Šta je novo?

Mirijevski bulevar

Ima jedna sličnost između Mirijevskog bulevara i D.Tucovića/Cviijićeve
Obe ulice su nastale jer su tu bili potoci, pa okolna divlja gradnja nije mogla taj deo da obuhvati.
Potok Bulbuder jer je tekao kroz D.Tucovića i Cvijićevu kuće su bile slično raspoređene kao uz Mirijevski potok

Mirijevski_potok.JPG


Porazno je jako to što da nije bilo prirodne prepreke tj. potoka Bulbuder danas u istočnom delu grada od Dunava (višnjičke) pa do autoputa ne bi imali ni jednu iole široku ulicu osim Bulevara.
Toliko o urbanizmu i planskom razvoju ovog dela grada

stf":1lnsb054 je napisao(la):
............. какве везе има зависност проширења Краља Александра од метроа? Нек га ураде исте ширине као и дотле, то је довољно за било какав метро. Интересантно је да им то није био изговор за реконструкцију од Вука до Цветка. .
Lepo ti ja kažem, a ti mi ne veruješ da se Beograd završava kod Cvetka. :(


Micigen":1lnsb054 je napisao(la):
.....Niko ovde ne prica o 30-im, 50-im itd.
.
Pa ni ja ne pričam o Mirijevu u tim godinama, tada je Mirijevo imalo možda 1.500 stanovnika.
Govorim da je tih godina divljom gradnjom upropašćena mogućnost da danas npr. Milana Rakića bude široka ulica, da se Mirijevo kvalitetno poveže sa Ustaničkom, Bulevarom, G.Vučića itd. zbog divlje gradnje zapadno i južno od Mirjeva

Sve i da Mirijevo danas ima široke ulice, ne bi mnogo pomoglo jer bi se opet zaglavili na izlazima iz naselja (npr. Milana Rakića/Mite Ružića) pa na dalje.

Posledice onog o čemu govorim se lepo vide na primeru Jerkovića, kad se tamo ide autobusima 25, 26, a po prelasku J.bulevara.
Onaj lavirint uličica je nastao samo divljom gradnjom između dva svetska rata, pa kad se iskobeljaš iz lavirinta dođe normalan deo, pa na kraju naselja opet divlja gradnja iz 90-tih/2000-tih sa ulicama u kojima ne mogu da se mimoiđu dva vozila. Slično je i sa Mirijevom i sa N drugih naselja

Ono što ti Micigen i STF kažu da je na Mirjevu i uz Smederevac divlja gradnja buknula tek skoro - to se slažem.
 
A zasto ne bi taj potok stavili u velike cevi, kao u ulici Lazarevacki drum, kroz koju je pre 25 godina isao potok Repiste, a sad ide ispod ulice 2+2 trake, a nema vise guzve u saobracaju. Tako bi kroz sred Mirijeva isao bulevar od minimum 4 trake, a mogle bi i 3+3 da stanu i ne bi bilo vise problema...
 
@prostorni planer

Imas u mom postu na prethodnoj strani objasnjeno zasto.
Taj potok i ide u veliki podzemni tunel, a njegov veci deo je uveliko pod zemljom..

Ali iznad potoka su stadion, veliki park i skola, tako da ce bulevar ici samo do Karadjordjeve ulice, da se to ne bi unistilo.

A i ne mora svaki potok pod zemlju, majku mu :)
 
Još da je ovo potok… Pa čak su i stari rimljani pokrivali kanalizacione kanale onim zakrivljenim pločama.
 
Evo sta kazu sa opstine palilula u ovom dokumentu koji je objavljen pre neki dan

Бујични токови на десној обали Дунава - У случају бујичних токова, какви су
потоци и јаруге на десној обали Дунава (Миријевски, Манастирски и др.), изграђени су
бројни објекти заштите и уређења корита. Неки бујични токови су током урбанизације
престали да буду површински, јер су у целости уведени у канализационе системе док
су неки регулисани у доњим деловима и уведени у кишне колекторе (Миријевски), али
су остали неуређени у средњем и горњем делу тока. Међутим, проблем поплава још
увек постоји, јер у неким случајевима објекти нису повезани у затворене целине, па
вода долази из залеђа или су недовољних димензија да обезбеде адекватну заштиту. У
речним коритима ових водотока се често налазе неодговарајући стални или
привремени објекти или се корито користи као депонија отпада, што такође за
последицу има изливање великих вода и штете од поплава. Проблем код ових водотока
32
представља и чињеница да су урбанизацијом захваћени сливови неких водотока, без
одговарајућих пратећих активности на њиховом уређењу. Смањењу заштитне функције
постојећих објеката „допринело“ је и њихово неадекватно одржавање, проистекло из
рестриктивних улагања у водопривреду.

Strana 36 i 37
http://www.palilula.org.rs/download/Palilula-LEAP-nacrt.pdf
 
prostorni planer":3gksf3eh je napisao(la):
A zasto ne bi taj potok stavili u velike cevi, kao u ulici Lazarevacki drum, kroz koju je pre 25 godina isao potok Repiste, a sad ide ispod ulice 2+2 trake, a nema vise guzve u saobracaju. Tako bi kroz sred Mirijeva isao bulevar od minimum 4 trake, a mogle bi i 3+3 da stanu i ne bi bilo vise problema...
Многи потоци су скренути у цеви, тако да ни ово не би био проблем.
 
A zasto ne bi taj potok stavili u velike cevi, kao u ulici Lazarevacki drum, kroz koju je pre 25 godina isao potok Repiste, a sad ide ispod ulice 2+2 trake, a nema vise guzve u saobracaju.
Zašto ne bismo omogućili ljudima da putuju bez automobila, a šetačima otvorili prostor za šetnju pored potoka? Stavljanje reka i potoka u podzemlje je vrlo opasno po čovekovu okolinu - remeti prirodni tok kretanja vode i mnogostruko uvećava opasnost od poplava, klizišta, i drugih prirodnih nepogoda.
 
Potpis jovanome.

Koliko razumeh od arhitekte u opstini Zvezdara pre nekog vremena kad smo diskutovali o prosirenju Milana Rakica kada je bio javni uvid pomenuo je da Mirijevski Bulevar nece se ceo raditi.U smislu da bi poterali ceo bulevar duz potoka,nego nemaju novca,dakle za 10 il kolko godina ceo potok ce otici pod zemlju,al zato cete imati modernu saobracajnicu sa 2+2 trake. Blago vama
 
vucko":2wrpdqnq je napisao(la):
Potpis jovanome.

Koliko razumeh od arhitekte u opstini Zvezdara pre nekog vremena kad smo diskutovali o prosirenju Milana Rakica kada je bio javni uvid pomenuo je da Mirijevski Bulevar nece se ceo raditi.U smislu da bi poterali ceo bulevar duz potoka,nego nemaju novca,dakle za 10 il kolko godina ceo potok ce otici pod zemlju,al zato cete imati modernu saobracajnicu sa 2+2 trake. Blago vama
Cekaj Vucko, nije mi nista jasno. Na sta sad mislis?
Pa potok ide pod zemlju (sa Mirijevom je zavrsio na zemlji, osim nekih 300 metara), a ovo sto je na Karaburmi nadzemno je okupirano kucama i nema veze sa bulevarom, osim ako ce da ima 6 traka ukupno + tramvaj :)

Pojasni.
 
Pa tih nekoliko stotina metara sto je nadzemno ce eventualno biti poterano pod zemlju
 
Pa i treba da ide pod zemlju, zalosno je samo sto se time bave arhitekte, oni guraju nos i u ono sto znaju i u ono sto ne znaju. A ne verujem da ljudi bas uzivaju u tom potoku, u Beogradu su svi potoci prepuni smeca i sluze kao kolektori fekalne kanalizacije, tako da mu je mesto pod zemljom, a ko zeli da uziva u potocima, neka ode na neko izletiste u okolini Beograda, ipak je ovo grad...
 
nbumbic":2j38q16m je napisao(la):
Ima jedna sličnost između Mirijevskog bulevara i D.Tucovića/Cviijićeve
Obe ulice su nastale jer su tu bili potoci, pa okolna divlja gradnja nije mogla taj deo da obuhvati.
Potok Bulbuder jer je tekao kroz D.Tucovića i Cvijićevu kuće su bile slično raspoređene kao uz Mirijevski potok
I i dalje tece.Pored dimitrijale vise gradske bolnice je pristojno uredjen izvor a ispod podvoznjaka kod Ruzveltove se taj potok moze i videti.Imaju neka vrata dole kroz koja se moze doci do toka. :)
 
Да ли водоток сме да се укопа не одређује колики је његов просечан проток, већ колики му је слив. На карти можете да видите зашто укопавање Топчидерске и Винчанске реке де долази у обзир.
slivovi.jpg
 
Topciderska reka je reka nije potok kao Mirijevski, a pogotovu kad su velike kise tok je sirok preko 3, 4 m, tako da to nije isto, a i oko Topciderske reke nije ovako gusto izgradjeno kao oko Mirijevskog potoka, tako da ne mesamo babe i zabe
 
Колико ја знам, Винчанска река је предвиђена јако давно, као централни канализациони колектор за источни Београд. И већје покривена од Авале до Бубањ потока. И ја је знам као Болечицу. :cool:
 
u Beogradu su svi potoci prepuni smeca i sluze kao kolektori fekalne kanalizacije, tako da mu je mesto pod zemljom, a ko zeli da uziva u potocima, neka ode na neko izletiste u okolini Beograda, ipak je ovo grad...
Potoci su prepuno smeća zato što se ne čuvaju, a ne čuvaju se jer je planirano da se pokrivaju. Sada radimo nešto što će buduće generacije vrlo skupo plaćati. Svi ste protiv raskrpetlje i drugih polovičnih rešenja, a kod nečeg mnogo važnijeg (vode, osnove svog života), olako pravite kompromise. Mislim da to nije pametno.

Zbog čega ne bismo imali potoke pijaće vode usred grada? Zbog čega ne bismo u gradskom sredini imali stalni podsetnik da čovek nije sam za sebe, već deo prirode kao što je i ta priroda deo njega?

Ovo je sve moguće, jeftinije, i bolje za razvoj grada nego bilo koja alternative sa ponornicama. Koga zanima zašto, nek istraži na internetu, ili nek pita... tu sam. :)
 
Od potoka su 80-tih razmatrali da naprave malo jezero.
Ne znam koliko se to ozbiljno razmatralo - dole vam prenosim tekst o tome sa www.mirijevo.co.rs

Plavo jezero



Prema recima Ilije Nikolica, nekadasnjeg sluzbenika mesne kancelarije pri izgradnji Novog Mirijeva planirano je da se na Mirijevskom potoku Izgradi vestacko jezero. Njegova lokacija trebala je da bude izmedju novog puta i danasnjeg Supermarketa. Kako je bilo zamisljeno, jezero je okolo trebalo da ima kej za setace, klupe za odmor i osvetljenje. Dubina nebi bila velika a jezero bi bilo i poribljeno.

Planirano je da nekoliko camaca prevoze decu jezerom. Prema ovim neostvarenim planovima jezero je trebalo da ima povrsinu oko jednog kvadratnog kilometra. Ambiciozni planeri su predvideli i otvaranje lokala kao sto su: poslasticarnice, kafici, prodavnice stampe. Cak se razmisljalo i o letnjoj sali za koncerte i ostalo. Tako da bi danju jezero sluzilo kao plaza a u toplim letnjim vecerima kao prijatno osvezenje. Ideja je dobro zamisljena i Mirijevo sa okolna 2-3 izvora koja se slivaju u potok bi bila dovoljan potencijal za jedno cisto protocno jezero.

Od plana se odustalo iz nepoznatih razloga !!!







Broj stanovnika

- Ranije se stanovnistvo brojalo po broju poreskih glava, tj po domacinima porodice. Sem domacina ostali se clanovi nisu racunali u broj stanovnistva.

- 1830.god. - 1.000 stanovnika

- 1951.god. - 2.200 stanovnika

- 1967.god. - 10000 stanovnika

- 1981.god. - 18000 stanovnika

- 1991.god. - 34456 stanovnika

- Prema popisu izbeglica iz juna 1996.godine kojih je tada bilo svega 1847, Mirijevo je brojalo ukupno 36.311 stanovnika. Danas je taj broj prilicno veci, ali posto zvanicnog popisa nije skoro bilo barata je sa nezvanicnim podacima koji govore da danas u Mirijevu boravi oko 55.000 stanovnika!
 
Ono izvanredno široko razdeobno ostrvo u Višnjičkoj treba obavezno iskoristiti za tramvaj i okretnica može biti kod Rospi ćuprije. Kasnije kad se M. bulevar proširi može se produžiti pruga M. bulevarom i treba je spojiti sa tramvajskom prugom na Bulevaru Kralja Aleksandra. To bo bila odlična poprečna veza. U daljoj perspektivi tramvajska pruga se može produžiti od Bulevara KA sve do Banjice tako da Beograd ima jedan tramvajski saobraćajni polu prsten koji pobezuje obalu Dunava (preko Mir.B., BKA, Šumica, gornjeg Voždovca sa Banjicom). Sličnu ulogu ima autobus broj 50 koji idući periferijom povezuje Ustaničku preko Banjice sa Banovim Brdom.
 
Rockeru, svaka čast na komentaru. Sad se brinem šta će reći taj Njile.
 
Не знам колика би била исплативост проблачења трамваја кроз Вишњичку. Цела лева страна је неизграђена, а ни десна није пренасељена.
 
dedinje":1jsjp1qo je napisao(la):
Ono izvanredno široko razdeobno ostrvo u Višnjičkoj treba obavezno iskoristiti za tramvaj i okretnica može biti kod Rospi ćuprije. Kasnije kad se M. bulevar proširi može se produžiti pruga M. bulevarom i treba je spojiti sa tramvajskom prugom na Bulevaru Kralja Aleksandra. To bo bila odlična poprečna veza. U daljoj perspektivi tramvajska pruga se može produžiti od Bulevara KA sve do Banjice tako da Beograd ima jedan tramvajski saobraćajni polu prsten koji pobezuje obalu Dunava (preko Mir.B., BKA, Šumica, gornjeg Voždovca sa Banjicom). Sličnu ulogu ima autobus broj 50 koji idući periferijom povezuje Ustaničku preko Banjice sa Banovim Brdom.
Siroko ostrvo u Visnjickoj i jeste ostavljeno za tramvaje, kao i Mirijevski bulevar. M. bulevar se sada radi do Vitezova Karadjordjeve Zvezde i ne verujem da ce ikad dalje ici. A izbacili su sine iz trenutnih planova. A i tesko on moze iz rupe u Mirijevu da izadje na bulevar osim nekog tunela koji bi ublazio uzbrdicu, sto u previdu znaci nikad.

E sad kada bi isao tramvaj samo do Mirijeva, Mirijevski bulevar bi opet bio 1+1 + sine, sto mislim da trenutno nije pametno. Bila bi to nova Vojvode Stepe. Trenutno je potrebnije da bulevar bude 2+2 dok se Dragoslava Srejovica jednog dana ne prosiri na 2+2.

To je naravno moje misljenje, ali ako bi se resio D. Srejovica i gore Milana Rakica ili Mite Ruzica, sto da ne. Naravno govorimo o malo daljoj buducnosti.
 
Zamisljam tramvaj iz Mirijeva koji ide na mite ruzica,ne znam jel bi izdrzao onoliki uspon?
 
Vrh