Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Jos jedan u nizu ljudi "iz posla" koji tvrdi da ce cene nekretnina ici gore, a ne pasti kako ljudi iz raznih nivoa vlasti obecavaju. Ko ima mogucnosti da kupi stan, toplo mu savetujem da to sto pre ucini.

(Biznis) Dragan Kopčalić, Generalni direktor preduzeća „Monterra" - Kvadrat u Beogradu koštaće 4.000 evra
Dragan Kopčalić : Stabilizacijom političke situacije u zemlji, cene kvadrata stana u Beogradu dostići će zagrebačke i popeće se na 3.000 do 4.000 evra po kvadratu
ceo txt na: http://www.ekapija.com/website/sr/page/162681

ali tu vise prica kako je njegova firma super i kul, ali ima taj deo gde objasnjava cene nekretnina
 
Paradoks – prava pomama za kvalitetnim prodajnim prostorom i
pad interesovanja za poslovnim prostorom u Srbiji

Kompanija "Forton", čija je osnovna delatnost konsalting i posredništvo u prometu komercijalnih nepokretnosti, trenutno zastupa i traži adekvatne prodajne objekte, odnosno prodavnice, za više od 30 poznatih svetskih brendova - Inditex group, Deichmann, Takko Fashion, New Yorker, Esprit, Reserved, Sprider, Sfera, Leonardo, DM, Lemonis, Multirama, Public, Tehnomarket, Tehnopolis, Capella Play, Happy, Fancy, Oh La La, Altex, ALDO, Office Shoes, Baby Centre, Koton, H&M, C&A, Chicco, Pollino, Enci Menci, Motivi, Oltre, Cartier, Handy, Kenvelo…

- Prema našem mišljenju, Beograd ima kapaciteta za oko 1.000.000 m2 modernog maloprodajnog prostora, a trenutno na tržištu postoji oko 200.000 m2 u okviru tržnih centara i hipermarketa. Sa našom potencijalnom klijentelom, mi smo u prilici da bez problema napunimo par ovakva objekta – navodi Sanja Baštić i objašnjava da je najmanja kvadratura koju klijenti traže 50, a najveća oko 3.000 m2 i to u svim većim gradovima Srbije.

Kako navodi Sanja Baštić, klijenti su osim za "šoping molove", uglavnom zaintersovani i za otvaranje "radnji" u centralnim gradskim ulicama u kojima je velika frekventnost ljudi. Međutim, objašnjava Baštićeva, mali broj prodavnica ispunjava visoke standarde ovih "brendova", uglavnom po pitanju kvadrature, a nekada veliki problem nastaje i zbog nerešenog pitanja vlasništva nad ovim objektima.
ceo text : http://www.ekapija.com/website/sr/page/162848
 
Evo malo da ozivimo temu posto je bilo dosta price o cenama nekretnina kako u Belvillu tako i u gradu.

Spomenuto je a nedostaje konkurencija da bi stanovima cena krenula da pada.

Mislim da je problem u tome sto ozbiljna konkurencija nema interes da gradi u situaciji kada ce se na trzistu pojaviti oko 2000 stanova iz Belvila bas zato sto bi njihovim nekretninama pala cena. Cilj je pretpostavljam da se na duzi period gradi na kasicicu ali za vecu prodajnu cenu kako niko nikoga nebi ugrozio jel nikome nebi odgovarao pad cene.
 
Da stanovi odu 100% u NBG blokovima za 1 godinu(?!), hladjenje je nesto sto neminovno sledi. U uslovima kada imamo zatvoreno trziste koje je tu usled nezdrave sprege politicara i lokalnih "biznismena" naravno da je moguce kontrolisati plitko trziste, onog trenutka kada se otvorimo situacija ce postati drugacija vezano za konkurenciju. Hoce li cene otici dole? Verovatno ne znacajno za nekretnine koje ce u tom trenutku biti u ponudi, projektovane po standardima, izgradjene po standardima, sa garancijama na kvalitet koje ce neko garantovati...U tom trenutku sledi veliko hladjenje upravo najlosijih nekretnina koje su trenutno u ponudi. U Becu je moguce kupiti stan po 1200-1300EUR/kvm u zgradama iz 60-tih ili 70-tih koje imaju izuzetno visoke troskove odrzavanja, ti troskovi ce se pojaviti pre ili kasnije i za stanove u zgradama koji se u BG trenutno nude po enormnim cenama. Nevezano za Belville potraznja za stanovima u BG je velika medjutim u uslovima trenutne ekonoske situacije u svetu i narocito u Srbiji retko ko se odlucuje da ulazi u rizik kreditni i naravno sa cenom koja je daleko od realne. Euribor je trenutno na nivou od 5%, sta ako na kraju godine bude 6%, bankarska provizija ode sa 2% na 3% i nasa rata za kredit uz kurs EUR od 100din se poveca 40%? Ko je spreman da udje u ovakav rizik pod uslovom da iole prati ekonomsku situaciju?!
 
nasa rata za kredit uz kurs EUR od 100din se poveca 40%?
Samo brz komentar na tvoju poruku koja je inace cela puna ekonomskih nebuloza - Gledajuci poslednjih 8 godina, dolar je mnogo nestabilnija valuta od dinara... kurs dinar-euro se nece bitnije promeniti osim ukoliko dodje do smene guvernera NBS, sto neko moze lako da predupredi prodajom stana i spekulacijom ultimatno profitira... to ljudi koji se bave nekretninama vec znaju (znaju i bankari) i zato do nikakve vece promene ne moze doci :p
 
Samo brz komentar na tvoju poruku:

-kakve veze sad ima dolar sa kreditom koji neko uzima u Srbiji uz valutnu klauzulu u EUR
-dinar je zadnjih 12 meseci oscilirao u rangu blizu 10% u odnosu na EUR(76-84)
-kupis stan po 2000, dodje do nestabilnosti u Srbiji i ti ga spekulativno prodas za 2500 i brzo zaradis?!

Veoma gruba procena koju sam naveo mozda se ne desi do kraja godine, ali kredit se uzima na 25-30 tako da je ta mogucnost otvorena neprihvatljivo dugo.
Ja i ne pokusavam da se predstavim kao veliki ekonomski expert i ukoliko su moji komentari puni ekonomskih nebuloza neko ko sebe dozivljava kao expert-a bi trebao "na brzinu" da proba da da malo strucniji komentar.
 
@niki
nisam ja uopste rekao da sam veliki expert, ja od ekonomije imam samo 6 kurseva u medj. finansijama na koledzu, ali mi se cini ovako.. imam dosta prijatelja koji su analisti ili brokeri u dobrih svetskim firmama, pa tako diskutujemo ponekad...

a) nisam mogao da nadjem grafikon za euribor, ali evo ti za libor (london)
P1-AL206_Libor__20080415200413.gif

kao sto vidis, dolar (investiran u Evropi) je skoro direktno vezan za libor :D
Evo ti takodje jedan dobar clanak o tome kako odnos EUR/USD utice na makroekonomske indikatore (MI)
http://www.bis.org/publ/work105.pdf S obzirom da smo prilicno vezani za evrozonu (ili dolarizovane (evrom) ekonomije kao sto su CG, BIH, MK) sto se trgovine tice, MI direktno uticu na performanse i investicioni nivo nasih firmi, sto ima povratni efekat na kamatnu stopu (KS). Takodje MI uticu na domacem (EZ) trzistu tako sto dolarizovanost ($) investicija sa smanjenom vrednosti kad padne ta valuta cine robu iz SAD konkurentnijom na evropskom trzistu i smanjuju interes evropskih banaka da pozajmljuju evropskim firmama dizuci kamatnu stopu.

b) dinar jeste oscilirao 10%, ali ni dolar nije nista bolji, evo podataka za samo zadnja 3 meseca:
graph120.png


c) da. Od 2000. ko god da je kupio stan u Beogradu ima pozitivan bilans, i sto se broja musterija tice i sto cene... inace, moja poenta je da finansijski analiticari i spekulanti znaju mnogo bolje od obicnih smrtnika kada se sprema finansijska kriza, i stoga iz takve situacije mogu samo da profitiraju jer predvidevsi krizu oni mogu svoj stan da prodaju za malo manje, a novi da kupe za mnogo manje... e sad, to znaju i banke i svi ostali koji znaju da ce zaraditi vise (ironicno) ukoliko dodje do finan. krize provizijom na povecan broj kupoprodajnih aranzmana... investicione grupe takodje, i to cini trziste trazenim, sto ima smanjujuci efekat na kamatnu stopu dok povecana traznja i relativno niske kamatne stope za region sprecavaju pucanje mehurica :D
aj vise da ne otimamo thread, posalji mi pm ako ti se diskutuje :)
 
Prodaja stanova u Belvilu od 1.07.
Početak prodaje 1.858 stanova i cenu kvadrata u Univerzitetskom selu Belvil, saopštiće
1. jula predstavnici preduzeća Blok 67 associates.

Prodaja stanova, čiji će početak biti obelodanjen 1. jula, odvijaće se u prodajnom paviljonu, u
čijem se sastavu nalazi jedan dvosoban stan, posebno napravljen za potrebe prodaje, a opremljen
je istim materijalom (prozorima, vratima, parketom), koji će biti korišćen za ostale stanove u "Belvilu".

Prodajni paviljon, napravljen je sa ciljem da pokaže kupcima kako će ti stanovi izgledati kada budu
potpuno završeni, a u njemu će savetnici kompanije "Blok 67 ašociates" davati različite savete
klijentima koji se odluče za kupovinu stana u "Belvilu".
ceo text : http://www.b92.net//biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=06&dd=28&nav_id=306085
 
dakle 2000eur sa pdv-om
 
Skupo, dovoljno je samo pogledati trenutnu okolinu oko bloka 67 pa da se covek zapita kako su dosli do te cifre od 1850e. Sa jedne strane gledate na parking GSP-a, sa druge na parking OTC-a i divlje naselje, sa trece na dzunglu u kojoj nema naznaka za bilo kakvom urbanizacijom, i na kraju imate pogled na IMT-ov kompleks. Izvinite gospodo iz Delte, ali cak i da imam nekih 100.000 evra zbog takvog pogleda i okruzenja se nikad ne bih odlucio na kupovinu stana u Belvillu.

I za one ljude koji ce kao kontra-argument da govore kako ce se tu izgraditi mnogo novih objekata, zeleo bih da im kazem da obrate paznju na vremenski period. Kada se okolina sredi onda neka traze 1850e, ovako im je realna neka cifra od 1500 evra sa kojom su oni i dalje u odlicnoj finansijskoj situaciji (s' obzirom da ih 1m^2 kosta oko 700, 800 evra)
 
Shmeksi, potpuno se slažem.

Cenu su odredili prema proceni za koliko mogu da prodaju, a istina je da mogu da prodaju za te pare.
I to je cela mudrost.
 
Tržište u komšiluku, činjenice:

- blok 45 : višespratnice 2000e kvadrat, zgrade sa 2,3 sprata pored Save: 2300~2400e- 30+ godina staro
- blok 44 : 2400, skoro pa 2500e kvadrat. -20+godina staro
- naselje Braća Ribar aka The Last Frontier, zgrade do Save ~ skoro 2000e kvadrat. - klasičan raspad

.... a tih 1500e /kvm, to možeš da platiš (na današnji dan - 01.07.2008.) na relaciji Besni Fok - Padinska Skela, eventualno
 
^^ o tome ja govorim i naravno sada ce da usledi odgovor kako su delta i hypo krivi za te cene u blokovima koje si naveo. Ono u cemu se apsolutno slazem je da je trziste precenjeno, ali i kad se uzmu u obzir cene iz okruzenja i starost tih objekata dolazim do zakljucka da je Belvil kao novo naselje za ono sto nudi sasvim ok kupovina.
 
barrcode":d5lv4ebd je napisao(la):
Tržište u komšiluku, činjenice:

- blok 45 : višespratnice 2000e kvadrat, zgrade sa 2,3 sprata pored Save: 2300~2400e- 30+ godina staro
- blok 44 : 2400, skoro pa 2500e kvadrat. -20+godina staro
- naselje Braća Ribar aka The Last Frontier, zgrade do Save ~ skoro 2000e kvadrat. - klasičan raspad

.... a tih 1500e /kvm, to možeš da platiš (na današnji dan - 01.07.2008.) na relaciji Besni Fok - Padinska Skela, eventualno
To su cifre koje se traze, a to je daleko od onog sta mogu da dobiju. U centru Vracara mozete kupiti odlicno odradjene stanove za 2000 eura a i manje od toga. Ove dve lokacije nisu uopste za poredjenje.
 
Prema njegovim rečima svi stanovi su građeni materjalima srednje više klase, visina plafona je 2,7 metara,
vrata su visine 2,4 metara, staklene površine 1,8 metara što je znatno više od standarda.
Takođe sve zgrade imaju liftove, protivpožarne sisteme što je takođe uračunato u cenu kvadrata.

Na ovu cenu od 1.850 evra, međutim neće moći da računaju svi kupci, jer će kompanija Blok 67
ukoliko budu takvi tržišni uslovi povećavati cenu kvadrata.


Vladimir Čupić, predsednik Izvršnog odbora "Hipo Alpe Adria banke" koja je investitor i finansijer projekta
objašnjava da će sadašnja ponuđena cena važiti do onog momenta dok se ne promene tržišni uslovi.

"Iako kao kompanija želimo da napravimo profit, to nam nije primaran cilj. Već nam je cilj zadovljan kupac.
Prema sadašnjim tržišnim uslovima cena od 1.850 evra po kvadratu odgovara ponuđenom kvalitetu.
Ne mogu da kažem da mi kao kompanija nećemo povećavati cene za neke katerogija stanova kako se
kompleks bude završavao, ali i tada ćemo dati prave argumetne za ponuđenu cenu", kaže Čupić.
ceo text : http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=07&dd=01&nav_id=306491
 
barrcode":1q1iosyb je napisao(la):
Tržište u komšiluku, činjenice:

- blok 45 : višespratnice 2000e kvadrat, zgrade sa 2,3 sprata pored Save: 2300~2400e- 30+ godina staro
- blok 44 : 2400, skoro pa 2500e kvadrat. -20+godina staro
- naselje Braća Ribar aka The Last Frontier, zgrade do Save ~ skoro 2000e kvadrat. - klasičan raspad

.... a tih 1500e /kvm, to možeš da platiš (na današnji dan - 01.07.2008.) na relaciji Besni Fok - Padinska Skela, eventualno
za tih 2000 evra, mogu da kupim stan u zgradi koja se gradi preko puta moje i koja je jedna od retkih zgrada u gradu na kojoj se stvarno nije stedelo. Prvo su isli blokovi pa onda izolacija pa onda cigle, a ne tamo neki ytong i sta ti ja znam. cigla je cigla ipak :D. Pogled na banjicku sumu, udaljenost od autokamande kilometar (zgrada je u vojvode stepe), u krugu od 500 metara su dve osnovne skole, srednja skola, dva vrtica i cetiri fakulteta, a ako se vec gleda u buducnost moze se reci i da je UMP blizu, a i Delta Planet (cisto kao kontra argument izgradnji oko bloka 67)

Izvini sto mi belville ne deluje kao realan izbor za nekoga ko hoce da kupi stan za te pare. Ta cena od 1850 evra bi mogla da prodje da je pogled/okruzenje malko lepse, ovako em svugda oko tebe pustos, em gledas one dalekovode, po meni je ta cena malo veca od realne i mislim da za tih 2000 evra koje ce neko da da po kvadratu moze da se nadje i bolja opcija po gradu, samo treba traziti, a ne hrliti grlom u jagode, ipak je kupovina stana ozbiljna stvar o kojoj treba ipak malo duze razmisliti i sagledati je iz svih uglova.
 
Apsolutno, stan se kupuje 2-3 puta u zivotu, tako da mora veoma pazljivo.
Ja razmatram zgradu koja je napravljena: 45cm blok, 10cm termoizolacija, 12cm cigla(sve prirodni materijali) za razliku od Ytong-a koji je gipsano-polimerni materijal. Spratnost P+1, pripadujuci podrum od 28kvm(!), nema saobracajnice koja prolazi pored i vrlo blizu NBG, Cena nesto visa. Stanove ce prodati pred useljenje sledece godine po ovoj ceni, pod uslovom da se znacajno popravi ekonomska situacija u zemlji.
Sve kampanje koje su aktuelne po medijima, ukljucujuci i komentare su dosta neozbiljne.
Tema je ipak uticaj Belvilla na cene ostalih stanova u gradu! Hoce li uticati...
 
Kod kupovine stana/kuće obično se prvo bira 'kraj' ili deo grada u kojem hoće da se stanuje.
To je sasvim subjektivna odluka na osnovu raznih kriterijuma i svako daje prednost izboru
'svom kraju', delu Bgd. - što je i normalno, jer bi inače svi mi živeli u neke tri ulice ovog grada. :)

Kada se donese ta primarna odluka, tek onda se bira nekretnina u 'svom kraju', a cena može
samo da se poredi sa ostalim delovima grada.Ali, neko je spreman i na veću cenu, ako hoće
baš taj deo koji je odabrao - centar ili bliže centru.

Oni koji hoće da žive na N.Bgd., koji ima mane i prednosti kao i svaki drugi deo grada, i koji
hoće da žive baš u tom delu N.bgd. koji će tek da postane jedan lokalni centar - biraće Belville.
Komentari o nesolidnoj gradnji ne'stoje, jer je izgrađeno standardno, optimalno za takav blok.
Zidovi su od betonskih ploča, a spoljni deo od izolacionih elemenata ,yutong' koji se masovno koriste.

Oni koji hoće da žive u nekom drugom kraju Beograda, neka tamo i kupe sebi stan.
Nema uopšte potrebe sada bespotrebno kritikovati deo grada u kojem ne želiš da živiš.
Ja, živim i živeo bih samo u jednom delu Zemuna od Glavne prema keju, ali sasvim razumem
različita opredelenja i nemam nameru da osporavam drugačiji izbor, koji je vrlo subjektivan.
 
Vrh