Када ниске температуре окују град, а кошава „одува” престоничко небо – њихов несуђени кров над главом, бег у Прихватилиште за одрасла и стара лица у Кумодрашкој улици једини је спас. Зато је и ове зиме уточиште у јединој установи у нашој земљи у којој могу да преспавају, окупају се, поједу кувани оброк и добију лекарску помоћ, пронашло чак 122 бескућника. Због пребукираности Прихватилишта, које броји само 104 места, многи од њих спавају на душецима дуж ходника, трпезарије или чекаонице, свесни да је и то далеко боље од хладних београдских плочника. Наде да ће се овај вишегодишњи проблем коначно решити, како је објаснио Првослав Николић, заменик директора ове установе, ипак има, јер се са првим пролећним данима очекује проширењe Прихватилишта.
– Добили смо сагласност градског Секретаријата за урбанизам и грађевинарство да објекат, са садашњих 940, проширимо на 3.300 квадратних метара. Тиме би његов капацитет био већи чак два пута, што је довољно да задовољи потребе корисника у наредних 20 година – рекао је Николић.
Да би радови заиста били извесни, неопходно је да градски парламент усвоји решење о проширењу, што се, према речима Николића, очекује на наредној седници. Ако тако и буде, Прихватилиште би ново рухо требало да добије до краја следеће године.
– Још 2004. обезбеђене су паре за реновирање али се чекао урбанистички план за насеље Кумодраж који је коначно завршен. Када се посао приведе крају корисници ће спавати у собама са мањим бројем кревета што ће им пружити већи комфор и приватност него до сада. Такође, биће саграђено и више дневних боравака који ће се користити за оно што су, по природи, и намењени а не за спавање, што је тренутно случај – најавио је заменик директора ове установе и додао да је упркос потпуној пребукираности, стање у Прихватилишту редовно. Хране и потрошног материјала има довољно, а тиме и наде да ће људи без адресе зиму провести на топлом.
– Уопште не знамо где да сместимо све који код нас дођу, али спремни смо да им помогнемо. Прошле зиме смо неговали 155 бескућника, али ако је потребно ове ћемо примити и њих 200 – објаснио је Николић и нагласио да се не зна колико тачно оваквих особа има у престоници, јер многи, на жалост живе у подрумима, напуштеним зградама, шахтовима и парковима, али да је њихов број, у односу на оне који су евидентирани у Прихватилишту, далеко већи.
Ј. Цветковић
[објављено: 22/12/2008]