Šta je novo?

Mesne zajednice

vucko

Professional
Učlanjen(a)
20.04.2008.
Poruke
23.831
Pohvaljen
23.107
Lokacija
Zvezdara
Beograd ima stotine mesnih zajednica ali postavlja se pitanje čemu one služe. Otvaram ovu temu kako bi razmenili stavove o njima kao i da bi došli do zaključaka šta želimo od mesnih zajednica. Inače, u Beogradu postoji preko 100 mesnih zajednica, a tačan broj mi nije poznat.
 
Ne znam u kom momentu su mesne zajednice postale politički plen za potkusurivanje aktivista a ne mesto okupljanja lokalnog stanovništva kako bi se razgovaralo o problemima koji postoje i koje treba rešiti.
 
Mislim da nije ni bitno kada se to desilo već da su trenutno uzurpirane i ne služe svojoj svrsi. A ono što me najviše zanima je čemu bi trebale da služe mesne zajednice 2023. godine?
 
Чему служе и општине по БГ изузев некадашњих приградских осим да буду проточни бојлер и да руководе као домовима здравља?
 
Isto pitanje se može postaviti i za gradove i sve što nije nivo države. Čak se i za dobar deo ministarstava pitaš čemu služe.
 
Mislim da nije ni bitno kada se to desilo već da su trenutno uzurpirane i ne služe svojoj svrsi. A ono što me najviše zanima je čemu bi trebale da služe mesne zajednice 2023. godine?
Ako si već otvorio temu, dok smo još na prvoj strani, bilo bi korisno podeliti neku zvaničnu regulativu. Došljak je u svom maniru već krenuo da banalizuje.
 
Malo sam istražio i izgleda da je pravni okvir delovanja Mesnih zajednica definisan Zakonom o lokalnoj samoupravi.

 
IV MESNA SAMOUPRAVA

Član 72

Radi zadovoljavanja potreba i interesa lokalnog stanovništva u selima se osnivaju mesne zajednice i drugi oblici mesne samouprave.

Mesne zajednice i drugi oblici mesne samouprave mogu se obrazovati i u gradskim naseljima (kvart, četvrt, rejon i sl).

Mesna zajednica može se osnivati i za dva ili više sela.
 
Član 73

Predlog za obrazovanje, odnosno ukidanje mesne zajednice ili drugog oblika mesne samouprave, mogu podneti najmanje 10% birača sa prebivalištem na području na koje se predlog odnosi, najmanje jedna trećina odbornika i opštinsko odnosno, gradsko veće.

Skupština opštine, odnosno skupština grada, odlučuje uz prethodno pribavljeno mišljenje građana, o obrazovanju, području za koje se obrazuje, promeni područja i ukidanju mesnih zajednica i drugih oblika mesne samouprave.

Ova odluka donosi se većinom glasova od ukupnog broja odbornika.
 
Itd, itd, ovo je možda zanimljivo:

Član 75

Sredstva za rad mesne zajednice, odnosno drugog oblika mesne samouprave obezbeđuju se iz:

1) sredstava utvrđenih odlukom o budžetu opštine, odnosno grada, uključujući i samodoprinos;

2) donacija;

3) prihoda koje mesna zajednica, odnosno drugi oblik mesne samouprave ostvari svojom aktivnošću.

Mesna zajednica, odnosno drugi oblik mesne samouprave donosi finansijski plan na koji saglasnost daje nadležni organ opštine, odnosno grada, u skladu sa odlukom o budžetu.
 
Ок, које су надлежности? По селима се месне заједнице баве нпр. организовањем чишћења канала, кошењем траве на гробљу, фарбањем терена на сеоском фудбалском игралишту.
У БГ је већина комуналне делатности (превоз, чистоћа, зеленило, инфраструктура) на нивоу града. Ти нпр. можеш да се жалиш у месној заједници на јавни превоз, тражиш нову линију/продужетак/појачање такта, они то проследе општини, општина то проследи градској дирекцији за јавни превоз, а ДЈП одговори генерички како немају е могућности да испуне предложено због мањка возила/возача, лоших техничких карактеристика улица за пролазак возила јавног превоза, непостојања адекватне окретнице и сл. Исто и тзв. градске општине немају неке могућности да значајније утичу на много ствари. Имали смо овде пример форумаша СТФ који је писао како су се они из општине Гроцка жалили на превоз, а дирекција искулирала њихове предлоге.
 
Имали смо овде пример форумаша СТФ који је писао како су се они из општине Гроцка жалили на превоз, а дирекција искулирала њихове предлоге.
Ja u ovom slučaju smatram da se sama Opština nije dovoljno iscimala da odradi posao ozbiljnije, kao i da bi to u saradnji sa lokalnim mesnim zajednicama to moglo da se digne na viši nivo.​
 
Зато и кажем да су МЗ и ГО само проточни бојлер.
 
Mesne zajednice treba ukinuti.

Sve potrebe iz naldežnosti MZ sada vrši mesni odbor vladajuće stranke, to je mesto odlučivanja. Donekle je tako bilo i ranije, ali sada je to pa ono, sasvim očigledno i neprikriveno.

Ruralne MZ transformisati u ruralne opštine sa stvarnim nadležnostima.
 
Sve potrebe iz naldežnosti MZ sada vrši mesni odbor vladajuće stranke, to je mesto odlučivanja. Donekle je tako bilo i ranije, ali sada je to pa ono, sasvim očigledno i neprikriveno.
I kada krenemo tako da nabrajamo stvari, dođemo do toga da ni toalet papir u WC - u ne možeš da dobiješ ako ne ide preko njih i da je u suštini najbolje ništa ne raditi jer ništa ne može da se promeni, a pogotovu ne ako izađeš na izbore i glasaš. Lepo sediš kući i svu frustraciju i nemoć koju imaš i osećaš, iskališ preko društvenih mreža i osećaćeš se kao da si uradio najkorisniju stvar sa sebe i čovečanstvo i pomogao u nečemu...​
 
@solecar stavljaš mi u usta reči koje nisam izgovorio, a u mozak misli koje nisam pomislio. Pogrešno si shvatio post, ne radi se o frustraciji i nemoći, samo o konstataciji.
 
Mesne zajednice treba ukinuti.

Sve potrebe iz naldežnosti MZ sada vrši mesni odbor vladajuće stranke, to je mesto odlučivanja. Donekle je tako bilo i ranije, ali sada je to pa ono, sasvim očigledno i neprikriveno.

Ruralne MZ transformisati u ruralne opštine sa stvarnim nadležnostima.
Tako je isto i sa opštinama, i sa gradskom vlašću pa i Vladom. Da li trebamo ukinuti i njih? Ja sam mišljenja da je potrebna decentralizacija i davanje više nadležnosti i MZ i opštinama a ne kao što je trenutna situacija gde su MZ obesmišljenje, opštine su na nivou MZ a grad drži sve konce u rukama.
 
Цео град Београд је лоше конципиран са општинама на папиру и МЗ само као гласачким местима.
 
Tako je isto i sa opštinama, i sa gradskom vlašću pa i Vladom. Da li trebamo ukinuti i njih? Ja sam mišljenja da je potrebna decentralizacija i davanje više nadležnosti i MZ i opštinama a ne kao što je trenutna situacija gde su MZ obesmišljenje, opštine su na nivou MZ a grad drži sve konce u rukama.
U načelu se slažem ali imaj u vidu da će to samo povećati političku borbu za MZ. Ne bi bilo loše napraviti popis mesnih zajednica u Beogradu i označiti ih na mapi.
 
Ја те МЗ доживљавам као округе, више статистички него функционално.
 
I naravno ključno je popularisati MZ kod nešto mlađe populacije.
 
Vrh