Šta je novo?

Mašine za pranje sudova

Pa ima opcija da se ugasi?

Prvi put cujem, obicno sve te radne ploce imaju vodonepropusnu zastitu do negde 1/3 odozdo. Mene je iskustvo dovelo do toga da Egger ne treba menjati.
I najmanja pukotina ili greska pri kantovanju izazvace raspad ploce posle visekratnog izlaganja pari.
 
Otvaranje vrata na kraju programa se, makar kod Bosch-a, zove Efficient dry i opcionalna je funkcionalnost, možeš da je izabereš ili ne. Podrazumeva da na samom kraju ciklusa sušenja, recimo 5 minuta pre kraja, otvori vrata. To znači da ne izlazi ne znam koja količina vrele pare koja će uništiti sve okolo.
 
Otvaranje vrata na kraju programa se, makar kod Bosch-a, zove Efficient dry i opcionalna je funkcionalnost, možeš da je izabereš ili ne. Podrazumeva da na samom kraju ciklusa sušenja, recimo 5 minuta pre kraja, otvori vrata. To znači da ne izlazi ne znam koja količina vrele pare koja će uništiti sve okolo.
Ma izadje para 5 sekundi, cista termodinamika. Uglavnom je automatsko otvaranje u okviru eco programa.
 
Efficient dry je fenomenalna opcija. Skoro smo uzeli Bosch serije 6, ali je problem sto masina nema uopste, veliki je problem sa uvozom. Na kraju smo uzeli iz radnje poslednji komad. Takodje kod dosta modela je izbacena klasicna korpa za escajg, nego se isti redja u gornju tj. trecu korpu. To je isto bio uslov da ima korpu, pa onda uz efficient dry bas malo modela ostaje. Inace Bosch ima i Perfect dry sto je nesto drugo, sistem ne ukljucuje otvaranje vrata. Sto se tice radnih ploca, one nemaju kant na frontalnom delu. Barem ove kvalitetnije, tako da ne bi trebalo da dodje do unistavanja radne ploce.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Mislim da je zgodno da masina ima korpu za escajg. To daje fleksibilnost pri optimizaciji prostora.

Nemojte nikako da koristite sredstva za pranje Somat, Quantum i druga jakog mirisa.
OStatk tog otroa ostaje na sudovima, koliko god da masina ispira, i to posle jedete.
Kupite ekoloske tablete bez parfema

 
Pa ima opcija da se ugasi?

Prvi put cujem, obicno sve te radne ploce imaju vodonepropusnu zastitu do negde 1/3 odozdo. Mene je iskustvo dovelo do toga da Egger ne treba menjati.
Ne mogu da se setim koji,neki proizvodjaci sudo-masina daju tanak lim,a neki samolepljvu alu-foliju koji se montiraju sa donje strane radne ploce da ne bi doslo do ostecenja.

Kod mame imamo prastari Siemens,od prilike iz doba Hitlera (mehanicki programator)ta masina pere ko luda i isto tako susi.
 
Ne mogu da se setim koji,neki proizvodjaci sudo-masina daju tanak lim,a neki samolepljvu alu-foliju koji se montiraju sa donje strane radne ploce da ne bi doslo do ostecenja.

Kod mame imamo prastari Siemens,od prilike iz doba Hitlera (mehanicki programator)ta masina pere ko luda i isto tako susi.
Bosch daje lim npr. Ali svakako je vecina tih ploca zasticeno s te donje strane. Ja npr taj lim i ne montiram.
 
Skontao sam o cemu se radi,pa to ima moj Siemens tri dana stariji od vatre.
 
Ja mislim d apostoji oko 10-15 godina, ali jeftine masine to nemaju.
Otvaranje vrata po zavrsetku pranja? Pa to je imala EI Nis masina mojih roditelja kupljena pocetkom '90ih, nije nista novo... Istina da budzet modeli to nemaju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Otvaranje vrata po zavrsetku pranja? Pa to je imala EI Nis masina mojih roditelja kupljena pocetkom '90ih, nije nista novo... Istina da budzet modeli to nemaju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
ne to. ne otvaranje.
Nego servo vrata koja omogucavaju da vrata bolje legnu (sama legnu) pri zatvaranju i zatvore se bez pritiska..
 
Ova prica oko masina je 👎, deluje ko da merite ciji je veci. Servo vrata? Sto je to toliko bitno? Jel toliki problem rukom zalupiti vrata? Ili se sudovi sami redjaju u nju? Wifi isto cemu? Jel ce se sami sudovi poredjati i zatvoriti vrata ako nema servo? Otvaranje vrata na kraju ciklusa je pozeljno jer se para izfrlji napolje pa su sudovi odma suvi. A ta para kroz 20 godina stvarno razvali bilo koju radnu plocu ako nema dodatnu zastitu koju danas daju svi brendovi ugradnih i podgradnih masina. Ali avaj bitno je koliko gluposti ima masina, koliki je displej, jel kolor, ko da ce neko sedeti i gledati u nju ko u tv. Bitno je samo koliko kosta, traje i stvarna efikasnost u potrosnji vode vode i struje. Sudove pere deterdzent .Nekad je masina kostala 1000 maraka ( 1000 evra) i radila je 20 godina a sad ove " napredne" su 300 evra i jedva izguraju 5 godina. Dakle danasne masine su gore bar 20%. Moj utisak je baziran na Candiju starom 27 godina ( nikad popravljan), Boshu starom 5 godina ( popravljan 3 puta) , Hanseateku starom 2 god i Whirlpoolu starom godinu.
Svaka masina za sudove je bolja od zene koja zvoca sto pere sudove ili Vas koji sami perete sudove jer nemozete da slusate zenu da zvoca.
 
Ova prica oko masina je 👎, deluje ko da merite ciji je veci. Servo vrata? Sto je to toliko bitno? Jel toliki problem rukom zalupiti vrata? Ili se sudovi sami redjaju u nju? Wifi isto cemu? Jel ce se sami sudovi poredjati i zatvoriti vrata ako nema servo? Otvaranje vrata na kraju ciklusa je pozeljno jer se para izfrlji napolje pa su sudovi odma suvi. A ta para kroz 20 godina stvarno razvali bilo koju radnu plocu ako nema dodatnu zastitu koju danas daju svi brendovi ugradnih i podgradnih masina. Ali avaj bitno je koliko gluposti ima masina, koliki je displej, jel kolor, ko da ce neko sedeti i gledati u nju ko u tv. Bitno je samo koliko kosta, traje i stvarna efikasnost u potrosnji vode vode i struje. Sudove pere deterdzent .Nekad je masina kostala 1000 maraka ( 1000 evra) i radila je 20 godina a sad ove " napredne" su 300 evra i jedva izguraju 5 godina. Dakle danasne masine su gore bar 20%. Moj utisak je baziran na Candiju starom 27 godina ( nikad popravljan), Boshu starom 5 godina ( popravljan 3 puta) , Hanseateku starom 2 god i Whirlpoolu starom godinu.
Svaka masina za sudove je bolja od zene koja zvoca sto pere sudove ili Vas koji sami perete sudove jer nemozete da slusate zenu da zvoca.
Tako je, ja se sve slazem, kao sto je moja zena kupila side by side od 250k jer leci komplekse iz mladosti, pa kad joj dodju drugarice ona sva ponosna na svoj crni veliki.. frizider. Vau ima UV filter da ubija bakterije kad sipas vodu :O . Meni je cela ta pompa oko gimmick featurima glupost. I gorenje od 200 evra moze da opere okej i da izgura 3-5 god. Po meni vise od 500-600eur za sudo masinu je ludacko bacanje para. Miele za 200k treba da radi na solarnu energiju i da skida ogrebotine sa tanjira. Taj servo je slican princip BMW soft close, dobro je dok radi, ali kad krene da blentavi hoces da ga razvalis. Ja danas sve kupujem i polazim od stava - radi koliko traje garancija, posle je za djubre. Sto bi se reklo planned obsolescence.
 
Servo vrata su bitna jer se ne deformisu vrata ni dihtunzi i masina duze traje, a da ne propusta vodu.
Ne morate kupiti MIele koja ima unutra sve od nerdjajuceg celika, ali do 1000E vredi dati.
Ja imam 12 godina staru high end Bosch, koja je napravljena u Nemackoj i savrseno radi, a koristi se i po 2 X dnevno.
Pre toga sam imao kinesku koja je trajala oko dve godine i kostala je 17000 din. Posle dve godine vrata se vise nisu dobro zatvarala.
Dovodno crevo je jednom bilo puklo i napravilo poplavu.
Zato je Aqua stop bitan.
 
Da se nadovezem na sporete. Zbog skupih popravki menjao sam skoro nov sporet. I zamenio sam ga za model koji sam imao pre 30 godina. Alfa plam pravi sporet koji je 55 sirine a ima rernu koja je za 30% veca od svih sirine 60cm. A dobijate i pleh od 2mm debljine a ne flispapir . I ono najbitnije sporet ima energetsku klasu f ( najgoru) a trosi manje struje od ovih a klase. Kako? Sporet je dobio f klasu jer kod nas nema sertifikaciona laboratorija pa po zakonu ide u najnizu. A izolacija mu je toliko dobra da ne guta struju. I sve stalo u 24000 a moderni za drugi stan platih 81000 i zena se samo svadja sa dugmicima i programiranjem dok ovaj starinski ispece prase od 20 kila. Nisam verovao ali eto i u nasoj zemlji se pravi nesto dobro jos uvek iako je ovo projektovano i pravljeno jos u Jugoslaviji. Dobro je da i dalje prave i ne unapredjuju nista.
 
MC taj elektroventilcic je teska prevara. Kad na masini crkne nivomat uzimace vodu dok ne poplavi stan pet puta. Kad pukne gumica ili navoj ili plastika u spoju iznad ventila curece dok ne zatvoris ventil. Samo retki modeli imaju senzor protoka i/ ili vremenski limit uzimanja vode. A ako verujes u taj ventil zapitaj se sto ga nemaju masine za pranje? U sustini bolje da taj ventil postoji jer ionako kosta 10 evra ali nije 100% zastita od poplave. Ukoliko hoces da proveris taj nemacki bosh napravljen u Turskoj polepi suvenir magnete sa leve strane bocno po sredini i posmatraj
 
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na sporete. Zbog skupih popravki menjao sam skoro nov sporet. I zamenio sam ga za model koji sam imao pre 30 godina. Alfa plam pravi sporet koji je 55 sirine a ima rernu koja je za 30% veca od svih sirine 60cm. A dobijate i pleh od 2mm debljine a ne flispapir . I ono najbitnije sporet ima energetsku klasu f ( najgoru) a trosi manje struje od ovih a klase. Kako? Sporet je dobio f klasu jer kod nas nema sertifikaciona laboratorija pa po zakonu ide u najnizu. A izolacija mu je toliko dobra da ne guta struju. I sve stalo u 24000 a moderni za drugi stan platih 81000 i zena se samo svadja sa dugmicima i programiranjem dok ovaj starinski ispece prase od 20 kila. Nisam verovao ali eto i u nasoj zemlji se pravi nesto dobro jos uvek iako je ovo projektovano i pravljeno jos u Jugoslaviji. Dobro je da i dalje prave i ne unapredjuju nista.
A izolacija? Kako je tako dobra?
Slazem se da je vecian novih sporeta bezveze.
Ringle su bolje od staklene ploce koja moze da s eunisti na mnogo nacina.
I ja volim uredjaje o kojima ne moram da brinem.
 
Poslednja izmena:
MC taj elektroventilcic je teska prevara. Kad na masini crkne nivomat uzimace vodu dok ne poplavi stan pet puta. Kad pukne gumica ili navoj ili plastika u spoju iznad ventila curece dok ne zatvoris ventil. Samo retki modeli imaju senzor protoka i/ ili vremenski limit uzimanja vode. A ako verujes u taj ventil zapitaj se sto ga nemaju masine za pranje? U sustini bolje da taj ventil postoji jer ionako kosta 10 evra ali nije 100% zastita od poplave. Ukoliko hoces da proveris taj nemacki bosh napravljen u Turskoj polepi suvenir magnete sa leve strane bocno po sredini i posmatraj
1. Navoj elektroventila je metalni, tesko da ce da pukne. Ova masina nije napravljena u Turskoj. Imam Bosch frizider napravljen u Turskoj, ali masina je sigurno napravljena u Nemackoj.
2. Sto se tice nivomata, verujem da postoji neka zastita. Mislim da ova masina meri kolicinu protekle vode. Takodje kad izbacuje vodu, ne izbacuje kao kineska odjednom, nego u talasima. Na taj nacin se takodje smanjuje verovatnova poplave.
3. Imaju ga i masine za pranje vesa

ja jednostavno verujem u taj ventil, jer mi se bez njega desila poplava
 
Ova prica oko masina je , deluje ko da merite ciji je veci. Servo vrata? Sto je to toliko bitno? Jel toliki problem rukom zalupiti vrata? Ili se sudovi sami redjaju u nju? Wifi isto cemu? Jel ce se sami sudovi poredjati i zatvoriti vrata ako nema servo? Otvaranje vrata na kraju ciklusa je pozeljno jer se para izfrlji napolje pa su sudovi odma suvi. A ta para kroz 20 godina stvarno razvali bilo koju radnu plocu ako nema dodatnu zastitu koju danas daju svi brendovi ugradnih i podgradnih masina. Ali avaj bitno je koliko gluposti ima masina, koliki je displej, jel kolor, ko da ce neko sedeti i gledati u nju ko u tv. Bitno je samo koliko kosta, traje i stvarna efikasnost u potrosnji vode vode i struje. Sudove pere deterdzent .Nekad je masina kostala 1000 maraka ( 1000 evra) i radila je 20 godina a sad ove " napredne" su 300 evra i jedva izguraju 5 godina. Dakle danasne masine su gore bar 20%. Moj utisak je baziran na Candiju starom 27 godina ( nikad popravljan), Boshu starom 5 godina ( popravljan 3 puta) , Hanseateku starom 2 god i Whirlpoolu starom godinu.
Svaka masina za sudove je bolja od zene koja zvoca sto pere sudove ili Vas koji sami perete sudove jer nemozete da slusate zenu da zvoca.
Ma naravno, slazem se. Meni davanje 1000 eur za komad bele tehnike zvuci kao naucna fantastika
Pre dve godine kad sam kupovao (prethodna se pokvarila dva meseca nakon isteka petogodisnje garancije) glavni kriterijumi su bili duzina garancije, da ima tajmer zbog jeftine struje i modularne korpe za sudove i eventualno sto bolji energetski razred. Kupio najjeftiniju koja je ispunjavala kriterijume, A++ en.razred za 25000, sa 5 god garancije, desilo se da je Beko.
Za sad radi bez problema, koristi svaki dan, ocekujem da ce i ona trajati koliko i garancija.
Od gimmick opcija ima mod za koriscenje deterdzenata u tabletama ili praskova uz preporuku u uputstvu da se koriste praskovi jer su bolji rezultati pranja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Isplati se kupiti osnovni moel najboljih proizvodjaca.
Osnovni model nema wifi i ostala sr.nja alije mehanika uglavnom kao i kod skupljih modela.
Platite malo vise i za par godina to vam se isplatilo jer majstor ne dolazi za te stvari, majstor nije potreban.

Televizori i audio uredjaji, sve sto nema mehanicke delove moze da bude i kineski.

Medjutim i termicki elementi (ringle) su sve losijeg kvaliteta i brzo pregorevaju.
 
AKo imate manju masinu, (45cm) mozete i dalje da uspesno perete sudove.
Danju obavite pranje casa, escajga i tanjira puem kratkog programa, a nocu pranje serpi i ostalog sto se nakupi putem duzeg programa koji trosi vise struje, ali je u jeftinoj tarifi.
 
Nemojet upotrebljavati mainstream sredstva kao sto su Finish, Somat ili slicna.
Jako su agresivna jer rezidu sredstva na kraju pojedete, a ne govorim da zagaduju kolinu.
Kapitalisticke zveri napravile su ova sredstva koja su overkill d abi pobedjivali na testovima, zdravlje ih ne zanima.

Najbolji je eko prasak "Denk mit" koji ima u DM-u
Ili ovo sredstvo gde je na jedno pranje dosta skoro samo pola kasicice za kafu

 
Nemojet upotrebljavati mainstream sredstva kao sto su Finish, Somat ili slicna.
Jako su agresivna jer rezidu sredstva na kraju pojedete, a ne govorim da zagaduju kolinu.
Kapitalisticke zveri napravile su ova sredstva koja su overkill d abi pobedjivali na testovima, zdravlje ih ne zanima.

Najbolji je eko prasak "Denk mit" koji ima u DM-u
Ili ovo sredstvo gde je na jedno pranje dosta skoro samo pola kasicice za kafu

Hvala za savete, probacu.
 
Vrh