Нови медијски закони отворили врата телевизији Н1
Већ на јесен би могао да почне да се емитује програм америчке телевизије Н1, чији је партнер Си-Ен-Ен, а у власништву је „Јунајтед групе”(као и кабловски оператер СББ). Већински удео у власништву ове компаније има Фонд „Колберг Кравис Робертс”(ККР), једна од три највеће америчке инвестиционе компаније. Сет медијских закона усвојених у Скупштини Србије у суботу отворио је врата новој телевизији, јер је омогућио власницима кабловских оператера да имају своје медијске куће и емитују њихов програм. Иако нико не зна како изгледа коначна верзија нових медијских закона, незванично сазнајемо да посланици нису имали примедбе на законске одредбе које омогућују власницима кабловских оператера оснивање телевизијских станица. Формално-правно сада је битно само да су у питању два одвојена правна лица, тачније две фирме.
Иако нико неће да се изјасни да ли је инвестициони фонд (ККР)имао утицај на српске медијске законе, могло би се закључити да је лоби ове компаније успешно одрадио свој посао. Чињеница је да је законска одредба која дозвољава власницима кабловских оператера оснивање медија додата након што је закон последњи пут послат на увид Европској комисији.
Новинарска удружења протестовала су месецима, јер нису имала увид у предлоге медијских закона, па се може закључити да бриселски „стручњаци” имају већи утицај на српске законе него еснафска удружења.
Јасно је да су у игри велики интереси америчке телевизије и фонда који долазе на Балкан и који су, осим српског СББ-а, недавно преузели „Телемах” у Словенији и Босни и Херцеговини, као и „Тотал ТВ”, чији се сигнал види у шест земаља бивше Југославије. Тако су постали већински власнициовог бизниса на регионалном нивоу.
Телевизија Н1требало би да има три регионална центра, у Београду, Загребу и Сарајеву. Заштитно лице телевизије биће Југослав Ћосић, бивши новинар Б92, а сада програмски директор ове телевизије за Србију.
Новинари телевизије Н1 увелико иду на догађаје, снимају прилоге који се могу одгледати на њиховом сајту. Како незванично сазнајемо, врло је могуће да ће они који имају дигитални сигнал овог оператера, од сада под бројем један имати меморисан сигнал телевизије Н1.
На челу америчког фонда ККР налази се Дејвид Петреус, некадашњи командант међународних снага у Авганистану, а доскорашњи шеф америчке ЦИА, који је са функције отишао након секс скандала.
Да су оператери добили нова овлашћења може да се закључити тек пажљивим читањем два медијска закона (о јавном информисању и медијима и о електронским медијима).
Али, неупућен читалац неће то лако пронаћи. У Закону о електронским медијима наведено је да „оператер електронске комуникационе мреже за дистрибуцију медијских садржаја је лице које обавља, или је овлашћено да обавља, електронску комуникациону услугу дистрибуције медијских садржаја”, па се стиче утисак да је то његово једино право и обавеза. Ипак, у Закону о јавном информисању и медијима наведено је да оснивачи медијских кућа могу да дистрибуирају садржај преко повезаног правног лица.
Овакав сценарио иде наруку и „Телекому” који је основао један од популарнијих спортских канала под називом Арена спорт.
Упућени тврде да је европско искуство указало да кабловски оператери не би требало да производе програм, јер може доћи до злоупотребе, сукоба и фаворизовања одређених интереса, као и угрожавања технолошке неутралности, прописане Законом о електронским комуникацијама.
У јавности доста критиковани, али ипак доста бољи од досадашњих, нови медијски закони отворили су могућност да једна компанија има у власништву неколико медија, али под условом да удео у аудиторијуму није преко 35 одсто. Тако да грчки инвестициони фонд више неће морати да крије своје власништво у две телевизије с националном фреквенцијом – Б 92 и ТВ Прва.