Šta je novo?

Metro

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818946#p818946:kj68qur9 je napisao(la):
spatiotecte » 30 Jan 2021 23:19[/url]":kj68qur9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818890#p818890:kj68qur9 je napisao(la):
vucko » 30 Jan 2021 09:43 pm[/url]":kj68qur9]Hvala ti na konsktruktivnoj kritici, planiram da te blokiram jer samo troluješ. Ne znam šta ti se desilo jer si dugo na forumu, ali si se puno promenio. Zidar je makar otišao sa foruma kada je uvideo šta je uradio u vezi metroa.

Ja nisam dugo na forumu, ja sam od samom početka.

Šta je trolovanje kad i ti vrlo dobro znas da je N1 isključivo kritički nastrojen. (I treba da postoji kritika ali medijska kuća koji isključivo to radi više gubi na kredibilitetu jer postaje ostrašćena)
Dakle kad citaš N1, Danas, Pesčanik, itd možeš očekivati samo kritiku kritiku i kritiku, njima jednostavno nista ne valja ali zna se da oni to rade po zadatoj agendi.

Meni je to isto sto i Alo, Kurir samo u drugom ekstremu.

Jbg ovi prvi preterano pluju ovi drugi preterano hvale. Znaci niko od njih nije objektivan.
Čitajući tvoj komentar, rekao bih da smo i ovde postali ostrašćeni i da idemo u te ekstreme koje spominješ, kada je reč o metrou.
 
Pa ne znam, ja priznajem da ovaj metro plan ima i nedostataka i propusta a sad što me ti smatraš ostrašnjnenim zato sto ga nisam ispljuvao za sve pare to je druga stvar.
 
To što se moji i tvoji pogledi na ovaj metro plan razlikuju, ne znači da moraš da ga ispljuješ za sve pare. Kada sam napisao da smo postali ostrašćeni na forumu, mislio sam na to da smo počeli da žustrije reagujemo, i da pišemo stvari tipa (nešto i parafraziram):

1) Ako sad ne prihvatimo ovaj plan, nećemo nikada dobiti teški metro
2) Ako ne prihvatimo ovaj plan, nikada nećemo dobiti metro
3) Ako prihvatimo ovaj plan, nikada nećemo dobiti metro preko Prokopa i Vukovog spomenika
4) Ako ne prihvatimo ovaj plan, nikada se neće izgraditi stambeni kompleks na Makišu i samim tim se gubi svaka mogućnost za poboljšanje kvaliteta pijaće vode
 
a81351caeee7ddffd64f27120ba2465f.jpg


Stvarno?


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ako hoćeš da veruješ te nisam ispljuvao, veruj, a ako nećeš, opet OK. Ko prati šta pišem na forumu, može da primeti i da sam između ostalog, sklon da u pojedinim situacijama odgovaram na specifičan način, koji nije baš uobičajen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818876#p818876:1hplz6sn je napisao(la):
Express » 30 Jan 2021, 22:29[/url]":1hplz6sn]
Sjajno Stevo! Konture urbanog jezgra jasno ukazuju na to u kolikoj se meri izostavljaju izgrađena naselja u južnom delu grada. Lako se da primetiti da polazne faze maše obe nove stanice - železničku i autobusku, pri čemu su krajevi iste mogli i ranije biti pokriveni kracima plave. Prokop je logično pokriti već u prvoj fazi, ne nekoj tamo sedmoj, osmoj.

Mogu reći da već u ovom momentu imamo jednu ozbiljnu mapu. Dopada mi se to što si izdvojio centralnu zonu sa zaobljenim ćoškovima (u skladu sa krivinama linija). Neutralna boja pozadine ne "guta" mapu, a slaže se uz svetloplavu boju vode. Legenda se lepo uklopila, pri čemu izlazak pojedinih linija gradske železnice iz centralne zone zaista simboliše njihov prigradski karakter. Upotrebio si dva pisma, ćirilicu iznad latinice, i dijamant za BG:Voz. Trase ŽS su očekivano neupadljive jer su i sporedne. Odlično. :vops:

Hvala ti Express, napisao sam ti repliku na temi o dijagramu pod ovim linkom:
viewtopic.php?f=17&t=4864&p=819038#p819038

Pošto ima tu stvari koje se ne dotiču metroa direktno :) :vops:
 
Dakle kad citaš N1, Danas, Pesčanik, itd možeš očekivati samo kritiku kritiku i kritiku, njima jednostavno nista ne valja ali zna se da oni to rade po zadatoj agendi.

Izvinjavam se što ću na trenutak otići u off, ali ovo jednostavno nije tačno. Recimo kada su u pitanju teme kovid i vakcinacija, N1, NovaS, Danas i slični se ni za slovo ne razlikuju od pinka i informera. Jedino što ih razlikuje je što na kraju priloga nemaju "hvala vučiću što je izmislio vakcinu".
 
Ista **anja, druga pakovanja. I suprotni smerovi.

Bio je jedan period, ako se sećam negde oko 2017, kada je N1 bio kolko tolko normalan. Mislim da su tad bili shvatili da prave kontraefekat preterivajući u svemu i okrečući sve na politiku i strasti. Ali su se onda vrlo brzo vratili na staro. Zašto, ne znam... Verovatno se našla neka šuplja a tvrda glava iz vrha koja je odlučila da će biti popularniji i uticajniji ako opet postanu kompleksaši koji izveštavaju samo o SNSu.

90% današnjih novinara i medija (ne samo kod nas nego i u svetu) treba da se pokrije ušima, a da ima pravde bili bi otpušteni i sudski proceusirani. I jedna i druga i treća i peta strana. I ne samo u Srbiji nego u celom svetu. Odvratna plaćenička masa bez trunke integriteta. Čast onim 10%, koje ću uvek rado da istaknem i pohvalim. Ali ovi ostali su najodvratnije plaćeničke licemerčine, koje nažalost svake decenije imaju sve veću i veću moć.

Tako to biva kada se u konzumerskoj eri dopusti da politika i/ili korporatokratija svuda puste pipke, pa tako i u medije i izveštavanje. I dođeš u situaciju da se sve vrti ili oko politike (B92 koga drži Kopernikus odnosno SNS) ili oko korporacija (Blic koga drži RingierAxel ili N1 koga drži CNN i Petreus). Svaki segment društva je postao zagađen politikom ili borbom za moći. Niko više ništa ne radi iz entuzijazma ili dobrih namera. Nego samo da se istera neki interes ili namlati lova. Gade mi se svi odreda (opet, čast pojedincima izuzecima koji se trude da svoj deo posla odrade korektno).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819110#p819110:3gj2fn84 je napisao(la):
Igor » 31 Jan 2021 03:21 pm[/url]":3gj2fn84]Vratimo se temi ;)

.... a danasnja tema bi, shodno zvanicnim najavama, morala da bude - za kakav izgled vagona cete glasati. sad kad imamo resene trase i stanice ni na nebu ni na zemlji ostaje samo da odlucimo o ambijentu u kome cemo kolektivno da se odvezemo u pmaterinu.

u tom smislu ja glasam za diskretno osvetljenje, sedista da budu presvucena plisem, na podu da bude jambolija a zidovi u ogledalima
 
da dodam, zbog jambolije bi bila neophodna dodatna investicija na vecini stanica prve linije u vidu ove sprave za odstranjivanje blata, pa jambolija mozda nije prakticno resenje, mozda bolje onda jabmolija da bude samo u kompozicijama na drugoj i trecoj liniji

800px-%C4%8Cista%C4%8D_od_blata.JPG
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818963#p818963:3hsol6gp je napisao(la):
spatiotecte » 31 Jan 2021 12:24 am[/url]":3hsol6gp]Pa ne znam, ja priznajem da ovaj metro plan ima i nedostataka i propusta a sad što me ti smatraš ostrašnjnenim zato sto ga nisam ispljuvao za sve pare to je druga stvar.

Ne pljujem ga ni ja, bar što se tiče vozno-tehničkih karakteristika. Kuburili smo decenijama sa tim, počev od famoznog "Tramvaja za 21. Vek". Sada više tih problema nema. Najviše mi smeta (ne)fukcionalnost uparena s iracionalnom potrošnjom novca. Gde će koga da vozi, koliko će se isplatiti bacanje para na sav taj beton čak i tamo gde nije neophodan?

Apropo Zidara više nas je, uključujući i mene zagovaralo izostavljanje Prokopa zbog SA kao jeftinije (mahom nadzemne) varijante i to kroz novi deo grada. Nikom ni na kraj pameti nije padalo da će: a) terati duboko; b) graditi mol okružen spavaonicom s podzemnim garažama; c) uopšte "otvarati" Prokop bez metroa; d) provlačiti tramvaj 12 podzemno umesto metroa.

Nismo očekivali da će do ovoga doći. Došlo je do kontraefekta i sad se paniči u 5 do 12. Vola kolju za kilo mesa iako se razmipšljalo samo o omanjem juncu. Ako već kolješ vola, nemoj ga bacati. Kad već ideš podzemno, trošiš više onda teraj preko Prokopa i gotovo.

Koja je poenta graditi metro do mola, do kula s podzemnim garažama, poneke poslovne krmače s podzemnom garažom dok ti glavna stanica skuplja paučinu, do kliničkog centra ti stari planinare? Koja? Da prolazi kroz novi deo grada izgrađen pod pokroviteljstvom braće u belim haljinama. Metro je veoma skup ukras, a potnici će ga samo usput koristiti pre nego što presednu na turski ili kineski autobus.

Mol je toliko monstruzno veliki služi veštačkom stvaranju patronaže u delu grada koji sam po sebi to ne može.
 
Jel se zna ko je prvi, najstariji autor ideje da metro stanica bude u temeljima/podrumu Klinickog centra? Jel to Jovin smislio?
 
Imam jedno pitanje za one koji su bolje upoznati sa temom; kako se gradi metro? Odnosno koji je redosled izgradnje, da li se kreće od depoa, pa sukcesivno od depoa tuneli i stanice ili paralelno depo i stanice i tuneli na više mesta?

Jer, mislim da nam je svima jasno koliko su trase loše, ali ako će npr faza 1.A biti Makiš - Pančevački most, onda neka počnu lepo, pa dok stignu do Pančevačkog mosta, možda ih i sklonimo (rekoh ja optimistično, kao da bismo imali kime da ih zamenimo).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818857#p818857:igduil9k je napisao(la):
spatiotecte » 30 Jan 2021 08:46 pm[/url]":igduil9k]Dobrica na prijateljskoj televiziji.
Prvo da se izvinim zbog oštrog jezika, i pominjanja Zidara, pukao mi je film.
Stojim pri tome da je ovo što si ti uradio klasično trolovanje ili bi neko rekao flejmovanje jer nisi izneo konkretnu kritiku već samo jeftinu provokaciju koja nije u rangu niti Beobuilda niti tebe kao dugogodišnjeg člana i nekog koji je zapravo arhitektonske struke.

Valjda je naša ideja forumaša aktivnih na ovoj temi da ovaj metro bude što bolji u skladu sa potrebama građana, a ne da budemo "takoe" vikari ove ili one opcije. Preneo sam ovo gostovanje jer sam prvi put video nekog opozicionara da kritikuje plan trenutnog metroa konkretno u pogledu Prokopa, KCS-a i drugih delova grada bez da se hvata kao svi opozicionari za Makiš koji je već poznata priča . Po meni je pogrešio što nije promenuo što najveće saobraćajno čvorište u gradu Slavija neće biti pokriveno metroom što je skandalozno.

Baš bih voleo debatu samo oko metroa da vidim na RTS-u, ali da tamo diskutuju i kritičari a ne kao u onoj emisji na RTS-u da gledamo samo ljude koji diretno rade na planu metroa pa su faktički predstavnici grada, a da novinarka izigrava opoziciju bez dubljeg poznavanja teme. Sedeo sam za stolom sa dvojicom od tih gostiju letos i mišljenja sam da se može uticati na njih ukoliko se napravi dovoljan pritisak javnosti da se prilagodi plan metroa. Ostavljanje priključka za krak Cerak-Vidikovac- Orlovaču bi bilo nešto sasvim realno kao što je beše Milanče rekao na ovoj temi.

Deo forumaša sa BB-a je još negde 2011. ili beše 2012. godine pisao dopis kabinetu tadašnjeg gradonačelnika u vezi metroa, a u sve nameri kako bi metro bio što više u skladu sa potrebama građana. Određen deo nas je podneo prošle godine primedbe na javni plan PGR-a metroa i šinskih sistema ali evo već 11 meseci nema odgovora na to a metro trase su usvojene. Na kraju ćemo u skladu sa parcipativnom demokratijom moći da biramo kao onomad za vreme prošle vlasti koje boje će nam biti navlake na sedištu CAF-a.
 
Može se reći da je u pitanju stvar formalnosti i da će se PGR šinskih sistema usvajati kao PDR za Makiš uz pripadnike organa reda.
 
Na naslovnoj strani stavili tramvaj a pisu o metrou?!
stampano_201_prva_l.jpg
 
To na slici može da bude i LRT, ili laki metro. Ne poznajem šinska vozila pa ne znam tačan model. Ali na skali od našeg tramvaja do npr Čikaškog teškog metroa ima svega i svačega. A i novinari su mahom tutubani pa dovate prvu sliku koju nađu ili koja je ''royalty free'' (nema copyright).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819319#p819319:10whnxl1 je napisao(la):
Max15 » 01 Feb 2021, 11:53[/url]":10whnxl1]Na naslovnoj strani stavili tramvaj a pisu o metrou?!
stampano_201_prva_l.jpg

postoje metro garniture koje liče na tramvaje a nude isti kapacitet i istu uslugu.
Za metro je daleko bitnije kakva je trasa u pitanju, kuda ona ide, da li je nezavisna ili ne nego da li sada vozilo liči na tramvaj ili ne.
 
Vrh