Šta je novo?

Letovanje 2023.

Па ближи је Софији Тасос, него бугарско море.
Крећу се људи лево и десно.
 
Sto da ne? I u Srbiji u nekoj lepoj prirodi u blizini reke mozes naci neku kucu za 10000e sa sve imanjem.
 
Razmisljanjem najobicnije mrcine - istekao mi pasos i mrze me da vadim novi, gde moze da se ide samom sa licnom... dodjoh do toga da mi Albanija pade na pamet.

Joj, Albanija. Ali rekoh, dobro, ima i Hrvata svakakvih, ali znam mesta tamo gde je potpuna ladovina i mozes se osecati slobodno po svakom pitanju, po pitanju nacionalnosti se ni dovodi u pitanje.

Dakle, ne zanima me luksuz, imaju li se dje laditi jaja i ponasati opusteno u granicama normale? Pa sta sto je Albanija, bitno mi jedno mesto da je normalno...

Udjoh na google earth, rekoh idem u najuzniji grad, pomislih da su na najudaljenijom tacki od nas i da su izolovani i lade jaja uzivajuci u toploj klimi i moru.

Bukvalno prva ulica i prva slika na koju sam naleteo ulazeci na street view.

IMG_20230406_090745.jpg



IMG_20230406_090803.jpg
 
Idi u Bečiće za bolje i nisi! 😆 Nekako ti i idu najviše uz nick... Gde je Beki? U Bečićima 😊
 
Kad si mlad i bez obaveza, lakse je puno. Porodicni ljudi idu cesto na ista mesta gde su bili. Jer su tu naucili, znaju gde je sta, sta ima, sta nema,...Meni licno ne, ali ako nekome zadovoljstvo cini Leptokarija, gde vise cuje srpski, nego bilo koji drugi jezik, cak su i mnogi natpisi na srpskom,...Nemam nista protiv. Covek voli tako i takav odmor mu odgovara. Licno ja volim da odem malo dalje.

Odmor nije samo tih 10 ili koliko vec provedenih dana na moru. Odmor je i put do mora, a i povratak. Rekao sam mnogo puta, za mene odmor pocinje kada u Beogradu upalim auto u kome su spakovane stvari i sa porodicom se smetim u isti, pa se uputim kao mestu gde sam te godine odlucio da provedem svoj odmor. Cak i dva dana pred put su odmor. Proslo je vreme kada sam se u 9-10 uvece danas pakovao, a kretao na put ujutru u 3-4. Dok sam bio mladji, to se nekako kontrljalo. Sada mi vec to izaziva i neku dozu stresa i otperecenja, pod kojima sam inace 355 dana u godini. Tih 10 su moji i borim se da budu drugaciji. Ta dva dana pred put sluze eventualno za neke finese ili ako se nesto zaboravilo i nije se stiglo. Dan pred put se ne radi nista, osim provere da li je sve spremno, ako je nesto slucajno promaklo uz svu pažnju, to se uradi i ubace se stvari u auto. Po mogucstvu, ustaje se kao da je svaki drugi dan, popije se kafa, doruckuje lagano i krece se na put, po danu, ako nema potrebe, ne zelim nocu. Proslo je vreme od pre 20-30 godina, kada mnogo automobila nije imalo klimu i druge pogodnosti. Ne zurim nigde, ako mi se staje da pijem kafu, stanem. Kad dodje vreme za rucak, stacu, rucacu. To jeste dodatni trosak, ali jednom godisnje idem na odmor. Ko ide na Krf ili neku drugu destinaciju na jonskoj obali, preporuka je da prespavate na pola puta. Takodje dodatni, ali ne trosak za kojim cete žaliti, necete ni najmanje, verujte. Za egejsku obalu, do koje brze stizete, dovoljan je odmor na jednoj duzoj pauzi za rucak ili izletu cak. Sve to kazem iz iskustva. I sve razumem...I da se nema para i da se namice cele godine za odmor, da se dovija pomocu stapa i kanapa, ali opet, ziv ste covek, idete na odmor jednom godisnje. I onda recimo, ako idete na Krf, a pespavali ste u npr. Dojranu, dolazite na odrediste sveziji i odmorniji, za vas vise manje, ali ako imate dete koje je malo, manje i njega maltretirate. Idete na plazu istog dana, uvece prosetate i sve ostalo. Iskoristite i taj prvi dan. Vozio sam i bez odmora u cugu za jedan dan tolike puteve, posle sam se pitao zasto bi to radio i odlucio da prespavam jedne godine i video da je druga prica. A nisam neko kome je mrsko da vozi, naprotiv, ja sam ljubitelj automobila i uzivam u voznji.
 
Ne budi lenj izvadi pasoš.
 
Nemojte da vas čuju pojedini forumaši, ako čuju da idete na razna mora i u razna inostranstva dok ovde imamo Viminacijum, Staru planinu i Šumadiju, neće vam nikad preći preko toga.


Inače, ja ovog leta planiram Tahiti ili Bahame. Sa Beogradskom platom od 150.000 lako se skupi.
 
A pa to ćemo sledeće godine. :)

Ove godine putujem preko agencije Oculus Rift na Tahiti i Bahame. Sledeće ću preko neke druge agencije na neke druge, još skuplje lokacije. :)


#EkonomskiTigar #NijeNamDobroKolikoNamJeDobro #BeogradskiMinimalac60.000 #Prosek150.000 #NikadBoljeNije.Bilo #SrbijaPobeđuje #NemciZavide
 
@Igor

Ma nije stvar pasosa, normalno da cu izvaditi, nego me zanimalo gde moze sve samo sa licnom, vidim Albaniju, ulazim na random mesto i prvo sto vidim je zastava Velike Albanije 🤣🤣🤣
 
Nisam znao za ovu njihovu pesmu. Odlična je. 😆 Kretenski šljunak i sve nabijeno, skučeno i neuređeno. Kako su ih klasno isprozivali. 😁

Ovo treba da se okači na temu Izbori svima onima koji su se isčuđavali što ljudi ne odlepljuju i ne hrle na Černogorsko primorje. 😄
 
Neverovatno je kako negde južnije, dok ste u Srbiji, a na putu do grčkog mora, nema nekog lepog mesta za pauzu uz možda neki laganiji ručak, nešto ,,na čačkalicu" i slično. Ima lepih mesta, ali ona su uglavnom blize Beogradu. Ako vas ne natera neki nuzni slučaj, na ručak i kafu, teško ćete stati u...recimo:
Motel ,,Jerina"(Prvo isključenje za Smederevo),
Restoran ,,Lozovička česma(Golobok, Lozovik, Saraorci),
Motel ,,Krnjevo" (Krnjevo),
McDonald s (Velika Plana) - ko voli, a mnogo vole, ruku na srce.
Motel ,,Stari hrast" (Markovac),
Etno selo ,,Stolovo" (Paraćin, to je možda prvo mesto da se napravi tek kraća pauza, ali za duzi odmor još uvek rano),
Restoran ,,Evropa" (Pojate)...
Hotel Nais (Niš) - koji teško može da se podvede u mesto gde će prosečan turista da svrati na pauzu, ali da navedem.

Posle toga uz autoput nema ništa do ,,Predejana", koji je nekada bio uz put, više nije, ali veliki broj ljudi kojima je ,,tradicija" da tu prave pauzu, znam mnoge, svraćaju i dalje, iako sa autoputa moraju da se isključe i voze još malo, pa kad odmore, opet uključe da bi nastavili put. Motel ,,Džep", a u koji sam voleo da svratim da odmorim, dok je bio pored puta, više ne radi. Sviđalo mi se to mesto i uvek se nekako nameštalo, kada je bilo vreme za predah. Pa ljudi opet biraju ,,Predejane", iako je izvikano i mora da se izadje sa autoputa, jer su godinama svraćali i ako se izuzme to silaženje sa autoputa, zgodno je mesto zbog dužine pređenog puta i komfornosti, da se napravi duža pauza.

Ako ne računate benzinske pumpe, što se tiče Srbije, to je to uz autoput. I kao što vidite, sve je, osim ako vam iz ličnoh razloga odgobvaraju ,,Predejane i ,,Nais", blizu Beograda.

A na put se ne krece nenaspavan, gladan i sa nekim telesnim ili emotivnim bolom. Tako da pošto ste se pre puta dobro naspavali, ručali, popili kafu i odmorno-raspoloženo krenuli, mislim da je rano za pauzu u gore navedenim mestima, osim zadnja dva. Ko krece iz Novog Sada, Vrbasa, Bačke Topole, Subotice i slično, kod njega ova situacija već može da se promeni, odnosno da mu ova mesta budu baš zgodna za pauzu.

U Makedoniji, prvo mesto gde može da se napravi pauza, a da je uz put je Bastion Plaza - Burger kod Katlanova, to je nešto više od 400 km od Beograda i 4,5 do 5 sati normalne vožnje u praksi. Nisam svraćao nikad, ali to je nešto kao McDonald s, pa ko voli...

Hotel ,,Romantik", neki km pre Velesa, oko 450 km, prvo konkretno mesto za pauzu, ako se za njega odlučite iz svojih razloga.
Motel ,,Makedonija", neki km posle Velesa, isto takoreći oko 450 km od Beograda, se nameće kao drugo konkretno mesto za duzu pauzu, ako niste nigde svratili pre toga.

Kome isključenje sa autoputa nije problem, a ni da još malo vozi i ljubitelj je konkrene hrane, neka ne zaobiđe restoran Javor Džoko u Mrzencima, Djevdjelija.

Dodaću i da su naravno Djevdjelija i Dojran odlična mesta da prenoćite u koliko je vaše odredište Jonska obala Grčke, neko mesto blizu Atine, Peloponez, ili nešto treće što je dalje. A i ko ide bliže, zašto da ne prespava, ako dozvoljavaju mogućnosti, jednom godišnje idete na odmor i zašto da maltretitate i decu i sebe...Razloga nema. Kao što sam već pisao...I putovanje do mesta gde ste rešili da provedete svoj odmor, je deo odmora, pa kao takvo treba da se gleda i uziva u istom.

Ko zna još neko zgodno mesto za pauzu, neka navede. Od više informacija škođenja nema, može samo da bude korisno. Turistička sezona počinje.

Posle toga, do restorana uz ,,Okta" pumpu nema restorana za pauzu uz put. Posle čega uzlazite u Grčku, gde ako me neko razlog ne natera, lično nemam običaj da napravim dužu pauzu do odredišta.
 
Poslednja izmena:
Evo i prve SAT-ove patrole...Ovaj put Krf. Dosta informacija, kako o samom put, tako i o Krfu, koji je povezan sa nasom istorijom...
 
Mnogo je veći broj ljudi koji put do letovališta gledaju kao stvar koja treba samo da se ,,pretandrlja" i doživljava se kao napor. A napor je zato što oni hoće da bude napor.

Rekoh, za mene odmor počinje, kada se zaključa stan, sedne u auto i krene ka letovalištu. Naravno pošto ste se za put dobro organizovali i krenuli da se pripremate na vreme u svakom smislu, pa ste dan pred put odmorili, eventualno ubacili stvari u kola, ujutru ustali kao i svaki dan, doručkovali, popili kafu i krenuli raspoloženi i naspavani, da provedete 10 ili koliko već dana sa porodicom ili nekim drugim sa kim idete na letovanje.

Ako ima izbora, za put uvek biram dan. Noćna vožnja nije problem, ali dan ima mnogo više prednosti.

1. Noću vam je pogled nekoliko metara ispred automobila koji vozite, danju mnogo dalje.
2. Koncentracija je bolja danju, koliko god da ste naspavani i raspoloženi, dan i noć nisu za poređenje u tom smilsu, mislim da ne treba dalje objašnjavati, a hoću, ako treba.
3. Nešto zatreba - danju sve radi, mnogo je lakše da se snađete da kupite ili kako god.
4. Neku lošu situaciju na putu, rupu, da je nesto spalo sa nekog vozila ili se na putu naslo iz nekog petog razloga, lakše je uočiti danju.
5. Nedaj Bože, desi se neki kvar na vozilu, danju ga je, kako god, lakše srediti.

Moglo bi se navesti još razloga, ovo su oni što su mi prvi pali na pamet.

Ako pričamo o putu u Grčku, rekao sam vec, mesta u Srbiji, gde biste napravili pauzu na svom putu su blizu Beograda, pa izbor pada na vec izvikano ,,Predejane" iliti ,,Prejedanje", kako to naš narod voli da kaže. Ili da produžite dalje, da svoje gurmanske zahteve zadovoljite nedge u Makedoniji. Ručak kao odmor uvek preporučujem, koliko se može i kako se može, koliko dozvoljavaju finansije. Ali jedna duža pauza da se nešto prezalogaji, svakako.

Ako je vaše odredište Jonska obala, svakako da preporučujem da se prespava na pola puta. Time ne znači da ste losiji ili manje izdržljiviji vozač od nekoga ko ne prespava, svakako. Jednom godišnje idete na odmor i sto bi ste se ispcpljivali? Ne može niko da mi kaze da je posle 1000+ km bez duže pauze odmoran i da ,,nije osetio put", koliko god da je auto nov, ispravan i udoban. Posebno ko ima malu decu, za njega još veća preporuka.

Put do letovališta je deo odmora i kao takvog ga, bar za moj pojam, treba shvatiti. Uzivati u vožnji, opuštenoj, u pogledu, naravno vozaču koliko može pošto mora da se skoncentriše na vožnju, a saputnicima naravno više. Ta vožnja ne treba da se pretvori u težak napor, trku sa preticanjem, vremenom i ostalim faktorima koji negativno utiču na vas. Bez žurbe, sa 3-4 pauze, zavisi gde putujete i koliko, od kojih je jedna duža. Primera radi, 2 pauze u Srbiji, da se protegnu noge, treća u Makedoniji za ručak (i da prespavate, ako ste tako odlučili) i četvrta u Grčkoj da se opet protegnu noge :) . Naravno, pauze za točenje goriva i slučajeve kada morate po radi sebe, to ne može da se isplanira :) .

Naravno, kako je gorivo u Makedoniji jeftinije, svi gledaju da se tu snabdeju gorivom. Ali viđao sam slučajeve, gde se desi na granici gužva i ljudi gase kola, šetaju, nerviraju se, jer su knapirali sa tim. Pozdravljam svaku uštedu, ali da dodjete u takvu situaciju da je gužva na granici, upekne ,,Zvezda", auto mora da radi duže, da dolazite u rizik da bi uštedeli najviše 5 evra, a verovatno ni toliko...Naravno da ne pozdravljam.

Da nećete na primer da putarinu plaćate u evrima u Makedoniji, jer je tako skuplje, to i razumem, nije opet neka usteda, ali razumem. Nije problem, može da se plati karticom i bude po kursu ili jednostavno neko ne voli karticu iz nekog razloga, razmenite neku količinu novca u denare i imate za putarinu i gorivo u Makedoniju, pa i još nešto, zavisi šta ste isplanirali.

Kada udjete u Grčku, mnogo je lakše, ako ste odmorni, stižete brzo, gde god da idete i taj prvi dan, možete skoro, pa ceo da iskoristite, taj dan pre prvog noćenja.

Generalno, ne može da se sve detaljno isplanira, ali napisao sam već šta je važno, neke stvari vas nateraju na odluke u trenutku.
 

Jedna patrola do Grčke, nije SAT-ova. Sve pohvale za kreatora iste.
 
Vrh