Šta je novo?

Metro Projekat

Ja bih bio malo ciničan, i mislim da bi naziv trebalo da bude metro za dvadeseti vek, ili tako nešto, ali to je previše komplikovano. :)
 
Btw ja sam takodje spreman da doniram neku sumu novca, samo kako da uplatimo? Da skupljamo svi kes na neki paypal ili kako? Spreman sam da dam tu sumu za domen, ako uspemo da organizujemo sajt kako treba dajem i do 50 CHF za pocetak :D

Btw, za uzor, ovaj sajt je dobar: http://www.ptua.org.au/melbourne/problem/ ne u smislu dizajna (jer mnogi delovi izgledaju staromodno) vec sadrzaja.

@Djordje:

Неки основни одељци које би по мени требало урадити били би:
*О нама
*Пројекти
*Митови и чињенице
*Новости
*Библиотека/Везе
*Како да помогнем
Dobro zvuci, mislim da nam treba i sekcija "Istorijat" koja ce da objasni kako smo dosli do toga da 2009. godine u Beogradu nemamo metro. Mislim da ovaj sajt treba da se pozabavi (kao sekundarnom temom) Beovozom. Takodje ne treba da samo jadikujemo na tom sajtu, nego da skupimo forumske glave :grand: i napravimo projekat integrisanog sinskog prevoza u Beogradu (metro, beovoz i tramvaj) - i da naglasimo da je to samo predlog za pocetak diskusije, ali da to ipak bude dovoljno detaljno da deluje ozbiljno.
Onda mozemo i da otvorimo sekciju "gostujuci autori" ili tako nesto, i da kontaktiramo direktno Jovina i sl. autore metro projekta da nam napisu poneki tekst (sigurno ce se bar neko ukljuciti) - npr. da Jovin opsirno nesto vise napise o onom modifikovanom planu koji je predstavljen u intervjuu koji je okacen na ovom forumu pre koji mesec...naravno sa takvim tekstovima treba naglasiti da su autorski i ne predstavljaju nuzno misljenje gradjanske inicijative "Metro za Beograd - Beograd za metro" (eto imena ;) ) Da budemo fer, mozemo takodje kontaktirati proponente lakog metroa da nam obrazloze svoju viziju i objasne zasto misle da je laki bolji od "teskog".

1. Metro mora biti nezavisan od bilo kakvog drugog vida saobraćaja. To ne sme biti sistem koji će imati prednost u odnosu na druge vidove saobraćaja već totalno nezavisnost u svim svojim delovima i celini.

2. Ne možemo se voditi ograničenjima GUP-a, koji je najveći pravni oslonac INECO-ve studije LRT-a.
Ovo treba da stoji na vidnom mestu na naslovnoj strani
 
Odlicno - sad sam van grada, ali kad se vratim, izorganizovacu paypal - ako mi verujete, mogu drugi forumasi da potvrde, objavicu sve finansijske dokumente na sajtu....

svidja mi se to sto hazard pise, slazem se.

znaci izbor - metro za beograd ili beograd za metro? (mislim i jedno i drugo, ali nam treba ime!) :D
 
Najlakši način da taj sajt bude uticajan i generalno cela ideja, je da se oformi i formira grupa građana, tj nevladina organizacija. Za to postoje neki sitni troškovi, ali kad postoji pečat, puno toga postaje mnogo lakše. Ja sam imao iskustva sa osnivanjem nvo pre nekih 5 godina, bilo je mučno, ali nije baš toliko komplikovano.. Ukoliko se slažete da je to dobar način, lako ćemo naći šta je sve potrebno (osim potpisa, osnivačkog akta i statuta)...
 
Slažem se, mislim da je dobro da se osnuje grupa građana. MindWind, znaš li ti nešto o tome, i možeš li nam pomoći sa tim?

Koga interesuje hosting, ako hoćete ja imam PayPal account i mogu kao organizator projekta da se pobrinem za to. Naravno, sve će biti transparentno, što se plaćanja i ostalih stvari tiče. Nama će godišnje trebati negde oko 50USD ili oko 35EUR za hosting. Razmišljam o tome da to bude http://www.justhost.com/ zbog toga što su niži sa cenom od GoDaddyja, nude neograničen prostor, bandwith, itd itd, i među preporučenim je Wordpress hosterima.

Ko želi da donira za hosting može da pošalje PayPalom na adresu mjovanovic [at] gmail.com ... Adresa je sertifikovana i prošla verifikaciju od PayPala, tako da možete biti sigurni da sam to ja. A sad, da li mi treba verovati govori broj postova i godina koliko sam na ovom forumu, kao i drugi forumaši - druge garancije ne znam kako da ponudim. :)

Da li se slažete da bude metrozabeograd.org?
 
@jovanovm
Da da, imam iskustva sa osnivanjem gg tj nvo. Neke stvari su se promenile u međuvremenu, ali ću do kraja nedelje da prikupim šta je sve potrebno za registraciju i da vidim da dobijem neki primerak nekog aktuelnog modela statuta koji je u skladu sa novim zakonima (dakle do skoro je statut morao da počne citiranjem nekog zakona SFRJ :) )

metrozabeograd.org je skroz ok :)
 
UPDATE: Trenutno nivo donacija je na $20 (Hvala, Djordje!). Da bismo aktivirali server za godinu dana preko justhost.com, treba nam ipak malo vise od originalne procene - ukupno $71.40... Da li neko ima preporuku jeftinijeg provajdera?

Takodje, ima li dobrovoljaca da napisu neke od sekcija? Trenutno imamo na raspolaganju:

O nama - jovanovm sprema.
Projekti (Wiki)
Vesti - jovanovm (blog varijanta) sprema.
Biblioteka (Wiki)
Veze
Istorijat

Mogu i sve stranice da uredim po principu Wikija, ali mislim da je to malo kontraproduktivno, tj. da cemo kontrolom sekcija imati jasniji i profesionalniji sadrzaj. To ne znaci da nece moci svako da doprinese, samo da ce ti doprinosi biti malo konzervativniji, poput naslovne strane ovog sajta, dok ce Projekti i Biblioteka biti slicniji forumu, tj. svako ce moci da doda nesto i oduzme (uz prethodnu proveru moderatora da nije u pitanju spam, trolovanje, ili nesto saboterski ili politikanski).
 
Uz kratak briefing šta tu treba da bude, mogu bilo šta od ovoga da uradim, ako nema stručnijih dobrovoljaca. Je l može na neki drugi način da se donira novac za sajt osim preko paypala? Imam apsolutno poverenje da novac neće biti zloupotrebljen :)
 
Pa evo da odgovorim na par pitanja - meni bi najviše odgovaralo preko Paypala, jer tako planiramo da uplatimo hosting. Ukoliko se javi više domaćih interesenata, možemo da dogovorimo neku primopredjau u Beogradu, pa da se izorganizujemo, ali u suštini Paypal je preferirana i najsigurnija opcija.
 
Ja sam takodje za drugi metod to jest za primopredaju,voljan sam dati 10 eura.Znam da ce moj novac biti zloupotrebljen ali za dobru namenu :p
 
Odlična osnova!Za naziv-slogan, predlažem;"Metro za Beograd-Radimo na tome"-"radimo za vas" i sl.,za adresu;Metro Beograd.org.a MetrozaBeogard je just fine,mislim da mnogo toga možemo da pozajmimo iz kampanje "Metro Dubai" skromno...bar delić...tamo je sve već urađeno od vizuelizacije do bilborda,načina prezentacije studije itd a za novac spreman sam da priložim koliko u ovom trenutku mogu,recite gde ...i u kontinuitetu,radimo za budućnost.Možda bi za početak i jedan bilbord skrenuo dosta pažnje
 
Zajedno da ,ako skupimo dovoljno ;) evo raspitaću se za cenu za jedan bilbord ,ako može tip devojci da čestita rođendan,toliko nas ima na forumu onda možemo i mi...a i predlažem da postavimo i obaveštenje na "forum"sa instrukcijama za uplatu i koju namenu-za bilbord a i posebno recimo za članarinu,zato što sam ja slučajno kliknuo na radionicu pa se informisao o akciji,tako i drugi koji žele da pomognu biće im pružena šansa ,iz iskustva znam da ljudi vole jednostavne i precizne stvari.Možda bi ušteda bila kod dizajna bilborda ,ako je neko od naših forumaša vičan tome,to dodatno nam smanjuje troškove....Evo nisam bio lenj,okrenuo sam više brojeva za da se raspitam za cene,jbg.subota je pa se niko nejavlja......,pronašao sam i digital printing center za pripremu bilborda,moraću to sve da obavim ipak u ponedeljak pa ću te obavestiti šta sam saznao....smisliću još nešto do tada valjda....ali oko dizajna bilborda dobro bi došla pomoć...
 
Malo obaveštenje za sve koji prate ovaj projekat - Metro za Beograd je još živ! Naime, igrom slučaja, svi papiri su mi dobro prošli i putujem u sredu za Ameriku, te ću odatle svojim novcem (i trenutnom jedinom donacijom) kupiti hositng i namestiti sajt. Ukoliko neko iz Beograda želi da donira, može mi se javiti preko e-maila, Facebook grupe "Metro za Beograd" ili sms poruke (PM za broj), i može mi dati dinare, koje ću ja onda prebaciti u dolare i iskoristiti za hosting. Nije pod obavezno, naravno. :)

Žao mi je što je ostalo tako malo vremena, i što neću biti u Beogradu, ali eto, tako se zalomilo, sve iznenada. Sutra ću ceo dan biti u gradu (centar i Zemun), pa ukoliko želite možemo se naći i izorganizovati.

Veliki pozdrav svima, i bez brige, biće još vesti.
 
Realno cela ona rasprava iz teme metro u poslednje dve, tri nedelje može da se prenese ovde i da se daju realne ideje pa da se vidi šta će se desiti.

Ja sam iskreno digao ruke od ovog projekta tj. narednih meseci nikako nemam vremena za njega.
 
Treba server da se kupi, ali nikako nemam vremena to da obavim zbog obaveza na univerzitetu. Bice nesto sigurno u drugoj polovini meseca. Inace, PayPal i dalje funkcionise, koga interesuje da pomogne - za sada smo tu samo jos jedna forumas i ja.
 
Ako treba neka kinta za projekat, mogu i ja da uletim sa nekim skromnim doprinosom! ;) :kk:
 
KimIlSin.. imas paypal?

Drugo pitanje - ko je zainteresovan za pisanje sekcija na sajtu? Treba nam sadrzaj uskoro!
 
Kao prvo, izvini na ovako kasnom odgovoru!
Nemam još uvek nalog na PayPal, ali bih mogao da ga otvorim, to nije problem. Za pisanje sadržaja bih takođe hteo da volontiram.
Pozdrav!
 
Evo jednog vrlo zanimljivog podatka iz statističkog godišnjaka grada Beograda izdatog 2007. godine o broju prevezenih putnika u javnom prevozu (gradskom i prigradskom) po tipu vozila.

Autobusi: 527.507.000

Trolejbusi: 55.316.000

Tramvaji: 95.728.000

Beovoz: 3.817.000
 
Vrh