Šta je novo?

Murali Beograda

Danas fotografisao, i malo porazgovarao sa decom koja su tu slikala.
Super smo se ispricali, vidim da im se dopada cela akcija i da se mnogo entuzijazma sve to rade.
Pitao sam ih kako su to uspeli, odnosno da li imaju neciju pomoc, grada ili ... barem za boje. Rekose da su dobili sve , i da su iz Bozidara Adzije. Potom su se pojavile dve gospodje sa kojima sam isto popricao, i saznao da je jedna od njih predsednik kucnog saveta, valjda te zgrade, koja se dosta angazovala oko cele akcije. Lepo smo se ispricali o problemima u kraju, inicijativama itd...
Rece da je vec neko prijavio komunalnoj policiji da farbaju, kada sam pitao zasto je prijavio, sta mu smeta , obzirom da se deca ne cuju dok rade, sve je vrlo cisto, nema bacene boje ili nesto slicno. Kaze mi da ih je prijavio, jer mu se ne svidja motiv na jednom zidu, a motiv je lice nekog starca koje simbolizuje prolaznost vremena i ...
Rece mi da je ona trazila sve dozvole i dobila ih pre zapocinjanja te akcij, te da nije bilo problema sa komunalnom.
Sve u svemu bas sam bio zadovoljan akcijom ali i razgovorom sa komsilukom, sto sam im i rekao.

s5zH7xA.jpg

Bf8An5D.jpg
 
Pre nekog vremena setajuci Gospodar Jevremovom primetih jedan vrlo cudan grafit. Mrtvacka lobanja na crnoj pozadini, a pored nje cirilicom ispisano srbi. Imam i fotografiju, nazalost nakon toliko vremena ja i dalje ne znam da okacim fotografiju na ovom forumu. Elem jel nekom to vec zapalo za oko i jel zna neko nesto o ovom grafitu? Sta predstavlja, ko ga je napravio...? Moram priznati da bas i nisam bio preterano odusevljen. Sta vise.
 
Hmm, jednostavno je da okacis fotku, idi na sajt http://imgur.com/
izberes computer, onda odaberes fotografiju, kliknes na dugme start upload.
Nakon toga dobijes link, za forum korstis onaj BBC code (message board), odradis samo copy, paste, to je sve.
 
Hmm, jednostavno je da okacis fotku, idi na sajt http://imgur.com/
izberes computer, onda odaberes fotografiju koju zelis da okacis, kliknes na dugme start upload.
Nakon toga dobijes link, za forum korstis onaj BBC code (message board), odradis samo copy, paste, to je sve.
 
2gYcTos.jpg


Evo da pokusam, hvala @Bulevarac nadam se da ce uspeti...

Gospodar Jevremova br. 15
 
Hmm, interesantno , mislim da aludira na nas cemer i jad.
Ja to tako dozivljavam, kao grafit naroda koji nestaje. Opomena.
 
Firebird-011":3jldkda9 je napisao(la):
Још мало контејнера:

kont.jpg
Јадни контејнер, од муке почео да повраћа.
Интересантна идеја како искористити паљење пластичног контејнера.
 
Наши графитери на svetskoj изложби графита у Лондону:

SVETSKI, A NAŠI: Srpski umetnici grafita stvaraju remek-delo usred Londona! (VIDEO)
Braća blizanci pod pseudonimom Sobekcis među šest najboljih majstora grafita na svetu učestvovali na londonskoj manifestaciji "Bomb the Box", oslikavajući pred prolaznicima kontejner od šest metara
Njihovo ime je “Sobekcis” i verovatno ste u prolazu bar krajičkom oka nekada “uhvatili” neki od njihovih grafita na starim vagonima ili oronulim gradskim fasadama.


Iza ovog kreativnog naziva kriju se braća blizanci, koji važe za najbolje majstore u crtanju grafita u regionu. Već godinama uživaju u misteriji stvaranja pod pseudonimom nikada ne otkrivajući svoja puna imena.
Ono što im je, međutim, bilo teško da sakriju (barem od nas) je nedavno učešće na prestižnoj manifestaciji “Bomb the Box”, koja u Londonu okuplja najbolje majstore u crtanju grafita iz celog sveta.

Цео чланак, слике и видео на:
http://www.telegraf.rs/vesti/805965-sve ... dona-video
 
Подземни пролаз код Студењака. Ово је неки сајбер/матрикс фазон. Цео подземни је осликан, постоји и некаква посвета. На жалост нисам имао времена за шкљоцање.

fx.jpg
 
Мислим дишо да је та зграда својевремено наменски грађена баш за уметнике, и то за оне који се баве визуелним уметностима....Шта знам, због нечег ми је стално одбојна идеја мурала на згради која има фасаду од цигала, иако би овде мурал био на бочном зиду....
 
Prvi beogradski 3D grafit
Autor: J. Pronić 15.10.2013. - 00:02 23:10 Komentara (0)
Milivoj Kostić Kole, prvi profesionalni 3D umetnik u Srbiji, juče je ukrašavao plato ispred Doma omladine čime će beogradski asfalt dobiti svoj prvi trodimenzionalni mural. Kako kaže, trebaće mu dva dana da završi rad, a desi mu se da tokom izrade murala izgubi i do dva kilograma.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
988162-35.jpg

Milivoj Kostić Kole, prvi profesionalni 3D umetnik | Foto: Ž.Šafar

ILUZIJA - Povod da ovaj umetnik poseti prestonicu je predstojeći Festival džeza, što je bila i tema crtanja murala. Milivoj Kostić je inače akademski slikar iz Novog Sada, a za „uličnu umetnost” (strit art) zainteresovao se slučajno pre dve godine, preko interneta.

- Iako sam školovani, profesionalni slikar morao sam mnogo da istažujem i učim, pre svega o geometriji, jer se prilikom izrade mora voditi računa o tri najbitnije mere: visini posmatrača (pozicija fotoaparata), udaljenosti do početka slike i dimenzija same slike. Ovo je umetnost 21. veka koju su najviše popularizovale društvene mreže jer se 3D slike na asfaltu fotografišu i internetom za koji sat obiđu ceo svet - kaže ovaj umetnik koji je prvi 3D mural naslikao pre dve godine u Novom Sadu.

Namera ovakvog slikanja na javinim površinama jeste privlačenje pažnje prolaznika, a kako kaže, posebno su dragoceni jer traju do prve kiše zbog toga što se sve radi kredom i suvim pastelima, upravo sa ciljem da ne traje dugo.

- Kada se slika završi, fotografiše se i to je to. U Srbiji je uvek nezgodno kada pokušate da uvedete nešto novo, ali iskreno se nadam da će ovo zaživeti. U svetu, ovakve murale, površine 15 m2, oslikavaju timovi od po nekoliko ljudi, a ja ću ovo raditi sam tokom dva dana i jedne noći. Događa se da izgubim i po dva kilograma u toku pravljenja jednog murala - rekao je Kole.

Povod oslikavanja, 29. Beogradski džez festival, u organizaciji Doma omladine predstaviće od 24. do 28. oktobra „Sva lica džeza” - velikane savremene džez scene. Festival će otvoriti Kasandra Vilson, jedna od najvećih umetnica svetskog džeza, a u nastavku programa posetioce očekuju Big Bend RTS-a, Likonic i VJ Ajak, najbolji đžez klavijaturista iz Njujorka.

Odlični kao reklama
PAŽNJA - Poznati svetski brendovi već neko vreme koriste 3D umetnost u promociji svojih proizvoda upravo jer privlače milione gledalaca. To su anamorfne iluzije - crteži na podu koji, kada se gledaju sa određene tačke ili kroz objektiv fotoaparta stvaraju 3D utisak. Začetnik i danas jedan od najpoznatijih 3D umetnika je Amerikanac Kurt Viner, nekadašnji NASA radnik, a ed slikanje po ulicama počeo je u Rimu 1984. godine.

Izvor: 24 sata
 
Firebird-011":33jiumnb je napisao(la):
Подземни пролаз код Студењака. Ово је неки сајбер/матрикс фазон. Цео подземни је осликан, постоји и некаква посвета. На жалост нисам имао времена за шкљоцање.

fx.jpg

Prođoh tuda pre neki dan pa rekoh da uslikam. U komšiluku mi je ali retko idem na tu stranu. Meni se baš sviđa.



 
Grafitima oslikan podzemni prolaz "Ušće"

M. S. | 31. 10. 2013. - 14:18h | Foto: Foto: M. Vujičić, Projekat Raprasent | Komentara: 0
Grupa IDE je, u saradnji sa grafiti crtačem Lortekom, organizovala oslikavanje podzemnog prolaza kod TC “Ušće”. Ovo je bilo četvrto izdanje projekta “Rapresent” u okviru kojeg su u prethodne tri godine oslikani i podzemni prolaz kod Studentskog grada i TC “Piramida”
395199_rst-6-autor-fotografije-milos-vujicic_f.jpg

Oslikavanje prolaza organizovano je u okviru grafiiti radionica namenjenih mladim crtačima koji su kroz zajednički rad sa vođom radionice, starijim i afirmisanim crtačem Lortekom, zajednički pripremili skice i radili grafiti murale.

Kao i do sada, učesnici su odlučili da se deo murala posveti i inicijatoru projekta, tragično preminulom grafiti umetniku i beskućniku Bojanu Radanovu Rapresentu, kao i svoj deci i mladima koji žive na ulici.

U skladu s tim, ove godine u proces oslikavanja uključila su se i deca iz Dnevnog centra za decu sa ulice sa Novog Beograda za koje su organizovane posebne radionice pod vođstvom Nebojše Petrovića.

Ove radionice organizovane su u saradnji sa programom “Edukativni centar” koji grupa IDE realizuje u partnerstvu sa Centrom za integraciju mladih.

Projekat “Rapresent” je pokrenut u želji da se obezbedi mesto za kreativno izražavanje mladih tako što bi im se omogućilo da učestvuju u ulepšavanju zapuštenih javnih prostora u stambenim delovima grada koji su van centralne gradske zone.

Ideja je bila da se kroz aktivno uključivanje mladih grafiti crtača u projekte ulepšavanja javnih prostora pokuša promeniti dosadašnja opšte raširena negativna percepcija grafita koji za većinu građana i nadležne komunalne službe predstavljaju samo običan vandalizam.

Projekat se realizuje uz finansijsku pomoć Ministarstva kulture.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/416595 ... rolaz-Usce
 
#OMILJENOST
25 NOVEMBER, 2013STIHNAASFALTU
Junk. Čovek sa najneverovatnijim pričama. Ponekad nisam sigurna da li da mu verujem. „Nisam htela vas da prisluškujem, ali sve sam čula. Veoma zanimljiva priča. I baš lepo govorite!“, starija putnica na liniji 75. „Pa da, imam dobru dikciju!“. Jedan od onih nemih autobusa, čuju se samo periodično kššš i on.
IMG_6910.jpg

Hipodrom-Junk-Artez.jpg

http://stihnaasfaltu.rs/omiljenost/
 
Vrh