Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Kada se ima para za gej parade, promene polova i ostale boleštine ne vidim zašto je problem da se plodna obradiva zemlja seljaku plati 1150e po aru?
 
Meni je interesantno kako to da od Pojata do Trstenika nije bilo većih problema sa eksproprijacijom, a sa druge strane oko Čačka i Kraljeva brdo problema.
 
1150€ по ару је 115.000€ по хектару.
Хектар чернозема прве класе уз сам пут и водоток по Војводини не прелази 40.000€.
Ок, код експропријације треба урачутати и друге трошкове и зато увек треба да иде нешто више од тренутне тржишне цене али 3 пута више од најскупљег пољопривредног земљишта у држави?
 
Poslednja izmena:
I onda ovde krenu komentari "neka blokiraju dok im se ne plati..." ...
A realno - svega tu ima... i državnog javašluka i narodnog bezobrazluka....

Eksproprijacija nije crno bela priča.
 
Јасна ствар.
Обично иде или би бар требало да иде тржишна вредност земљишта или некретнине у конкретном месту + у случају пољопривредног земљишта надокнада за губитак сезоне + надокнада за трошкове куповине друге парцеле + одређена надокнада јер је имовина ипак предмет екпропријације а не продаја вољом власника од које власник на неки начин профитира али да тај профит буде баш неколико пута...
То ствара проблеме у свим будућим пројектима било да се ради пут, пруга, шта год и сваки следећи ће тражити нереалне суме веће од претходних.
Рецимо, када крену радови око Зрењанина или Сомбора или где год, ако онај чује да је неко пре њега добио 1.000€ за ар лежаће пред багером док не добије 1.500.
 
Poslednja izmena:
Nekada treba biti u tudjim cipelama da bi ga razumeo.
Seljaci godinama stiču imovinu,trampe se sa njivama,ukrupnjavaju parcele koliko se to može,traže parcele koje su manje izložene prolećnim mrazevima biraju parcele ili kopaju bunare(što u slučaju moravaca nije toliko problem ali drugim karajevima je jako izraženo)

I sad dolazimo do toga da je čovek i njegovi pretci uspeo da skocka te njive da su mu blizu kuće jer do njiva vode kaljavi putevi,puni rupa na kojima se dešava da mu se ili zaglavi traktor ili prevrne prikolica sa letinom.

Nije isto kad je njiva na 500m i na 5000m daleko takvim putem a traktor ide 15km/h

Nije isto kada recimo radi zaštitu prskanjem pa čovek mora po vodu u atomizeru od 400l da ide do kuće ili mesta gde mu je dozvoljeno da natoči vodu nekoliko puta.

Nije isto kada mora da promeni priključak na traktoru pa mora do kuće.

Nije iste kada u sezoni branja seljak mora da čuva letinu pa se smenjuju na straži i danju i noću

Nije ni isto kada mora da obilazi njive cele godine da ih štiti od štetočina,da proverava stanje useva,trenutak za fito zaštitu.

Nije isto kada mu se maline umuljaju od dugog i lošeg puta po stranputicama koje će morati posle eksproprijacije da kupi jer niko mu neće prodati dobru zemlju koja mu odgovara po realnoj ceni već će ga ucenjivati jer znaju u selu i 5 sela okolo i kada neko prdne a kamoli da mu je uzeta zemlja i da sada mora da kupi novo imanje.

Za pravog seljaka zemlja nema cenu i nekada nije preterano reći da su mu na orvom mestu deca a odmah zatim njive.


E zato ovde ne treba gledati školske primere nego saslušati ljude koji se bave poljoprivredom.

Kao što sam ranije pisao treba eventualno odrediti 2 ili tri fiksne nadoknade i sam idejni projekat realizovati u sklopu intervjua sa zainteresovanim ponudjačima zemlje gde bi se obavezali unapred da žele da prodaju zemlju pa onda utvrditi konačnu trasu.Sev je to dobro rekao,napraviti utakmicu gde će ovi što su zemlju nasledili lako pristati na prodaju jer im posle ionako neće vredeti a ne da dozvoliš da im udjes u posed a posle ga moliš da ti proda tu zemlju.

Pozdrav i izvinite na dugom komentaru.
 
Poslednja izmena:
U pravu si brate ali bave se ljudi poljoprivredom u celoj Srbiji, a ne samo u Zablacu, Mojsinju ili Markovici (ako me razumes).
Ovo pisem bez trunke zlobe ili malicioznosti i kao neko ko se jedno vreme bavio poljoprivredom. Takodje licno poznajem ljude koji zive od poljoprivrede i znam koliko je to obiman, tezak i udarnicki posao.
 
U pravu si brate ali bave se ljudi poljoprivredom u celoj Srbiji, a ne samo u Zablacu, Mojsinju ili Markovici (ako me razumes).
Ovo pisem bez trunke zlobe ili malicioznosti i kao neko ko se jedno vreme bavio poljoprivredom. Takodje licno poznajem ljude koji zive od poljoprivrede i znam koliko je to obiman, tezak i udarnicki posao.
Jasno,u jednom od davnih postova sam napisao da je moj deda,tj majčin otac poljoprivrednik a oba dede su mi bili poljoprvrednici u dva navrata 1963 i 1976 dao dve njive za izgradnju autoputa Beograd Niš i da mi je puno puta pričao o tome da iako su mu je autoput podelio imanje i značajno otežao život i rad tada ni on a ni komšije nisu imali dilemu i govorili su da će tim putem deca lakše ići na školovanje,da će lakše stizati do Beograda i da će mestu doneti napredak.
Novac koji su tada dobili je bio smešan i ništa im značajno nije uvećao imetak.I nije to samo bio slučaj pri izgradnji puta već i dalekovoda i vodovoda i fiksne telefonije.

Od tog vremena do danas seljak je mnogo puta nagrabusio što svojom što krivicom države i sad svako gleda svoj interes.

Kad kažeš cela Srbija se bavi poljoprivredom slažem se ali verovatno znaš da ni dva sela koja su jedno uz drugo nemaju iste poglede na razvoj i otuda i ova pojava da se u nekim krajevima eksproprijacija lako obavi a u nekima dolazi do ovakvih slučajeva.

Naravno ne izostavljam organizovanost advokatskih kancelarija u celoj ovoj priči.
 
Код нас је некако одувек сељак био добар само када треба да се иде у рат и да се плати порез, тако се отприлике гледало на село, што наравно не може да буде добро. Наопако се ради много тога, непрестана игра ко ће кога и то терање ината што се тиче мање-више свега. Као прво, држава је требала прво да обави комплетну експропријацију и исплати људе па да се онда иде у радове. Са друге стране, није коректно ни да 3 или 5 породица блокира радове на једном тако важном инфраструктурном пројекту и да уцењује јер су у ситуацији да од њих зависи.
 
Пошто је читава траса на високом насипу претпостављам да ће бензинске пумпе да се налазе у склопу одморишта?
На снимцима ми одморишта не делује претерно велика за тако нешто.
Или је у плану нешто друго?
 
Konačno!!!
Mislim da neće direktno u Stopanju, vrv će negde oko Bresnog Polja, ali svakako će značiti nama lokalcima.
 
Kada se ima para za gej parade, promene polova i ostale boleštine ne vidim zašto je problem da se plodna obradiva zemlja seljaku plati 1150e po aru?
gej parade, promene polova i ostale "bolestine" drzavu kostaju na godisnjem nivou ukupno 0 dinara, dok popovi za zlato i mermer u crkvama, dobijaju desetine miliona evra narodnih para...
 
Vrh