Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Nisam kritikovao kraj, daleko od toga. Vec sam govorio o toj ceni i kako postoje druge alternative za te pare sa boljom i lepsom okolinom. Samo toliko :D
 
Za ovaj kvalitet, 2 soma je sasvim prihvatljiva cena. Na Vracaru recimo, za 2 a cesto i 3 hiljade prodaju se raspad stanovi na nivou socijalne gradnje.
 
Kakav je kvalitet gradnje ćemo videti već za godinu - dve.
Ovde se diskutuje na osnovu marketinških žvaka ljudi iz Belvila (visoki standardi, trt mrt).
Sa druge strane, ja sam čuo od "insajdera" da je kvalitet kriminalan, počev od nosivosti šipova pobijenih u pesak.
Znam kako to zvuči - "reče mi jedan čovek na jednom mestu, ne mogu ti reći gde", ja to ne mogu vama ovde da dokažem, nije mi argument za diskusiju na forumu, ali ni ja neću da pravim sranje čoveku.
Ali - fakat je - jure se rokovi - početak univerzijade, Delta je preuzela posao, Mišković SVE, ali SVE, radi tako da njega košta što manje a da proda što više (npr MAXI svim dobavljačima plaća 90 dana odloženo, a opet ista roba ne košta isto u Maxiju i Tempu, a obe su Deltine firme). Verujem da će se kupci stanova u Belvilu pokajati za koju godinu.

A šta je marketing - setite se prvog renderinga Belvila na starom Beobuild-u. Na mestu GSP depoa je bila prikazana zelena livada, železnički nasip i pruga su bili nekako zamućeni, kompleks je prikazivan iz uglova iz kojih se ne vide buvljak i Toplana.
Nemojte verovati marketingu.
 
relja":3c5v1fpd je napisao(la):
Delta je preuzela posao, Mišković SVE, ali SVE, radi tako da njega košta što manje a da proda što više (npr MAXI svim dobavljačima plaća 90 dana odloženo, a opet ista roba ne košta isto u Maxiju i Tempu, a obe su Deltine firme).
Relja, SVAKO radi SVE da ga košta sve manje. A što se tiče cena u Maxiju i Tempu, razmisli 3 puta zašto je to tako. Tempo je CC objekat, istovremeno i magacin i maloprodaja. Prosečna kupovina je mnogo veća i troškovi mnogo manji. Objekat košta mnogo manje, od izgradnje ili zakupa u centru. Tako je kod svih maloprodaja u Svetu (što bi Miško bio izuzetak).

Na kraju krajeva, kupac određuje dal će da plati ili neće. Belville će se rasprodati po ovim cenama, a uticaj na cene nekretnina u gradu će biti minimalan, gotovo nikakav.
 
GOJE":od0p3zq7 je napisao(la):
Na kraju krajeva, kupac određuje dal će da plati ili neće. Belville će se rasprodati po ovim cenama, a uticaj na cene nekretnina u gradu će biti minimalan, gotovo nikakav.
Tu se slažem 100%.

Naravno da će svaki prodavac gledati da plati što jeftinije i da proda što skuplje, a pogotovo ako je monopolista.

Tempo i Maxi sam sponemuo zato što su uslovi nabavke isti (Mišković dere sve dobavljače, može mu se kad je ubio konkurenciju), a cene su različite u tim objektima a on je opet na ohoho dobitku. Usput, ni Maxi-diskonti nisu neka velika investicija, najobičnija montažna gradnja na povoljno dobijenom zemljištu (bože, pa naši smo...).

Hteo sam da kažem - on jednostavno ne ulazi u projekat koji mu neće odmah doneti veliki profit, nije igrač koji radi na duge staze, i može mu se. Ista priča je sa Belvilom - ulaganja će biti minimalna, štedeće na svemu, u startu će sve izgledati super da bi se prodalo, a posle...šta ga briga, prodao je. Sa druge strane gradu je hitno da neko na vreme završi stanove, i niko Mišku sada neće praviti problem za bilo šta, samo da bude gotovo za Univerzijadu.
A onda će na forumu opet da krenu komentari tipa "ne mogu da verujem" isl....:D
 
„Вlic“ istraŽuje: Tragom vesti o poskupljenju stanova u Beogradu
Luksuz se plaća i više od 5.000 evra
Autor: Svetlana Palić | FOTO: D. Stefanović | 07.07.2008 - 10:15
stanovi-x.jpg

Kvadrat stana u luksuznoj novogradnji iza Hrama svetog Save, u ulicma Stojana Protića ili Partijarha Varnave prodat je za čak 5.000 evra. To su najskuplji kvadrati u Beogradu, i predstavljaju više izuzetak nego pravilo, kažu agenti za nekretnine. U proseku, najskuplji (prodat) kvadrat u gradu je oko 3.000 evra.

U Gospodar Jovanovoj ulici na Dorćolu, nova zgrada na uglu sa Dobračinom imala je, prema nezvaničnim informacijama iz agencija za nekretnine, istu cenu kvadrata od 5.000 evra, a investitor koji zida na Dedinju, planira da za svoju luksuznu novogradnju sledeće godine traži takođe 5.000 evra po kvadratu.
- Ne sporima da ima takvih primera. U Beogradu ima onih koji žele da za kvalitetno stanovanje plate tako visoku cenu. Međutim, to je mali broj ljudi. Cene nekretnina u gradu rastu, ali nisu tako astronomske. U proseku, najskuplje prodat kvadrat stana u gradu je oko 3.000 evra - kaže za „Blic“ Milan Pavlović, konsultatnt agencije „AmbassadorM“ koja uglavnom trguje luksuznim kućama i apartmanima.

Manipulacije
Pola miliona evra za 150 kvadrata na Senjaku (oko 3.000 evra kvadrat), isto toliko para za 250 kvadrata na Vračaru (2.300 kvadrat) ili 1,5 miliona evra za luksuzan stan u Ulici 27. marta od 360 kvadrata (oko 4.000 evra kvadrat)... to su, u proseku, cene najskupljih i najkvalitetnijih nekretnina koje imaju ili bi mogle da nađu kupce.
- Tržište nekretnina kod nas je neuređeno. Postoje grupe ljudi kojima je posao da manipulišu i dižu cene lažnim obećanjima koje daju prodavcima stanova. Navodno, doći će strani investicioni fondovi i doneće velike pare, samo treba sačekati. Zato prodavci stanova traže mnogo, a realizacija nije tako sjajna - kaže Pavlović.
U moru neproverenih informacija, tvrdi se da bi cena kvadrata najkvalitetnije novogradnje u centru Beograda mogla da pređe i 10.000 evra, što agenti za nekretnine smatraju „marketingom“, odnosno namerom investitora da privuče na sebe potrebnu pažnju. Neki su, međutim, oprezni.

- Nisam čuo da se sprema gradnja zgrade koja bi imala tako visoku cenu kvad rata. Pretpostavljam da je priča za sada nerealna. Međutim, kad pogledate koliko investitora košta, plac u ekstra zoni stanovanja, gde se samo Direkciji za građevinsko zemljište plaća 500 evra po kvadratu, pa sve one visoke tehnologije koje investitori u tako skupim zgradama ugrađuju, kao što je lift do stana, gašenje svetla na daljinu.... sve to ulazi u cenu kvadrata tako da je svaka cena moguća - kaže Tomislav Sekulić, predsednik Udruženja posrednika u prometu nekretninama i vlasnik agencije „Evropa ekskluziv“.
Cene objektivno rastu

Mada ima dosta manipulacija, na tržištu nekretnina cene objektivno i dalje rastu.
- U toku je lagani porast cena stanova, bez dramatičnih skokova. Leto je doba kada ima posla u prodaji nekretnina - kaže Sekulić.

U proteklih godinu dana, cene nekretnina u Beogradu porasle su u proseku za 50 posto. Na primer, luksuzna kuća na Mačkovom kamenu, koja je pre godinu i po kupljena za 800.000 evra sad ima realnog kupca za čak 1,4 milona evra. Ili druga vila na Senjaku kupljena pre dve godine za 700 hiljada evra sad „ladno“ može da se proda za milion i po. Ar placa na Dedinju dostigao je cenu od 100.000 evra, a pre samo godinu-dve koštao je duplo manje, mada i tada užasno mnogo.

Beograd kao Meka
Beograd je za građevinske investitore prava Meka, tvrdi Milan Pavlović, konsultant agencije „Ambassador M“.
- Ovde se 20 godina ništa nije gradilo, potražnja je ogromna, a gradnja i dalje skromna. Profiti su na nivou 30 posto, i više, dok je u Nemačkoj, na primer, profit u građevinarstvu svega osam posto. Cene će i dalje rasti sve dok ne bude masovne stanogradnje - kaže Pavlović.
извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=48340

Зграда од 5.000 евра по квадрату

 
Nije problem u ceni kvadrata koliko je kvalitet gradnje pod znakom pitanja. Investitor ulozi ne vise od 500-1000€ u kvm jednog takvog "eksluzivnog" stana. Ovde na Krstu se trenutno zidaju deseditne kuca koje ce se sigurno prodavati za po minimum 3000€ po kvadratu. Iako neke jos nisu zavrsene, vec sada pocinje da se ljusti fasada, ispadaju prozori i sl.
 
vrachar":385bynqx je napisao(la):
Nije problem u ceni kvadrata koliko je kvalitet gradnje pod znakom pitanja. Investitor ulozi ne vise od 500-1000€ u kvm jednog takvog "eksluzivnog" stana. Ovde na Krstu se trenutno zidaju deseditne kuca koje ce se sigurno prodavati za po minimum 3000€ po kvadratu. Iako neke jos nisu zavrsene, vec sada pocinje da se ljusti fasada, ispadaju prozori i sl.
Uzas. Blizim se kupovini stana, merak mi je upravo Crveni krst (Vojvode Supljikca, Niska, i taj deo ka Bulevaru). Cene su stravicne, 2500-3000e za novogradnju, tako sam sve blize odluci o kupovini starijeg stana po relativnoj normalnoj ceni (salonac bi bio idealan), pa makar sacekao godinu-dve da skupim pare za potpunu adaptaciju (300-400 po kvadratu).

Na kraju balade neka stignem do 2800-3000, barem znam gde su pare i sta sam stavljao.
 
mmilos":1q14g7v2 je napisao(la):
vrachar":1q14g7v2 je napisao(la):
Nije problem u ceni kvadrata koliko je kvalitet gradnje pod znakom pitanja. Investitor ulozi ne vise od 500-1000€ u kvm jednog takvog "eksluzivnog" stana. Ovde na Krstu se trenutno zidaju deseditne kuca koje ce se sigurno prodavati za po minimum 3000€ po kvadratu. Iako neke jos nisu zavrsene, vec sada pocinje da se ljusti fasada, ispadaju prozori i sl.
Uzas. Blizim se kupovini stana, merak mi je upravo Crveni krst (Vojvode Supljikca, Niska, i taj deo ka Bulevaru). Cene su stravicne, 2500-3000e za novogradnju, tako sam sve blize odluci o kupovini starijeg stana po relativnoj normalnoj ceni (salonac bi bio idealan), pa makar sacekao godinu-dve da skupim pare za potpunu adaptaciju (300-400 po kvadratu).

Na kraju balade neka stignem do 2800-3000, barem znam gde su pare i sta sam stavljao.
A kako ti se čini kombinacija montažne kuće plus placa na periferiji. To je isto OK varijanta, a i montažne kuće nisu tolko skupe, po principu ključ u ruke košta oko max 450 eur po kvadratu ;)
 
Plus ti ostanu pare za neka fina kola da se vozikas do grada. :D I imas kucu, dvoriste a ne stancic...
 
Onaj ko provali da su montazne kuce vrlo jeftina investicija i reseene za krov nad glavom ce se fino opariti.

Periferne opstine treba da rese paqr problemcica u saradnji sa gradom:

- Saobracaj - tj. infrastruktura koja ih povezuje sa centralnom gradskom zonom, gradski saobracaj i sl.

- Komunalna infrastruktura - struja, voda, kanalizacija, telefoni, net, odnosenje i odlaganje smeca

- Urbanisticki planovi - da se uvede red u gradnju

Deluje skupo i komplikovano, ali zapravo i nije toliko. Cenim da bi to proizvelo pravi bum i promenilo filozofiju stanovanja u Beogradu.
 
Tj, Beogradjani bi otkrili predgradje, ono sto su gradjani Londona otkrili pre tacno tri stotine godina :)
 
Mogući pad cene nekretnina

Cena nekretnina u Beogradu izjednačila sa cenama u većim evropskim gradovima poput Minhena, Frankfurta, Varšave. Kvadrat stambenog prostora na Novom Beogradu u blizini Beogradske arene košta 3.000 evra, a za kupovinu stana u luksuznijim delovima Vračara građani moraju da izdvoje i do 5.000 evra za kvadrat.

Međutim, zbog nerealnih cena kvadrata, guverner Narodne banke Radovan Jelašić procenjuje da će građani slabije kupovati stanove, a da će banke morati da povećaju kamate na stambene kredite.

To će po njegovim rečima uticati da se visoke cene nekretnina u Srbiji "prizemlje" za tri do šest meseci.

“Pašće iz prostog razloga, jer smo sada došli u fazu gde ljudi kažu - dva put meri, jednom seci. Dakle, po ovim kamatnim stopama i cenama nekretnina, ja sam siguran da će jedan veliki broj ljudi da odloži tu svoju investiciju. Jedno je sigurno, cene nekretnina su u padu u celom evrpskom regionu, u Pešti i u Varšavi, to će sigurno doći i u Srbiju“, objašnjava Jelašić.

Pojedini stručnjaci za nekretnine u Srbiji tvrde da je potražnja tolika da i dalje 10 kupaca čeka na jedan stan.

Direktorka agenicije "Alka" Katarina Lazarević ocenjuje da će cena stanova biti niža kada se poveća ponuda i kada dođu investitori koji će graditi velike stambene objekte.

“Naši građani ne treba da prave ishitrene odluke, mislim da treba verovati bankama da postoji sigurnost, iako smo svi prošli loš period. Ali, treba da se dogode određene stavri na trzištu nekretnina, poput toga da se povećaju kamate, ili nam ne daju, pa da dođe do poremećaja i pada cena nekretnina“, smatra Lazarevićeva.

Ekonomista Milan Kovačević ističe da će se stanovi kupovati jeftinije, samo ukoliko se otovri i razvije tržište nekretnina.

“Ako bismo stvorili lakše uslove za ulazak preduzeća u izgradnju stanova, ako bismo olakšali finasiranje te izgradnje, ako bi se povećala ponuda, to bi bio pravi način da se obori cena i da bude pristupačnija za one koji treba da kupe stan“, ocenjuje Kovačević.

Vrednost stanova i kuća širom sveta za samo godinu dana opala je za čak 40 odsto, što je izazvalo krizu u građevinskoj industriji.

Velika Britanija samo je jedna od evropskih zemalja u kojima cene nekretnina padaju. Zbog toga bar četvrtini Britanaca kuća ili stan vrede manje nego kredit koji su uzeli da bi ih kupili.
izvor B92
link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=12&nav_category=9&nav_id=323214
 
Beograd: Pada cena kvadrata

Skuplji stambeni krediti, kao jedna od posledica svetske finansijske krize, već su uticali na cene nekretnina u Beogradu.

Naime, poslednjih nekoliko nedelja, cena kvadrata pala je za 10 odsto, a očekuje se da će za koji mesec stanovi pojeftiniti i za 20 procenata. Stručnjaci tvrde da cena stanova u Beogradu koja se kretala od 1.500 do 4.000 evra po kvadratu nije bila realna.

Ekonomska kriza mogla bi da natera one koji diktiraju nerealne cene nekretnina u Srbiji da ih spuste za određeni procenat, ocenila je Katarina Lazerević iz agencije za nekretnine "Alka".

Ona smatra da i investitori koji zidaju stanove i za njih očekuju tri do četiri hiljade evra po kvadratu moraju da snize cene, jer se može desiti da ostanu bez kupaca.

Gostujući u emisiji "Dizanje" na televiziji B92, Katarina Lazarević rekla je da očekuje da bi u narednih šest meseci cena stanova mogle da padu i do 20 odsto.

“Mislim da ćemo konačno doći do onoga što smo imali pre par godina, da će se nivelisati i korigovati cene, da će to biti neki normalan red cena i veličina i za periferiju i za sam centar grada”, kaže Lazarevićeva.

Ona smatra da su se i investitori našli u nezavidnom položaju, jer su očekivali i do tri hiljade evra po kvadratu, ali će sada i oni korigovati cene, jer su i banke pooštrile uslove za kredite koji su investitorima neophodni za gradnju.

“Ja stalno uzimam za primer novobeogradske blokove, mi smo dogurali da blokovi imaju cenu po kvadratu u proseku dve hiljade evra. Ako vi možete za dve hiljade evra da nađete stan u na primer Dimitrija Tucovića na Zvezdari u novogradnji, verovatno ćete se pre odlučiti da kupite nov stan, nego da kupite stari stan u koji treba da uložite još novca. Kod nas se izjednačila periferija sa centrom, što isto nije dobro. Ipak stan u samom centru više vredi”, ukazuje ona.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=26&nav_category=9&nav_id=325408

Ovo su po meni fundamentalne vesti.

p.s. Jel' može neko da promeni ime teme u "Tržište nekretnina", bez Belvilla?
 
To se ocekivalo, ali mislim da je u pitanju pauza u traznji vise nego promena trenda (bump u demand curve, a ne shift).
 
Huh? Kad se očekivalo? Do pre dva meseca smo svi pričali kako su cene nekretnina u Beogradu nerealne i nekorelisane ama baš ni sa čim, ali kako je veliki manjak stanova pa eto oni koji ih grade ili prodaju mogu da dižu cene. Potražnja nije opala, a cene sada idu na dole, pa bar i privremeno. Znači da nije bila samo potražnja u pitanju, nego da su i kurta i murta videli da su margine na nekretninama neverovatne (kao i u Americi do pre cca. godinu-dve, uostalom), a banke davale kredite za sve skuplje stanove i eto ti ga Belville, najgrđa bestragija sa GSB parkingom iza i livadom sa BE toplanom ispred, za koliko već je išao kvadrat.

Kako će se stvari stabilizovati, pojma nemam -- ja se bavim biologijom, ne finansijama -- mada i da se bavim finansijama, nisam siguran da bih znao odgovor. Economics is not an exact science, kako mi kažu prijatelji kad ih pitam za mišljenje. ;)

Ono što je meni bilo potencijalno zanimljivije, a što je nagovešteno u vesti, je da ako banke zategnu kredite za izgradnju i za kupovinu stanova, to će uticati na količinu i tempo izgradnje po Beogradu.

A mi se taman raspisali po Beobuildu...
 
Banke su zategle kredite odavno, a ocekivalo se onog trenutka kada je pukao mehur u SAD. Trickle down effect... ali od glavnih razloga zasto je potraznja visoka u Beogradu nije se promenio nijedan:

a) veliki broj mladih ljudi nema svoj stan, tj. prethodna generacija jos nije resila svoje stamb. pitanje zbog ratne situacije/sankcija/bla bla
b) proporcionalno mali broj novih stanova je gradjen u zadnjih 18 godina (dodaje onom pod a)
c) standard gradjana u realnom iznosu raste
d) trenutno nedostaje stanova sa kvalitetnom ponudom usluga (garaza, centralno grejanje, kablovska, internet, terase, cuda)
f) U Beograd se u zadnjih 8 godina doselio veliki broj ljudi
e) Mali je, ali znatan broj povratnika iz dijaspore, koji zahtevaju stambene uslove na istom nivou kao i u EU.

Kada se promeni jedan od tih razloga, po meni, doci ce do promene krive potraznje stanova.
 
Niklo milion kvadrata
D. KRSNIK, 26.10.2008

U BEOGRADU je samo tokom prošle godine završena izgradnja 2.037 zgrada sa površinom preko milion kvadrata! Broj objekata isključivo za stanovanje popeo se na 1.617 sa više od pola miliona kvadratnih metara. Među 17 gradskih opština na prvom mestu po broju "novoparkiranih" građevina je Obrenovac sa 238, a u stopu ga prati Barajevo sa 227 zgrada. Međutim, iako na četvrtom mestu po broju izgrađenih sa 136, Zvezdara je po novoj stambenoj površini prva - sa 71.883 novih kvadrata, odnosno sa oko 1.160 stanova.

- Verujemo da bi do 2010. godine mogli da započnemo sa radovima na izgradnji potpuno novog stambenog naselja na Zvezdari na oko 15 hektara zemljišta - kaže Marija Leković, savetnik predsednika opštine Zvezdara. - Trenutno je plan za naselje Stražarska kosa u fazi izrade i nadamo se da će biti završen do juna sledeće godine. Predviđeno je da se grade stambeni objekti sa pratećim sadržajima, ali i poslovnim delom. U planu je višespratna gradnja kao i individualni stambeni objekti.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prosečna cena novog kvadrata u prvoj polovini ove godine iznosila je 130.723 dinara. To je za 16.910 dinara skuplje u odnosu na celu prošlu godinu.

Da se pored stambenog prostora otvara i poslovni, pokazuje nam 239 novih, isključivo poslovnih objekata u prestonici sa oko 300.000 kvadrata.

Tako, na Novom Beogrdau iako je sagrađeno svega 25 poslovnih objekata njihova površina je 169.093 kvadrata, odnosno više od polovine ukupnog na nivou celog grada.

Međutim, podaci se odnose na prijavljene površine dok broj nelegalnih objekata koji se i dalje zidaju nije poznat. Procene su da ih najviše ima u naseljima Krnjača, veliki deo Borče, Staro sajmište, Altina, Ledine, deo Batajnice, Kumodraž, Padina, Jajinci... Nelegalna površina se tako prema tvrdnjama stručnjaka, prostire na čak 5.430 hektara, dok je na primer, površina novog Beograda 450 hektara.

ZAMRZNUTE LOKACIJE

NAJVIŠE nerealizovanih, "zamrznutih" lokacija, pre tri godine je bilo u Novom Beogradu 134, dok se u međuvremenu u ovoj opštini odledilo oko 50 gradilišta. Brojke se od tada nisu značajnije promenile u drugim delovima grada. U opštini Stari grad 104 građevine, na Čukarici je bilo 83 nezavršenih objekata, Savskom vencu 67, Vračaru 53, Zvezdari 42, Voždovcu 35, Paliluli 22, a najmanje u Zemunu 19 i Rakovici 14.

GRADNjA U BROJKAMA

1.099.393 kvadratnih metara je ukupna površina završenih zgrada(novogradnja, dogradnja, adaptacija) u 2007. godini, kaže statistika.

510.213 metara kvadratnih ima novi stambeni prostor

3,5 divljih kuća i zgrada je legalizovano u proteklih pet godina
извор Новости
линк http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=131089&datum=2008-10-27
 
jovanovm":t5xor1x0 je napisao(la):
ali od glavnih razloga zasto je potraznja visoka u Beogradu nije se promenio nijedan ... Kada se promeni jedan od tih razloga, po meni, doci ce do promene krive potraznje stanova.
Pa da, to i ja kažem, nije se promenila potražnja a padaju cene, što znači da su cene bile nerealne. Sada kada su cene realnije, može biti da će manje da se gradi, jer će investitori manje da zarađuju, pa će možda da se daju u prodaju kikirikija. Lupam, ali kapiraš šta hoću da kažem? Baš o tržištu nekretnina sam pričao sa prijateljima iz Beograda i svi su me ubeđivali kako je potražnja ogromna i kako je plitko tržište i kako to kod nas neće da se prelije.

U svakom slučaju, da li ima nekoga ko traži stan u ovom trenutku da nam kaže kakvo je stanje na terenu? Baš sam pričao za vreme ručka sa kolegom koji je skoro kupio stan, reče mi da su cene (u Njujorku, doduše) pale samo neznatno, ali da se promenilo to da sada traže veće učešće (bar 20%) i da manje ljudi kupuje, pa možeš više da razmišljaš oko toga da li hožeš da kupiš taj stan ili ne...
 
Vlada Kalif":20ku69df je napisao(la):
jovanovm":20ku69df je napisao(la):
ali od glavnih razloga zasto je potraznja visoka u Beogradu nije se promenio nijedan ... Kada se promeni jedan od tih razloga, po meni, doci ce do promene krive potraznje stanova.
Pa da, to i ja kažem, nije se promenila potražnja a padaju cene, što znači da su cene bile nerealne. Sada kada su cene realnije, može biti da će manje da se gradi, jer će investitori manje da zarađuju, pa će možda da se daju u prodaju kikirikija. Lupam, ali kapiraš šta hoću da kažem? Baš o tržištu nekretnina sam pričao sa prijateljima iz Beograda i svi su me ubeđivali kako je potražnja ogromna i kako je plitko tržište i kako to kod nas neće da se prelije.

U svakom slučaju, da li ima nekoga ko traži stan u ovom trenutku da nam kaže kakvo je stanje na terenu? Baš sam pričao za vreme ručka sa kolegom koji je skoro kupio stan, reče mi da su cene (u Njujorku, doduše) pale samo neznatno, ali da se promenilo to da sada traže veće učešće (bar 20%) i da manje ljudi kupuje, pa možeš više da razmišljaš oko toga da li hožeš da kupiš taj stan ili ne...
Da li neko zna sta se desava sa stanovima u Belvillu? da li je potraznja opala i da li ima ikakvih nagovestaja o padu cena? Naime ja imam rezervaciju koju sam ludom srecom uspela d napravim, makar tako kazu, i ovih dana/nedelja treba da potpisem predugovor pa uzmem kredit pa potpisem ugovor.... i naravno dosta se razmisljam sta da radim...

mozda ce nekome biti interesantno ... oktobar 2006 - cena kvadratu u bloku 23oko 1200-1300, decembar 2007 cena kvadrata u bloku 23 1700, danas halo oglasi kazu cena kvadrata u bloku 23 preko 2100.....svi stanovi identicni, manje vise...dakle sve cene sam vam dala iz pouzdanih izvora i to su placene cene od strane mojih prijatelja i rodbine osim ovih koje su u oglasima danas i za koje ja znam da ima stanova koki se prodaju od juna jula ove godine jer sam ih licno gledala.....bavim se kupovinom stana u poslednjih par godina i ono sto mogu da kazem jeste da su cene do sada samo isle gode...u decembru prosle godine sam uzela odmor i pogledala oko 100 stanova u centru grada gde sam zelela da budem....za jedan sam dala ponudu gde se ispostavili da su papiri necisti...ostalo je sve dzubre..kada vise nije bilo sta da se pogleda, presla sam na NBG...htela blok 23....nigde stanova...kada se jedan pojavio bilo je nekoliko kupaca isti dan i prodao se prvi dan prvom kupcu...dakle, jeste, skupo, ali nema i kome treba stan, kao sto sam ja, mora doneti odluku.... e sada jeste belville je po meni skup, nije zavrsen, nije uknjizen itd....ali je dostupan tj trenutno imam opciju da ga kupim jer sam napravila rezervaciju prvih dana...ono sto me muci jeste hoce li cene pasti....belville je specifican i ne mora se ponasati po istim pravilima kao ostatak trzista nekretnina...i to je jos jedna nedoumica....dosta je takodje iritirajuce da su banke podigle kamata sto znaci 100-200e vise mesecno...i jos promenljiva marza....bezobrazluk....ali opet sta se moze, ko ne moze da ceka? tj ako ceka nece proci nista bolje a mozda za par meseci nece biti vise stanova u ponudi ni u belvillu....dakle, moj strah je ne da udjem u kredit , ne da se mucim da ga otplatim..sa tim sam se pomirila...strah je da necu imati sta da kupim ili cu morati da biram ono st mi se ne svidja kao i da li cu cekanjem da padne cena u belvillu izgubiti mogucnost da kupim stan i po sadasnjoj ceni od 2000?
 
To što banke rade nije ništa neobično, ponašaju se kao i bilo koja druga banka u svetu u ovom trenutku. Banke se i dalje boje da pozajmljuju novac jedna drugoj, tromesečna međubankarska kamata na evro je duplo veća nego što je bilo uobičajeno, američki investitori vraćaju svaki uloženi dolar kojeg mogu da se dočepaju nazad kući (jedan podatak - australijski dolar je za tri meseca izgubio sve što je stekao protiv američkog dolara u zadnjih šest godina) itd... Nije to bezobrazluk već preživljavanje, manje novca - skuplji krediti.

Moj (laički) savet: sačekaj. Za par meseci će alavi prodavci shvatiti da ne mogu da prodaju rupe za 5000 evra po kvadratu i cene će (malo) pasti. Ovo što si navela, da su cene stanova u bloku 23 skočile skoro duplo za protekle dve godine je stvarno bezobrazluk. U svakoj, ali svakoj državi su mislili da cene stanova mogu da idu samo gore pa ih je tržište osvestilo.
 
03.11.2008.
Investitore oterao zakup zemljišta
Siniša Dedeić (BIZNIS)

Zakonski problemi u Srbiji utiču na dramatično zaostajanje građevinarstva i celog industrijskog razvoja Srbije. Jedina smo zemlja u ovom delu sveta koja nema zakon o restituciji
image.jpg

Cene stanova na tržištu Srbije su nerealno visoke, a naročito su precenjeni polovni stanovi, koji su i do 30, 40 odsto skuplji od svoje realne vrednosti, kaže Slobodan Mihajlović, direktor kompanije „Blok 67 Associates", koja u tom novobeogradskom bloku na 13,7 hektara gradi stambeni kompleks „Belvil". Prema njegovim rečima, slična situacija na tržištu nekretnina dešavala se i Poljskoj za vreme tranzicije, kada su cene polovnih i novih stanova u Varšavi bile izjednačene. Zahvaljujući merama koje su Poljaci bili u obavezi da prihvate prilikom priključenja EU, došlo je do kontinuirane izgradnje stanova, što je, kako ističe Mihajlović, drastično oborilo cenu polovnih nekretnina. Direktor kompanije „Blok 67 Associates" je na panelu održanom u okviru Sajma nekretnina i investicija „Belre" naglasio da će poljski model biti primenljiv i u Srbiji, i izrazio očekivanje da će u narednom periodu biti moguće ostvariti kontinuiranu gradnju novih stanova.

- Sa početkom masovne gradnje u Poljskoj novi stanovi su zadržali istu cenu. Ona nije dalje rasla, ali su tri-četiri godine nakon tog procesa polovni stanovi postali upola jeftiniji od novih. Do tada se cena gradila po stepenastom principu - na cenu prodatog stana u komšiluku dodavano je deset odsto, što je bilo daleko od realnog. Potrebno je stvoriti uslove da se u Beogradu gradi minimum deset projekata poput „Belvila" i da se tržište formira tako da se na pravu meru svedu oni koji spekulišu cenama - kazao je Mihajlović.

On smatra da kriza na svetskom finansijskom tržištu neće izazvati drastične promene na srpskom tržištu, jer je Srbija dugo bila isključena iz globalnih finansijskih tokova, u kojima su hipotekarni krediti osnovni metod za kupovinu stanova. Mihajlović je izneo podatak da je u našoj zemlji svega pet odsto stanovništva sposobno da podigne hipotekarni kredit, dok u zapadnim zemljama takav kapacitet ima skoro 90 odsto stanovništva.

I Milan Parivodić, bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, a sada partner u advokatskoj kancelariji „Wolf Theiss" mišljenja je da se samo masovnom izgradnjom stanova može smanjiti njihova cena. On kaže da je trenutna ponuda nekretnina vrlo oskudna i ograničena, ali da će cene početi da padaju tek nakon što se obave svojinske reforme koje će omogućiti masovnu gradnju.
image.jpg

Slobodan Mihajlović, direktor kompanije „Blok 67 Associates" i Milan Parivodić

Parivodić naglašava da je potrebno da Vlada Srbije „pod hitno" pošalje u Skupštinu Zakon o restituciji i građevinskom zemljištu, koji je on svojevremeno napisao sa timom stručnjaka.

- Ovaj zakon je kompletan i jedinstven, a rešava i pitanje privatizacije građevinskog zemljišta i restitucije. To mora biti jedinstven zakon, jer bi u suprotnom to bilo polovično rešenje. Zakonski problemi u Srbiji utiču na dramatično zaostajanje građevinarstva i celog industrijskog razvoja Srbije. Jedina smo zemlja u ovom delu sveta koja nema zakon o restituciji. Konsolidacija svojinskih odnosa je suština pravne sigurnosti. Reforme moraju biti brzo završene, jer se nalazimo u uslovima svetske krize. Nalazimo se pred zastojem građevinske industrije zbog nedostatka novca, a cene nekretnina u Srbiji su bitno veće nego u zemljama u okruženju. U Bugarskoj su one na 50 odsto naših, a u Rumuniji na 60 odsto - rekao je Parivodić.

On kaže da se u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja radi na zakonu o planiranju i izgradnji, ali je, ističe Parivodić, uslov za njegovo donošenje omogućavanje privatne svojine nad građevinskim zemljištem. Ako novi zakon bude zasnovan na, kako je Parivodić kazao, državnom monopolu nad građevinskim zemljištem, onda suštinski nismo uradili ništa osim što ćemo dobiti katastrofalan zakon.

- Oliver Dulić je jedini ministar u ovoj vladi koji nastoji da pojednostavi proceduru dobijanja građevinskih dozvola i bori se protiv građevinske mafije. U prošloj vladi sam to bio ja. Problem je što u političkoj eliti Srbije ne postoji konsenzus da se ukine ovaj oblik pravne nesigurnosti - istakao je Parivodić.
извор Бизнис
линк http://www.biznisnovine.com/cms/item/stories/sr.html?view=story&id=23811&sectionId=1
 
Од сиве фазе до вишеспратницe
Без обзира на то што је куповина стана у изградњи ризична, економска рачуница је примамљива, по стану од педесетак квадрата може се зарадити и до 25.000 евра
2mws6qg.jpg

Од укупног броја купаца на београдском тржишту некретнина око 10 одсто пазари станове у сивој фази да би их касније препродали. Цена квадрата у изградњи нижа је у просеку око 300 евра тако да по стану трговци непокретностима могу да зараде и до 25.000 евра. После неколико успешних послова, они убрзо постају инвеститори и почињу да граде вишеспратнице, а у овакве пословне подухвате упуштају се углавном они који су стекли капитал у иностранству или пензионисани банкари, кажу у Удружењу посредника у промету некретнина.

– Највећа потражња станова у изградњи до 50 квадрата је на Врачару, Старом граду и Савском венцу. Њихова цена у сивој фази креће се од 2.500 до 3.500 евра, а по завршетку продају се у зависности од квалитета градње и локације за 3.500 до 4.000 евра – истиче Томислав Секулић, председник удружења.

Без обзира на то што је свака куповина стана у сивој фази ризична, економска рачуница је примамљива. Купци недовршених станова, кажу упућени, не упуштају се у инвестирање док претходно не провере досије људи од којих пазаре. Обраћају се углавном инвеститорима који имају кредибилитет и чија се имена не доводе у везу са бројним преварама такозване грађевинске мафије. Једна од заштита је то што они не исплаћују инвеститору сав новац одмах већ постепено, у складу са динамиком извођења радова. Уговори најчешће садрже и казнене поене за случај да грађевински предузимачи не испоштују рокове градње али и поред тога често се догађа да купац буде преварен.

– Међу нама се зна ко су неозбиљни инвеститори. Они улазе у посао тако што измире само десет одсто Дирекцији за грађевинско земљиште. Покупе паре од будућих власника капарисаних станова, који заправо кредитирају градњу, а да тога често нису ни свесни. У недостатку пара, градња стане. Локације годинама зјапе празне, а несретни купци преко суда покушавају да остваре своја права – објашњава инвеститор који је желео да остане анониман.

За већину инвеститора профитабилнији посао је да до грађевинске парцеле дођу тако што поруше стару кућу, и са њеним власницима направе уговор, према којем они добијају од 20 до 30 одсто квадратуре зграде која се гради на том плацу. Услед експанзије градње и све веће конкуренције, инвеститори данас у најбољем случају могу да зараде око 40 одсто од уложеног новца, али ако су сами финансирали градњу.

– Пре неколико година наша зарада била је готово стопостотна. Временом су скочиле цене земљишта, власници уџерица почели су да уцењују и захтевају нереално. Данас смо у просеку на добитку око 20 одсто по објекту, јер је мало оних који успевају да заврше зграду, а да претходно нису продали станове – каже инвеститор.

У пракси су бројни примери намерног „блокирања” атрактивних локација. Квазиинвеститори обећају куле и градове и уговором обавежу људе који су дали плац. Међутим, све се заврши на обећању. Људи остану без крова над главом све док се не појави озбиљан инвеститор коме та локација западне за око.

– Адвокати не саветују власницима парцела да туже шарлатане, јер спорови трају годинама. Проблем могу решити тако што у договору са озбиљним предузимачем исплате преваранте и пред судом овере раскид уговора. Накнаде штете могу се доказати, али питање је да ли и наплатити – објашњава Марија Рабреновић, адвокат, и додаје да нажалост ни суд ни држава не могу апсолутно заштитити купце станова.

Д. Мучибабић

[објављено: 24/11/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Od-sive-faze-do-vishespratnice.sr.html
 
Da li neko mozda zna koliko kosta otprilike komplet renoviranje stare kuce (po m2)?
 
Vrh