Šta je novo?

Murali Beograda

ovaj ružni mural je direktno vređanje patrijarha pavla.
 
ne preterujem,


još me zanima da li se autor udostojio da traži saglasnot spc ili možda naslednika za ovako nešto.
 
Realno grafit je sranje, a zasto nekom da trazi saglasnost potovo SPCu? Pa nisu ga registrovali kao zig u zavodu.
 
SPC je naslednik i zaštitnik autorskih prava za celokupno kulturno i duhovno nasleđe koje je nastalo u njenom okrulju.


tako da jesu zaštitili su ga. i ne samo njega nego i sve svece i manastire da ne može bilo ko da ih koristi kako se njemu prohte.
 
Niko ne moze da ti zabrani da crtas nekoga, a manastiri su nasa svojina a ne SPCa. JEr da nije bilo naroda ne bi bilo ni crvke. A ako su stvarno zastitili toliko dalje ide njihova gluposti i pohlepa za parama da stancuju sve moguce gluposti sa patrijarhovim likom
 
manastiri su naravno svojina SPC-a....

odni su zaštićeni kao kulturno dobro i SPC ne može na njima da radi šta želi nego može samo uz saglasnost državnih institucija.

Dalje, da li bi vole da sutra "kosovska nazovi država" kaže da manastiri ne pripadaju SPC nego kosovskim građanima i da ih preuzme na staranje?!?!?

verujem da ne bi tako da.......

dalje i naravno da su zaštitili sve što ima veze sa SPC-om. i to je jedino ispravno. nema prava svaka bu**** da naziva kafane sveti nikola, hilandar i slično...

pa i da kači slike manastira i svetaca na svoje proizvode, prodaje i štampa crkvene kalendare. to može da radi samo uz saglasnost SPC.

malo razmisli pre nego što na prvu loptu pričaš kako su neke srvari koje se radi glupost ili pohlepa za parama. nije lepo.
 
Nekulturni konj? Da l si normalan?

Odakle ti ideja da crkveni kalendar ima prava samo SPC da stampa? A pricu smo poceli tako sto si pitao da l je neko trazio odobrenje da nacrta patrijarha na nekom zidu? Da li mislis da deca na veronauci kada crtaju neke crkveno-pravoslavne motive traze napismeno odobrenje SPC?
 
Napisao si da je to što SPC štiti njihovu intelektualnu svojinu pohlepa za parama i glupost.

Jedno je crtati na časovima crtati crkveno pravoslavne motive u sveakama, a sasvim drugo crtati to isto u komercijalne svrhe.


Ovaj mural ne mogu nikako drugčije da shvatim nego bedna reklama za ovu prodavnicu igrajuću na kartu velikog ugleda patrijarha pavla.
 
Za crkveni klendr sam siguran da je zasticen hologramom i da je prije nekoliko policja uhvatila falcifikatore bilo je cak po novinama ,
Postoji granica izmedju onoga sto spada pod autorska prava i onoga sto je slobodnao i kad postaje slobodno ,
 
Moguce je da je mural i buik nemaju veze jedno sa drugim , butik nije ispisano sprejom , moze da bude nemora da znaci
 
Сасвим сигурно је реклама постојала пре мурала и да просто није у вези. Готово ми је невероватно да је неко то протумачио као рекламу за бутик. Свакако се надам да се Милисав погрешно изразио кад је рекао овај ружни мурал јер је очигледно да ружан није. Као ни провокативан, без личне је афирмације, ни по чему ми не делује да може више да смета него било који други мурал...

А о чему ми причамо и на какав начин, како се опходимо према себи, какве ствари негујемо и вреднујемо, какве ставове и наводне слободе промовишемо... на овој и на свим другим темама, у животу и свеобухватно у друштву.
Не знам... ја сам заиста тужан, повређен. Пре свега јер највећа горчина настаје од најближих, својих. Услед недостатка обзира, недовољне промишљености и чудних трендова који се намећу већ предуго...
Желим да наивно верујем да ћемо се уздићи из свега и да ћу наћи мотива да се не осврћем на тужне појаве убудуће.
 
Borčanac pošalji ti meni lokaciju tog mirala da ja napišem nesno pismo pa nek drugi tumače.
 
Чекај, сад си се фузионисао са Дишом? :D
Појма немам какве су ти намере, шта шта би и коме писао, као ни у каквој је вези са претходним... све једно не знам локацију, па ћу вероватно остати ускраћен за то тумачење.
 
Ako vec pricamo o kalendaru, on ima na sebi hologram ali SPC nema ekskluzivno pravo da ga izdaje, jer ga nisu oni racunali, postoje tablice po kojima se racunaju praznici i svako moze da stampa crkveni kalendar normalno. Ne znam kako neko moze da donese zakljucak da je ovo reklama za butik, mislim stvarno... Onda potpomci vojkovodja treba da tuze nekog zato sto na marakani isto postoje grafiti jer se mozda komercijalno reklamiraju srpske vojskovodje i onaj srpski izvidjac
 
Milisave nije ti ok komentar na kraju onog posta gore a koji je upucen drugom forumasu a siguran sam da to znas ;)

Lagano bez previse strasti na racun drugog sagovornika
 
@loyola

SPCima ekskluzivno pravo da izdaje crkveni kalendar.

@igor

Slažem se. Hvala na ispravci
 
Nema, gresis. Mozes i ti sutra da stampas ako oces. Ne moze da se zastiti tako nesto, moze samo dizajn. A sto se tice patrijarha Pavla kao pravni naslednici nisam siguran da l traje 50 godina posle smrti prava na objavljivanje knjiga, posle ima svako pravo da to radi.
 
Предлажем једну тему на којој би се празнила нагомилана мржња према СПЦ. Сматрам слободу говора за једно цивилизацијско достигнуће и да свако има право да каже шта жели али у интересу форума је да постоји нека прегледност и да људи које занима једна тема могу да је прате.

Дакле мурали.
 
Mogu da pisu sta hoce po novinama, a to iz patrijarsije se buni svestenik Stojandin Pavlovic, koji da upoznam javnost na divlje zida crkvu u Stepi. Prosle godine kao i mnogo drugih godina dosao je ma crkveni stand gde sam radio i bunio se sto smo imali izdanje jednog drugog coveka ciji je kalendar inace mnogo lepsi, potpuniji i sa pravilima posta. Pita da l smo platilo crkveni porez na to?? Debil, covek ima registrovanu firmu, placa sve dazbine drzavi, radi kalendare 20 godina vec a ovaj mu ne moze nista jer je sve legalno. Njima je to brend zato sto ogromne pare umlate na kalendarima, 70-100 dinara kostaju. U ovom tekstu napominju matematicko racunanje i teolosko znanje. Glupost, imate pashalnu tablicu koju je neko izracunao za dzabe pre ko zna koliko vekova i po cemu se rukovodimo. A svi ostali praznici koji su pokretni se rukovode prema Vaskrsu. Zacala ili ti delove Jevandjelja moze isto tako po crkvenim knjigama uzeti koja se kada citaju nedeljom i praznikom na litirgiji. Dakle, SPC je samo vlasnik dizajna i legitimno je kad juri cigane po pijaci koji prodaju iskopirane kalendare sa njihovim dizajnon potpuno, jedino bez naslovne strane, jer fals imaju ruznu naslovnu stranu obicno sa sv Petkom ako se secam.
Nema nikakve mrznje prema SPC, ja sam bogoslov iste te Crkve, samo ne treba gurati pod tepih neke stvari i zmureti na muljavine i lazi. Eto odosmo u ogroman off...
 
Nema veza zanimljiv off kakvo je tvoje misljenje o gradnji crkava ukocenih u vremenu sto se tice arhitekture recimo crkva u bloku 26 iako je crkva sve po kanonima imala iskoraka u gradnji kao crkva na bezanisjkoj kosi recimo i dosta drugih primjera mozze u temi blok 26 odgovor
 
Meni se recimo sv Simeona ili ti u 26. ne uklapa u okolinu. Mogli su negde drugde da sazidaju ovo je bas ruzno. A na Bezaniji ako mislis na sv Vasilija ne odudara mi mnogo od okoline + svidja mi se jer je stari tip crkve koja mislim da je jedinstvena u SRB ako ne gresim, taj stil ili tip se zove rotonda.
 
mural-2.jpg

KO KAŽE DA NE VOLIMO UMETNOST: U Beogradu sve više murala!
http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/12 ... urala-foto
 
Vrh