Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Još ja žalim mučenog seljaka iz jutarnjeg programa što mu plaćaju samo 182 dinara po kvadratu, koji mudro ćuti da je to 15 hiljada evra po hektaru i sanja stan u Beogradu od zaparložene njive...
 
Kada bi se po toliko prodavalo zemljište koji zemljoradnik bi bio lud da obrađuje svoju zemlju sa koje bi od jednog hektara imao zaradu od par stotina eura ako npr. posadi pšenicu? Bolje stanje nije ni sa drugim kulturama (kukuruz i sl.).
U Stopanji i selima oko nje npr, može da se nađe njiva i uzme u zakup za 0 din.
Poljoprivreda na izdahu jer se više isplati raditi u kablovima u tri smene. Ogromna ulaganja, puno fizičkog posla, a zarada minimalna. Jedino šta se malo povećava, to je plastenička proizvodnja.
 
Andrija, žao mi je kada se oduzima zemljište nekom ko od njega živi i ko to isto zemljište ne želi da proda. Ali, prateći raznorazne forume sa sličnim temama došao sam do zaključka da se ljudi ne bune zbog toga nego zbog same cene. Budimo realni, da li si čuo da je neko u standardnoj prodaji uspeo da proda njivu ili pašnjak za 100.000 Eura po hektaru. Kada bi se po toliko prodavalo zemljište koji zemljoradnik bi bio lud da obrađuje svoju zemlju sa koje bi od jednog hektara imao zaradu od par stotina eura ako npr. posadi pšenicu? Bolje stanje nije ni sa drugim kulturama (kukuruz i sl.).
Kada bi nekada seo i popricao sa tim ljudima (kojima je zemlja ekaproprisana), video bi da im novac nije najvazniji. Morate shvatiti da dosta ljudi ne zna sta ce da radi sa tim novcem, zemlja im je bila neka sigurnost, novac neke od tih ljudi plasi. Ponudjeni novac pre par godina i danas nema istu vrednost, a u nekim slucajevima to traje i od samog pocetka izgradnje.Ako i dalje mislis da je 182 dinara dovoljno, onda ne mozemo da se slozimo, sve najbolje
 
@SerbiX upravo kao sto ti Andrija kaze, kod mene u selu imas hektar od 3000, a ima i gde ti neko ne bi dao ni za 30000. Sve zavisi kako neko koristi zemlju i kako je dosao do nje. Znam ja da niko ne navodi faktore koje sam naveo, ali to rade pravnici i cinovnici koji uglavnom nemaju socijalnu inteligenciju i gledaju puke proseke i statisticke podatke. Kada bi prisli problemu ljudski i shvatili da nije sve u statistici i proseku da za nekoga postoji i emotivna vezanost za zemlju ne bi ni imali blokade i barikade i ko zna koliko bi ljudi sacuvali vise psihickog zdravlja.
 
Kada bi nekada seo i popricao sa tim ljudima (kojima je zemlja ekaproprisana), video bi da im novac nije najvazniji. Morate shvatiti da dosta ljudi ne zna sta ce da radi sa tim novcem, zemlja im je bila neka sigurnost, novac neke od tih ljudi plasi. Ponudjeni novac pre par godina i danas nema istu vrednost, a u nekim slucajevima to traje i od samog pocetka izgradnje.Ako i dalje mislis da je 182 dinara dovoljno, onda ne mozemo da se slozimo, sve najbolje
Andrija, možda grešim, ali na osnovu tvog pisanja primetio sam da je skoro svaki tvoj post vezan za otkupnu cenu, a ne za problem egzistencije. Ako nije tajna, koliko su ti ari ili hektara zemlje oduzeli, da li si je obrađivao i ako jesi šta si na njoj sadio i koliko si od toga zarađivao godišnje?
 
Druze ne radi se ovde o proceni mojoj ili bilo koga, priznaces da nije u redu da se u sused om selu placa 1200 din, a samo pra km dalje 182 din?
Takodje, tebi je ovo samo parce zemlje, nekim komsijama je to radno mesto, neko skoluje i hrani decu od toga. Obzirom da se razumes u procenu vrednosti zemljista interesuje me tvoje misljenje o ceni m2 zemljista u Bgd od npr 2,3 do 5t€ po m2, jel to ta realnost?
Цена коју су дали у суседном селу је изван сваке реалности. То је 100 хиљада евра по хектару.
Нисте ви добили премало него су они добили превише.
Мислим није све црно бело, али суштина је таква.
 
Цена коју су дали у суседном селу је изван сваке реалности. То је 100 хиљада евра по хектару.
Нисте ви добили премало него су они добили превише.
Мислим није све црно бело, али суштина је таква.
Upravo. Moj rođak je dobio ponudu od 1260 din po m² samo za zemljište. To je bila njiva pored same Zapadne Morave koja oplavi skoro svake godine. Njiva je knjižena u građevinsko zemljište još u vreme Rake Radovića jer se još tad znalo da će autoput tu da prođe. Tu se odvijala poljoprivredna proizvodnja (plastenici) i to je čak plaćeno, plus cev za vodu i neki orasi.
 
Ceo ovaj put, kao i svi autoputevi do sada rađeni se prave po projektima iz sedamdesetih.
 
Upravo. Moj rođak je dobio ponudu od 1260 din po m² samo za zemljište. To je bila njiva pored same Zapadne Morave koja oplavi skoro svake godine. Njiva je knjižena u građevinsko zemljište još u vreme Rake Radovića jer se još tad znalo da će autoput tu da prođe. Tu se odvijala poljoprivredna proizvodnja (plastenici) i to je čak plaćeno, plus cev za vodu i neki orasi.
U tome je i poenta tako visoke cene jer je u pitanju građevinsko zemljište.
 
Nije mi jasno da li cekaju zvalu da ostvori sve do Koseva, ili ce pustiti pun profil do Krusevac zapad ovih dana.
 
Мислим до Кошева, не могу пустити запад док се не уради Јасика до краја! А и иду избори!
 
Mislim da je ipak bolje da kompletno završe do Koševa i da saobraćaj krene normalno, nego da imamo opet neke lude izmene saobraćaja kao sada.
 
Vrh