Šta je novo?

LUX51 Bežanijska kosa [Stambeno poslovni kompleks | 65 000 m²]

Milos28

Novice
Učlanjen(a)
27.08.2019.
Poruke
7
Pohvaljen
5
Kod tržnog centra Okov u oktobru 2021. počela je izgradnja Stambeno poslovnog kompleks sa 280 stambenih jedinica i 5.500 m² poslovnog prostora.

Veb-sajt: https://lux51.rs/

Slike:

galerija-lux-51-izgled-kompleksa-5.jpg

galerija-lux-51-izgled-kompleksa-6.jpg


Sa lica mesta
 
Trafo-stanica 220/110KV Beograd-5 ispod prozora. Bio je i neki problem s dobijanjem gradjevinske dozvole zbog tog potencijalnog štetnog zracenja... Neki ljudi tu žive već godinama, ali ipak je po meni preveliki rizik kupiti stan negde gde postoji i 1% više mogućnosti za oboljevanje od leukemije ili ne znam ni ja već čega. Ne daj bože nikome, ali eto sutra se desi nekom bliskom, pa ti živi s tim da si možda svesno doprineo odabirom lokacije stana. Mada slična priča oko zračenja je bila i za Zemunske kapije jer je tamo bombardovana kasarna na mestu sadašnjeg kompleksa, ali eto ljudi danas tamo žive normalno. Pored toga, fin projekat. Kraj je onako malo mrtav, ali ko to voli, pun pogodak. Izlazak na autoput nas blizu, preko puta vrtić i škola, dobar prevoz...
 
Meni je ta lokacija super. Imam prijatele u Nikole Dobrovića i stvarno je kraj lep za neki miran porodični život. Međutim, iskreno ja ne bih nikada uzimao u obzir ovaj projekat baš zbog potencijalnog izlaganja štetnom zračenju, ma koliko ono malo bilo. Žao mi je što uopšte ovakvi projekti prolaze samo se tutnu pare gde treba i sve može. Takođe, svest našeg naroda je na jako niskom nivou pa tako kupci koji ovo i mogu da plate uopšte ne uzimaju u obzir ovakve stvari.
 
Nisam siguran za štetno zračenje jer ljudi već žive u bližem okruženju. Bilo bi dobro kada bi se neko stručan uključio da objasni da li ovakve trafostanice mogu štetno da utiču na ljudsko zdravlje.

Screenshot-at-Feb-05-23-00-15.png
 
Ljudi žive na raznim lokacijama, ali, to ne znači da su te lokacije a priori zdrav i prijatan ambijent. U konkretnom slučaju, što se tiče zračenja, u lošijoj poziciji su zgrade koje se nalaze preko puta visokonaponskog dalekovoda, na svega 20m, možda i manje. U zavisnosti od lamele i pozicije samog stana kompleksa lux51, moguće je da su vrednosti zračenja u dozvoljenim granicama. Rastojanje pomenutog visokonaponskog dalekovoda do ugla lamele C je nekih 70-80m (tako da se može očekivati ispunjavanje uslova o elektromagnetnom zračenju za dobijanje građevinske dozvole).

Cena od 2200e važi uglavnom za neke veće stanove u toj lameli C, dakle, najbližoj lameli Trafostanici i za stanove koji su okrenuti ka istoj (a ne ka unutrašnjosti kompleksa).
Veliki broj stanova u lamelama A i B je već rezervisan i prodat (prevashodno oni sa najboljom pozicijom i orijentacijom). Na drugoj temi sam nedavno iznosio konkretne cene za određene strukture.

Još jedna stvar koju treba imati na umu jeste buka koju proizvode trafoi, a koja je relativno visoka na mestu lamele C i koja se čuje čak i na poziciji lamele B, skoro i do ulice Partizanske avijacije, kada u toku noći saobraćaj utihne.
 
Što bi ono rekli, to whom it may concern...

For homes near high voltage (HV) powerlines the magnetic field exposure will vary according to the amount of current carried by the powerline and the distance of the home from the powerline. Generally, homes that are more than 50 m from a high voltage powerline are not expected to have higher than typical magnetic fields. For substations and transformers the magnetic fields at distances of 5-10m away are generally indistinguishable from typical background levels in the home.


Takođe...

Measurements taken with the gauss meter are instantaneous (i.e. measured at one point in time) and do not accurately reflect prolonged exposure levels. Details of the preferred measurement technique and instrumentation for making time-averaged measurements are available in a measurement protocol developed by ARPANSA which is available from ARPANSA Technical Report TR134.


Meni deluje na osnovu pročitanog da je malo verovatno da će na individualnim merenjima naduvati te četiri mikrotesle (šta zna dete šta je 200 kila), ima li nekih energetičara in the house?
 
Poslednja izmena:
Hteo bih da dodam komentar vezano za zračenje koje se ovde pominje. Kod nas se termin "zračenje" jako često vezuje za štetno zračenje. Ali zračenje ne mora nužno biti štetno. Postoje jako puno zračenja koja nisu štetna, a to su toplota, svetlost, radio talasi... Takođe, zračenje mozemo podeliti na jonizujuce i nejonizujuce. Jonizujuca zračenja su mnogo štetnija i tu spadaju rengensko zračenje, gama zračenje...

Što se tiče trafo-stanice o kojoj pričamo i magnetnog ili elektromagnetnog zračenja, to je zračenje koje svi imamo u stanovima, jer utičnice zrače, razvodne kutije sa osiguračima zrače, provodnici u zidovima zrače, trafo-stanice u zgradama takodje zrače i medicina nije dokazala da postoji veza između tog zračenja i bilo kog oboljenja.

Sa druge strane, radnici koji rade u trafo-stanicama nemaju nikakavo specijalno zaštitno odelo od zračenja, jer da postoji bilo kakva sumnja da je zračenje štetno, sigurno bi postojao zahtev da se takva odela nose.
 
Što se tiče trafo-stanice o kojoj pričamo i magnetnog ili elektromagnetnog zračenja, to je zračenje koje svi imamo u stanovima, jer utičnice zrače, razvodne kutije sa osiguračima zrače, provodnici u zidovima zrače, trafo-stanice u zgradama takodje zrače i medicina nije dokazala da postoji veza između tog zračenja i bilo kog oboljenja.

Sa druge strane, radnici koji rade u trafo-stanicama nemaju nikakavo specijalno zaštitno odelo od zračenja, jer da postoji bilo kakva sumnja da je zračenje štetno, sigurno bi postojao zahtev da se takva odela nose.

Pa ne znam bas da li je isto 220V u stanovima i 220/110 KV u trafostanici ;)
 
Koliko vidim njima je vec bila izdata gradjevinska dozvola, pa su je povukli i sada traze opet. Razgovarao sam sa investitorom i receno mi je da su prvo planirali jednu dozvolu za sve 3 lamele, ali su se predomislili pa ce traziti odvojeno dozvole po fazama. Bice 2 faze.
Svi izvori koje sam pronasao na internetu ukazuju na to da je bezbedno ziveti pored trafostanice.
 
Potpisali smo predugovor za stan u B lameli krajem decembra i tada je bilo reči da ce građevinska dozvola biti gotova u januaru i da je rok izgradnje decembar 2023.
Naknadno su poslali mejl da će dozvola biti u septembru 2022. I da će B lamela biti završena krajem juna 2024.
U predugovoru piše da ako kasne više od 3 meseca moraju da plate kupcu penale 10 evra po kvadratu nekretnine i da kupac može da raskine predugovor ako građevinska dozvola nije dobijena nakon 120 dana od dana potpisivanja predugovora. Poslali su dokument koji treba da potpišemo da se slažemo da je dozvola u septembru i da se rok produžava što smatramo da nije u redu i još nismo ništa potpisali. Da li je neko u istoj situaciji i šta ste uradili?
Pozdrav
 
Potpisali ste predugovor pre gradjevinske dozvole...?

Mislim da je jako malo takvih slučajeva. Nema šta ili možete da im verujete i da prihvatite izmene u rokovima aneksom ili možete da raskinete ugovor...mada zavisi koje ste tu sankcije za investitora stavili...da li je dupla kapara ili?
 
Potpisali ste predugovor pre gradjevinske dozvole...?

Mislim da je jako malo takvih slučajeva. Nema šta ili možete da im verujete i da prihvatite izmene u rokovima aneksom ili možete da raskinete ugovor...mada zavisi koje ste tu sankcije za investitora stavili...da li je dupla kapara ili?
Nije u pitanju aneks nego izjava da se slazemo da se rok produzi i za izgradnju i za produzenje roka za dozvolu bez aneksa. Pitanje je da li moramo da potpisemo izjavu? Da li mogu da nas nateraju ako nastavimo saradnju? Ako raskinemo ugovor vracaju nam celu kaparu.
 
Vrh