Šta je novo?

Lokalni izbori 2008

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ambassador":18g4e388 je napisao(la):
Jadan Vučić, opet je prevaren.. A on je tako doobaar....
Mnoogo je dobar. .. za izbegavanje, a da je on postao Gradonačelnik

odmah bi se priključio G17 koji traži izdvajanje Grada Zemuna iz teritorije Beograda.
 
Šta 'Dream on' ?! .. o tome smo već pisali na nekoj temi.

Valda su mislili da će tako dobiti više glasača, kad ono međutim... ali, ako bi
Vučko bio Gradonačelnik sigurno bi sakupili više ljudi za tu ideju.

Videćemo još šta će da se događa u grad.skupštini - igranka još nije završena.
 
ja bih voleo nove izbore da ne kostaju nista,

ali ovako, nadam se da ce da padne neki dogovor.....
 
Mislim da neće biti novih izbora jer SPS ne može da dobije više nego što sada ima. Novim izborima bi profitirao samo LDP, DS bi ostao na onoliko koliko ima. Doduše samoubilačke akcije su uvek moguće, i Koštunica je mislio da je bolje da vladu sa radikalima pravi posle a ne pre izbora.
 
bigvlada":2legf7rd je napisao(la):
Mislim da neće biti novih izbora jer SPS ne može da dobije više nego što sada ima. Novim izborima bi profitirao samo LDP, DS bi ostao na onoliko koliko ima. Doduše samoubilačke akcije su uvek moguće, i Koštunica je mislio da je bolje da vladu sa radikalima pravi posle a ne pre izbora.
Bas naprotiv. Biraci SPSa su osokoljeni uspehom. Cak sta vise, verovatno bi se iz DSSa i SRSa vratio dobar deo nekada razocaranih socijalista. LDP bi nasuprot tome verovatno dodatno izgubio biracko telo jer se u proteklih 2 meseca pokazao vise nego tunjavo u pregovorima o vlasti.
 
^^Sumljam bas da bi LDP izgubio svoje birace jer su oni dosta ekstremni (ako moze tako da se kaze) samo na drugu stranu u odnosu na npr. SRS. Slika bi verovatno bila manje-vise ista i ne verujem da bi gradska vlada DS-SPS bila moguca bez LDP-a.
 
e prosli put kad najavih dogovor o gradu ispade tresla se gora rodio se mis.

ali, evo opet - "Homer najavljuje dogovor o gradu, episode II"

DS i SPS su se dogovorili sve, LDP ce pruziti manjinsku podrsku. Sutra ce verovatno zvanicno saopstiti da je dogovor popstignut. Skupstina, ako ne bude smak sveta ili nesto sl, verovatno u ponedeljak. Predsednik Skupstine grada bice iz SPS-a.

Moguce je da ce izvrsna gradska vlast biti izabrana malo kasnije, jer do 22. jula je rok za konstituisanje skupstine i skupstinskih organa, a za izvrsne organe mislim da imaju jos vremena.

sve u svemu, Dragan Djilas je 100% novi gradonacelnik. Tj. ne treba da cekamodo februara ui novih izbora da bismo to saznali, sto se verovatno, s obzirom na sled dogadjaja u prethodnih mesec dana, i ocekivalo.
 
Наставак конститутивне седнице Скупштине града у понедељак
Наставак конститутивне седнице Скупштине града Београда, по усвојеном дневном реду, одржаће се у понедељак, 21. јула, у 10 сати, у згради Градске управе на Тргу Николе Пашића 6.

Седницу је заказао Бранислав Белић, најстарији одборник.
Ajde dogovorite se vec jednom pa da se krene sa konkretnim stvarima. Ima toliko toga da se uradi a svi se nesto neckaju i na kraju ce naravno da naprave tu famoznu koaliciju.

Izvor: Grad Beograd
Link: www.beograd.co.yu
 
Šta je njima ("političarima") stalo za grad... Poznata priča :) Stvarno me interesuje da li će biti novih izbora, ali mislim da DS i crvenim to ne bi odgovaralo. Biće dogovora, jer i u ostalim gradovima Srbije gde su misteriozno "kasnile" konstitutivne sednice, dogovor je bio postignut. U ponedeljak će biti jasnije. Iako ne volim da pričam o politici, ovo me baš zanima kako će sve završiti u Beogradu :)
 
Odmor Komatine težak milijardu evra
Nekoliko stotina projekata vrednih oko milijardu evra stavljeni su na led, pošto je sekretar za urbanizam i građevinske poslove Beograda Nenad Komatina pre više od mesec dana otišao na godišnji odmor! Dok Komatina „puni baterije“, u Sekretarijatu za urbanizam, u jeku građevinske sezone, nakupilo se oko 500 predmeta koji „čekaju“ isključivo njegov potpis, zbog čega su na gubitku ne samo investitori, već svi Beograđani, tvrde brojni sagovornici „Blica nedelje“.

Iako ima zamenika, Marijanu Strugar, Komatina je odavno proglasio sebe za jedinog čoveka u Beogradu koji može da potpiše ključne papire za dobijanje građevinske dozvole: rešenje o odobrenju za izgradnju ili takozvanu malu dozvolu, potvrdu o prijemu dokumentacije ili veliku dozvolu, potvrdu o temeljima, predlog za upotrebnu dozvolu, urbanistički projekat, kao i dozvole za trafo-stanice, naponske kablove i izgradnju svih javnih objekata, u koje spadaju škole, pošte, bolnice... Pošto Strugarevoj nikada nije dozvolio da potpiše nijedan od ovih dokumenata, ona je isto otišla na godišnji odmor. Ali, i da nije na odmoru, ništa od toga ne bi mogla da parafira - kaže jedan od investitora, koji je, iz razumljivih razloga, insistirao na anonimnosti.

On napominje da od oko 500 predmeta koji su pristigli na overu u poslednjih mesec i po dana, bar polovinu čine projekti velikih investitora, poput „Delte“ koja, kako se priča među građevincima, na čekanju ima oko 25.000 kvadrata. Ukupna vrednost ovih poslova, inače, iznosi blizu milijardu evra, a zbog neočekivanog zastoja najviše gube građani koji bi radili na gradilištu, Direkcija za građevinsko zemljište Beograda, kojoj investitori ne mogu da uplate naknadu za uređenje građevinskog zemljišta bez projektne dokumentacije (koju potpisuje Komatina), zatim država, koja ne ubire PDV (na svaki materijal i uslugu), kao i proizvođači cigala, gvožđa, sanitarija, parketa (budući da se većina zgrada gradi od oko 90 odsto domaćeg građevinskog materijala)...

- Ovakva situacija nezapamćena je od kraja Drugog svetskog rata. U pitanju je ogromna suma novca za naše uslove. Primera radi, samo naknada za uređenje građevinskog zemljišta u Beogradu kreće se od 100 do 500 evra po kvadratu, zavisno od lokacije objekta. Direkcija većinu tog novca ulaže u razvoj infrastrukture, a trenutno, zbog odsustva Komatine, ne može biti započeta gradnja oko 300 zgrada, od kojih svaka prelazi površinu od 800 kvadrata. Nema ni prodaje stanova u izgradnji, jer da bi ih prodavao, investitor mora bar da počne s uređenjem zemljišta za temelje, što ne može da učini bez dozvole. Nema ni prihoda od poreza od 2,5 odsto na prenos apsolutnih prava - objašnjava naš sagovornik, i dodaje da građevinci nemaju primedbi na rad službi Sekretarijata za urbanizam, koje normalno funkcionišu, ali da sve staje kada dokument stigne na overu kod Komatine.

U kolikoj meri jedan čovek može da ugrozi razvoj grada od dva miliona stanovnika, kažu građevinci, vidi se i iz činjenice da Komatina potpisuje upotrebne dozvole, za koje je, pre nego što stignu na potpis prvog čoveka Sekretarijata za urbanizam, neophodno prikupiti čak 153 papira!

- Kada se završi zgrada, prijavljuje se tehnički prijem zgrade i pošto se sve to „spakuje“ i preda Komatini, on izdaje upotrebnu dozvolu, bez koje objekat ne može da se uknjiži. To znači da ljudi koji su kupili stanove ne mogu da ih uknjiže, zato što se Komatina odmara. Pošto ne mogu da ih uknjiže, građani, samim tim, ne mogu da daju stan pod hipoteku kako bi podigli neki kredit. Beograđani su bukvalno taoci sopstvene vlasti - rekao je za „Blic nedelje“ vlasnik jedne poznate beogradske građevinske firme.
izvor Blic
link http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=49930
 
Znam jednu osobu koja je kupila stan i stan je gotov, ali ne moze da se useli jer nije Komatina potpisao upotrebnu dozvolu, koja je na cekanju vec dugo vremena :)
 
Ja ovde mesecima ( a, i godinama :)) pišem da se sva veća gradnja 'tretira' u Sekretarijatu.
Tamo se odlučuje ko i šta će graditi, a ne na nekim drugim mestima.
Tamo su moguće razne mahinacije, a ne u Zavodu ili Direkciji - o Bobiću i da nepričam.
 
Ili u ovom slucaju "komaticno" :D

edit: samo da se ogradim u jednom. time sto se na ovom slucaju dokazuje da je i DSS hostaplerska partije ja ne mislim da su oni jedini. tj. moja zluradost je vazna u dva momenta:

1. jerbo su doticni svojukampanju bazirali na "postenju", na svojoj iskonskoj, srbskodomacinskoj, pravoslavnoj etici. na tome da ce se odreci dosadasnjih demonoidnih, alavih, zabludelih koalicionih partnera i uvesti red u grad.

2. sto je za Beobuild i ostale virtuelne zajednice jos vaznije, a sto je Dragan vec u svome pisaniju naveo, ovim pada u vodu forumaska teorija zavere o Djordju Bobicu kao Sotoninom posinku - bradatom demonu poslatom iz devetog kruga pakla da onanise po urbanoj slici Beograda.

Te uocimo prvo da su sve opcije navedene na glasackom listicu 11. maja jedno vreme proveli u funkcionerskoj fotelji:

SPS - do 1996.
SPO - 1996 - 2000
DS - od 2000.
DSS - 2001 - 2002. 2004 - 2008.
LDP (kao deo DS-a) - 2000 - 2004.
G17 - 2004 - 2008
SRS - nikada u samom BG-u, ali dugi niz godina su na vlasti u Zemunu

Mozemo vrlo lako doneti ocenu da su rezultati koje su sve partije ostvarile ispodprosecni, ergo, ono sto je i poenta ovog posta jeste - sve je to ist i milje, tj. u Srbiji je problem sveopste lose stanje svesti, poremecen sistem vrednosti, a i los sistem uopste. Iako su politicke partije glavni stozeri razvoja (ili regresije) u tim oblasstima, imajte na umu, oni nisu jedini.

Tako da se prilikom glasanja treba okanuti zabluda o mesijanskoj ulozi neke partije, koja ce da dodje kao ona kisa o kojoj prica De Niro u skorsezeovom Taksisti, i zbrise svu prljavstinu iz grada.

No, ipak da moj post zadrzi dostojanstvenu notu politicke obojenosti i ostrascenosti, mislim da je jasno da je u sveopstoj ispodprosecnosti period od 2000-2004, a i do 2008 u nesto smanjenoim intenzitetu, najsvetliji period. Tako da ima i tu nijansi koe su i vise nego relevantne, tj. obaraju ono cuveno "svi su isti". Laboratorijski gledano, nasi zamorci se nalaze samo u istim uslovima, a njihovi rezultati su uvek drugaciji.
 
Stranke se prvo bore da 'uzmu' Sekretarijat, pa onda Direkciju, a radno mesto
'Glavni grad.arhitekta' je sasvim pri kraju, a sigurno posle nap. 'Parking servisa'.

Sekretarijat 'naređuje' i daje pare Zavodu šta i kako će da crta, izdaje Dozvole i
odobrava 'Izmene i dopune', proprema predloge 'Komisiji za planove', ... itd.
Tu je centar moći i korupcije, jer svi investitori zavise od njegovih odluka.

Direkcija je druga po 'popularnosti' kod stranaka, jer ona 'pravi pare' tako što
raspisuje tendere za 'prodaju' parcela na dobrim lokacijama i dobro ih naplaćuje.
Tu je isto moguće 'muvanje' kao kod svih tendera,nap. saznati cenu 'koja će proći'.

A, za radno mesto GGA nisam uopšte čuo da se sada neko interesuje, još manje bori.
Zato sam i pisao da njemu treba dati veća ovlašćenja, kako bi se više čula struka.

Sada posle izbora možemo samo da gledamo podelu plena na osnovu naših glasova.
Ništa novo, a već viđeno. .... kako ćemo Mi tu proći i 'naši' projekti, to ćemo tek videti.
 
Daleko od toga da ja branim Komatinu ili još gore DSS, ali i ti što čekaju da se on vrati sa odmora bi mogli da pokažu malo proaktivnosti. Treba Komatina da vam potpiše projekte vredne milione eura, ali je na odmoru? Nema problema, jednog čoveka iz gradske uprave i sve potrebne papire staviš na avion i pošalješ da tamo gde je Komatina na odmoru da ga juri da ispotpisuje. Uvek sam mrzeo takve izgovore - nije tu, ne mogu da ga nađem ili ne javlja se na telefon i sl. Ok, pokušavaj dok ne uspeš.
 
Papiri su ostali nepotpisani ne samo zato sto Komatina ladi jaja na plazi, vec i zbog toga sto on ne zeli da ih potpise. A zasto? Zna se zasto, treba ga podmazati... tako to ide u Begradu gradu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh