колико? Од државних фирми као спонзора колико? Од страних фирми које су постали спонзори снагом међудржавних договора и гаранцијама државе колико?
 
Pre tačno godinu dana, na današnji dan, igrali su Zvezda i Milan, na Marakani 2:2. Sedam dana kasnije u Italiji 1:1.
Screenshot_20220218-175340_Brave.jpg
 
И ко је прошао даље?

Да ме се не схвати погрешно, желим ја нашим клубовима успех у иностраним такмичењима, наравно..

Ипак тема је нешто друго.
 
Prošao je Milan, koji je, kako ti reče 100 mesta ispred, zbog pravila "gola u gostima", koje je na kraju prošle sezone ukinuto, što znači da bi se po trenutnim pravilima igrali produžeci.
 
Речју, да није било тог правила, Звезда би прошла Милан, а можда и освојила такмичење и сама средила свој стадион од зарађених пара..

Колико је уложила у стадион од зарађених пара 1991..?
 
Period nakon '91. mislim da nije merodavan za izvlačenje zaključaka koje ti pokušavaš da izvučeš. Svakako da bi se Zvezda kao klub, uključujući i stadion, drugačije razvijala da su bila malo drugačija vremena. Novopostali prvak Evrope i Sveta je svakako imao ambicije da ostane u vrhu...
Ne znam koliko ova polemika uopšte ima veze s temom, svi problemi našeg društva i sporta koje si ti naveo, evidentno postoje. Međutim, predlozi za rešenja tih problema su uglavnom, za mene, nerazumni.
Mislim, bukvalno smo došli do toga da se raspravljamo oko toga da li na Marakani i JNA treba da treniraju i igraju prvotimci dva kluba ili da pustimo decu da se igraju na centru igrališta... 😁
 
Првак Европе је тада имао довољно пара да уложи у свој стадион, али ето није.



Ниси ме разумео, мој став је да стадионе требају финансирати клубови који их користе, а не држава,

национални стадион да гради Фудбалски савез, потенцијално у партнерству са клубовима, а не држава,

држава треба да финансира могућност бављења спортом, те правилног телесног развоја на првом месту свој деци кроз обавезне часове физичког у базенима и спортским салама, а потом и свим заинтересованим грађанима.
 
Ne znam koliko ova polemika uopšte ima veze s temom, svi problemi našeg društva i sporta koje si ti naveo, evidentno postoje. Međutim, predlozi za rešenja tih problema su uglavnom, za mene, nerazumni.
Mislim, bukvalno smo došli do toga da se raspravljamo oko toga da li na Marakani i JNA treba da treniraju i igraju prvotimci dva kluba ili da pustimo decu da se igraju na centru igrališta... 😁
Tačno, rasprava je deplasirana, ali se uvek skrene u ovaj ćorsokak: ljudi koji su 'protiv fudbala' (🤣) zastupaju, paradoksalno, gradnju tog belog slona nakraj sremskog sela, beskorisnog i štetnog 'Nacionalnog stadiona' (neka mi objasni neki majčin sin zašto reprezentacija ne bi nekad igrala u Nišu, u Kragujevcu, u Novom Sadu?).

Umesto da se, na razuman, svrsishodan i održiv način na istorijskim lokacijama obnove beogradski stadioni.
 
Јесам против градње нац. стадиона, али уколико би у њега паре уложио сам ФСС без учешћа државе и последице његове неисплативости сносио сам, то је његова ствар и у начелу то и није мој проблем.


Једини разуман и сврсисходан начин управљања београдским стадионима јесте да су клубови власници и да одржавају и улажу у своје власништво, или их измештају и праве нове негде друго, штагод, без учешћа државе.

Све остало је ненаменско трошење буџетских средстава.

Уосталом држава је и правила више стадиона по Србији, па су опет празни, чак ево овај 2011. урађени у Нишу не ваља (ваљда нема довољно капацитета за бројну публику) па би селектор још новији..


 
Poslednja izmena:
Првак Европе је тада имао довољно пара да уложи у свој стадион, али ето није.



Ниси ме разумео, мој став је да стадионе требају финансирати клубови који их користе, а не држава,

национални стадион да гради Фудбалски савез, потенцијално у партнерству са клубовима, а не држава,

држава треба да финансира могућност бављења спортом, те правилног телесног развоја на првом месту свој деци кроз обавезне часове физичког у базенима и спортским салама, а потом и свим заинтересованим грађанима.

Да Звезда као европски првак уложи у стадион, а почео рат месец дана после освајања титуле првака Европе, да не причам да јој је већ пар месеци касније забрањено да игра у европским такмичењима на истом том стадиону, а већ следеће године је забрањено да игра уопште европска такмичења.
 
Нису уложили у стадион, а где су уложили?

Звезда и Партизан су од продаје играча за тих десет година зарадили 300 милиона Евра по подацима Инсајдера.

 
Poslednja izmena:
Нису уложили у стадион, а где су уложили?

Звезда и Партизан су од продаје играча за тих десет година зарадили 300 милиона Евра по подацима Инсајдера.


Нигде нису уложили, нису видели ни динара од тих пара после распродаје генерације из 1991.
 
Уопште се тај тиме није бавио. Крцун, Дража Марковић - бар кад је о Звезди реч - да, али Броз, не. А фудбал се у Београду играо и пре рата, и за време рата, такође на високом нивоу. Броз јесте довео Зинку Кунц да пева у Народном позоришту убрзо после рата, то да.

Што се тиче културолошке приче, немало фудбалских хулигана је високообразовано, професионално остварено и солидног културног нивоа. То је вишеслојна прича и специфична супкултура, глобални феномен са којим се живи. Ето, све државе некако дочекају нови дан са спознјом да постоје фудбалски хулигани. Свет није савршен, нити чист као пупољак пољског цвећа.

Миланче, писах ти ово већ једном, пошто си у Вјени: као што Рапид и Аустрија нису прешли на Пратер - наго им богме град помаже да граде нове/проширују старе стадионе - тако неће ни Звезда (ни Партизан) у Сурчин. Нема од тога ништа, не рационализујте бесмислен пројекат, нек скупља прашину стадион и нек ту прашину чисти онај коме је стало до њега.
Razlika je samo sto i Rapid i Austrija imaju sponzore koji pokrivaju troskove i mogu samostalno da se finansiraju. Sa zvezdom i partizanom nije tako, finansira ih drzava tj mi. Lokacija za nac stadion je katastrofa i besmisleno je seliti dva kluba tamo to jeste. Ali jos besmislenije je imati dri stadiona o trosku drzvave. Da je ideja da se gradi nac stadion negde u gradu (Banjica, luka Dunav, Ada Huja, kod hale Sportova na NBG,... ili tako negde ) da bio bi za to da se gradi nac stadion, a da se troskovi podmire prodajom zemljista postojeca dva stadiona.
 
Vrh