Šta je novo?

Mentalitetske celine Beograda

Крими-џими фазони постоје по свим крајевима без обзира на социјални статус житеља. Улица је улица свуда, неко је ту из сиромаштва, неко из досаде а неко из бунта.
 
Najjace grupe Delija i Grobara su sa Senjaka i Dorcola.
 
Навијачи су посебан уличарски свет увек на ивици закона а клинци по крајевима се групишу још у основној школи.
 
те крај глупости негде испаре кад се крене у средњу, мени лично ако се неко ложи на то после 17е године да се закључа у кавез и кључ да се баци. нема ту исправке нити се исплати. А клиначке крими приче свуда постоје, а ако имају потребан коефицијент интелигенције схватају да најјачи крај толико и не гледају.

Свакако менталитет краја као појава полако нестаје. Највећи утицај на начин размишљања неког (сем генетике, наравно) је школа јер при одрастању је ту највише присутан, поготово у средњој школи
 
Као што Србо написа, дељење на "крајеве" је тема која престаје бити актуелна након завршетка средње школе. Након тога то остаје битно само у криминалу.

У моје средњошколско време, када је и питање "из ког си краја" било шатро битно, по крајевима су се делили искључиво навијачи и вонаби навијачи. Осталима то није било превише битан податак сем екипи која је живела у ужем кругу града који су увек волели да нагласе да су "из центра" и осталима то набију на нос.

Мада рецимо, постоје и интересантне поделе на субкултуре унутар субкултура. Рецимо, у Гроцкој као територији постоје такође поделе на господу (Гроцка), сељачине (Бегаљица), дивља племена (Брестовик), гето (Калуђерица), Ново Косово (Лештане) и слично ....
 
Poslednja izmena:
To da ljudi iz centra naglašavaju odakle su je samo mit zajedljivaca iz pojedinih perifernih naselja. Srpska posla što bi rekli. To možda naglašavaju samo klinci. Ili neki novopečeni.

Kad sam bio na faksu, koji je inače imao puno ljudi iz unutrašnjosti, kad god bi me pitali iz kog sam kraja, nevoljno sam odgovarao, jer sam znao da većina čim čuje, krenuće recitovanje naučenih pamfleta i mitova o životu u centru, pa i o Beograđanima generalno. Ako i ne bude recitovanje, svakako bude pogled pun šoka i neverice. Da li valjda zato što su očekivali nekog zgodnog princa u limuzini sa najskupljom odećom pa se čude jadniku koji u standardnoj odeći se vozi prevozom, ili možda zato što nisu očekivali da prinčevi iz centra upisuju takav faks, ili ko će ga znati... Naravno, neki bi pitali i popričali više o tome pa shvatili da mitovi i realnost nemaju veze. A neki bi posle sami shvatili, verovatno kroz mnoge šetnje Beogradom, da je sve to daleko od Malibua. Ubedljivo najveći šokovi i rušenja sneška usledili bi kada bi čuli kolike su dadžbine i koliko dugo se traži parking (u mom slučaju gosti i komšije, pošto naše domaćinstvo nema kola odavno).


U gimnaziji, koja je znala da bude dosta nafurana (zato što je takav period života a i bilo je takvo vreme, sad je verovatno još i gore) isto nikad nismo imali te podele i komplekse ko je odakle. Međusobno su se - uvek u šali - zezali i podbadali dvojica, od kojih je jedan bio iz Umke a drugi iz Borče. Bilo je još par ljudi koji bi ih isto u zezancijama prozivali za kraj, i mada se niko od njih nikad nije ni ljutio niti to shvatao ozbiljno, ja sam uvek izbegavao te šale i zezancije za kraj. Baš zato da ne bude posle ''aha, ti iz centra pljuješ po ostalima''. A i tada sam počeo da uviđam da svaki kraj ima svoje prednosti i mane. Na kraju krajeva, neki od najboljih drugova su mi živeli na periferijama i ja sam tada zavoleo neka od tih naselja.

Više smo se prozivali za keve i fizičke karakteristike, to je bilo redovno. 😄 Opterećenost što je jedan iz Umke, drugi iz Kneza Miloša, treći iz Borče, četvrtA iz Lomine ulice, peti sa Studentskog trga, šesti iz Blokova, sedmA sa Julinog brda... niko nije gajio. Bar ne niko u odeljenju. A svakako je bilo tenzija na nivou generacije (među ljudima koji nisu isto odeljenje) između grupa Vračaraca i grupa iz Blokova. Jer tako je uvek kad neko nije u istom odeljenju, lakše je podeliti se i gajiti netrpeljivosti, a i to su periodi kada klinci glume gangstere i vole da imaju osećaj pripadnosti više nego leba. Ali unutar odeljenja, svima je vrištala ona stvar ko je odakle. Ispravka, svima osim jednoj bosanki i jednoj kosovarki. Što i ne čudi, jelte...
 
Poslednja izmena:
ili možda zato što nisu očekivali da prinčevi iz centra upisuju takav faks, ili ko će ga znati...

Kakav faks? Saobraćajni... Šta fali saobraćajnom? Ja sam na onom platou naučio da vozim rolere... 😄

Rado bih se vratio na moj rodni Voždovac, taj potez ka Banjici, nostalgija vuče... ali nažalost moram da trpim ovo zagađenje i buku koja mi neprestalno dopire iz Cvijićeve, daće bog da se jednom maknem odavde...

Nego da ispričam jedan događaj od pre neki dan, ne mogu da nađem adekvatnu temu a ovde može negde i da se uklopi...

Šetam nazad sa Voždovca ka centru oko 2, 3h ujutru i prolazim Karađorđevim parkom i vidim 3 mlada momka oko 20tak godina i sad da ne dužim nešto su me zainteresovali da krenem da obraćam pažnju šta rade...

I krenem da ih pratim ka parku gde je hidrometeorološka stanica, i tamo provalim da hoće da, kako mi je izgledalo, obiju frižider sa sladoledima...

Dvojica rade, a treći gleda jel sve safe iz parka i primetili me i prišli mi... i seli na klupu prekoputa mene i prvo se gledamo par sekundi i kaže jedan koji je kao "alfa" njihove grupe, a svi mršavice male, beskrajno simpatični: "Ajde briši odavde!" Ja kažem: "Neću." I tu krene razgovor i ja im objasnim da im nisam pretnja. Prethodno je prošla i komunalna policija, stajala na semaforu da sam hteo da ih prijavim, prišao bih, ali nisam... I ubedim ih ja da im nisam pretnja i da me je samo zanimalo šta rade i kako će to izvesti... Modus operandi "Pošto se bavimo istom materijom", kažem im ja jer me zanima kriminal 😄 malo sam ih zezao, a onda sam im rekao da sam pravnik, gde sam sve radio i tako...

Da li je to sitna krađa ili delo malog značaja... Ušao ja tu malo u struku sa njima...😅 Slušaju momci, dobri su...

I kad smo opustili razgovor ja kažem... Ne mogu da verujem sve sam video i obijanje trafika i krađe i sve, ali sladoled 😄 a nisu baš klinci ono deca, nego ipak 20tak imaju...

I objasne oni meni da ne obijaju, nego u zavisnosti od broja i položaja katanaca, gurnu ruku da otvore i uzmu sladoled...

I sad ja nisam najbolje razumeo kako to rade, jer su dvojica otišla da nastave posao, a ja nastavio razgovor sa trećim u parku...

I posle 5 minuta, vraćaju se ova dvojica sa 4 sladoleda, jedan za mene ❤

Baš sam ga u slast pojeo sa njima i onda smo se rastali... Kažu kao iz kraja su, što bi značilo neki Vračar al ko će ga znati...

Eto, to je sve tako spontano bilo... Ne znam šta bih rekao... Jednostavno, pošto sam se nagledao milionskog kriminala tamo gde sam radio, a sve kao legalno, oprani papiri i ostalo, ja ovim sitnim nestašlucima gde i nema obijanja i neke veće štete od 500rsd stvarno ne mogu da im zamerim ili prijavim... Eto čak sam i sladoled pojeo...

Drago mi je što sam u većini slučajeva sa naizgled problematičnim "likovima iz kraja" uspevao da obavim razgovor.. Biće možda prilike jednom da ispričam susret sa "Banjičarima", ali za danas je ova priča o sladoledima 🙂
 
Као што Србо написа, дељење на "крајеве" је тема која престаје бити актуелна након завршетка средње школе. Након тога то остаје битно само у криминалу.

У моје средњошколско време, када је и питање "из ког си краја" било шатро битно, по крајевима су се делили искључиво навијачи и вонаби навијачи. Осталима то није било превише битан податак сем екипи која је живела у ужем кругу града који су увек волели да нагласе да су "из центра" и осталима то набију на нос.

Мада рецимо, постоје и интересантне поделе на субкултуре унутар субкултура. Рецимо, у Гроцкој као територији постоје такође поделе на господу (Гроцка), сељачине (Бегаљица), дивља племена (Брестовик), гето (Калуђерица), Ново Косово (Лештане) и слично ....
А шта кажу за Врчин и Заклопачу;)
 
To da ljudi iz centra naglašavaju odakle su je samo mit zajedljivaca iz pojedinih perifernih naselja. Srpska posla što bi rekli. To možda naglašavaju samo klinci. Ili neki novopečeni.

Лепиш се ко зунзара на балегу, по обичају.

Ја причам о времену средње школе а ти ми трућаш о трошковима паркинга у центру. Ниђе везе ал ајде.

А шта кажу за Врчин и Заклопачу;)
У то време то су биле неистражене територије тамо преко брда. :)
 
Vrcin ima poseban mentalitet.
Ponosni ljudi.
Nemaju komplekse sto su daleko od centra.
Nije isto kao Umka, Zeleznik....
 
Има разлике у томе да ли је насеље преиферно а у континуитету урбаног ткива, или су одворено насеље.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ја не бих делио људе географски, колико год то може бити симпатично. Клиначке и навијачке форе, нису за озбиљну расправу.

Људе би требало делити људски, па тиме и менталитетске целине Београда чине разни снобови, хипстерај, фенсерај, шминкерај, шанерај, гасерај, па разни старлетани, навијачи, павијани, сељачине, па разни естетски кориговани буздовани, нашприцани хијалуронци, и њима слични беспосличари, уличари, кладионичари, лезилебовићи... А, ту негде је (надам се), и већинска група свих осталих несврстаних.
 
Географске поделе људи и јесу највећа глупост и стереотипизација. Али без увреде, има разлике у размишљању филозофији живота и функционисању нпр. људи из центра којима је све било на дохват руке превозом, и људи из периферије који свуда путују 45+ минута у једном правцу.
 
^ Dodaj tu i nacionale podele pored geografskih i bićeš i dalje potpuno u pravu...

Sve kreće od ulice u kojoj živimo dok smo još klinci... Ova ulica protiv one ulice, u kojoj živi neki dečak koji još ide u potpuno drugu osnovnu školu pa ga isprebijamo... Pa onda ovaj kraj, protiv onog kraja ili center vs periferija ili ovaj blok protiv onog bloka (setio sam se sad iz vidimo se u čitulji, parafraziram "Ajde neka dođu u Vojvode Stepe ako smeju..." ne znam da li je izazivao Novobeograđane ili Zvezdarce ali sledeća scena tog što je izgovorio, sahranjuju...) Pa se to sve širi na ceo grad, mi Zemunci, posebni, pa Gardoš, austrougarsko nasledstvo... Ili mi Nišlije, a oni Beograđani, gore, kao mnogo su urbani, pa koriste književni govor, Niš radi, Beograd se gradi... Zatim ide regija, mi Vojvođani, ovde kultura već vekovima od Marije Terezije, pa evropska arhitektura i umetnost, drugačiji mentalitet, prva škola, prva gimnazija, barok, renesansa, secesija... a oni dole Šumadinci, zaobišlo ih sve... Pa narodi, mi Hrvati, a oni Srbi "šaka jada" ili mi Srbi a oni ustaše, balije, šiptari - na tom nacionalnom nivou je najgori talog, sa najtežim posledicama... Kao i mi pravoslvaci, svetosavsko izvorno hrišnstvo, sabornost a oni katolici, pedofili, nacisti...ali mi hrišćani, temelj Evropske civilizacije, a oni muslimani, nazadni, pa "arlaukanje hodža" što reče Milorad Dodik...

Pa mi Balkanci, pravi muškarci, mačo zavodnici, alfa je***, patrijarhat, pi** m***... a ovi tamo papučari na zapadu Evrope, pere suđe, dok mu žena gleda tv... A mi Sloveni, pa najlepše žene su Ukrajinke i Ruskinje, a gledaj one tamo bezlične Anglo Germanice sve satrap do satrapa... ili mi Mediteran, najzdravija ishrana je ovde, more, sunce, uživancija a oni gore se smrzavaju i mnogo rade... Pa po kontinentalnoj osnovi mi Evropljani, imamo istoriju, kolevka civilizacije je ovde, Rim, Grčka, a oni Amerikanci, nemaju ništa i kvazi su demokratija a i oni mnogo rade... Pa onda rasa, mi Beli a oni žuti tamo, jedu pse i bubašvabe...

Nema kraja 😄
 
Добра таксономија подела. Али опет, на страну те строго територијалне поделе, свакодневне животне навике, па из њих и поглед на живот као и размишљање су скроз другачији и значајно обликују људе. Ево нпр. велика је разлика да ли неко живи у згради или у кући са двориштем, велика је разлика да ли неко свакодневно прелази мост или иде пешице на посао-у школу, да ли има или нема уличну канализацију, тротоар, јавни превоз...
 
Naravno.. i u svakoj sterotipizaciji ima trunka istine, a pogotovo ako su razlike objektivne kao neasfaltirana ulica i nedostatak vodovoda, 30km od centra sa lošim javnim prevozom...

To utiče na mnogo toga, ali slabo na intelekt i lične sposobnosti pojedinca, njegovu superiornost ili inferiornost u odnosu na druge...
 
Nekada sam vereovao da je mentalitestske razlike moguce prevazici, da je multikulturalizam moguc itd.
Medjutim, ziveo sam u Zap. Evropi. Te ideje su dozivele fijasko.
Samo stampanje novca drzi jos drustvo da se ne raspadne. (kao u USA)

Mentalitetske celine Beograda su ipak nesto drugo, nesto realno.
Svi stereotipi su istiniti.

Drustvena kohezija u Evropi postoji u konzervatovnim drzavama kao sto je Poljska ili Madjarska.
 
Географске поделе људи и јесу највећа глупост и стереотипизација. Али без увреде, има разлике у размишљању филозофији живота и функционисању нпр. људи из центра којима је све било на дохват руке превозом, и људи из периферије који свуда путују 45+ минута у једном правцу.
Idi zivi negde drugde, pa ces videto da su razlike ogromne i nepremostive.
 
Живео сам у разним крајевима. Нису баш непремостиве разлике, али свакако је другачији живот у центру када је све на дохват, на Миријеву када мора да се путује око пола сата превозом, или на Новом Београду када морају да се прелазе мостови више пута дневно, или у Падинској скели па мора да путује до Омладинског стадиона па преседа даље. Све то утиче на психу човека, на свакодневне навике, на поглед на свет и живот.
 
Vrcin ima poseban mentalitet.
Ponosni ljudi.
Nemaju komplekse sto su daleko od centra.
Nije isto kao Umka, Zeleznik....
За Врчин си у праву, мислим исто да немају никакав комплекс, имам другара у Врчину, он са поносом увек истиче да је врчинац.
За Железник ниси у праву, имам неколико другара, који су исто поносни на Железник, и на нови и стари део, и исто немају тај комплекс што нису у неком ужем делу града. Чак шта више кажу да не би живели у неком од ближих делова центра Београда. Ја сам често у Железнику, па да будем искрен, свиђа ми се. Ето и један од наших истакнутих чланова Беобилда, мада већ дуже време није на форуму!, је из Железника, и увек каже да је поносан на њега.
 
A, dobro, iz jednog takvog malog prigradskog naselja je najbolji kosarkaski klub u drzavi, imaju cime da se ponose.
 
Mislim da postoji razlika kod onih koji su postojali od ranije koa naselja (Vrcin, Zarkovo...) i onih koji su tu dosli, na ledinu na kojoj su izgradjene zgrade.
Al i Vrcinci su fascinantni, ne znam odakle oni tu, koliko godina postoje, da li su nekada davno doseljeni tu itd.
 
Географске поделе људи и јесу највећа глупост и стереотипизација. Али без увреде, има разлике у размишљању филозофији живота и функционисању нпр. људи из центра којима је све било на дохват руке превозом, и људи из периферије који свуда путују 45+ минута у једном правцу.

Овде си потпуно у праву. Имамо на форуму и нашег члана GOJE са Дорћола који је доживео јако непријатне тренутке у Гроцкој због тога што људи из центра и са периферије другачије конципирају реченицу "повремено нећете имати воде"

Ту изјаву неко са Дорћола разуме да неће имати воде годишње 2 сата, док ономе на периферији та изјава значи да неће имати воду два месеца. Али да, цена паркирања у центру је највећи животни проблем који човек може да доживи, по речима нашег Родригеза. ...
 
Vrh