Šta je novo?

Mesne zajednice

Узимајући у обзир да тренутно имамо гомилу неформалних организација које се боре за интересе на локалу ја бих баш рекао да су месне заједнице итекако потребне, само би ваљало да буду потпуно деполитизоване и да им се правно формализује моћ блокаде одлука на територији МЗ ако тако грађани на тој територији одлуче кроз гласање. То што су махом у питању гласачка места је само бонус.

Ево рецимо, на фејсу пратим Заједничку акцију, где су се грађани блокова 70 / 70а окупили и боре се за своје интересе, сређују приобаље, саде дрвеће, организују акције чишћења итд. То су све послови МЗ, и чак су се заправо трудили да то раде у оквиру постојеће МЗ блока 70 али се општина правила глува и игнорисала мејлове (све су то транспарентно доказивали). Па долазимо до бесмислене ситуације где просторије МЗ стоје празне, општина не даје никакве паре а грађани имају паралелне организације где сами троше паре на исправке куршлуса које је општина направила или дозвољава да се прави. Дошли смо у ситуацију где људи плаћају скандинавски високе порезе да би онда после додатно из свог џепа трошили и радили послове јавног сектора

Мени децентрализација на локалу једина и има смисла јер омогућава да обичан човек заправо утиче на промене које га се највише тичу, једна МЗ концептуално има далеко више смисла него цела АП Војводине.

Да мене ико пита ја бих то овако организовао:

- Грађани приликом парламентарних избора гласају за људе који ће их представљати у њиховој МЗ (непосредно, а не за партију)
- Формализује се закон којим се општина обавезује да свакој МЗ даје одређен % из свог буџета (или препусти неки порез / дажбину)
- Формализује се моћ МЗ да блокирају општинску / градску одлуку ако су грађани против тога. Наравно, да би то урадили мора да се спроведе кроз гласање грађана те МЗ на том гласачком месту. Ако се то уради нико до републичке Владе или Уставног суда не може да надгласа такву одлуку а и они само ако је то по закону који је довела Републичка Скупштина

То само би зацементирало моћ грађана да склањају сплавове, бране насип, блокирају безумну зграду зграде, руше илегалне објекте, бране зелене површине итд. Дакле не кроз блокирање улица већ кроз директно гласање на локалу, и то људи који су директно погођени датим одлукама општине / града.
 
Mesne zajednice imaju pun smisao na selu. Kako u društvenom aspektu, tako i sam objekat MZ bude centar nekih dešavanja. Tu je obično i ambulanta, apoteka, pošta.

Donekle imaju smisla i u manjim gradovima, pogotovu gde su formirane u fizički određenim celinama, kao što su naselja.
Ali u velikim gradovima zaista ne vidim njihov smisao.
 
20230620_001603.jpg

Tako je to nekad bilo ...uz gomilu radnih akcija i dobrovoljnog rada ...danas komšije ne mogu da se dogovore u ulazu sijalice da zamene ...
Inace porez koji se ubere na teritoriji MZ trošio bi se po odluci mz nesto tako je bilo u sapcu naplata skočila 80 posto vidjeli ljudi usta idu njihove pare ....
 
U načelu se slažem ali imaj u vidu da će to samo povećati političku borbu za MZ. Ne bi bilo loše napraviti popis mesnih zajednica u Beogradu i označiti ih na mapi.



Na mapi tačno ucrtane mesne zajednice i koliki obim obuhvataju.
 
Mesne zajednice imaju pun smisao na selu. Kako u društvenom aspektu, tako i sam objekat MZ bude centar nekih dešavanja. Tu je obično i ambulanta, apoteka, pošta.

Donekle imaju smisla i u manjim gradovima, pogotovu gde su formirane u fizički određenim celinama, kao što su naselja.
Ali u velikim gradovima zaista ne vidim njihov smisao.

Суштина сваке управне јединице је да каналише вољу грађана око свих ставки које су заједничке тим грађанима

Како парадржавне организације на локалу бујају као печурке после кише јер грађани немају други начин да утичу на власт и бране своја права онда је потреба за месним заједницама прилично очита и треба да се уреди да би се омогућило људима да то раде на цивилизован начин а не реметилачким протестима

Ово није критика за људе који реметилачки протествују, то је једини начин да народ оствари свој интерес када власт закаже - што не значи да треба нормализовати такав начин спровођења воље већ омогућити да се то ради демократски

Што је најтужније за МЗ није потребан буквално никакав специјалан буџет, евентуално нека просторија где би могли људи да се окупљају и евентуално ако настане неко противљење градској одлуци и град неће да попусти да се спроведе гласање на том гласачком месту да ли се грађани буне. Али и то је више мој предлог него моја неопходност

Тако да у питању није никаква лудост колико препознавање потребе људи да бране своје интересе на локалу као валидне
 
U načelu se slažem ali imaj u vidu da će to samo povećati političku borbu za MZ. Ne bi bilo loše napraviti popis mesnih zajednica u Beogradu i označiti ih na mapi.
Misliš kao u Limanu u Novom Sadu 2021. godine gde su sami građani sa nezavisnim kandidatima koji nisu u političkim partijama pobedili partijaše sa vlasti? Slušao sam pre nekog vremena predavanje dvoje ljudi iz saveta mesne zajednice Liman oduševili su me. Nemamo šta da se plašimo već trebamo da se borimo za lokalnu i direktnu demokratiju, niko nam je neće doneti.


 
Poslednja izmena:
Tako je isto i sa opštinama, i sa gradskom vlašću pa i Vladom. Da li trebamo ukinuti i njih?
Vrlo sam blizu mišljenja da da. No kako nismo naivni i znamo da je anarhija utopija, i ukoliko smatramo da je korumpirana vlast nešto loše, a istovremeno ne vidimo rešenje tome, onda tretiramo lokalne samouprave i Vladu kao NUŽNO ZLO i njihove nadležnosti postepeno svodimo na GOLI MINIMUM suštinski neophodnih javnih ovlašćenja.
I šta konkretno imamo i od konstatacije?

Pogledamo odgovor na gornji citat.
 

Na mapi tačno ucrtane mesne zajednice i koliki obim obuhvataju.

Ovo je dobar početak, ali ne vidi se na mapi gde su tačno mesne zajednice a ni njihove teritorije. Moje komšije ne znaju gdu granice naše mesne zajednice i da zapravo one proizilaze iz Katastarskih opština. Valja se napraviti mapa koja jasno prikazuje ove detalje.

Da je samo neko postavio ranije... ;)
 
Потребно је прво направити разлику између градских и сеоских МЗ због различитих потреба становништва. Можда да се за градска насеља МЗ дефинишу као квартови. Онда би ваљало уредити да је учешће у раду тела МЗ/кварта искључиво волонтерско без плата, како би се отклонили у старту паразити и политиканти. Онда на нивоу општина оформити тело скупштине месних заједница/квартова за договарања на нивоу општина.
 
Po meni je MZ mesto gde bi se objavljivali svi planovi vezani za taj kraj. Evo, sada imamo da se radi novi PDR za Blokove 34 i 4. E sad, dužnost nekoga u Gradu/Opštini je da sve to prosledi mesnim zajednicama koje su obauhvaćene tim dokumentima.

Takođe, planira se rekonstrukcija parka. Ko bolje nego stanari oko parka znaju kuda treba da idu staze, koliko treba kanti za đubre, da li je neophodna česma, šta im treba od rekvizita, koliko klupa, da li treba neka ograda...

Zatim građani u MZ dostavljaju predloge, ako treba prave strategiju šta dalje. Na žalost, vlast nije spremna da sluša svoje građane.

E sad, veoma je verovatno da se neka grupa može organizovati i da fura priču koja njima odgovora, a ne većini, ali moja je logika, da ako ostali neće da se uključe, onda ko ih šiša.
 

Na mapi tačno ucrtane mesne zajednice i koliki obim obuhvataju.
Videh da sam zaboravio da odgovorim. Mapa nije baš tačna. Blokovi 71 i 72 su posebna mesna zajednica, a na mapi piše da da blok 72 pripada MZ "Bežanijski blokovi". Za Savske blokove uopšte ne postoje ucrtane mesne zajednice. Moja mesna zajednica se zove "NH Stjepan Filipović", a na mapi piše da smo "Dimitije Tucović". Dalje, za MZ "4. juli" piše da se zove "Hajduk Veljko Petrović", dok za MZ "Vojvoda Mišić" piše da se zove MZ "Vuk Stefanović Karadžić". Ovo su samo na prvi pogled nepravilnosti koje sam uočio.​
 
@solecar

Brat moj, registruješ se i popraviš. :)

Dobar deo edita je malo stariji, pa ako je bilo promena i niko nije dodavao u međuvremenu...

Eno ja popravio za tvoju mesnu zajednicu (i navedene okolne).
 
@dzonihsv
Moja mesna zajednica nikada nije menjala ime tako da nije samo do promena koje su nastale tokom svih ovih godina od kada je nastala mapa.​
 
VI mesna zajednica "Rade končar" je 1982 druge godine imala sledeću listu kandidata za izbore. Sada se ova MZ Zove Tešića Kupatilo.

mesna zajednica izbor 1982.jpg
 
 
Можда би требало тежити укидању општина и повећању надлежности месних заједница.
 
Vrh