Šta je novo?

Muuusic

Citam kako je prodjaja LP ploca prevazisla prodaju CD-ova, prvi put od 1987.

Zasto ljudi sve vise kupuju LP ploce i koriste gramofone?
 
Zasto ljudi sve vise kupuju LP ploce i koriste gramofone?
Pucketanje i grebanje ploce od igle ima neku svoju draz... verovatno zato. Drugacije karakteristike zvuka. Ima neke romanse tu, kao staro dobro vino.
A i skup sport (hobi) generalno, to skupljanje ploca, a tek gramofon pogotovo.
 
CD-ove vise niko ne kupuje, ploce imaju svoju vernu publiku plus hipstere.

Mene je iznenadilo da se to tek sad desilo, CD je odavno mrtav i ne znam ko vise kupuje CD-ove, a znam ljude koji kupuju ploce, mozda sam i ja jedan od njih 😎

Verovatno jedino za kola ljudi kupe CD, ali mali broj novih vozila i dalje ima CD plejer, tako da CD izumire, dok cari vinila uvek iznova otkrivaju nove generacije.
 
Poslednja izmena:
Pozeraj, samo još da naprave gramofon koji može da se nakači na kaiš pa da vrti singlice :)
 
CD-ove vise niko ne kupuje, ploce imaju svoju vernu publiku plus hipstere.

Mene je iznenadilo da se to tek sad desilo, CD je odavno mrtav i ne znam ko vise kupuje CD-ove, a znam ljude koji kupuju ploce, mozda sam i ja jedan od njih 😎

Verovatno jedino za kola ljudi kupe CD, ali mali broj novih vozila i dalje ima CD plejer, tako da CD izumire, dok cari vinila uvek iznova otkrivaju nove generacije.
CD moooozda ako bas ne iskopam to na ploci a za auto flash,ko ce da pretura dsikove po kolima.
@Igor zasto pomodarstvo?
 
CD-ove vise niko ne kupuje, ploce imaju svoju vernu publiku plus hipstere.

Mene je iznenadilo da se to tek sad desilo, CD je odavno mrtav i ne znam ko vise kupuje CD-ove, a znam ljude koji kupuju ploce, mozda sam i ja jedan od njih 😎

Verovatno jedino za kola ljudi kupe CD, ali mali broj novih vozila i dalje ima CD plejer, tako da CD izumire, dok cari vinila uvek iznova otkrivaju nove generacije.

Desava mi se ponekad da pustim CD u kolima i to neki od drugarice koji mi stoji vec 10 godina u kasu kad mi nestane baterija na mobilnom pa ne mogu da pustim deezer preko telefona a nalazim se u nekoj nedodjiji gde ne hvata nijednu radio stanicu.
Upravo mi se to desilo pre par dana kad sam bio u dolini Jorgovana, tamo blizu Maglica u ibarskoj klisuri ne hvata skoro nista od radija.
Ono u fazonu, bolje da drnda neka muzika u kolima pa makar bajati CD nego da slusam zvuk motora a i taj put je ultra sablasan a i ne bas prijatan za voznju.
 
Pa kvalitet zvuka je gori od novijih nosača zvuka, ali neki ljudi vole to pucketanje, tu patinu u zvuku pa nabavljaju gramofone i gomilaju ploče... Nije kod svih pomodarstvo ili kolekcionarstvo, ima i nešto između toga... Nostalgija, ljubitelj muzike uz slobodno vreme i višak para... Ili vole da prostor urede maksimalistički pa uguraju sve što im padne na pamet...

S obzirom da cenim slobodan prostor i gledam da ga što više rasteretim nepotrebnih stvari + sav budžet ode na hranu i račune, ja nemam vremena za takve aktivnosti... Ćale je imao neke dobre ploče iz 70 i 80 koje je razdelio nekim Ciganima, to mi je krivo jer sam već imao u posedu pa je moglo da bude i sačuvano...
 
Idemo redom :) U poredjenju sa CD-om npr.ploca je daleko superiornija a to vazi i za ostale digitalije,pokriva mnogo veci frekfentni opseg.
Ploca zahteva daleko vecu paznju od ostalih nosaca zvuka prilikom rukovanja i cuvanja a trazi i mesta pa je zbog toga neprakticna. Odslusaj na iole kvalitenijem uredjaju i sve ce ti se samo kasti.
Ploca koja je izgrebana,preskace,pucketa...to je za u kantu a ne ploca.
Da se ploce dobro prodaju vec duze vreme,to znam,ali nisam znao da je poprimilo razmere epidemije pa se moram sloziti da je pomodarstvo.
@Noki Na stranu licni afiniteti,nesto sto volim da slusam ako pronadjem na ploci to i kupim. Da su neke pare,i nisu osim ako ne kupujes sve na sta naletis. Vec imam jednu boles'a to su modeli zeleznice(lokomotiva sa avatara).
U prevodu,skupo ko djavo pa mi jos jedna muka ne treba :ROFLMAO:
 
Uvek treba sortirati prioritete i ići redom kao što sam kažeš 😉 ne znam koliko je nov kvalitetan gramofon da bih postigao maksimalni ugođaj... mislio sam da sve te ploče malo pucketaju 🙂 ne kažem da je ogroman izdatak, ali ako imam pare za novu grejalicu ili novi gramofon a na primer septembar je, jasno je šta ću kupiti...

Nemam ništa protiv, ali muziku imam na yt i to je to za nas siromašne 😉 čak ni aplikacije za muziku koje se plaćaju nemam a kamoli i posebne uređaje... sem što imam solidne zvučnike od ranije povežem ih na telefon i cepaj... 😊 sve je dovoljno kvalitetno za moje rustično uho... 😋
 
Kupis plocu, gledas omot, citas tekstove, gledas sta jos ima unutra, a pustis taj album sa dizera, jutjuba...🤣
 
Idemo redom :) U poredjenju sa CD-om npr.ploca je daleko superiornija a to vazi i za ostale digitalije,pokriva mnogo veci frekfentni opseg.
Frekventni opseg Batman-a dok se preko hiss-a i drndanj-a olako prelazi kroz priču o nedovoljno dobroj opremi. Digitalni mediji su superiorniji time što su konzistentiji i manje zavise od opreme na kojoj će biti reprodukovani. Govorim pre svega o normalnoj svakodnevnoj upotrebi prosečnih korisnika a ne audiofila.
 
De mi to prevedi na srski jezk😊 I ja govorim kao sasvim prosečan korisnik, imam ~ 30 ploča i koristim neki Sony gramofon plaćen par stotina DM krajem '90, nabavljen polovan i služi još uvek. Dakle nikakva vasionska tehnika od par hijada € gde se razlika u zvuku može izmeriti u laboratoriji.
 
Ja sam u nekim kasnim tinejdzerskim godinama pozeleo da imam te neke delove pop kulture u stanu i pokupovao neke kultne albume sa kultnim omotima, cisto kao ukras, nisam ni imao gramofon 😁 Sgt.Pepper, Dark Side, Velvet Underground and Nico, Screamadelica...

Onda sam nasao na oglas nekog lika koji je prakticno poklanjao ili prodavao za tipa 500 dinara dva puna kofera ploca i jedan solidan gramofon. Covek renovirao kucu, to tu ostalo, on na to gledao kao smece, a ,,one man's trash is another man's treasure" 😁

I tako ja postadoh preko noci odjednom kolekcionar sa skoro sto ploca.

Bilo je tu svega i svacega, i nekih ploca koje su bile neki casovi engleskog ili tako nesto, nije sve bila muzika, ali bilo je i Dilana, Bouvija...

A onda sam nasao od mojih njihove ploce iz 80ih u podrumu, ono te neke najprodavanije rok ploce tog doba - U2, Polis, Dajr Strejts... i odjednom moj kolekcija ploca poce da se meri u stotinama 🤣

A onda sam sve batalio i napravio najseksi kolekciju ikada na kompu, sve poredjano uredno po zanrovima, godinama, izvodjacima, imenima albuma, svi omoti albuma postavljeni.

Uglavnom bi se prijatelji ili devojke ili krstili ili divili toj ludacki uredno poredjanoj kolekciji od nekih hiljadu izvodjaca, nekih tri hiljade albuma i pedeset hiljada pesama 🤣

Sve skinuto sa pajrat beja 😁

No, taj Macbook je polako crkavao i morao biti prodat, a ja sam sacuvao imena izvodjaca, albuma i singlova i sad to sve stoji na Dizeru koji mi A1 daje besplatno ove godine 😁

Kad istekne ugovor, ili cu nastaviti da placam ili cu pokupovati u vinulu sve te albume, zavisi od finansija 🤣
 
De mi to prevedi na srski jezk😊 I ja govorim kao sasvim prosečan korisnik, imam ~ 30 ploča i koristim neki Sony gramofon plaćen par stotina DM krajem '90, nabavljen polovan i služi još uvek. Dakle nikakva vasionska tehnika od par hijada € gde se razlika u zvuku može izmeriti u laboratoriji.

Ja sam oko 2010te kupio nove zvučnike za nekih 150e bili su sastavni deo mini linije a sad priključim telefon i slušam YT i ti tvrdiš da bi slušanje ploča na tvom gramofonu bilo bolje audio iskustvo... 🙂

Ajde zvao si me da slušamo ploče, pa ćemo proveriti i uporediti zvuk... i onda ću realno napisati ovde na temi ima li razlike za prosečno uho ili ne...
 
Vrh