Šta je novo?

Murali Beograda

Yugo, Sebas Velasco, 2019, Senjanin Ive

20231006_103359.jpg
 
Konacno nesto imalo civilizovano, tj. da nisu u pitanju razni ''zestoki momci'' i ''heroji'' (mada se generalno protivim bilo kakvom zvrljanju javnih povrsina, zidova, fasada....).
 
Ратко Младић је само следио доктрину ових доњих са списка, шта више ђак је њихове војске. Сребреница и Овчара су идентични случајеви Блајбургу и Кочевском рогу.
Али истина је да се велича због Сребренице, он је не својом жељом постао симбол нечега за шта се никада није залагао, уличарска квазипатриотска икона за навијаче. Исто је и са Дражом и четницима уопште које сада идеолошки покушавају да приближе русима иако је ЈВуО недвосмислено била за западне савезнке, каснији НАТО.
Проблем је што новокомпоновани постратни турбонационализам има неговање култа губитника што је веома опасно.
Isti je sliučaj sa Hrvatima i Alojzije Stepincem. Da nije bio blizak ustaškoj vlasti i potajno odobravao šta je ista radila, niko ga danas ne bi pamtio a kamoli slavio ili proglasio svecem.
To je globalni fenomen novokompovanih turbonacionalista koji nemaju pojma koju štetu time nanose svojim zemljama i društvima.

Inače, vratimo se temi.
 
Овде је наравно по среди идеолошки "проблем". Већином људима којима смета Ратко Младић, смета им и Дража, али и натпис: Када се војска на Косово врати". Неко ће те људе назвати "либералима", неко "другосрбијанцима", неко "издајницима". Очигледно се ради о једном "пакету" уверења где по аутоматизму треба бити против свега што асоцира на српско, руско, источно, национално, верско, војничко и тако даље... лично сам веома против подела међу нашим народом и волео бих када би се оне постепено превазилазиле. Ипак, јединство се не може постићи на самопорицању и на идеологији блиској ЛДП-у, жена у црном, бивших комуниста, а садашњих острашћених демократа. Примећујем да колико год човек покушавао да се држи теме и не залази у политику или идеолошка питања, неки људи стално реагују на исти начин и на исте теме. Хвала Богу па је њихов број у друштву мали и са тенденцијом даљег смањивања. Утицај им, нажалост, није толико мали, али делује ми да и ту долази до промена на боље. Нећу даље улазити у тему, свестан сам да је и ово скретање са приче о фасадама, али се некада запитате: да ли је могуће, стално исти људи, исте приче.
Odlično. Samo neka je što više ovih što zagovaraju nacionalo, versko i vojničko, pa daako bude ostala neka zgrada u Beogradu grafit na njoj da ispišemo...
 
Odlično. Samo neka je što više ovih što zagovaraju nacionalo, versko i vojničko, pa daako bude ostala neka zgrada u Beogradu grafit na njoj da ispišemo...
Невероватно је колико неки људи из свега извуку само оно што њима одговара. Било шта објашњавати је бесмислено... Да си се потрудио да искрено разумеш мој коментар, не би из њега извукао овај закључак. Ја сам од својих пара и својим трудом скинуо барем пар десетина графита...
Али не занимају вас графити. Вас занима да се "храните" вашом мрзовољом, подсмешљивим коментарима и жељом да све омаловажите. А највише вам смета све (и свако) што се не уклапа у ваш отровни концепт. А тачно видим да једни исти људи реагују као "опарени" на сваки мој коментар. Није то због разлика у доживљају архитектуре или неког урбанистичког решења, него због дубоке мржње према свему што је позитивно, свему што није срачунато на нечије "спуштање" како би се они осећали барем мало боље. Такође, не сметају вама сви графити (као што мени сметају), него само Косово или Ратко Младић... Али не смета вама то зато што бринете за Београд или Србију... Ви своју земљу, град и народ уопште и не волите. Исто тако као што вам смета и споменик Стефану Немањи или Дражи Михајловићу. Нема потребе да се правимо невешти. Ја сам некако покушавао да се држим теме и да негујемо конструктиван разговор упркос огромним разликама са одређеним појединцима, али та притајена, лицемерна пасивна агресија и константна замена теза у мени изазива гађење...
 
Искрено, баш ми је драго да сте се ухватили Дражиног презимена како би тобож нешто доказали, показали да је неко некомпетентан, неког исмејали или скренули тему на неку причу која вама одговара. Овде није битан Дража, нити је битно да ли сам ја писмен, паметан или глуп. Битан је контекст, који се сада поново потврђује. Ваша одвратна злурадост, жеља да неког "спустите" и да ваше сивило и неоствареност ширите око себе. Ваш недостатак љубави према сопственој земљи,граду и држави и дочекивање на нож свега и сваког ко није део те "матрице" је готово трагикомичан.
 
Dobri smo i ovakvi kakvi smo posle skoro pet decenija ispiranja mozga od strane komunistickih funkcionera sa obliznjih planina.
A opet nam sa strane spocitavaju da smo netolerantno društvo.
Niko to ne spocitava, vec to razni naci-onalisti tripuju u svojim eho-komorama, pa tako i ti.
bukvalno refleksnom reakcijom bivaju prozvani kada se kaze koja rec o kraljevoj vojsci.
Cak je i diktatorska, jednopartijska SFRJ bila civilizacijski vrhunac u odnosu na trulu kraljevinu (Nosonjinu, ''cika Perinu'', obrenovicevsku....). Kome smeta ta istinita cinjenica, neka pati ili neka se obesi, sta da mu radim.
(OK, da ne gresim dusu, jedino sto valja iz trulih kraljevina jesu nekoliko zgradica u evropskim stilovima i to je otprilike to.)
To su isti oni kosmopoliti koji svakog leta rado letuju kod svojih nekadasnjih koljača.
Neki tamo Sime iz npr. Rijeke nema nikakve veze sa pavelicem i slicnom baraberijom, bas kao sto ni ja nemam veze sa mladicem, karadzicem, skorpionima, milosevicima i ostalom brukom i sramotom Srbije.
A Istra je svakako do jaja, cim je ne vole ni ustase ni cetnici i pljuju je zbog navodnog kOsMoPoLiTiZmA.
 
Poslednja izmena:
Koliko god bio sam sebi sada kontradiktoran naravno da cu reci da nisu svi Hrvati isti, i da ima postenog i normalnog sveta tamo. Problem je u samom nacionalnom identitetu tog naroda koji je izgradjen na mrznji prema drugom narodu.

Vezano za vesele devedesete nazalost imali smo tada a i sada nezrele politicare, da ne kazem glupe i geopoliticki smo se tako lose pozicionirali da danas imamo situaciju da jedno pleme da ga tako nazovem msm na Albance ima ceo zapad iza sebe. To je porazavajuce.

Ono cega se plasim jeste da nista kao narod nismo naucili iz svega toga i da copavac vaskrsne iz kuce cveca opet bi Srbi bili prvi koji bi ginuli za toboz neko bratstvo i jedinstvo.
 
Kod svih današnjih srpskih nacionalista uvek isijava ista matrica razmišljanja:
Za sve loše u zemlji odgovorne su komunjare a sve što je dobro, potiče iz Kraljevine.

A masa njih išla u škole izgrađene za vreme komunjara, vozili se u komunjarskim automobilima po putevima koji su za vreme Kraljevine bili zemljani u najboljem slučaju, završavali fakultete besplatno zahvaljujući komunjarama, putovali po svetu, dobijali stanove preko firmi, vodali svoje stare po bolnicama i pregledima... 😁

To je to crno-belo razmišljanje koje Srbi vole. Jedno uvek mora da bude čisto zlo a drugo uvek čisto dobro. Pa makar se ušlo i u hipokriziju.
 
Koliko god bio sam sebi sada kontradiktoran naravno da cu reci da nisu svi Hrvati isti, i da ima postenog i normalnog sveta tamo. Problem je u samom nacionalnom identitetu tog naroda koji je izgradjen na mrznji prema drugom narodu.
Slagao bi ti i druge i samog sebe kada bi kojim slucajem rekao da prosecan Srbin ne mrzi nikoga i da sve ljude sveta tretira onako velikodusno braCki.
Vezano za vesele devedesete nazalost imali smo tada a i sada nezrele politicare, da ne kazem glupe i geopoliticki smo se tako lose pozicionirali da danas imamo situaciju da jedno pleme da ga tako nazovem msm na Albance ima ceo zapad iza sebe.
''Pleme'' makar zna kako stoje stvari u svetu, nije izgubljeno u vremenu i prostoru i povrh svega, nije mu mrsko da predje na stanu onoga ko je trenutno jaci i bolji (Turci, Austro-Ugari, Adolf, Musolini, Staljin, Mao, Ameri, nebitno....) .

Sve kontra od Malih Rusa na Balkanu.
opet bi Srbi bili prvi koji bi ginuli za toboz neko bratstvo i jedinstvo.
Ne sekiraj se, niko nece sa Srbijom. Cak su i Crnogorci digli sidro i nemaju nameru da se vrate.
 
Poslednja izmena:
Искрено, баш ми је драго да сте се ухватили Дражиног презимена како би тобож нешто доказали, показали да је неко некомпетентан, неког исмејали или скренули тему на неку причу која вама одговара. Овде није битан Дража, нити је битно да ли сам ја писмен, паметан или глуп. Битан је контекст, који се сада поново потврђује. Ваша одвратна злурадост, жеља да неког "спустите" и да ваше сивило и неоствареност ширите око себе. Ваш недостатак љубави према сопственој земљи,граду и држави и дочекивање на нож свега и сваког ко није део те "матрице" је готово трагикомичан.
Moj stav sam davno izneo, da ne bi ulazili bas u ovakve rasprave, nema grafita i murala po gradu i cao zdravo. Ne zanima me koliko je lep i to sto nije obicna zvrljotina nego mural koji je umetnicko delo.

Grad treba da odredi mesta gde se mogu crtati murali, raspisati konkurs i izabrati pobednicka resenja koje ce izvesti ljudi strucni za to. Ali opet, bez ljudi, ni Draze, ni Tita, ni Djindjica, ni Mladica, ni Ce Gevare...

Murali trebaju da budu umetnicki ili ako su patriotski, da se na njima opet na lep i umetnicki nacin stave simboli grada ili drzave.
 
Moj stav sam davno izneo, da ne bi ulazili bas u ovakve rasprave, nema grafita i murala po gradu i cao zdravo. Ne zanima me koliko je lep i to sto nije obicna zvrljotina nego mural koji je umetnicko delo.

Grad treba da odredi mesta gde se mogu crtati murali, raspisati konkurs i izabrati pobednicka resenja koje ce izvesti ljudi strucni za to. Ali opet, bez ljudi, ni Draze, ni Tita, ni Djindjica, ni Mladica, ni Ce Gevare...

Murali trebaju da budu umetnicki ili ako su patriotski, da se na njima opet na lep i umetnicki nacin stave simboli grada ili drzave.
Recimo silosi, napustene fabrike ili neke manje cetvrti po gradu tipa Dorcol Platz.
 
Ово није мурал већ шаблонски графит. Као они са ликом Шешеља и Путина што су цртан пре око 10ак година.
 
Vrh