Šta je novo?

Mentalitetske celine Beograda

Проблем с овом дискусијом је што "све тече," тако и менталитет становника - било дошљака или не, условљено и променом генерација. Тако да ће углавном кад год неко прича о нечему, бити необјективан - што у овом случају није лоше, јер кад би се гледало објективно, тј цела популација неког краја, изашли би сви потпуно исти.

Постоје одређени крајеви са нечим што је мени лично изузетно иритантно - тзв "гето менталитет" и сличне ложане, сада најзаступљенији на Бањици, Јерковићу и у Котежу (а можда и целој левој обали). Нешто тако постоји и на Карабурми, али је мало друкчије, и наравно постојало је на Новом Београду а вала и у Земуну
 
A propo Dorćola....i pasa... Ko prati aktuelene građevinske projekte u zadnjih deset godina ne može da ne primeti da je i Donji Dorćol na žestokom udaru džentrifikacije i zamene stanovništva.

Dok je nekadašnje Donjodorćolce karakterisao život na ivici (grada, egzistencije, legalnosti, društvenih normi...), gde se nije imalo ni za ljude, a kamo li za pse, dotle je današnji život Donjodorćolaca uglavnom obeležen bezbrižnom dokolicom, i ti ljudi niti gaje lokalni mentalitet, niti tekovine lokalne urbane kulture, identiteta... niti skupljaju za kučićima...
 
Ти доњодорћолци су изумрла раса једно 50+ година, идемо даље. А ако је мртва сиротиња "урбана култура" за то сам да се градови тотално ипсразне и да сви живе на плантажама стила америчког југа
 
Gornji Dorcol
Donji Dorcol
Vracar
Vidikovac
Novi Beograd
Banovo brdo
Altina
Zemun
Savamala
Beograd na vodi
K district

Prilicno dobra analiza :ROFLMAO: samo sto NBG takodje ima svoju gopnik/altina komponentu, malo smo se dzentrifikovali, al ako zadjes malo u blokove to je to...
 
Постоје одређени крајеви са нечим што је мени лично изузетно иритантно - тзв "гето менталитет" и сличне ложане, сада најзаступљенији на Бањици, Јерковићу и у Котежу (а можда и целој левој обали). Нешто тако постоји и на Карабурми, али је мало друкчије, и наравно постојало је на Новом Београду а вала и у Земуну
Mislim da je geto mentalitet najaci u blokovima.
 
Сваки кварт ван центра има клинце који се ложе да су као некакав гето, уз навијачку чопоризацију. То је тренд који се наметнуо последњих 15 година са хипхоп и хулиганском субкултуром. Из истих разлога данас имамо више девојака у тренеркама и патикама него у хаљинама и штиклама.
 
Nbgd je negovao geto mentalitet od samog nastanka.

EKV: "....Rodjen sam u getu"
Corva " bande dosljaka svaku noc se biju..."
 
Ko hoće geto neka ide u Mali Leskovac, ali ne znam, izgleda da iz nekog razloga njihovi stanovnici nisu baš poželjni karakteri za ove gradske anegdote.




Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Nbgd je negovao geto mentalitet od samog nastanka.

EKV: "....Rodjen sam u getu"
Corva " bande dosljaka svaku noc se biju..."
А Коњарник, Медаковић, Бањица, Видиковац, Церак, Миљаковац, Миријево, Карабурма, Борче 2 и 3 и сл. "нова" насеља?
 
A mi van kruga kružnog toka:

1657604034810.jpeg
 
Nbgd je negovao geto mentalitet od samog nastanka.

EKV: "....Rodjen sam u getu"
Corva " bande dosljaka svaku noc se biju..."

Bilo nekad, kad je glavni špic BG saobraćaja bio u 8, 9 ujutru preko mostova ka starom delu grada i oko 16, 17h ka NBG. Već dugo je obrnuto!

Odrastao u savskim blokovima, baš do reke, dosta ovih junaka iz Vidimo se u čitulji, raznih bitnih policijskih sinova i sl. Da je bilo lako odrastati tu, nije, bar 3, 4 puta sam došao kući modar, jednom umalo bez oka, zatvoren skroz, jbg kad neko ne zna da ćuti. Samo moja školska generacija ima gomilu ovih sa teškim delima. Ipak, pamtim generalno po lepom, držao sam se generalno po strani toga, mi dobra deca smo se držala škole (kampanjski ugl), kasnije cica i naravno basketa. Od jutra do mraka napolju. Sa Micovim sam trenirao, malo mlađi je bio Bjelica (koji je btw najnormalniji i najkulturniji lik iz bloka i uvek se javlja) i još gomila povremenih reprezentativaca i ljudi koji su uzeli lepe parice u manjim ligama.

Sad je potpuno drugačije, deo uz reku je raj za porodice sa malom decom, a i za sve druge, čak mi je žao što su ljudi previše provalili kraj. DZ, pijaca, TC-i, škole, vrtići, reka naravno, odlična biciklistička i generalno sportska infrastruktura, možda i pešački most uskoro i što je 1 drugar skoro u jednom radu napisao, 70% zelenih površina. Mala deca ne moraju ulicu da pređu, a da imaju veliki pojas kretanja. Problem parkinga još uvek podnošljiv. Po meni možda i najbolji odnos cena/kvalitet života u celom gradu, mada su otišle cene generalno u odnosu na druge delove grada, ali do pre dve godine sigurno!
 
Ти доњодорћолци су изумрла раса једно 50+ година, идемо даље. А ако је мртва сиротиња "урбана култура" за то сам да се градови тотално ипсразне и да сви живе на плантажама стила америчког југа
SRBO, mrtva sirotinja i njena supkultura jeste jedan od glavnih izvora LOKALNE urbne kulture, kako sam to u svom postu naveo, ne urbane kulture en general.

Jako malo lokalnih krajeva, zasebnih urbanih celina, može da se pohvali time da većinu njihovih stanovnika čine bogati. Upravo suprotno, uzmi bilo koju mezo ili mikrolokaciju u gradu i videćeš da je pretežan borj ili većina stanovnika siromašan, ili na donjem rubu nekog srednjeg sloja. Naravno da će odlike njihove kulture biti značajan činilac lokalnog identiteta.
 
Casopis "Neradnik" bio je najaci izraz ideoloski oblikovane pobune prigradske omladine protiv kapitalizma i sveta rada, kao i ideologije "centra" i sedenja u kaficima koja je po ekipi "neradnika" jedina aktivnost omladine "centra"

Bilo je to verme pre masovnih kredita i pametnih telefona.
Dok smo jos verovali u Nerad, Dok smo jos mrzeli kapitalizam.
Poslednji trenutak u kome smo jos bili zivi.


"Pilot izdanje Neradnika je izašlo u decembru 2004. a promocija je održana u tadašnjem beogradskog skvotu KUDRUC. Od tada časopis izlazi neredovno, po potrebi, svakih par meseci, a promocije su održavane u klubu Akademija, na resničkom jezeru Pariguz, na Adi Safari, splavu Katastrofa, itd. Neradnik podržava copyleft politiku autorskih prava, pa je štampanje i umnožavanje časopisa dozvoljeno i poželjno. Časopis se uvek delio besplatno, jer kako sami autori kažu: "ako bi se Neradnik naplaćivao, onda bi samo radnici mogli da ga kupe.""


Neradnik01.jpg


 
Нерадник и екипица око њега су минорна појава и за саму периферију а камоли целокупни БГ.
 
Nismo nista rekli o Zvezdari i idolatriji kriminalnih ekipa koja traje cak i danas.
 
Нерадник и екипица око њега су минорна појава и за саму периферију а камоли целокупни БГ.
slazem se.
Ali ponsili su se sto uvece "ostaju u kraju i ne izlaze grad".
 
Mislim na Bulbulder, pa gore prema samom vrhu.
 
Љубу Магаша нико не би звао Земунац да није живео на Звездари :D
 
Cuo sam klince kako pricaju o obracunima "u sumi" i surovi nacini kako se kaznjava izdaja "na Zvezdari".

To je slicna prica kao u Blokovima osim sto ideologija Blokova nije uvek kriminogena.
 
Medjutim, cak i onaj najbogatiji kraj ima svoju pricu i svoj mentalitet.

Da, Dedinje.
O tome kako su uvek bili posobni i individualisti, kako #im se moglo#. Pa Zlatni papagaj, pa droga.
Pa mix predratnih i komunistickih porodica.
 
Vrh