Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Trbalo bi mu dati ime "Zapadno-moravski koridor", jer ide uz Zapadnu Moravu i nešto jako malo uz Veliku...
U principu, sem jednog malog dela koji prolazi u blizini Velike Morave, tj. na nekih 3km daljine, Moravski koridor nema dodirnih tačaka sa Velikom Moravom. Svi mostovi su na Zapadnoj i Južnoj Moravi.
 
Pa nije baš 3 km daljine. Malo sam se šalio što se naziva tiče, naravno, ali koridor ipak ima veze sa sve 3 Morave i prolazi jako blizu Velike Morave, a na jednom delu preskače Južnu. Ali najvećim delom ide dolinom Zapadne Morave...
3 morave.jpg
 
Biće malo širi, imaće centralizovano upravljanje signalizacijom i pokriven nekim internetom. Topla voda opet otkrivena
 
Pa nije baš 3 km daljine. Malo sam se šalio što se naziva tiče, naravno, ali koridor ipak ima veze sa sve 3 Morave i prolazi jako blizu Velike Morave, a na jednom delu preskače Južnu. Ali najvećim delom ide dolinom Zapadne Morave...
Pogledajte prilog 140003
Izvini moja greška, računao sam deo kod petlje Ćićevac. Deonica Moravskog koridora u dužini od 1.200 metara prolazi u blizini Velike morave na nekih 700 metara daljine, posle toga se drastično udaljavaju. U svakom slučaju, ja bih pre rekao da Moravski koridor prolazi pored i preko Južne i Zapadne Morave. Mada, što se mene tiče naziv "Moravski koridor" je sasvim odgovarajući jer je u blizini sve tri Morave.

Iskreno, više mi je muka nazivajući razne objekte (autoputeve, stadione, trgove...) imenima i prezimenima po ličnostima. Ne što mi se to ne sviđa, nego jednostavno ne mogu da popamtim tolika imena i gde se koji nalazi, Npr. novi stadion u Kruševcu se zove Miroslav Kostić Koska, pored tih stadiona u državi postoje i mnogi sportski objekti i stadioni npr. stadion Milan Sredanović, stadion Slavko Maletin Vava,stadion čika Dača, Sportski centar Milan Gale Muškatirović, sportski centar Mirko Sandić ... Takođe, mnogi trgovi dobijaju imena po ličnostima, npr. trg Milana Mladenovića, trg Božidara Janucića...
 
Izvini moja greška, računao sam deo kod petlje Ćićevac. Deonica Moravskog koridora u dužini od 1.200 metara prolazi u blizini Velike morave na nekih 700 metara daljine, posle toga se drastično udaljavaju. U svakom slučaju, ja bih pre rekao da Moravski koridor prolazi pored i preko Južne i Zapadne Morave. Mada, što se mene tiče naziv "Moravski koridor" je sasvim odgovarajući jer je u blizini sve tri Morave.

Iskreno, više mi je muka nazivajući razne objekte (autoputeve, stadione, trgove...) imenima i prezimenima po ličnostima. Ne što mi se to ne sviđa, nego jednostavno ne mogu da popamtim tolika imena i gde se koji nalazi, Npr. novi stadion u Kruševcu se zove Miroslav Kostić Koska, pored tih stadiona u državi postoje i mnogi sportski objekti i stadioni npr. stadion Milan Sredanović, stadion Slavko Maletin Vava,stadion čika Dača, Sportski centar Milan Gale Muškatirović, sportski centar Mirko Sandić ... Takođe, mnogi trgovi dobijaju imena po ličnostima, npr. trg Milana Mladenovića, trg Božidara Janucića...
Meni je naprotiv ok da zaslužni građan i na ovaj način dobiju priznanje od društva.
Nego kako da se zove? Stadion kod tri lipe? Sportski centar topla voda?
Mislim, neko ime moraš da odabereš... I onda imaš opciju, ili nazvati objekat po zaslužnom građaninu ili izmišljati nešto na silu...

Zašto ne promovisati pozitivne vrednosti u društvu i na ovaj način?
Ako je trg Milana Mladenovića, pa neko dete će se zapitati ko je taj Mladenović, pa će na YT pogledati snimke, pa će nešto iz toga da nauči.
Alternativa je davati veštačka imena koja ne znače ništa. Ni to nećeš lako da ispratiš... imaćeš isti problem.
 
Meni je naprotiv ok da zaslužni građan i na ovaj način dobiju priznanje od društva.
Nego kako da se zove? Stadion kod tri lipe? Sportski centar topla voda?
Mislim, neko ime moraš da odabereš... I onda imaš opciju, ili nazvati objekat po zaslužnom građaninu ili izmišljati nešto na silu...

Zašto ne promovisati pozitivne vrednosti u društvu i na ovaj način?
Ako je trg Milana Mladenovića, pa neko dete će se zapitati ko je taj Mladenović, pa će na YT pogledati snimke, pa će nešto iz toga da nauči.
Alternativa je davati veštačka imena koja ne znače ništa. Ni to nećeš lako da ispratiš... imaćeš isti problem.
Slazem se ali se pojam zasluznog gradjanina razlikuje od coveka do coveka, od vlasti do vlasti... To je malo tricky...
Secam se price iz Gimnazije, tadasnji profesor matematike nam je citao neki clanak o Milutinu Milankovicu. Pola nas je zevalo i bilo nam je dosadno, nismo imali pojma o kome covek prica. I sada mi se cini da 80% stanovnistva nema pojma ko je uopste Milutin Milankovic i kakva je intelektualna i ljudska gromada bio...
Eto male digresije :)
 
Pa nije baš 3 km daljine. Malo sam se šalio što se naziva tiče, naravno, ali koridor ipak ima veze sa sve 3 Morave i prolazi jako blizu Velike Morave, a na jednom delu preskače Južnu. Ali najvećim delom ide dolinom Zapadne Morave...
Pogledajte prilog 140003
Sve je meni jasno, ali zar trasa ne bi ispala jeftinija da je autoput nastavio jednim mostom preko Velike Morave?
Petlja za Stalać je mogla biti na mestu gde sadašnja magistrala prelazi Zapadnu Moravu. I ne bi se gradila na ovom mestu dva mosta.
 
Meni je naprotiv ok da zaslužni građan i na ovaj način dobiju priznanje od društva.
Nego kako da se zove? Stadion kod tri lipe? Sportski centar topla voda?
Mislim, neko ime moraš da odabereš... I onda imaš opciju, ili nazvati objekat po zaslužnom građaninu ili izmišljati nešto na silu...

Zašto ne promovisati pozitivne vrednosti u društvu i na ovaj način?
Ako je trg Milana Mladenovića, pa neko dete će se zapitati ko je taj Mladenović, pa će na YT pogledati snimke, pa će nešto iz toga da nauči.
Alternativa je davati veštačka imena koja ne znače ništa. Ni to nećeš lako da ispratiš... imaćeš isti problem.
Kao prvo, u ovim smutnim vremenima postavlja se pitanje ko je stvarno zaslužni građanin, čime je to zaslužio i da li je baš taj zaslužio da se neki objekat nazove po njemu?
Npr.. u Kruševcu retko ko da išta zna o Miroslavu Kostiću Koski, a i njegovu biografiju nisam uspeo nigde na Internetu da nađem. Sve što sam našao je da je on bio veliki fudbalski zaljubljenik, trener i čovek koji je godinama bio "alfa i omega" FK Jedinstva 1936. Čak i da se neko dete zainteresuje za to ime, retko da ćeš naći nekoga ko će uspeti da mu objasni ko je Miroslav Kostić bio i koje uspehe je imao. Ne računajući to da preko 90% ljudi iz grada neće znati gde se taj stadion nalazi, niti će pamtiti njegovo ime. Po meni se taj stadion mogao nazvati po mnogim drugim bitnim toponimima ili ličnostima, npr. stadion stari aerodrom pošto se na tom mestu do nedavno nalazio aerodrom, ili npr, po memorijalnom parku Slobodište koji se nalazi preko puta, ili jednostavno stadion Jedinstvo po fudbalskom klubu čiji je to stadion i kako se decenijama zvao,...

Gledajući nazive stadiona u drugim državama (Nemačka, Austrija, Rusija...) video sam da manje od 1% stadiona nose nazive nekih ličnosti. Čak i kad nose naziv neke ličnosti u većini slučajeva to su stvarno poznate ličnosti i koje su nešto bitno doprinele državi ili sportu.

Npr. pitaj sto ljudi u Srbiji gde se nalazi stadion Rajko Mitić, uveren sam da bar 3/4 neće znati o kome stadionu se radi, ali zato za Marakanu svi znaju.
 
Vrh