Šta je novo?

Lidl Beograd

Upravni odbor "Lidla" nakon što je skontao da ih je Nebojša raskrinkao na Beobuildu:

surprisevisitor.png
 
Nebojsa":1hfz1ocj je napisao(la):
Da smo pametni pa da im nikad ne damo dozvolu, isto vazi i za one svedjane. Sve to dolazi ovde sa robom sumnjivog ili nejasnog kvaliteta, zatim da kolonisticki muze jeftinu radnu snagu i na kraju naravno da ispumpava kesh! Malo nam je tih marketa samo nam jos ovi fale sa jos 'malo' GMO otrova.
Mislim da nam fali više tašna mašna firmi i gedžovanskih gazdi koji svoje radnike isplaćuju štanglom po glavi. Neki se savršeno uklapa u udbaško-espeesovskuu kliku koja se trudi da sabotira svaki pokušaj razvoja i investiranja u Srbiji.
 
Razvojno investiranje u Srbiju je investiranje u proizvodnju i infrastrukturu a ne u suhomesnato pekarsko pijacne markete kojih ima na svakom cosku.

Tih menadzerskih tasna masna gedzovana pune su i ovakve firme.


@Homer
Moja noga sigurno nece krociti u tu nemacku shupu ili bilo koju koja se nedo Bog jos otvori!
 
Zasto ljudi cekaju Lidl, zato sto su im cene dzabe, a proizvodi dobri. A zasto ikea, zato sto je bolja i jeftinija, kome smeta ne mora da kupuje. Ako neko kaze da je formaideale jeftina i kvalitetna, tesko da ima njihove proizvode. A bas od jele jagodine sam kupio preko formaideale krevet koji je izdrzao 2 godine, prvo su se sve ivice za mesec dana iskrzale a onda sam posle 2 godine propao kroz njihov kvalitetni krevet.
 
Делија Заправо не касне због тога већ због своје пословне стратегије тако да они у ствари уопште и не касне. :)

Оно што мени само није јасно је ова патња међ народом за обичним ланцем маркета? То ми је скоро па морбидно.


Трагач Meni je morbidnija patnja za švedskim salonom rezane iverice. U Solunu sam na 300m od Ikea prema centru na glavnom putu video ogroman salon nameštaja Matisa iz Ivanjice. Bliže centru sma takodje video i salon nameštaja Jela Jagodina.
Naša želja za Ikea je paradoksalna zbog toga, isto kao kad bi sad Japanci željno iščekivali da Dacija počne da se prodaje kod njih, a Lidl iščekujemo jer je u pitanju tržišni segment gde je najveći monopol i gde se generiše najviše nelikvidnosti koja razara privredu.


Небојша Da smo pametni pa da im nikad ne damo dozvolu, isto vazi i za one svedjane. Sve to dolazi ovde sa robom sumnjivog ili nejasnog kvaliteta, zatim da kolonisticki muze jeftinu radnu snagu i na kraju naravno da ispumpava kesh! Malo nam je tih marketa samo nam jos ovi fale sa jos 'malo' GMO otrova.


У суштини све истините и добро примећене ствари. Нико нам наравно није толико крив, колико смо то сами себи. Ако прескочим очигледну болест, комплексе, патњу за неким идеализованим срединама и морбидну жељу да се постане део истих, шта остаје. Немамо свести ни националног поноса, интелигенције елементарне...
Наравно да је добро да неко инвестира, али је још боље да се боримо за своје. Овако глупе сви ће природно хтети да експлоатишу... хрвати нам ваљају робе за 2 милијарде, живе од нас. Ми толико извозимо нашег највећег ресурса пољопривреде, укупно.

Е сад, добро је да ће их бити и у Борчи. Запослиће се нека десетина или стотина људи што је неки резултат за ову глад на левој обали. Све једно је да ли нас на левој обали сисају певец, метро, идеа, аман, лидл... са све својом робом коју ће пласирати. Јер они имају неке нормалне вредности и оцене ствари... ко није за себе није ни за друге.
Ја им свакако желим свима судбину певеца а васкрс Српске врлине, самопоуздања, љубави за ближње, суграђане, сународнике, привреде, производње, трговине...

Да су ствари регуларне и да нам нису срушени и интегритет и привреда и држава не бих ни писао о овоме већ би препустио тржишној утакмици. Али свет је обезбедио прво себи колонију па тек тад треба да га гледамо као инвеститора прво. Да се радујемо продавници крша или намештаја или магле као добро племе?

Хвала им, нека дођу, уложе али се надам да ћемо наћи снаге да их претрпимо све и ојачамо своје ресурсе. А мука ми је што тај недостатак памети примећујем код великог броја људи који треба да су наш напредни део, млади, образовани...гледају слепо преко гране у жељи да постану тај неко други и забораве на себе. Е па браћо, жао ми је муке што вас тишти али тако се среће нећете огребати, већ заврћите рукаве, заборавите ту занесеност лажним моралним и људским вредностима, будите то што јесте и тако се и понашајте. То је једини напредак, бољитак и онако филозофски...прави и једини пут будућности. Ја купујем колико год могу и где имам тај избор, а фанатично сам посвећен, Српску робу и чекам да се придружите, емигрирате или скапате ( не дај боже ) и никада нећу подлећи тим јефтиним трендовима, постати покондирена тиква.
 
Ikea je isto što i Forma ideale ali prilagođena boljem standardu i to je sve.

Ona je možda jeftinija i kvalitetnija od Foma Ideale ali to ne znači da je jeftina i kvalitetna u smislu tih reči. Njihovim dolaskom i Forma Ideale će spustiti cenu na realniji nivo i to bi bilo to.

Inače i meni smeta to plakanje za nekim stranim brendovima, čaki strahopoštovanje, svojevrsna idolopoklonistička religija. A mi imamo konja za trku u svim oblastima, ali obavezno balavimo za stranim.
 
Одавно није тајна да је за нас овде резервисан свеевропски бофл. Мислим, нису они тако вредно и предано радили 25 година на уништавању сваке земљице коју смо формирали да би овде пословали с поштовањем према српском потрошачу. А реално, нисмо ни ми седели за то време скрштених руку кад је требало уништити, покрасти, преварити...

Као што нису ни титоисти (чији синови нас и даље јашу) били лењи па су из српског менталитета темељно одстранили предузетничке способности којих је сваки објективан човек са солидним познавањем предратних прилика у краљевини Србији и КСХС врло свестан.

Због свега тога у овој надреалној земљи преовладава мишљење да ће доћи странац са својим парама и да ће нас уредити и да ће доћи овде зарад наше користи. Да бисмо схватили колика је то бесмислица довољно је да се погледамо у огледало и запитамо се: Да ли бисмо ми отишли у иностранство да помогнемо том иностранству или да намлатимо паре и причинимо себи што већу корист?

Ни једна велика страна фирма у Србију није дошла а да не послује у монополским или повлашћеним условима. Такав однос нам наша тренутна национална и економска прејадност просто гарантују.

Мене стране фирме које долазе овде и не одушевљавају много. Профит износе из земље, послују искључиво са страним банкама, know-how остаје у њиховим рукама, воде се искључиво својим интересима...И ја им ту ништа не замерам. Просто то је логична ствар коју могу да спроведу у оваквим земљама.
 
Nikad mi neće biti jasni protivnici dolaska Lidla ili Ikee. Kao da mi imamo da ponudimo nešto bolje, pa će oni da nas upropaste.

Nije naše tržište toliko malo i prenatrpano. Sve mi se čini da protivnici Lidla i Ikee nikad nisu kročili u iste ili nisu nikad uporedili cene ili nisu bili u inostranstvu i ne znaju šta znači kad imaš Lidl, Karefur i ostale velike igrače u istom gradu.
 
Koncept Lidla je svakako veoma zanimljiv. Za razliku od velikih formata vodećih multinacionalnih trgovinskih lanaca, koji imaju globalne ugovore sa vodećim proizvođačima FMCG (roba široke potrošnje) - Lidl ima u ponudi puno proizvoda koji su pod "zamaskiranim" robnim markama. Tu zapravo mali trećerazredni proizvođači koji zadovolje pre svega cenom i mogućnošću da budu pouzdani u pogledu standarda isporuke i lanca snabdevanja imaju priliku da osvoje veliki prostor na policama Lidla i samim tim tržišta koja Lidl pokriva.

Naravno, i lanci sa velikim formatima objekata imaju slične privatne robne marke, ali ih brendiraju potpuno drugačije. U Lidlu je zato izbor artikala prilično sužen, i bitno drugačiji nego u drugim lancima. Kvalitet sigurno nećemo dobiti, ali ćemo dobiti izbor značajno jeftinije robe.

Dolazak globalnih trendova nam svakako nosi i pad cena i pad kvaliteta. Veliki igrači nam po pravilu donose brendiranu robu slabijeg kvaliteta, a "hard diskonteri# tipa Lidl, nam donose nebrendiranu robu, koja je svakako nižeg kvaliteta nego brendirana na zapadu, ali uporedivog sa našim tržištem.

Postavlja se pitanje šta je naš izbor. Problem je upravo u tome, što domaći proizvođači godinama uljuljkivani nedostatkom prave cenovne konkurencije nisu dovoljno vodili računa o konkurentnosti, pa oni u startu svoju utakmicu gube. Prava je tuga za nas što oni mogu da proizvedu kvalitetnu robu, ali je slično zapadnim proizvođačama, plasiraju isključivo na tržišta koja to zahtevaju. Imam puno primera za to i nije red da ih navodim ovde.

Jedina šansa za neke domaće proizvođače dugoročno je da budu "private label" snabdevači globalnih lanaca na globalnim tržištima, i tu ima itekako svetlih, ali nažalost malobrojnih primera.

Na nama je da podržimo mogućnost izbora, i da uvek biramo ono što je kvalitetno i povoljno, a to je moguće raditi i u domaćim trgovinama i od domaćih proizvođača (što lično uvek preferiram), ali potrošači kod nas su ubedljivo najgore informisani i o kvalitetu robe i o poreklu robe, i o poreklu trgovačkih lanaca. Pa potrošači ne znaju ni šta jedu i piju, a čini mi se i da većina njih ne želi da se time bavi. Ona manjina koja bi želela je brutalno dezinformisana i spinovana.

Tako da borba tek predstoji po svim frontovima.
 
Samo da pojasnim da pored tih jeftinih proizvoda, postoje i ostali, "normalni" proizvodi. Verovatno se neće moći kupiti sve vrste piva i keksa, ali biće tu i onih proizvoda koji se kupuju u Maksiju, Rodiću i ostalim prodavnicama.

Sve u svemu, uvek možeš da biraš - neće Maksi i ostali propasti, osim možda malih prodavnica na uglu, ali sa njima sam ionako imao uglavnom samo loša iskustva (roba kojoj je istekao rok upotrebe, neljubaznost, prenatrpanost, čekanje).
 
astrodule":3b38ylas je napisao(la):
Nikad mi neće biti jasni protivnici dolaska Lidla ili Ikee. Kao da mi imamo da ponudimo nešto bolje, pa će oni da nas upropaste.
Никад ми неће бити јасни људи који годинама жељно ишчекују те компаније и који заправо мисле да они које то и не занима много, мора да су велики противници и још већи мрзитељи те две компаније јер забога, ко може бити равнодушан према тим компанијама?! :D

Као што рекох, скоро па морбидно.
 
Ja cu obrazloziti svoj stav u vezi Lidla.
Prvo , ne smatram senzacijom i ostvarenjem zivotnih snova dolazak ovog lanca, ali moram da priznam da mi je drago da ce u neko dogledno vreme biti prisutni na nasem trzistu.
Ne smatram da su proizvodi koje oni nude losi kvalitetom, jer sam licno kupovao u vise zemalja u tom lancu.
Lanac koji smanjuje troskove poslovanja time sto unificira izgled, asortiman, raspored je meni sasvim OK. To rezultira nizim cenama ne samo 'svojih' vec i brendiranih proizvoda.
Primer:
Milka sa lesnikom u HR je letos u Konzumu bila oko 10kn, u lancu Plodine oko 9kn, lancu Djelo oko 11, Sparu 8,5-10 (kako kad), dok je u lidlu bila nesto preko 7kn sto je oko 1Eur
Po meni je to usteda, ako je nesto 20-30% jeftinije.
E sad kome smeta sto ce imati u ponudi 5-6 vrsta milke od mogucih ko zna koliko, on svakako nece kupovati u Lidlu.
Jos je drasticnija razlika u rezanom prsutu, pecivima, kroasanima.

Sto se tice "njihovih" brendova:
Dentalna voda za ispiranje, jako dobrog kvaliteta nemacke proizvodnje kosta upola jeftinije nego slicne 'nebrendirane' u drugim lancima.
6fc6cf460ca1c335e0f360e973b9c71a.jpg


E sad, cemu se ja pored licne koristi nadam. Pa nadam se da ce ulaskom na nase trziste nekoliko nasih proizvodjaca postati njihovi regionalni dobavljaci. Kao sto se kecap iz ceske prodaje u Lidlu sirom evrope, valjda ce tako neko od nasih (pored plazme, smokija i jafe) uspeti da bude makar regionalni snadbevac tog lanca.
To bi mislim bio pravi pogodak.
 
Ja ću u "Lidl" da idem noseći pancir i šlem. Na osnovu prethodne dve strane na temi, počinjem da razvijam razna scenarija u glavi šta bi moglo da mi se dogodi ako kročim u njihov objekat :D
 
astrodule":3u2rmc31 je napisao(la):
Nikad mi neće biti jasni protivnici dolaska Lidla ili Ikee. Kao da mi imamo da ponudimo nešto bolje, pa će oni da nas upropaste.

Ја нисам противник, нека слободно дођу, и треба да дођу али не балавим на њихов долазак. То је разлика.

astrodule":3u2rmc31 je napisao(la):
Sve mi se čini da protivnici Lidla i Ikee nikad nisu kročili u iste ili nisu nikad uporedili cene ili nisu bili u inostranstvu i ne znaju šta znači kad imaš Lidl, Karefur i ostale velike igrače u istom gradu.

Па види. Први пут сам у Икеу ушао на екскурзији у другој години средње. Замисли, уместо да нас воде да видимо нешто битно у Будимпешти, потрошисмо дан на Икеу. Зар то није БОЛЕСНО?!

Врло сам свестан шта значи имати велике играче на тржишту и имати могућност избора. Ја овде говорим о идолопоклоницима страних брендова који их не ишчекују због предности већ због имена бредна, и који ће у тим радњама куповати због имена радње а не због економске рачунице или квалитета.
 
@stf Kao što ti nisi protivnik, tako ni ja nisam idolopoklonik svega novog.

Mislim da je dobro ako Ikea dođe (i Lidl i Karefur i mnogi drugi), ali mislim da je važnije da naši ljudi malo odu u inostranstvo (malo dalje od Grčke i Segedina) i vide kako je tamo.

Ja mislim da je kupovina u Lidlu, a naročito u Ikei vrlo ekonomski isplativa i ZNAM da je Ikein nameštaj kvalitetniji od nameštaja koji koštaju slično kod nas.
 
stf":1qt43922 je napisao(la):
Па види. Први пут сам у Икеу ушао на екскурзији у другој години средње. Замисли, уместо да нас воде да видимо нешто битно у Будимпешти, потрошисмо дан на Икеу. Зар то није БОЛЕСНО?!
Zavisi, ako si bio u dizajnerskoj - smer industrijiski dizajn, onda nije bolesno već korisno. Ikea je dobar primer kvalitetnog i funkcionalnog industrijiskog dizajna.

bdw svako će imati izbor gde i šta želi da kupi, a više trgovačkih lanaca svakako doprinosi boljoj ponudi. Ne vidim šta je tu problem. Idolopoklonika na ovom forumu ja ne vidim.
 
tačno izbor.


da je bilo sreće pa da je lidl bio ovde prethodnih godina ne bi srbija imala evropske cene hrane.



nama ne trebe duopol maxija i idee. nama trebaju novi veliki igrači koji će da vuku mnogo robe. nama trebaju igrači koji će dati šansu manjim proizvođačima da se i njihova roba nađe u rafovima....


daću jedan primer. aroma market koji se nalazi na oblićevom vencu ima iste ili bolje cene nego maxi koji se nalazi 100 metara dalje u pop lukinoj.


pri tome aroma izgleda nekoliko puta bolje.

a koliko robe vuče aroma sa ukupno 4-5 marketa i koliko vuče maxi sa tempom. i kakve uslove može da dobije vlasnik arome, a kakve uslove dobija maxi....

ali belgijanci ne žele da napuste sistem koji su nasledili od miška, a i zašto bi. zato drže cene takve kakve su.....



zato kad dođe lidl sa mnogo marketa ja se nadam da će sa sobom dovesti i način poslovanja koji imaju preko. pa možda neće biti koka kole kao u nemačkoj, ali će biti jeftinih crnih i žutih sokova...
 
Ne verujem da naša Koka Kola može da dozvoli da se ne pojavi u našem Lidlu. Šta više biće i jeftinija.

Ja sam i dalje pod utiskom Lidla u Grčkoj i paketa vode od 6 flaša po 1.5l po ceni od 1 evra po paketu.
 
Vezano za belgijance i monopol, evo ovde kod mene otvoriše još jedan maxi diskont, najnoviji je otvoren u zgradi starog merkatora, a već postoji jedan odmah kod pijace isto u zgradi starog merkatora, a inače u tom kraju rade još pet, ili šest maxi diskonta, i ništa više osim njih, ima malih radnjica i to je to. Izbora nikakvog, konkurencije nikakve...

A sada kada je Todorić kupio merkator biće još gore, tako da svaki novi lanac je preko potreban.
 
ZAboravio sam kako se zove njihova koka kola al je mnogo dobra i jeftina, 6 flasica od 0.5 za 1.35e
 
Vrh