Šta je novo?

Metro

@Express, сложио бих се са Пантографом да преувеличаваш проблем дистрибутивних линија. Оно што је много већи проблем потенцијалног колапса система је оно што је навео Лукић, а то да се гради један тунел за два колосека уместо посебан тунел за сваки колосек.

Разумем твоју поенту и поенту деловања ПММ и мислим да има смисла са једне стране гледишта и подржавам је. Али са друге стране гледишта, управо прихватање оне примедбе ПММ која не смета примењивању BGH2Oцентричном систему метроа, а одбијање примедбе ПММ која смета BGH2Oцентричном систему метроа управо говори да је Грађевински факултет апсолутно у праву. Надам се да сте свесни да Весић и компанија ни по коју цену неће померити ни педаљ трасе метроа која је планирана да прође кроз BGH2O и остале делове Београда који су означени за изградњу нових насеља и за које је изградња метроа и наручена. Планирана прва линија прећутна донација свих грађана Србије приватним инвеститорима. Зато ја овај план метроа називам метроцид!
 
Izašao je tekst u jučerašnjem Frankfurter Allgemeine Zeitungu gde se govori o planu metroa u Beogradu, a tu smo Milan Dimitrijević i ja iz PMM-a! Novinar u tekstu potencira da je prvom linijom izostavljena železnička stanica Centar Prokop. Ako smo mi blesavi nisu nemci.

Na drugoj strani je naš deo
Nun soll es ernst werden, doch der Architekt Milan Dimitrijević und der Aktivist Miloš Vučković von der Initiative „Bewege die Metro“ erheben schwere Einwände gegen die Pläne. Beide haben nichts gegen den Bau einer Metro an sich, im Gegenteil: Die Balkanmetropole brauche eine U-Bahn, bestätigen sie. Nur kritisieren sie die Art, wie Serbiens Regierung und Belgrads Stadtführung – beide unter Kontrolle der „Serbischen Fortschrittspartei“ von Staatspräsident Aleksandar Vučić – das Projekt verfolgen: Ohne wirkliche Einbindung der Bevölkerung und ohne Rücksicht auf grundlegende stadtplanerische Notwendigkeiten. Die Bevölkerung dürfe vielleicht über die Farben der Sitzpolster in den Waggons oder architektonische Details der einzelnen Stationen abstimmen, aber das sei nur „kosmetische Mitbestimmung“, sagt Vučković. Viel wichtiger sei die Trassenführung, die ohne öffentliche Debatte festgelegt worden sei.

Dabei wurde sogar das Kunststück fertiggebracht, den Belgrader Hauptbahnhof zu umgehen. Obwohl der, wenn erst die Schnellstrecke nach Budapest eröffnet ist und einige weitere Zubringer fertig gebaut sind, mehr als 14,5 Millionen Passagiere im Jahr bedienen soll. „Wie kann es sein, dass Belgrad eine Metro haben soll, aber der wichtigste Bahnhof des Landes soll nicht daran angebunden sein?“, fragt Vučković. Darüber müsse es eine öffentliche Debatte geben. Auch das Belgrader Klinikzentrum, das mit Abstand größte Krankenhaus des Landes, in dem eine Million Untersuchungen und Eingriffe pro Jahr durchgeführt werden, soll keine eigene Station bekommen.

Die Begründung der Stadt, unter dem Krankenhaus könne man keine U-Bahn-Station bauen, da die Vibrationen der Züge medizinische Messgeräte beeinträchtigten, sei vorgeschoben, so Milan Dimitrijević. Beispiele aus anderen Städten, wo es Metrostationen unter oder nahe bei Krankenhäusern gebe, zeigten das. Mit Beteuerungen, eine dritte Linie könne eines Tages auch den Hauptbahnhof und das Klinikzentrum einschließen, will man sich bei „Bewege die Metro“ nicht zufrieden geben. Denn ob die dritte Linie je gebaut werde, wisse schließlich niemand.

Die Initiative sammelt Unterschriften für die Forderung nach einer stärkeren Einbindung der Bevölkerung in die Metroplanung, doch bisher haben nur einige tausend Menschen unterschrieben. „Die meisten Leute glauben einfach nicht, dass die U-Bahn tatsächlich gebaut wird. Wir müssen ihnen erst einmal klar machen, dass es diesmal ernst ist und dass ihre Interessen betroffen sind“, sagt Vučković. Ein Verdacht der Leute von „Bewege die Metro“ lautet, der Bahnhof und das Klinikum seien zugunsten des mit arabischem Geld finanzierten Bauprojekts „Belgrad am Wasser“ ignoriert worden. Dieses Projekt umfasst Einkaufszentren, Hotels und Wohntürme mit Luxusapartments.

https://www.faz.net/aktuell/gesellschaf ... 85043.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890074#p890074:2q8cn2ap je napisao(la):
vucko » 16 Oct 2021 10:37 am[/url]":2q8cn2ap]Izašao je tekst u jučerašnjem Frankfurter Allgemeine Zeitungu gde se govori o planu metroa u Beogradu, a tu smo Milan Dimitrijević i ja iz PMM-a! Novinar u tekstu potencira da je prvom linijom izostavljena železnička stanica Centar Prokop. Ako smo mi blesavi nisu nemci.

Na drugoj strani je naš deo
Nun soll es ernst werden, doch der Architekt Milan Dimitrijević und der Aktivist Miloš Vučković von der Initiative „Bewege die Metro“ erheben schwere Einwände gegen die Pläne. Beide haben nichts gegen den Bau einer Metro an sich, im Gegenteil: Die Balkanmetropole brauche eine U-Bahn, bestätigen sie. Nur kritisieren sie die Art, wie Serbiens Regierung und Belgrads Stadtführung – beide unter Kontrolle der „Serbischen Fortschrittspartei“ von Staatspräsident Aleksandar Vučić – das Projekt verfolgen: Ohne wirkliche Einbindung der Bevölkerung und ohne Rücksicht auf grundlegende stadtplanerische Notwendigkeiten. Die Bevölkerung dürfe vielleicht über die Farben der Sitzpolster in den Waggons oder architektonische Details der einzelnen Stationen abstimmen, aber das sei nur „kosmetische Mitbestimmung“, sagt Vučković. Viel wichtiger sei die Trassenführung, die ohne öffentliche Debatte festgelegt worden sei.

Dabei wurde sogar das Kunststück fertiggebracht, den Belgrader Hauptbahnhof zu umgehen. Obwohl der, wenn erst die Schnellstrecke nach Budapest eröffnet ist und einige weitere Zubringer fertig gebaut sind, mehr als 14,5 Millionen Passagiere im Jahr bedienen soll. „Wie kann es sein, dass Belgrad eine Metro haben soll, aber der wichtigste Bahnhof des Landes soll nicht daran angebunden sein?“, fragt Vučković. Darüber müsse es eine öffentliche Debatte geben. Auch das Belgrader Klinikzentrum, das mit Abstand größte Krankenhaus des Landes, in dem eine Million Untersuchungen und Eingriffe pro Jahr durchgeführt werden, soll keine eigene Station bekommen.

Die Begründung der Stadt, unter dem Krankenhaus könne man keine U-Bahn-Station bauen, da die Vibrationen der Züge medizinische Messgeräte beeinträchtigten, sei vorgeschoben, so Milan Dimitrijević. Beispiele aus anderen Städten, wo es Metrostationen unter oder nahe bei Krankenhäusern gebe, zeigten das. Mit Beteuerungen, eine dritte Linie könne eines Tages auch den Hauptbahnhof und das Klinikzentrum einschließen, will man sich bei „Bewege die Metro“ nicht zufrieden geben. Denn ob die dritte Linie je gebaut werde, wisse schließlich niemand.

Die Initiative sammelt Unterschriften für die Forderung nach einer stärkeren Einbindung der Bevölkerung in die Metroplanung, doch bisher haben nur einige tausend Menschen unterschrieben. „Die meisten Leute glauben einfach nicht, dass die U-Bahn tatsächlich gebaut wird. Wir müssen ihnen erst einmal klar machen, dass es diesmal ernst ist und dass ihre Interessen betroffen sind“, sagt Vučković. Ein Verdacht der Leute von „Bewege die Metro“ lautet, der Bahnhof und das Klinikum seien zugunsten des mit arabischem Geld finanzierten Bauprojekts „Belgrad am Wasser“ ignoriert worden. Dieses Projekt umfasst Einkaufszentren, Hotels und Wohntürme mit Luxusapartments.

https://www.faz.net/aktuell/gesellschaf ... 85043.html

Napisao Michael Martens, dugogodisnji dobar poznavalac Balkana i autor i monografija o post-jugoslovenskom prostoru. Zakljucak tog svog teksta je ovaj: "Mozda ce Beogradski metro za nekoliko godina ne samo biti najmladi nego i najcudnih metrosistema kontinenta: metro-cvor bez prikljucka na glavnu zeleznicku stanicu grada. I to bi bilo nesto posebno."
 

Prilozi

  • capture_20211016132801000.jpg
    capture_20211016132801000.jpg
    56,4 KB · Pregleda: 597
Метро-атракција, дођите људи да видите чудо. Али од тадашње аутобуске до најближе станице метроа ће морати са трамвајем 7 или 9.
 
Ovakav metro jedva da zaslužuje prelaznu ocenu 2- zbog svesnog i namernog zanemarivanja glavne železničke stanice, zdravstvenih i obrazovnih institucija i najgušće naseljenih delova grada,a sve u korist BGH20 i nekih nepoznatih novih naselja čija izgradnja je još uvek na dugom štapu. Ako zaista usvoje krak prema južnoj Čukarici,možda bi se projekat i mogao oceniti nekom dvojkom bez minusa,ali:
Osim Beograda,na evropskom kontinentu ne postoji milionski grad koji nema metro,ili ga trenutno još uvek gradi. Jedini milionski gradovi u iole razvijenim zemljama bez metroa su Okland na Novom Zelandu i nekoliko gradova u Americi. Znam da nije pravedno Beograd porediti sa nekim Bagdadom,Damaskom,Kabulom,Najrobijem,Mogadišom,Jangunom,gradovima bez metroa koji su ili teška ratna zona,ili su u zemljama trećeg sveta za koje je čak i Srbija ekonomski džin,ali šta bi stanovnici tih gradova dali da imaju bilo kakav metro,pa i ovakav tajkunocentrični kakav je kod nas u planu?
Da me niko ne shvati pogrešno, nemam namere da branim ovaj režim po bilo kom pitanju, ali ovde nije poenta da je ovakav plan metroa savršen ili barem pristojan: poenta je u tome da nam metro treba što pre,jer ako dočekamo 2050. godinu bez ikakvog metroa, situacija u saobraćaju će se do tada toliko pogoršati da ni 5 linija neće biti dovoljno da se u gradu normalno živi,i to pod pretpostavkom da je moguće da svih tih 5 linija završimo između 2050. i 2060. a to je naravno nemoguće,sve i da nam do tada prosečna plata stvarno dostigne bajkovitih 900 evra, koliko mediji tvrde da imamo danas. Sa druge strane,3 prilično loše linije metroa do 2045/2050. će barem ublažiti saobraćajni kolaps u Beogradu,ili će svakako usporiti dalje povećanje saobraćajnih gužvi. Do tada će,bože zdravlja,i ova bulumenta otići sa vlasti,pa ćemo imati više vremena za izgradnju saobraćajne infrastukture koja je po meri običnih građana,a ne BGH20 tajkuna. Do tada je dugoročno manje zlo da se sagrade 2-3 relativno neefikasne linije metroa koje će barem minimalno olakšati muke beograđana ,nego da se ne sagradi nijedna.
 
Postoji i u Evropi, Keln. I Birmingem. I Mančester. I Liverpul. I Voronjež, i Rostov na Donu, i Krasnodar.

Ali, šta nas briga za to, nama treba metro, ali ne ovakav.
 
Snimak javne sednice, biće aktivan od 16.10h.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=B-QPUdIDY2M[/youtube]

01:29:13 Izjašnjenje Urbanističkog zavoda na primedbe udruženja Po meri metro

01:34:40 Odgovor na izjašnjenje od strane predstavnika udruženja Po meri metro Miloša Vučkovića
 
Keln,Birmingem i Mančester imaju laki metro,sva 3 grada su nešto manja od Beograda. Liverpul ima samo 465.700 stanovnika,manji je od Zagreba. Krasnodar nema ceo milion stanovnika, Voronjež i Rostov na Donu imaju nešto preko milion stanovnika,ali su manji od Beograda. Možda se nisam najbolje izrazio,u Evropi ne postoji nijedna milionska prestonica koja nema metro,osim Beograda.
I ja bih voleo da metro bude prema studiji iz 1976. godine,ali to nije realno da se obistini: SNS neće izgubiti gradske izbore 2022. tako da aktuelni plan ostaje na snazi, iako im ne verujem na reč ni da će svoj BGH20 metro izgraditi, imajući u vidu realnu situaciju manje je zlo da sagrade i to,nego da se još decenijama na sagradi ništa.
 
Београд прво мора да поруши дивље објекете, дивља насеља као и неплански изграђене целине. Када заврши са тим, онда може да пројектује метро. Велики број људи живи у деловима града где расту дивљи објекти: Сурчин, Ледине, Борча, Овча, Крњача, Железник, Миријево, Вишњица итд. То није мали број људи, а сви они користе приватне аутомобиле као основни вид превоза. Чак и да одустану од кола, аутобуси не могу то да преузму, нити иду у сваку улицу или насеље које је никло.

Да не буде забуне, дивљих објеката има и у центру, али је много мањи број људи у њима. Тек када се све то буде решило, онда може да се ради пројекат.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890141#p890141:gf9ht3lh je napisao(la):
Užice » Sub Okt 16, 2021 1:50 pm[/url]":gf9ht3lh]. Znam da nije pravedno Beograd porediti sa nekim Bagdadom,Damaskom,Kabulom,Najrobijem,Mogadišom,Jangunom,gradovima bez metroa koji su ili teška ratna zona,ili su u zemljama trećeg sveta za koje je čak i Srbija ekonomski džin,ali šta bi stanovnici tih gradova dali da imaju bilo kakav metro,pa i ovakav tajkunocentrični kakav je kod nas u planu?

Mislim da je poredjenje Beograda sa Bagdadom,Damaskom,Kabulom,Najrobijem,Mogadišom,Jangunom sasvim na mestu.
Iako u Evropi, Srbija je zemlja 3. sveta.
 
Него, јел могуће да у овој целој фрци око прве линије нико није поднео примедбу на ГП у вези непокривања Панчева БГ:Возом?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890200#p890200:2ccy3y21 je napisao(la):
MC_ » 16 Oct 2021, 18:00[/url]":2ccy3y21]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890141#p890141:2ccy3y21 je napisao(la):
Užice » Sub Okt 16, 2021 1:50 pm[/url]":2ccy3y21]. Znam da nije pravedno Beograd porediti sa nekim Bagdadom,Damaskom,Kabulom,Najrobijem,Mogadišom,Jangunom,gradovima bez metroa koji su ili teška ratna zona,ili su u zemljama trećeg sveta za koje je čak i Srbija ekonomski džin,ali šta bi stanovnici tih gradova dali da imaju bilo kakav metro,pa i ovakav tajkunocentrični kakav je kod nas u planu?

Mislim da je poredjenje Beograda sa Bagdadom,Damaskom,Kabulom,Najrobijem,Mogadišom,Jangunom sasvim na mestu.
Iako u Evropi, Srbija je zemlja 3. sveta.

I pored svih objektivnih mana u Beogradu, BG je za sve navedene gradove spejs šatl. Mi jesmo na evropskom dnu u kvalitetu života ali i to evropsko dno je daleko iznad ovih gradova koje si pomenuo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890209#p890209:3pqwg3b9 je napisao(la):
WLABmz » Sub Okt 16, 2021 6:32 pm[/url]":3pqwg3b9]
Užice":3pqwg3b9 je napisao(la):
SNS neće izgubiti gradske izbore 2022.

А зашто не би изгубио? Ми о томе одлучујемо.
Ja bih voleo da izgubi, najviše od svega bih voleo da ne pređe cenzus od 3% ni na jednim izborima od mesne zajednice do republike i da nestane sa političke scene,ali ko će im stati na crtu u Beogradu i poraziti ih? Da ne idemo u offtopic,opozicija je razjedinjena i nema jakog kandidata za gradonačelnika koji bi mogao da im pomrsi konce. Pošto će zadržati gradsku vlast i nakon ovih izbora,plan za metro neće menjati sigurno,a i dalje smatram da je manje zlo da po prvi put ne slažu narod i da do 2030. od metroa nešto bude. Ali,dok svojim očima ne vidim da su radovi završeni i da je krenuo šestomesečni proces testiranja i uhodavanja sistema, ne verujem im ni da mi kažu koliko ima sati.
 
Дакле, ти си већ одустао, а избори нису ни расписани? Сад ми је и јасно зашто је тако како је. Било је у кроз историју много наглих окретања ситуације у још безнадежнијим моментима од нашег.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890175#p890175:3nzx4xj4 je napisao(la):
Užice » 16 Oct 2021 02:08 pm[/url]":3nzx4xj4]Keln,Birmingem i Mančester imaju laki metro,sva 3 grada su nešto manja od Beograda. Liverpul ima samo 465.700 stanovnika,manji je od Zagreba. Krasnodar nema ceo milion stanovnika, Voronjež i Rostov na Donu imaju nešto preko milion stanovnika,ali su manji od Beograda. Možda se nisam najbolje izrazio,u Evropi ne postoji nijedna milionska prestonica koja nema metro,osim Beograda.
I ja bih voleo da metro bude prema studiji iz 1976. godine,ali to nije realno da se obistini: SNS neće izgubiti gradske izbore 2022. tako da aktuelni plan ostaje na snazi, iako im ne verujem na reč ni da će svoj BGH20 metro izgraditi, imajući u vidu realnu situaciju manje je zlo da sagrade i to,nego da se još decenijama na sagradi ništa.
U vezi ovih gradova, nemojte gledati granice grada, već tzv. Metropolitan Area, znači širu zonu. Anglosaksonske zemlje imaju drugačiju podelu grada od naše. Možda je najbolje ovaj link pogledati
https://en.wikipedia.org/wiki/ESPON_metropolitan_areas_in_the_United_Kingdom
To je isti slučaj sa Seattleom, Hustonom, Denverom i Salt Lake Cityjem: granice su jedno, Metropolitan Area drugo, nemaju metroe.
Liverpool ima neku vrstu metroa, Manchester ima razgranatu mrežu LRT-a koja ide kroz tzv. Great Manchester Urban Area i povezuje osim Manchestera, Bury, Rochdale, Salford, Altrincham itd.

Zašto tako velike aglomeracije nemaju metro, to je drugo pitanje, za razliku od nekih gradova sličnih veličina gledajući granice grada i širu gradsku zonu, poput Lisabona, Stockholma i Osla koji imaju metro.

Ovo što ću izneti je moja neka pretpostavka, neko moje viđenje. Svi ti gradovi, Manchester, Seattle, Houston, Birmingham i sl. su automobilski orjentisani gradovi i verovatno su smatrali da bi teško bilo prebaciti ljude iz automobila u metroe. Takvu naviku je teško promeniti. Po njima bi gradnja metroa bila uzaludna: dali bi puno para, a još više bi koštalo njeno održavanje koje ne bi imalo putnika. Možda je kao kompromisno rešenje izabran tramvaj/LRT.
Davno pre 20 i kusur godina čitao sam knjigu autora Miomira Jovanovića (izvinite me ne znam ime knjige, iz '85 je, ima je u Gradskoj biblioteci), gde je izneo jednu teoriju da su metro sistemi najuspešniji u gradovima gde su izgrađeni pre automobilizacije. Da li je to 100% tako, ne znam, voleo bi da čujem i vaša mišljenja.
 
SNS ne moze da izgubi izbore, ima ogromnu medjunarodnu podrsku, uz to su uslovi neregularni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890182#p890182:2bslv8p9 je napisao(la):
Пантограф » Sub Okt 16, 2021 4:48 pm[/url]":2bslv8p9]Ne treba nama ovakav metro, ako treba ljudima Uužicu, OK.
Rođen sam u UE,ali u BG živim već dosta dugo. Pa i ljudima koji iz mog kraja putuju autobusom za BG bi delimično odgovarala prva linija, gde bi nakon silaska na Žarkovu imali metro do Trga Republike, nebi morali da se narednih pola sata voze autobusom kroz saobraćajnu džunglu, već bi do centra stizali za desetak minuta udobnim i brzim Alstomom.
To i dalje ne opravdava ignorisanje Prokopa i KCS, ali danas kada nikakvog metroa nema im je gužvanje u pretrpanoj 37-ici jedina alternativa ako ne žele da siđu na BAS-u i da posle vuku kofere uzdbrdicom do Zelenjaka ili da se pentraju na Brankov Most da bi stigli do centra. A i semafori oko BAS-a su blaga katastrofa, ima ih po 5 na jednom prelazu i svi se pale i gase u različito vreme, tako da je putniku sa prtljagom potrebno pola sata da pređe ulicu. Da je metroa od Čukarice do centra,takvi problemi nebi postojali.
 
Ja mislim da će autobusi Zaužice da idu sa Novog Beograda kroz Srem za Obrenovac, a ne preko Žarkova. A mislim i da će se putovati masovno vozom, čim se obnovi pruga. A u obe varijante Vesićev metro - cvrc, rotkve strugane. Ne lipši magarče - do treće linije.

@Siniša

Ta teza je verovatno u osnovi tačna, s tim što mislim da ne važi za megapolise (Moskva, Peking) koji su se drastično raširili tokom automobilizacije, a metroi su im uspešni, mada imaju i horor na drumovima. Jednostavno, tamo ima dovoljno ljudi za sve.

Ovo da se ne gledaju administrativne granice jer su u svakom zakonodavstvu pravljene po drugačijem principu - pa u Francuskoj npr. Zemun sigurno ne bi bio Beograd - davno sam prestao da objašnjavam na forumu: to s brojkama bi trebalo već da se shvatilo negde do 18. godine. Pa neka misle da Liverpul ima 500.000 stanovnika. Elem, britanski gradovi su se raširili u vreme železnice, ona igra ulogu metroa u velikoj meri, i zato je potreba za njim manja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890223#p890223:lpitulha je napisao(la):
MC_ » Sub Okt 16, 2021 7:03 pm[/url]":lpitulha]SNS ne moze da izgubi izbore, ima ogromnu medjunarodnu podrsku, uz to su uslovi neregularni.

Не може да изгуби ако они који нису за њега (већина) мисле да не може да изгуби. Нису били ни 1999. регуларни избори.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890221#p890221:8f694p13 je napisao(la):
Siniša » Sub Okt 16, 2021 7:01 pm[/url]":8f694p13]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890175#p890175:8f694p13 je napisao(la):
Užice » 16 Oct 2021 02:08 pm[/url]":8f694p13]Keln,Birmingem i Mančester imaju laki metro,sva 3 grada su nešto manja od Beograda. Liverpul ima samo 465.700 stanovnika,manji je od Zagreba. Krasnodar nema ceo milion stanovnika, Voronjež i Rostov na Donu imaju nešto preko milion stanovnika,ali su manji od Beograda. Možda se nisam najbolje izrazio,u Evropi ne postoji nijedna milionska prestonica koja nema metro,osim Beograda.
I ja bih voleo da metro bude prema studiji iz 1976. godine,ali to nije realno da se obistini: SNS neće izgubiti gradske izbore 2022. tako da aktuelni plan ostaje na snazi, iako im ne verujem na reč ni da će svoj BGH20 metro izgraditi, imajući u vidu realnu situaciju manje je zlo da sagrade i to,nego da se još decenijama na sagradi ništa.
U vezi ovih gradova, nemojte gledati granice grada, već tzv. Metropolitan Area, znači širu zonu. Anglosaksonske zemlje imaju drugačiju podelu grada od naše. Možda je najbolje ovaj link pogledati
https://en.wikipedia.org/wiki/ESPON_metropolitan_areas_in_the_United_Kingdom
To je isti slučaj sa Seattleom, Hustonom, Denverom i Salt Lake Cityjem: granice su jedno, Metropolitan Area drugo, nemaju metroe.
Liverpool ima neku vrstu metroa, Manchester ima razgranatu mrežu LRT-a koja ide kroz tzv. Great Manchester Urban Area i povezuje osim Manchestera, Bury, Rochdale, Salford, Altrincham itd.

Zašto tako velike aglomeracije nemaju metro, to je drugo pitanje, za razliku od nekih gradova sličnih veličina gledajući granice grada i širu gradsku zonu, poput Lisabona, Stockholma i Osla koji imaju metro.

Ovo što ću izneti je moja neka pretpostavka, neko moje viđenje. Svi ti gradovi, Manchester, Seattle, Houston, Birmingham i sl. su automobilski orjentisani gradovi i verovatno su smatrali da bi teško bilo prebaciti ljude iz automobila u metroe. Takvu naviku je teško promeniti. Po njima bi gradnja metroa bila uzaludna: dali bi puno para, a još više bi koštalo njeno održavanje koje ne bi imalo putnika. Možda je kao kompromisno rešenje izabran tramvaj/LRT.
Davno pre 20 i kusur godina čitao sam knjigu autora Miomira Jovanovića (izvinite me ne znam ime knjige, iz '85 je, ima je u Gradskoj biblioteci), gde je izneo jednu teoriju da su metro sistemi najuspešniji u gradovima gde su izgrađeni pre automobilizacije. Da li je to 100% tako, ne znam, voleo bi da čujem i vaša mišljenja.
Ako se gleda veličina metropolitenskog područja, onda Beograd ima i više od 2 miliona stanovnika,jer osim prigradskih opština Lazarevac,Mladenovac,Obrenovac,itd. u njegovo metropolitensko područje spadaju i Pančevo,Opovo,Stara i Nova Pazova,Pećinci,Lajkovac,možda čak i Inđija,Smederevo,Smederevska Palanka,Aranđelovac,Valjevo,otprilike iste granice u kojima je saobraćao pokojni Beovoz. 17 Opština Grada Beograda imaju 1.800.000 stanovnika,ali njegova realna metropolitan area možda ima i do 2,5 miliona.
Neki od zvaničnih milionskih gradova u Americi zaista nemaju metro,Finiks,Hjuston,San Dijego,San Antonio,Dalas,ali postoje i gradovi veličine Skoplja koji ga imaju: Majami,Atlanta,Boston,Klivlend. Tri najveća grada Njujork,Los Anđeles i Čikago ga imaju odavno. Naravno da u Americi bez automobila ne može da se živi,ali njihov prevelik broj i u najrazvijenijim zemljama sveta mora stvoriti ekološke i saobraćajne probleme.
Ima istine u toj Jovanovićevoj teoriji, Njujork i Čikago su još pre više od jednog veka prešli milion stanovnika,i njihovi metro sistemi spadaju među najveće na svetu, a Dalas,Finiks,San Antonio su do pre samo 30-40 godina bili mali pustinjsko-prerijski gradići na zapadu. Beograd se kao velegrad razvio otprilike u isto vreme kada i Njujork,prvi automobil se njegovim ulicama provozao još 1903. godine, znam da se njihova veličina i finansijska snaga ne može porediti, ali ajde da se poredimo sa svojim balkanskim komšilukom: Sofija je bila orijentalna palanka do pre 100 godina,a danas uživa u 3 linije metroa i užurbano gradi četvrtu,dok za to vreme Beograd moli boga da u skorije vreme prva linija samo počne da se gradi posle pola veka papirnih studija i škrabanja po crtaćim pločama. Ako je Sofija iz koje su Turci otišli 40 godina kasnije nego iz Beograda uspešno prevela dobar deo putnika iz automobila u metro,ne vidim zašto Beograd nebi uspeo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890221#p890221:3dm15621 je napisao(la):
Siniša » 16 Oct 2021 06:01 pm[/url]":3dm15621]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890175#p890175:3dm15621 je napisao(la):
Užice » 16 Oct 2021 02:08 pm[/url]":3dm15621]Keln,Birmingem i Mančester imaju laki metro,sva 3 grada su nešto manja od Beograda. Liverpul ima samo 465.700 stanovnika,manji je od Zagreba. Krasnodar nema ceo milion stanovnika, Voronjež i Rostov na Donu imaju nešto preko milion stanovnika,ali su manji od Beograda. Možda se nisam najbolje izrazio,u Evropi ne postoji nijedna milionska prestonica koja nema metro,osim Beograda.
I ja bih voleo da metro bude prema studiji iz 1976. godine,ali to nije realno da se obistini: SNS neće izgubiti gradske izbore 2022. tako da aktuelni plan ostaje na snazi, iako im ne verujem na reč ni da će svoj BGH20 metro izgraditi, imajući u vidu realnu situaciju manje je zlo da sagrade i to,nego da se još decenijama na sagradi ništa.
U vezi ovih gradova, nemojte gledati granice grada, već tzv. Metropolitan Area, znači širu zonu. Anglosaksonske zemlje imaju drugačiju podelu grada od naše. Možda je najbolje ovaj link pogledati
https://en.wikipedia.org/wiki/ESPON_metropolitan_areas_in_the_United_Kingdom
To je isti slučaj sa Seattleom, Hustonom, Denverom i Salt Lake Cityjem: granice su jedno, Metropolitan Area drugo, nemaju metroe.
Liverpool ima neku vrstu metroa, Manchester ima razgranatu mrežu LRT-a koja ide kroz tzv. Great Manchester Urban Area i povezuje osim Manchestera, Bury, Rochdale, Salford, Altrincham itd.

Zašto tako velike aglomeracije nemaju metro, to je drugo pitanje, za razliku od nekih gradova sličnih veličina gledajući granice grada i širu gradsku zonu, poput Lisabona, Stockholma i Osla koji imaju metro.

Ovo što ću izneti je moja neka pretpostavka, neko moje viđenje. Svi ti gradovi, Manchester, Seattle, Houston, Birmingham i sl. su automobilski orjentisani gradovi i verovatno su smatrali da bi teško bilo prebaciti ljude iz automobila u metroe. Takvu naviku je teško promeniti. Po njima bi gradnja metroa bila uzaludna: dali bi puno para, a još više bi koštalo njeno održavanje koje ne bi imalo putnika. Možda je kao kompromisno rešenje izabran tramvaj/LRT.
Davno pre 20 i kusur godina čitao sam knjigu autora Miomira Jovanovića (izvinite me ne znam ime knjige, iz '85 je, ima je u Gradskoj biblioteci), gde je izneo jednu teoriju da su metro sistemi najuspešniji u gradovima gde su izgrađeni pre automobilizacije. Da li je to 100% tako, ne znam, voleo bi da čujem i vaša mišljenja.
Hm, gradovi SAD nemoguu biti primer Evropskim centrima sto nemaju velike gustine naseljenost. NY sa 17 mio stanovnika (najgusce naseljeno mesto SAD) ima duplo manju gustinu nasljenosti od Parisa sa 8 mio stanovnika. Razlog je suburbanizacija gradova Amerike. Centri uvek po principu CBD (Central Business District) bez stalne populacije i sto su se u drugom sektoru od centru od nekadasnje industrijske zone stvorile gete afroamericke i drugih obojenih populacija. Iz suburbane zone belih amerikance srednje klase se ne isplati praviti metro sisteme prema CBD sto zbog suburbanizacije gustina na obodu grada opada, tamo su najbolji rezidencijalni cetvrti bez velike gustine stanovanja. Tako nesto ne postoji nigde u Evropi a metro moze samo da bude isplativ kad povezuje gusto naseljene cetvrte.
 
Vrh