Šta je novo?

Letovanje 2023.

Opet je to samo moje mišljenje, poštujem ko misli drugačije. Za mene je vožnja noću način da se putovanje ,,odradi", a da se u njemu ne uziva. A sa druge strane neko jednostavno voli iz meni neznanih razloga da vozi nocu više nego danju ili zbog svojih situacija bira to kao laksi način za vožnju, što se tiče njegovih potreba. Tipa idu u najbliza letovališta u Grčkoj, kreće uveče, deca spavaju celu noć, on može da ćaska sa supruznikom na miru(ili sa kim vec ide). To već i mogu da razumem.

Ja jednostavno volim da uzivam u pogledu koliko da mi to ne odvlači fokus od vožnje, put na letovanje ne volim da ,,odrađujem". Ranac sa vodom, sendvičima, grickalicama, slatkišima, termosom kafe(zavisi ko šta nosi od tih rekvizita)...,nosač navigacije ili telefona, auto-punjač, neseser putnih dokumenata,...To su otprilike stvari koje treba da budu u kabini automobila. ,,Višak" stvariu kabini čini putovanje neudobnijim. Sve ostalo, u gepek.

Kada mi neko kaze da sa jednim detetom ne može da se spakuje u auto D segmenta, bez krovnog kofera ili da mu jedan od putnih kofera bude u prostoru za putnike...Ne shvatam, ali dobro, ima nas raznih. Nošenje stvari koje vam ne trebaju, a vi ih i dalje nosite, iako ste vise puta videli da vam ne trebaju je dodatno opterećenje. Mislim na primer na nošenje neke količine garderobe, a od toga bar trećinu ne obučete. Vaš supružnik ili neka druga vrsta partnera isto tako...I to je jedan kofer manje u kolima, vec veliko rasterećenje kako vas samih, tako i automobila.
 
Moje dete ( godinu dana ) neće da spava u auto sedištu dok se vozi danju. Putovanje od 10 sati do grčke bi se pretvorilo u pravo mučenje moje supruge i samog deteta. Takodje da gleda crtaće 10 sati je nedopustivo. Zato mi recimo mora noću da vozimo kako bi dete prespavalo put. Takodje, uveče i tokom noći je prohladno i nema potrebu za klimom.
 
Sve ok. Razmenjujemo mišljenja...Kako kome odgovara, tako neka radi....

Da je protiv stihtnih pravila, jeste, ali ja stavim jedan impovizovani sunđerasti jastuk izmedju zadnjeg sica i prednjih sedišta, koji malo visi od zadnjeg sica, da bude graničnik u slučaju nekog iznenadnog kočenja. Zamračim pozadi, one čarape za prozor iz Lidla odlična stvar. I tako improvizujem krevet. Čaršaf, jastuk i pokrije se sa drugim čaršafovom, klima radi, za svaki slučaj. Mada klima kada radi, bočni izduvi su prema staklima prozora, a centralni na gore, nikad klima ,,ne bije" u putnike, ali hajde za svaki slučaj. Jeste da nije po propisu, ali gde da spava u sedistu, neudobno. Posle opet u sedište. Malo se uspava od voznje, pa spava. Malo pričamo, malo se igra sa igračkama, malo crtani, jede...I prodje. Saglasan sam sa tobom da to da mu das da 10 sati bleji u ekran, nije baš pametno rešenje. Svakako je najlakše rešenje, ali ne i pametno.
 
Iskreno nikad ne bih rizikovao detetom pa makar i na 5 km. Uvek će biti u autosedištu zbog idiota koji se iživljavaju na putevima. Dobro znamo car crash testove i šta se dešava sa detetom koji nije u auto sedištu. Neko će reći pa i mi smo tako spavali kad smo bili mali, ali druga su vremena bila...
 
Nakon nekih 12 godina pasivnog ali budnog pracenja se ipak prijavih.
Gospodja, ker i ja planiramo provesti nekoliko dana u Subotici i na nekom seoskom domacinjstvu bilo gdje u Vojvodini.
Najradije sa doruckom i vecerom.
Mozda imate neke preporuke za nas sa dalekog, dalekog sjevera.

Pozdrav
 
Ako nije zurba da se stigne u odredjeno vreme u smestaj na moru moze se iskljuciti sa autoputa. Mi pravimo pauzu za rucak u Vranju. To se pokazalo kao optimalno, ali ne ocekujem da ce neki stranac to da radi.
 
Nakon nekih 12 godina pasivnog ali budnog pracenja se ipak prijavih.
Gospodja, ker i ja planiramo provesti nekoliko dana u Subotici i na nekom seoskom domacinjstvu bilo gdje u Vojvodini.
Najradije sa doruckom i vecerom.
Mozda imate neke preporuke za nas sa dalekog, dalekog sjevera.

Pozdrav
Палићко језеро. Смештаја има доста, близу је Суботице.
 
Hvala. Nisam se dobro izrazio. Mislim na Salas ili nesta blizu tome.
 
Cesto je pod tim pojmom salas, zapravo restoran za svadbe, stave u dvoriste volovska kola i plug i ozidaju neki fake bunar, par nekih kokosaka i eto kao to je salas.

Nemam ja bas neka iskustva sa pravim salasima, svi salasi na kojima sam bio su bili bas kao sto sam gore opisao.
 
E da. To i ja uglavnom vidjam po netu.
Za razliku, po istocnoj i juznoj Srbiji ima bas dosta izbora.
 
@Blade

U koliko sati krenete i u koliko sati stignete, i na koje odrediste?
Zadnjih godina idemo na jonsku obalu. Krećemo izmedju 10 i 12h, zavisi kako se kada potrefi, ali u tom opsegu. Nema jurnjave i nervoze, lagano, uzivanje u vožnji, pogledu,...Gužva na granici, šta sada, čekamo, pričamo,...Kad prođemo, prošli smo. Računam sa pauzama, otprilike 8 sati do mesta gde ćemo da prenoćimo. Ujutru ustajemo odmorni i nastavljamo. A posle noćenja, veruj da ostatak puta, koji ima još 400 i neki kilometar, glupo je reći da ne osetim, ali je lakše nemerljivo. Jezero ,,Mladost", Dojran, Đevđelija,...Nebitno je. Ne moraš da prespavaš u hotelu ,,Romantik", nije to jedino mesto pored jezera gde može da se prespava, a ruku na srce, prenociste nije baš prihvatljive cene. Cene jela, koliko sam informisan, još uvek su onako, prihvatljive. A za prenoćište, nadješ drugi smeštaj, ako si tu odlučio da prespavaš. Stićićeš i pre 8 sati, naravno, ali ako možeš, ostaviš sebi neki višak vremena, koji uvek može da se popuni nečim, ako ga bude. A kada si kratak sa vremenom, to onda pojačava pritisak u smislu da moraš da juriš i žuriš. A to je, posebno na odmoru, stvar koja ti nikako ne treba.
 
Када идем негде даље типа Пелопонеских дестинација или на Јонска острва трајектом ја ипак више волим да пређем и Грчку границу и ту негде близу узмем смештај, јер из рачуна времена за сутрашњи дан испада чекање на границама. А тај рачун може бити важан ако треба да стигнеш на трајект. Можда јесте скупље али није толико велике разлика. Такође избегавам ноћну вожњу, а како године пролазе све више поштујем правило "никад ноћу и никад преко 7-8 сати вожње дневно", што ће рећи најдаље до Солуна први дан. Пре 15-ак година са успевао и преко 1000км дневно, али сад се на то не би усудио.
У повратку највише волим да пређем границу код Битоља (ако се враћам из западних делова Грчке) и заноћим у Охриду. Јес да Охрид продужава пут али мислим да и сам пут треба претворити у одмор и уживање, а Охрид је прелеп, саветовао бих и више од једне ноћи. Некад се одлучим да преноћим у путу и у северној Грчкој и у Македонији (или да кажем у обе Македоније). Јанина и Мецово су заиста вредни посете, а за неку од следећих година планирам и Метеоре у повратку. Свакако потребно је више дана одмора за оваку организацију, и више новца, али дефинитино употпуни доживљај, а сам пут претвори у уживање а не нужно зло.
 
Moje dete ( godinu dana ) neće da spava u auto sedištu dok se vozi danju. Putovanje od 10 sati do grčke bi se pretvorilo u pravo mučenje moje supruge i samog deteta. Takodje da gleda crtaće 10 sati je nedopustivo. Zato mi recimo mora noću da vozimo kako bi dete prespavalo put. Takodje, uveče i tokom noći je prohladno i nema potrebu za klimom.
Umesto da vi upravljate detetom,dozvolili ste da dete upravlja vama,a to je velika greska koju ne radite samo vi vec mnogi roditelji.Nema sta tu dete da voli ili ne voli,ako je lakse voziti danju(a meni je recimo lakse i bezbednije) sta ja tu imam da ugadjajm detetu.Dete mora da slusa,a mnogi danasnji roditelji nisu naucili to,pa slusaju dete umesto ono njih.
 
Zadnjih 7-8 godina četiri puta sam letovao malo južnije (dva puta južna Evia, dva puta kod Atine). Uvek krećem oko 6h ujutru i prenoćim u Larisi, što kaže Blade, drugi dan ne osetim put (a ni prvi dan).
 
Ja najdalje sto sam isao kolima je Halkidiki. Sve dalje od toga sto bi zahtevalo spavanje i trajekt, se ide avionom, lakse i jeftinije.

Inace, krecem oko 4h, lagana voznja, uz sve pauze i guzve na granici uvek stignem pre 14h, kad je i ulazak u hotel.
 
Umesto da vi upravljate detetom,dozvolili ste da dete upravlja vama,a to je velika greska koju ne radite samo vi vec mnogi roditelji.Nema sta tu dete da voli ili ne voli,ako je lakse voziti danju(a meni je recimo lakse i bezbednije) sta ja tu imam da ugadjajm detetu.Dete mora da slusa,a mnogi danasnji roditelji nisu naucili to,pa slusaju dete umesto ono njih.
I pre nego sto krenes sa malom decom na more, ona opravljaju tobom. Ne ides tamo gde bi inace isao vec trazis, mirno mesto, toplo more, da nema talasa, a ni kamenja, ni jezeva.

I zavrsis u Pefkohoriju, gde je vrhunac zabave cekanje u redu za ringispil.
 
Ja ne kapiram ljude, u smislu, zašto je čekanje na granici 30-45 minuta tolika tragedija? U redu sat i po, dva i duže...To jeste napor. A cele godine čekaju nešto nedge i problem je tih pola sata ili 45 minuta, kada krenu na letovanje da sacekaju na granici...Ok, mora da se ima u kolima voda, grickalice, neki sendvič...Zbog deteta. I zbog klime, neki litar goriva više, da se ne tempira baš. Potrebu za veselim centrom, koja može da se desi dok se čeka na granici, nekako izbegnem, tako sto stanem na neku od pumpi pre izlaza. Recimo V-Petrol posle Bujanovca, a pre Preseva na autoputu. A ako nesto nemate: vodu, neki slatkiš za dete ili tako nešto, ima i prodavnicu, kao i kafic.
 
Moje dete ( godinu dana ) neće da spava u auto sedištu dok se vozi danju. Putovanje od 10 sati do grčke bi se pretvorilo u pravo mučenje moje supruge i samog deteta. Takodje da gleda crtaće 10 sati je nedopustivo. Zato mi recimo mora noću da vozimo kako bi dete prespavalo put. Takodje, uveče i tokom noći je prohladno i nema potrebu za klimom.
Ja na put krećem ujutru oko 5-6, tada je dete još uvek pospano pa ili nastavi da spava ili se razbudi i zaspi kasnije. Ako zanemarimo komentare koji bi dete po rodjenju poslali u vojsku na obuku.
 
Umesto da vi upravljate detetom,dozvolili ste da dete upravlja vama,a to je velika greska koju ne radite samo vi vec mnogi roditelji.Nema sta tu dete da voli ili ne voli,ako je lakse voziti danju(a meni je recimo lakse i bezbednije) sta ja tu imam da ugadjajm detetu.Dete mora da slusa,a mnogi danasnji roditelji nisu naucili to,pa slusaju dete umesto ono njih.
Čekaj ti misliš da dete od 10 meseci koliko je imalo ono može da te razume i kaže, aha rekli su mi da ćutim, ćutaću...
Kada dete bude imalo 2-3 godine onda se vidi vaspitanje, i da li će slušati ili ne. Dokle je beba, kako ona hoće tako je. Ako joj se ne sedi ona će da plače i da se opira u sedištu...
Ja na put krećem ujutru oko 5-6, tada je dete još uvek pospano pa ili nastavi da spava ili se razbudi i zaspi kasnije. Ako zanemarimo komentare koji bi dete po rodjenju poslali u vojsku na obuku.
Da to je super ako dete hoće da spava :) Mi smo roditelji koji crtaće ne puštaju. Neki roditelji upale crtaće deci kući i tako oni ko zombiji sede ispred TV-a. Isključenje je auto jer eto baš neće i neće da se vozi a da se ne protivi :)
 
Čekaj ti misliš da dete od 10 meseci koliko je imalo ono može da te razume i kaže, aha rekli su mi da ćutim, ćutaću...
Kada dete bude imalo 2-3 godine onda se vidi vaspitanje, i da li će slušati ili ne. Dokle je beba, kako ona hoće tako je. Ako joj se ne sedi ona će da plače i da se opira u sedištu...

Da to je super ako dete hoće da spava :) Mi smo roditelji koji crtaće ne puštaju. Neki roditelji upale crtaće deci kući i tako oni ko zombiji sede ispred TV-a. Isključenje je auto jer eto baš neće i neće da se vozi a da se ne protivi :)
Ugodis bebi,supruga pored nje pa je animirate,ususkate da ne oseti taj put.Sa bebom nije lako ici,meni to zapravo nije ni odmor vec umor.Ali svako radi onako kako zeli.Ja sam pre svega mislio na decu koja razumeju,a koja opet "moraju" da se vozaju nocu jer su previse"osetljiva" pa onda roditelji kukaju,svadjaju se na odmoru,svaceg sam se nagledao..Mi nemamo oci kao sova da se prilagode tako da bolje vidimo nocu nego danju,a mislim da se mnogi zavaravaju kada kazu lakse nocu.Da,i kakav onda stignes u smestaj? Sav natecen,sa glavoboljom od koje se 2 dana oporavljas.
 
Vrh