Šta je novo?

Linijski park od Beton hale do Pančevačkog mosta

Zgrada nije neki naročiti predstavnik tog perioda, prilično je skromna. Mora da se sruši kako bi se proširila Dunavska. Što se tiče Dunav stanice, ona je već bolji predstavnik moderne (u dva primerka) zajedno da kružnim tokovima ispred i bilo bi lepo da se sredi. Koliko se sećam, plan za linijski park predviđa čuvanje perona sa nadstrešnicom, a same zgrade su van područja parka. Dunavska u tom delu treba da ide kroz luku, ispod Pančevačkog mosta i dalje ka adi Huji, tako da nema razloga da diraju stanice.
 
Prvi put sam sad pogledao sva rešenja malo sam iznenadjen da većina rešenja očigledno nije imala ni konsultanta za pejzaž. Ukrasne trave od 15 metara. Full sun biljke ispod mosta itd. Nadam se da je neko ovo preuzeo posle da razradi u detalje ali nešto mi govori da grad nema kapaciteta za to i da će opet da se sadi stihijski i šta im padne pod ruku. BG na vodi ima jako ozbiljan tim pejzažnih i sve što je tamo odradjeno su radili ljudi sa višegodišnjim iskustvom iz zalivskih zemalja neki su i naši (ne hvalim projekat u celini ali pejzaž gde ga ima je odradjen jako dobro i promišljeno). Za ovako velike projekte treba ozbiljan tim hortikulturalista i pejzažnih arhitekata.
 
Ово је неки Барбиленд? Иначе све ове инсталације ће добро доћи за пишање , цртање графита, ноћно блејање уз пиво и џоинт. За пар година ће све те конструкције бити гомила старог гвожђа и бетона.

Nazalost, slazem se. Onaj deo ispod Brankovog mosta do Beton hale bas tako izgleda...
 
PXL_20250402_154439189.jpg
PXL_20250402_154430428.jpg
 
Zatvorena je Dunavska od Sokaceta do Tadeuša Košćuška od juče. Jel zna neko o čemu se radi, da nije krenula i ta faza linijskog parka?
 
Mali off, ali tu pored Sokaceta se renovira objekat gde je nekad bio klub Gaucoci i otvara se Dorcol pivara ( Dorcol kraft pivo). Koliko sam skapirao, objekat je manje vise deo linijskog parka.
 
Надам се да део од бастиона Светог Јакова до куле Небојша неће бити изведен као на рендерима са кошаркашким теренима, већ да ће зидине тврђаве на којима се изводе археолошки радови бити примарни садржаји.
Страшно колика је депонија око оне једне ромске чатрље код базена.
 
Надам се да део од бастиона Светог Јакова до куле Небојша неће бити изведен као на рендерима са кошаркашким теренима, већ да ће зидине тврђаве на којима се изводе археолошки радови бити примарни садржаји.
Страшно колика је депонија око оне једне ромске чатрље код базена.
Košarkaški tereni su premešteni iznad buduće podzemne garaže kod 25og Maja dok u zoni kule Nebojša ostaju sportski klubovi koji i sada koriste taj prostor (padel, fudbal, ragbi)
 
"Овако ће изгледати" врте једне те исте рендере који су већ у првој фази одбачени.
 
Valjda režimski mediji treba da mu ga dižu a ne da mu ga dodatno spuštaju. Mislim na rejting. ;)
 
Da je manje pohlepe i korupcije, a više pameti, ovako bi se mogao koristiti prostor Dorćolske marine, odnosno deo "linijskog parka":

Levo, ka zapadu, uz solitere i do pola slobodnog prostora, sportski centar za sportove na vodi. Od polovine do marine, zelenilo, pešačke staze i silazne putanje za spuštanje u vodu kajaka, jedrilica i čamaca. Sama marina je od Dunava i talasa zaklonjeni vodeni prostor ulazak u reku "vodenih rekreativaca", a zatim i malo pristanište za redovnu brodsku liniju do budućeg vodeno-zabavnog rezervata ostrva Čaplja sa druge strane Dunava, i do budućeg naselje na njegovoj levoj obali. Preko puta marine bi bio Svetski Centar za proučavanje nasleđa Nikole Tesle i njegov centralni muzej sa edukativnim prostorom za kurseve. Plato ispred muzeja i Centra je za parkiranje turističkih autobusa i za skupljanje grupa posetica muzeja i Beogradskih turista. Odatle bi takođe vodile brodske linije do kanala unutar Čaplje, do Ratnog ostrva, Zemuna, lesnog odseka i budućeg Dunavskog šetališta ispod njega (uzvodno od Zemuna), pa zatim nazad, desnim rukavcem Dunava pored komercijalnog centra "Hotel Jugoslavija" i Savom i ka Adi Ciganliji. Takođe, kad se najzad pusti u rad interceptor i reke očiste od kanalizacije, moglo bi se razmotriti produbljivanjeTopčiderske reke i vraćanje u nju voda koje su davno skrenute u razne u kanalizacije. Tu je nekada sve bilo puno izvora i malih rečica kao Mokroluška reka i Čuburski potok. Tako bi se još jedna reka Beograda vratila u život, postala korisna i povezala sa ostalim vodenim sadržajima. Time bi se zaokružio i objedinio jedan "vodeni sistem grada", dakle reke i njihove obale kao jedna prožimajuća i međuzavisna celina, njihov sadržaj i transport.

Tek onda bi se obale reka mogle iskoristi tako da od njih budući Beograđani u jednom usijanom gradu bez normalne mreže ulica i dovoljno zelenila stvarno imaju koristi, umesto da služe samo kao tužne kulise urbanističkog zločina. Kao večni potsetnik da su obale lako mogle i da ne budu samo gusto pakovana spavaonica uzmeđu kojih se provlači haotični seoski vašar i fabrika novca za nekolicinu povlašćenih.

Dorcolska marina kao mesto za Sportski centar i muzej Nikole Tesle.png



war_island_kayak13.jpg


war_island_kayak7.jpg


war_island_kayak19.jpg
 
Poslednja izmena:
Vrh