Šta je novo?

Muzeji grada Beograda

Izvor: Beobuild.rs

Počinju radovi na Muzeju grada Beograda
muzej-grada-beograda-060624-01bb.jpg

Osam meseci nakon što je dodeljen izvođački ugovor kompaniji WD Concord West sa konzorcijumom, konačno su započeti pripremni radovi na rekonstrukciji i prenameni zdanja nekadašnje Vojne akademije u budući Muzej grada Beograda. Zgrada na uglu Resavske i Nemanjine ulice ima oko 17.000 kvadrata bruto prostora, izgrađena je 1899. godine i predstavlja objekat pod zaštitom. Projekat rekonstrukcije ugovoren je u vrednosti od oko 42 miliona evra, a rok za završetak radova je 600 kalendarskih dana ili početkom 2026. Na licu mesta postavljaju se skele na fasadi, pristižu prve mašine i teku ostale pripreme za početak radova.

Zgrada je inače najveće i najreprezentativnije delo arhitekte Dimitrija Leka, izgrađena u neorenesansnom duhu sa klasičnim dekorativnim elementima na fasadi. U periodu nakon Prvog svetskog rata, u istom stilu dograđeno je krilo objekta ka Nemanjinoj ulici, a započeta rekonstrukcija podrazumeva dogradnju dodatnih 3.300 kvadrata za potrebe budućeg muzeja.

Arhitektonsko i funkcionalno prilagođavanje prostora podrazumeva izgradnju ankesa u drvorišnom delu, koje će nakon rekonstrukcije služiti kao deo muzeja, a sastojaće se od arheološkog lapidarijuma sa spoljnim amfiteatrom i uređenim platoom. Pored izložbi na otvorenom, dvorište može da posluži za organizaciju događaja, skupova, predavanja i slično. Planirana je i izgradnja velikog centralnog stepeništa u novom prostranom holu, koji će biti proširen i ostakljen u reprezentativnu ulaznu zonu. Tokom rekonstrukcije biće poštovana originalna materijalizacija, uz čuvanje autentičnih dekoracija i elemenata enterijera.

Inače, Muzej grada Beograda samo je jedna u nizu važnih institucija kulture bez svog prostora i adekvatnih uslova za rad. Osnovan je 1903. godine i još uvek nema izložbeni prostor, a kulturno nasleđe se čuva u krajnje neprimerenim uslovima u Zmaj Jovinoj ulici.

Autori idejnog rešenja za rekonstrukciju i dogradnju objekta u Resavskoj ulici su arhitekte Jelena Ivanović Vojvodić, Goran Vojvodić i Jovana Grujevska iz firme “Birovia”.

muzej-grada-beograda-060624-01.jpg

muzej-grada-beograda-060624-02.jpg

muzej-grada-beograda-060624-03.jpg
 
A štamparija vojna i dalje u podrumu izbili sebi izlaz na nemanjinu a trebalo je sa se isele odavno sta ce nemaju prostoroa.
 
A štamparija vojna i dalje u podrumu izbili sebi izlaz na nemanjinu a trebalo je sa se isele odavno sta ce nemaju prostoroa.
Наравно да је исељена, не знам ко би био у просторијама изнад којих се руши..
 
Ма јок, ено их још увек у подруму шљакају регуларно..Мало им руше зграду над главом, ал' не'а везе..
 
Pa gledaju kvalitet stare gradnje...čekali zadnji sekund
 
 
За дорћолце и оне који воле историју Дорћола и уопште историју Београда.

ШЕТЊА „УЛИЦЕ ХЕРОЈА ДОРЋОЛА II“: Предавање о знаменитим личностима из 19. века​

У суботу 31. августа од 10 часова Народни музеј организује шетњу Дорћолом на којој ће бити речи о херојима по којима улице у овом делу града носе име.
Где се одржава: Музеј Вука и Доситеја
https://gradonacelnik.beograd.rs/ci...acije/a86266/Setnja-Ulice-heroja-Dorcola.html

Прва шетња је била крајем јула тј. 28.07.2024.
вук и доситеј.JPG


 

„Дани европске баштине” у Музеју афричке уметности


Музеј афричке уметности придружује се манифестацији „Дани европске баштине” разноврсним и бесплатним програмом за све посетиоце. Овај догађај представља јединствену прилику за повезивање са културним наслеђем и за учење драгоцених лекција из историје.

У понедељак, 23. септембра, у 18 часова биће одржано предавање „Путевима хип-хоп мреже” које ће одржати Александра Гачић, кустоскиња овог музеја. Настао на улицама Бронкса у Њујорку крајем 70-их година, хип-хоп је до данас постао глобална култура са локалним сценама широм света.

Путописно вече „Алжир – бисер Магреба” биће уприличено у четвртак, 26. септембра, у 18 часова. Ово вече биће посвећено Алжиру, највећој држави Африке и арапског света, тзв. „бисеру Магреба”, који нуди изузетне природне, туристичке и културне атракције.

У недељу, 29. септембра, у 11 часова биће реализовано последње вођење кроз тематску изложбу „Здравко Печар – (Ауто)портрети”. Изложба је организована поводом тридесет година од смрти Здравка Печара.

Упоредо са вођењем биће одржана и креативна радионица за децу „Пишем ти писмо”. Поред чувања, обраде и излагања предмета афричких култура и уметности, Музеј афричке уметности (МАУ) поседује и драгоцену архиву – белешке, писма, разгледнице, фотографије и друге видове документарне грађе, која је настала током путовања оснивача музеја Веде Загорац и Здравка Печара у Африку. Циљ радионице је да се учесници упознају са структуром писања писма. Деца ће писати два писма: једно ће убацити у поштанско сандуче музеја, а друго ће поклонити или послати некој драгој особи.

Радионицу воде кустоскиња Александра Гачић и сарадница МАУ Бојана Маричић. Пријављивање за радионицу је обавезно и врши се слањем мејла на kontakt@mau.rs.

 
 
 
Vrh