Šta je novo?

Letovanje 2023.

Ugodis bebi,supruga pored nje pa je animirate,ususkate da ne oseti taj put.
Kako da je animira on, a vozi? Ok supruga al ne moze ni ona da dubi na glavi 10 sati niti ce to bebi biti zanimljivo sve vreme. Svako dete je drugačije.

Da to je super ako dete hoće da spava :) Mi smo roditelji koji crtaće ne puštaju. Neki roditelji upale crtaće deci kući i tako oni ko zombiji sede ispred TV-a. Isključenje je auto jer eto baš neće i neće da se vozi a da se ne protivi
Mi imamo i sreću i nesreću da ga crtaći baš i ne zanimaju. Eventualno na jutubu pusti pola sata neke klipove dok mu ne dosadi. Ali, voli da spava ujutru i voli da se vozi pa nas to vadi za putovanja, mirni smo par sati sigurno. Ove naše vikend relacije i ne osetim.
 
godis bebi,supruga pored nje pa je animirate,ususkate da ne oseti taj put
To je sve ok, ako idem sa Novog Beograda na Voždovac, ali put od 11 sati, je mnogo lakše izvršiti noću. Iskreno, da malo jeste teže, ali uopšte nisam niti otečen niti bilo šta. Više bi me klima izduvala i to bi mi smetalo da sam ceo dan pod njom u kolima na +30 napolju... :)
 
Prednost putovanja nocu vidim samo u tome sto dete spava uglavnom, pa je lakse u tom smislu, da ono ne mora da se animira, ali mala je cena da to zrtvujem da bi putovao danju, pošto u takvom putovanju vidim skoro sve druge prednosti.
 
To je sve ok, ako idem sa Novog Beograda na Voždovac, ali put od 11 sati, je mnogo lakše izvršiti noću. Iskreno, da malo jeste teže, ali uopšte nisam niti otečen niti bilo šta. Više bi me klima izduvala i to bi mi smetalo da sam ceo dan pod njom u kolima na +30 napolju... :)
Slazem se, jedne godine sam krenuo nazad iz Grcke u 10h pre podne, do Leskovca je bilo 40 stepeni, a kasnije 36, klima na max celim putem, stanes na pauzu, toplotni udar. Bolela me glava dva dana od klime.
 
Opet kažem, noc mi je nekako za...Kada put hoceš da ,,odradiš". A ja sam od onih što uzivaju u putu i vožnji, jer je za mene i taj put deo odmora i ne volim da ga ,,odrađujem". Jednom gosišnje idem na odmor. Da se ,,odrađuju", mogu neke druge stvari, koje su česte tokom godine, a u kojima se opet ne uziva, nego su ,,moranje". A kada juris, zuris, napet si, krenuo si kasnije nego sto si planirao, remeti mnogo se neki okvirni plan,...Tada teško može da se uziva i put se pretvara u mučenje, kako vozača, tako i ostalih putnika.
 
Ne vozim ni ja celu deonicu nocu, ako krenem u 4h u 6h je vec uveliko dan, ali je prednost sto je mnogo prijatnje, klimu palim tek na izlasku iz Makedonije.

A i auto put do npr Jagodine je u 5 ujutru prilicno protocan, posle 7h se stvara guzva.
 
То онда није ноћна вожња осим ако летујеш у септембру. Ако крећеш у 4 из БГ у периоду јун-август, ниси ни изашао из БГ а већ је солидно свануло. Ноћна вожња је ако крећеш у 10 или 12 увече претходног дана да би стигао у Грчку кад свиће.

Расправа о томе шта је боље је субјективна, некоме ноћна вожња не ремети много биоритам некоме ремети, некоме не смета мрак некоме смета, некоме не смета клима некоме смета... Такође и што се тиче деце није увек исто, нека деца ни ноћу у колима не могу да спавају више од пар сати, а нека заспу како уђу у кола, био дан била ноћ. Оно што је објективно је да ћете ноћу налетети на мање гужве пре свега на граници али и да је и поред значајно мањег саобраћаја број тешких несрећа већи ноћу. Такође, објективно је да ако путујете ноћу дирекно до хотела у Грчкој, може се десити да стигнете доста пре чек-ин времена и да домаћин не може да вас прими.

Мени дужа ноћна вожња уопште више није опција, јер ми са годинама све више ремети биоритам. А и деца су ми довољно порасла да се лакше прилагођавају. Краћа ноћна вожња ми не смета, чак и уживам у празним путевима. Оно што ми никако не прија је комбинација ноћ и киша, поготово на регионалним путевима када сметају светла возила која иду у сусрет. Појединачно ми и вожња по мраку и вожња по киши не сметају, чак ме мало и опушта али у комбинацији их тешко подносим.
 
Nezaobilazna podtema, kada je u pitanju letovanje na koje se ide automobilom....

Šta treba imati u automobilu, kada idete na dug put? U ovom slučaju na letovanje...

Osim prtljaga koji ste poneli, kao i onih najnužnijih ličnih stvari koje su uz vas(mobilni telefon, novčabnik, ključevi...), dokumenata, po mom mišljenju u kolima treba da imate:

1. Osnovna redovna oprema: Dizalica, ključ za šrafove na točkovima, rezervni točak(isti kao ostali ili ćopavac bar, nisam za set za krpljenje guma, ni za sprej). Svetlo-odbojni prsluk, sajla za vuču i trougao. Ako imate mali ključ za točkove, obavezno pored njega još jednu polugu koja može da se navuče na njegovu ruku, kako bi efekat iste bio veći.
2. Komplet sijalica i osigurača, makar najmanje pakovanje
3. Aparat za gašenje požara, opet makar najmanji. On nije skup, ne traži mnogo mesta, a nekome možete da pomognete veoma ili sami sebi. Naravno uz zelju da vam ne zatreba ni za šta.
4. Alat u nekoj količini,, koliko znate da upotrebite, ako nedao Bog, zatreba. Važi ista želja, kao i za prethodno. Za sve godine koliko idem na letovanje, ja sam nosio uvek, jednom mi je trebao, ali mi je u toj situaciji mnogo značio. Skalpel, neki mali set gedora, koji nije skup, dva šrafcigera, probnu lampu, jedna klesta, ključeve 8,10,13, 17...Nešto minimalno.
5. Traka ,,otmičarka" i izolir traka. Zašto? pukne crevo goriva ili vode, verujte da pomaze, obmotate i izdržaće do prvog mesta gde možete drugo da kupite i zamenite, a da ne ostanete na putu. I paket srednjih vezica. Nešto pukne - većinu stvari rešavaju.
6. Litar motornog ulja, litar i po do dva napravljenog rastvora antifriza i destilovane vode. Bar dva litra obične vode i krpu.
7. Ranac sa pijaćom vodom, kafom, sendvičima, grickalicama,...Sve to može da se kupi, ali nikada se ne zna šta i gde na putu može da vas zadrži i šta do toga u trenutku može da vam zatreba.

Neko ce za nešto od ovoga reći da je nepotrebno, neko možda da je još nešto potrebno, navešće ili neće svoje razloge za to i sve je to u redu. Ali ovo je nešto što po meni treba.
 
Kad smo kod automobila i letovanja, vrlo interesantno sa kakvim automobilima se srbi usudjuju da krenu put mora u recimo Grčku.
Dok sam bio tamo, video sam svašta. Neka fiat multipla ima zadnje točkove pod uglom od 45 stepeni...
Malo malo pa tamo u info grčka grupi neko piše kako mu se pokvario auto...
 
‚Ali onda se valjda odluičiš za neki drugi vid transporta :) ?
 
Pa idu svakako boljim autom nego naši roditelji i babe i dede što su išli 😁
 
Skrećemo sa teme, ja cu da se potrudim da ne skrenem mnogo, pa i da se vratim na temu.

Posedovanje, održavanje i vožnja automobila je veoma skup ,,sport". Naravno i to varira od toga da li vam je auto sušto upotrebna stvar, upotrebna stvar(ali ne toliko da vam je bitno samo da ide) i ako ste ljubitelj automobila, pa volite da je sve na svom mestu, bar maksimalno onoliko koliko vaš novčanik može da izdrži.

Najbitnije - kupite auto koji možete da održavate. Ako imate za telefon od 500 evra i nosite sat od isto toliko, kupujete parfeme od 200 ili više evra, plaćate teretatu, kupujete garderobu bolju nego što nosi prosečan Srbin,...Onda ne možete da mi kažete da ne možete na Fiat Puntu 2, da uradite redovno servis, da ga redovno održavate u svakom drugom smislu i ostalo. To nije: ,, Nemam para, ali šta ću, treba mi auto" - to je nemar. A za taj auto, delova ima, što se kaže ,,na trafici" i spada u najjeftinije za održavanje.

Mnogi nije da nemaju para, nego ih boli du.e za auto, dok ide. I onda kada stane, psuju sve živo. Pa, nije stao zato što je krš, nego zbog vlasnikovog nemara za njega, dok njegovo du.e nije došlo u procep. To je ova prva kategorija koju sam naveo.

Druga kategorija takođe auto gleda kao upotrebnu stvar. Možda ga ne licka nesto i nije zaluđen da bude sve na svom mestu, ali želi da fukcioniše, bude bezbedan, kao i drugi oko njega. To je skroz ok, ne možemo svi da budemo ljubitelji automobila.

Treća kategorija, ljubitelji automobila,...To ne treba komentarisati.

Uglavnom, koliko god da dobro održavate auto...Pred put ne škodi jedan maksimalno detlajan koliko je moguće, pregled i pranje. Pregled trapa, kočionog sistema, guma. Provera svih tekucina. Koliko god da auto radi dobro, pregledajte sva creva koliko možete, da nešto nije naprslo, napuklo,...Da li nešto landara, klepeće. Oslušnite da li zapinju brave i podizači, da li nešto ,,krlja". Ako ne možete ili ne umete sami, to nije greh, platite onome ko zna. Mnogima, posebno ovima iz prve kategorije je zao para i ,,sve je to dobro", šta ima daje pare na to. I neko srecno prodje i ne desi se ništa, a neko ne.

Uglavnom, na letovanje idemo da se opustimo, da zaboravimo bar trenutno na svakodnevni teret zivota, koji svi imamo i treba da se potrudimo da nam kvar na automobilu to ne pokvari, a za to se treba potruditi.

Kako volim kada sve proverim detaljno, ,,ulickam" auto, sav miriše i sija se...Spakujem stvari, sednemo i krenemo. Ne kažem da peh ne može da se desi, ali treba uraditi sve da do toga ne dodje. Meni se manji peh desio jednom za sve godine koliko idem. Nije bilo toliko strasno, što nije moglo da se otkloni za pola sata, a to opet nije bio kvar koji bi me ostavio na putu. Pukla mi je žabica koja drži staklo podizača, koje sam uspeo da zaglavim i nastavim put. Podizač nije radio, dok se nisam vratio kuci sa letovanja i popravio. Ostalih godina je auto perfektno služio. Neki mehanički ili elektronski problem, zbog kog bi ostao na putu, Bogu hvala, nikada.

Čak i ne smatram da je loše, u koliko ste svesni da vaš auto nije za dug put, nego služi ,,da se nadje kada je hitno", odaberete drugi vid prevoza. Vožnja do letovališta, daleko je do naivne stvari.
 
Sam početak priprema za letovanje je je deo letovanja, sezona je prosla, znam, ali nova ce brzo doci.
Ne pricam o ol-inkluziv letovanju, nego onome na kakvo još uvek većina ljudi ide. Pa i većina nas.

Nošenje 3 putna frizidera hrane i dve torbe sa hranom koja nije kvarljiva za dvoje ljudi sa malim detetom ili pun XL kofer garderobe za jednu osobu nije potreba ni zadovojstvo, nego je teret. A onda kada se ta hrana tamo ne pojede ili pokvari, pa se posle baca ili vraca, takođe je teret, koji nas je koštao i finasijski. A iz XL kofera garderobe u koje ste spakovali samo svoje stvari, obukli ste trecinu, a dve trecine ste vukli za dzabe i imali teret.

Svi mi znamo otprilike koliko nasa porodica pojede hrane za 10 dana i koje. Da li vam na letovanju treba vise od toga? Moje je mišljenje da ne, jer uveče kupite nešto na ulici, pa npr. ne vecerate, nekada se necim na plazi počastite i tako dalje - znaci hrane trosite manje. Nikada ne mozete da izracunate tacno, nesto mora da se vrati ili da zafali, ali to sto ste vratili može da bude jedna mala kesa iz prodavnice, a ne velika putna torba hrane.

Što se tiče garderobe, svi znate iz prehtodnih svojih putovanja koliko vam je stvari potrebno i iz kog razloga, u to ne ulazim. Neko voli garderobu to mere da svaki dan bude obucen drugacije, to ga ispunjava...Ne pricam o takvim ljudima, niti mislim da je to nešto loše. Pričam o prosečnom coveku kome je bitno da to sto nosi bude čisto i uredno i da ima garderobe na letovanju koliko mu je realno dovoljno. A to po meni za jednu osobu je kofer S veličine, bez nasilnog zatvaranja. Za dvoje ljudi mislim da je L velicina kofera dovoljna, a XL je komotan.

Opet kazem, to je samo moje mišljenje, ali kada vidim dvoje ljudi sa karavanom D segmenta, u čiji prljažni prostor bukvalno nema gde da stane ništa više, a kada bi otvorio gepek vrata, osećaj je da bi bar 5 stvari ispalo...Čemu to, ali niti komentarišem, nit bilo šta, oni najbolje znaju, a jedino što pomislim je da bi za mene to bilo opterecenje, koje mi na odmoru ne treba. Na odmoru mi treba ono što ni zaista treba.
 
Ja sam postao takav minimalista, da mi je jedna sportska torba optimalna za mene lično 10 dana. Naravno, to me ne spašava, krovni kofer 350l je neophodan, isto toliko gepeka, pa dosta i u unutra. Ne nosim hranu...
 
Isto vazi za CG. A tek od 1.septembra kada prestaju za 15% jace cene zbog sezone.
Svake godine tacno 1.jula dizu cene zbog sezone koja traje 2 meseca, obicno lokalci prave zalihe pre tog datuma.
 
Ja razumem mlade ljude, koji nemaju toliko iskustva, ali ljudi koji su iskusni po tom pitanju...Nosio si XL kofer, iz kog nisi obukao više od pola stvari, nekoliko godina i ti i dalje tako nosiš i vučeš za džabe, to već ne kapiram. Neka radi kako ko želi, to je stvar njegovog izbora, ako me pita za savet, rećiću mu naravno, da bi njemu bilo lakše.

Imate ljude koji uzivaju u garderobi, stalo im je da su svaki dan drugacije obučeni, vole to, uzivaju u tome...Ne pričam o takvim ljudima, neko o prosečnom čoveku po tom pitanju.

A za mene je višak svaki komad garderobe, koji se neće ubući, hrana koja se neće pojesti i bilo koja druga stvar koja se neće upotrebiti tamo za ono za šta je namenjena. Nikad to ne može da bude pod konac sve uklopljeno, naravno. Mora da bude neki mali višak ili manjak, u granicama. Ali kada saberete hranu koju ste poneli, a niste je pojeli, garderobu koju ste poneli, a niste nosili i još po neku stvar koju ste poneli, a niste upotrebili,...bude jedan prilično veliki, a naravno nepotreban višak stvari.

Mislim da sam napisao već...Kada idem na letovanje, jedina stvar koju imam u kabini automobila, a koju nemam kada inače vozim je ranac u kome je termos sa kafom, po neki sendvič, grickalica, voda za piće,(zavisi kome šta treba za uz put, nismo svi isti kako ni po kom drugom, tako ni po tom pitanju)....Kad vidim torbe koje se trpaju u prostor za noge ostalih putnika, svašta natpano u sve žive prostore u vratima, na tabli...Super kome tako odgovara, meni je ukolima sve to nepotrebno i stvara mi neki osećaj skučenosti.

Sve ovo naravno nije nametanje mog mišljenja bilo kome, nego je razmena mišljenja. I nemam problem sa tim da neko kaže: ,,Ja radim sve totalno suprotno do tebe po ovom pitanju i tako mi odgovara iz tog i tog razloga". I ako njemu tako odgovara, sve je to u redu.
 
Sa mnom putuju još dve osobe. Svestan sam da je bez dece druga dimenzija, sve, pa i putovanje i ostalo za to vezano. Kao i da je sa jednim malim detetom, mnogo lakše, nego sa dvoje male dece.
 
Е, а са троје или четворо деце (дакле укупно 5 или 6 особа), ствари се мало компликују. Зато је мени неопходан седмосед, и 600л кровног гепека, иако ми је лично највећа ставка сет патика, шорцева и чарапа за трчање.

А о стварима испод седишта, у вратима и свуда около, боље да не говорим...

Едит: А тек зимовање - мајко мила!
 
Ti @Blade treba da radiš kao neki life coach, ali za žene i optimizaciju prostora. :)

Ja sam vršio pasivno-agresivan pritisak, govorio da mi samo još treba mečka da je okačim za kuku i sl, džaba, ugl mi se kaže da kupim veći auto. :ROFLMAO: Nikako da naučim da je najlakše poslušati...
 
Е, а са троје или четворо деце (дакле укупно 5 или 6 особа), ствари се мало компликују. Зато је мени неопходан седмосед, и 600л кровног гепека, иако ми је лично највећа ставка сет патика, шорцева и чарапа за трчање.

А о стварима испод седишта, у вратима и свуда около, боље да не говорим...

Едит: А тек зимовање - мајко мила!
Jesi ikad trcao u povratku pre puta, i ako jesi, sta uradis sa opremom, pre svega majicom?
 
Vrh