Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Da Kovača, izvinjavam se. Kucam i ne proveravam :)
 
nensav":318ybdff je napisao(la):
Da li neko ima informacije o soliterima u Vjekoslava Kostica kod Olimpa? Radi se o višim spratovima, da li imaju problema sa pritiskom, grejanjem i sl?
Koliko znam te zgrade se građene pedesetih. Tako da bi sve moglo da bude jako dotrajalo, ali ko zna, morate proveriti.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Podignuti su 1958. po projektu arhitekte Ivana Antića (jednog od tvoraca Muzeja savremene umetnosti na Ušću, zajedno sa Ivankom Raspopović). Odrastao sam u njihovoj blizini i bezmalo trećina moga razreda (sa pokojim nastavnikom pride) stanovala je u nekom od ovih šest solitera. Ne znam u kakvom su danas stanju, ali sećam ih se po prozračnim hodnicima i prijatnim stanovima.
 
@matrix, hvala za info! ;) Koja je cena grejanja/hlađenja godišnje na toplotnu pumpu (vs. CG vs. EG)?
@direktor, hvala veliko na savetima i slikama! :) Neću ja baš tako brzo pazariti, nemam još sav keš u rukama. Ili dok prodam jedan stan ili nešto drugo da se desi. Trenutno imam 20k€ na računu u banci (i to oročeno do sredine okt. 2019) i rizično je da to dam kao predujam, dok ne znam kada ću imati ostatak. Neki su ok sa time, "dogovorićemo se". Neki traže samo 1k€ za rezervaciju, neki plaćanje u ratama, kako ide gradnja (finansiranje od rata), neko 100% kad je gotovo. Nekome je rata niža u zavisnosti od stepena gradnje, nekome fiksna. Pričao sa dosta investitora.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606531#p606531:1s2z5ift je napisao(la):
unedfined » Wed Mar 06, 2019 8:18 am[/url]":1s2z5ift]
Podrum stvarno nisam čuo ni za jednu da ima. Neke imaju "obična" parking mesta u garaži i skuplje skroz ograđene boksove koji više liče na ono što smatramo garažom. Neke novogradnje imaju ostave za stanare koji se kupuju zasebno od garaže ili čak dobijaju sa stanom.
Hvala, tako je, dakle, podrum plaćam kao parking mesto (7-15k€), podrum koji može biti pretvoren u ograđenu ostavu.
Taman onaj novac koliko novogradnja nudi za povraćaj poreza (10% max).

Špajz mislim da niko nema. Poneko će imati ostavu ili sobu-garderober ili deo hodnika koji se može preurediti za isto.
Nejasno kako grade stanove bez ostave, koje su komunistički i svi stanovi pre toga imali. Živim u saloncu i imam 2 velike ostave u stanu.
Skoro svaka novogradnja sa CG će imati plaćanje po utrošku istog.
Izbgao bih CG. EG, ako lepo radi, ispadne prilično manje.
Toplotne pumpe deluju interesantno na papiru ali pitanje je koliko su duboko postavili cevi, koliko će koštati održavanje, koliki račun za zajedničku struju pravi ceo sistem. (Naime, zemlja na dubini je zimi toplija od vazduha a leti hladnija, tako da se može pumpati voda u dubinu i onda njome hladiti ili grejati zgrada).
Hvala za info, ovo nudi jedan od investitora.

Ne više nego tehnička i upotrebna dozvola. Svaki papir se u ovoj državi može srediti sa dovoljno novca. Naravno da je nebo i zemlja razlika između zgrade sa dvokomornim PVC prozorima i 5cm stiropora na spoljnoj fasadi i ničim na unutrašnjim zidovima, i zgrade sa sendvič zidom od pola metra sa 5 komornim drvo-alu prozorom sa 3 stakla. Od energetskog pasoša zgrade će Vam na kraju zavisiti koliko stvarno trošite na grejanje i hlađenje.
Hvala, probaću investitora da pitam za okvakve detalje (koji meni, kao laiku, ništa ne znače).
 
Zdravo,
Palaniram kupovinu stana, o čemu stvarno malo znam, a da ne bih previše „snivao“ da krenem sa mojom kulom od karata.

1. Mogu da obezbedim ~ 50.000€ (možda čak i u kešu, ako je to adut)
2. Namena stana je izdavanje par godina, a onda klinci stiže na studije, a nakon toga verovatno dalja prodaja u zavisnosti od potreba.
3. Odgovarajuć minimum je jednoiposoban stan
4. U obzir dolazi i stara gradnja ali od recimo 80-tih godina i isključivo uknjižena.

Presudan faktor je lokacija i dobra veza sa Vukovim spomenikom.

a) Bulevar Kralja Aleksandra (Đeram, Lion, Cvetkova pijace do Olimpa)
b) Vojvode Stepe do FON-a
c) centralni NBG od Bloka 19a i 6 kaplara, preko Arene, Opštine, Fontane, Geneksa, do Studentskog grada, Paviljona, starog Merkatora i Hotela Jugoslavije

Koliko se investitorima obično plaća rezervacija fixno ili % i koja prava i obaveze rezervacija reguliše?
Koliko je "dogovorljiva" cena kod investitora ?
Šta investitor garantuje kupcu (kvalitet, rok) ?
 
Dobro bi bilo ako imas kes a izleti neki hitan stan na prodaju da mozete da uzmete ...
 
Finansije su obezbeđene, a i nisam u nekoj žurbi.
Koliko su tačni podaci u Registru cena nepokretnosti RGZ-a ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=607848#p607848:nkbkrz54 je napisao(la):
max » Uto Mar 12, 2019 10:59 am[/url]":nkbkrz54]

a) Bulevar Kralja Aleksandra (Đeram, Lion, Cvetkova pijace do Olimpa)
b) Vojvode Stepe do FON-a
c) centralni NBG od Bloka 19a i 6 kaplara, preko Arene, Opštine, Fontane, Geneksa, do Studentskog grada, Paviljona, starog Merkatora i Hotela Jugoslavije

Nikakva novogradnja nigde u tom cenovnom rangu.

a) Bulevar Kralja Aleksandra (Đeram, Lion, Cvetkova pijace do Olimpa) - I ovde starogradnja samo dalje od Cvetkvoe pijace sem ako je neki suteren ili potrovlje ili sličan užas. Možda nešto oko Gradske Bolnice.

c) centralni NBG od Bloka 19a i 6 kaplara, preko Arene, Opštine, Fontane, Geneksa, do Studentskog grada, Paviljona, starog Merkatora i Hotela
Ovde Vam se cena kvadrata možda i uklapa ali NBG uglavnom ima velike kvadrature stanova, manji stanovi imaju veće cene.

Takođe morate razmišljati i o tome da kada Vaša porodica počne da živi u stanu moraćete ga renovirati, što ne morate raditi za iznajmljivanje.
 
d) Karaburma, bliže Vuku i bolje je povezano od Novog Beograda
 
Šta bi onda bio "best bang for the buck" za 50000e ??!
Kod:
2. Namena stana je izdavanje par godina, a onda klinci stiže na studije, a nakon toga verovatno dalja prodaja/izdavanje u zavisnosti od potreba.

Smanjivati kvadaraturu ili dalje od centra?
 
Vrlo je teško za 50k€ naći stan sa jednom spavaćom sobom, u novogradnji, na navedenim lokacijama.

Mada, danas mi neka gospođa reče da ima stan od neka 34kvm, sa odvojenom spavaćom sobom?! Pitao sam opet, potvrdila. Znam da je moguće, ali opet ...





TapaT
 
Toplotne pumpe vs. CG vs. EG :D

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606531#p606531:1ypuvi03 je napisao(la):
unedfined[/url]":1ypuvi03]
Toplotne pumpe deluju interesantno na papiru ali pitanje je koliko su duboko postavili cevi, koliko će koštati održavanje, koliki račun za zajedničku struju pravi ceo sistem. (Naime, zemlja na dubini je zimi toplija od vazduha a leti hladnija, tako da se može pumpati voda u dubinu i onda njome hladiti ili grejati zgrada).

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606556#p606556:1ypuvi03 je napisao(la):
mariks[/url]":1ypuvi03]
Ja sam uzeo stan sa toplotnim pumpama bas iz razloga sto nisam hteo CG da mi radi kad ono hoce i kako ono hoce. Kako ce hladiti na temperaturama ispod -10 ostaje da se vidi, nije problem ni ubaciti tada neki dodatni radijator ako mi racun za struju bude razumno manji nego sto bi davao za centralno + troskovi. Sada na ovim temperaturama greje ko ludo i cesto je ugaseno, verujem da ce leti hladjenje biti milina. Opet bitna je izolacija.
Nemam nikakvo znanje o toplotnim pumpama, sem malo guglovanja. Vidim da ih umereno malo investitora nudi, konkretno poslednji spomenuti u temi na Staroj Karabirmi. @Matrix, ti ih imaš. Možeš li mi, kao laiku objasniti:
- Kako funkcioniše hlađenje? Kroz zajednički ventilacioni sistem (ločignije), ili ipak svaki stan ima (klasičnu) klimu?
- Jasno mi je da pumpa troši el. energiju koja se deli po broju stanova (ili kvadrata). Koji su tvoji troškovi na mesečnom nivou i koliko variraju tokom godine? Možeš li da uprediš CG vs. EG vs. toplotna pumpa?
- Da li bi toplotna pumpa trebalo da bude jedan od "deal breaker"-a pri odabiru stana?

Takođe, čitao sam da se toplotne pumpe mogu postaviti samo tamo gde to omogućava konfiguracija terena (da dođu do hladnijih delova zamlje i/ili podzemnih voda) i da je izvedba vrlo važna. Ako kaparišem stan u zgradi sa tom vrstom grejanja/hlađenja, koliki je to rizik? Hvala veliko! :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=607984#p607984:3sq300fu je napisao(la):
max » 12 Mar 2019 06:41 pm[/url]":3sq300fu]Šta bi onda bio "best bang for the buck" za 50000e ??!
Kod:
2. Namena stana je izdavanje par godina, a onda klinci stiže na studije, a nakon toga verovatno dalja prodaja/izdavanje u zavisnosti od potreba.

Smanjivati kvadaraturu ili dalje od centra?
Kupite garsonjeru u centru, ukoliko može za te pare. Lako ćete izdati stan i lako ga prodati, ukoliko donesete takvu odluku. Zavisno od stanara kojima izdate stan moraćete da je iznova sređujete. Lakše je renovirati garsonjeru nego veći stan. Ima i mnogo finih ljudi, a ima i veoma destruktivnih.
 
Da pripomognem, ovako se kreću cene par novogradnji na Savskom vencu i Starom gradu kad su u pitanju stanovi manji od 40m2:



Mnogi prodaju te stanove i bez garaže - doduše ne znam da li je tako u slobodnoj prodaji ili je to za specijalne kupce, svakako je javno vidljiv podatak o tim kupoprodajama (ja bih u svakom slučaju investirao i u garažno mesto - često je bolji povrat po uloženom novcu ako je namena iznajmljivanje). Nije baš za 50k, ali se uglavnom ni ne plaća sve odjednom.
 
@owim

Malo ih investitora radi jer obicno kostaju dosta skuplje od klasicnog grejanja na struju. Lakse i jeftinije je ubaciti norveske radijatore ili elektricni kotao. Postoje više vrsta toplotnih pumpi, zemlja-voda, voda-vazduh, vazduh-vazduh. Svaka ima prednosti i mane ali i dalje mislim da je svakako najbolje od dostupnih klasicnig grejanja tipa CG ili grejanje na strujni kotao... Kod mene je vazduh, ventilacija provucena kroz ceo stan i svaki stan je jedna jedinica, svaka soba ima svoj termostat kontroler za kontrolu temperature, moda i ostalog. Mana ovakvog sistema je da nije besuman kao radijatori na struju vec vazduh duva dok radi (ali veoma veoma brzo zagreje), druga mana je sto nemas toplotno zracenje tj telo koje odrzava toplotu kada je iskljuceno tako da se relativno brzo i hladi (nocu npr kada vise ne radi nego sto radi). Sa druge strane kontam da ce leti ohladiti ceo stan za par minuta i lako odrzavati temperaturu. Bolja solucija je voda toplotna pumpa sa podnim grejanjem ili radijatorima sto se grejanja tice. Racune ne mogu da uporedim jer jos uvek nisam dobio racun za struju tj stan jos uvek nije na mene pa nije ni brojilo :) . Kada dobijem javicu. Svakako se raspitaj koju vrstu toplotne pumpe ugradjuju gde ugradjuju i kakav sistem je provucen kroz stan.
 
Izvinjavam se sto ovako upadam i prekidam diskusiju, interesuje me misljenje nekoga ko se razume u izvodjenje gradjevinskih radova, prvenstvo u cenovnik istih. Zanima me koliko bi me kostala izgradnja tavanskog prostora velicine oko 50m2. Gospodja sa kojom delim tavan (zajednicke prostorije) je voljna da mi ustupi uz malu novcanu nadoknadu, uz potpise i dozvole ostalih stanara naravno. Prvenstveno me interesuje otprilike cena "sive" gradnje,grubih radova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=608456#p608456:xsn5cx5l je napisao(la):
nikolas27 » Čet Mar 14, 2019 8:51 am[/url]":xsn5cx5l]Da pripomognem, ovako se kreću cene par novogradnji na Savskom vencu i Starom gradu kad su u pitanju stanovi manji od 40m2:



Mnogi prodaju te stanove i bez garaže - doduše ne znam da li je tako u slobodnoj prodaji ili je to za specijalne kupce, svakako je javno vidljiv podatak o tim kupoprodajama (ja bih u svakom slučaju investirao i u garažno mesto - često je bolji povrat po uloženom novcu ako je namena iznajmljivanje). Nije baš za 50k, ali se uglavnom ni ne plaća sve odjednom.
file.php
Pretpostaviću da su ovo zabeležene cene iz katastra? Arkadija i Aurora se onda stvarno dobro prodaju.

K-District mi je lično simpatičan zato što je lokacija stvarno idealna sa estetske strane, ali saobraćajna povezanost katastrofa, plus pretpostavlam da su stanovi sa pogledom na ušće daleko skuplji od onih sa pogledom na Zoo vrt i Tadeuša Košćuška. Opet, da nisam već ušao u kupovinu verovatno bih obišao njihove agente.
 
Antonio zavisi od visine prostora pod krovom da li bi se isti podizao projekat dozvole saglasnosti takse i da se uradi na cjelom objektu ne samo pola objekta mislim da ne bi trbalo da te izadje sa svim preko 550€ po mkv maks
 
nikolas27":1vh6ypwn je napisao(la):
Da, cene su sa javnog uvida.
Vrlo informativno !
Imaš li grafike za bulevar do olimpa ?



Arahne":1vh6ypwn je napisao(la):
Kupite garsonjeru u centru, ukoliko može za te pare. Lako ćete izdati stan i lako ga prodati,

Sve više naginjem ka manjoj kvadraturi na boljoj lokaciji



SRBO":1vh6ypwn je napisao(la):
Има једна зграда на Старој Карабурми, јако близу Богословије, где је квадрат око 1350 са ПДВом...

Gledao sam i ja oglas za tu zgradu, kako bih ti rekao nije ljubav na prvi pogled, možda bude na drugi, kontaktiraću ih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=608534#p608534:3fm2zeq8 je napisao(la):
direktor » Čet Mar 14, 2019 3:18 pm[/url]":3fm2zeq8]Antonio zavisi od visine prostora pod krovom da li bi se isti podizao projekat dozvole saglasnosti takse i da se uradi na cjelom objektu ne samo pola objekta mislim da ne bi trbalo da te izadje sa svim preko 550€ po mkv maks


Hvala direktore, nesto priblizno sam i sam cenio...uzecu to dobro u razmatranje u narednom periodu.
 
Kako mogu da proverim da li se u blizini zgrade planira da se nešto gradi? Mala zgrada a prodaju se tri stana, malo mi sumnjivo, a prodavci naravno neće ništa da kažu.
 
Vrh