Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Zavisi kakvi su tereti bolje da platite advokata 200€ nego poslije da se kajete imate problem da pregleda papire napravi ugovor
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=627247#p627247:2gptdswd je napisao(la):
SerbPacker » Uto Jun 04, 2019 9:02 am[/url]":2gptdswd]
tragalica":2gptdswd je napisao(la):
Htela bih da kupim stan. Na njemu nema hipoteke, ali postoji teret na parceli u vidu više hipoteka. Koliko ta činjenica treba da me brine?
Ako je novogradnja to verovatno investitor nije "očistio" dugovanja.
Baš piše hipoteka?
Probaj da vidiš sa investitorom. Mislim ako ti je ponuda baš privlačna...


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
Nije novogradnja, zgrada je sagrađena pre deset godina.
 
tragalica":1275r8k4 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=627247#p627247 je napisao(la):
SerbPacker » Uto Jun 04, 2019 9:02 am[/url]":1275r8k4]
tragalica":1275r8k4 je napisao(la):
Htela bih da kupim stan. Na njemu nema hipoteke, ali postoji teret na parceli u vidu više hipoteka. Koliko ta činjenica treba da me brine?
Ako je novogradnja to verovatno investitor nije "očistio" dugovanja.
Baš piše hipoteka?
Probaj da vidiš sa investitorom. Mislim ako ti je ponuda baš privlačna...


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
Nije novogradnja, zgrada je sagrađena pre deset godina.
Ali je privatni investitor?
Takva situacija je bila sa mojim rođacima u jednoj zgradi na NBG.
Ovo kao ti su otkrili tek kad su nenadano morali da prodaju stan posle 6 godina. Zvali investitora on platio šta treba državi ili već kome i skinuta hipoteka...
Ali ovo gore je najbolje, ako vam je stalo da uzmete stan...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Nešto mi nije jasno oko procesa uknjižbe pa molim za da mi pomognete ako umete. U pitanju je novogradnja koja je dobila upotrebnu dozvolu u decembru 2018. Koliko sam upućen (kao običan kupac, nisam pravnik niti išta slično), sledeći korak je ono što se kolokvijalno naziva "uknjižba", ali nisam siguran koje tačno korake podrazumeva i koliko je očekivano trajanje tih koraka. Moje (laičko) razumevanje je da upotrebna dozvola znači da je objekat završen u skladu sa građevinskom dozvolom i zakonima (npr. protiv požarna zaštita je OK i slično). Uknjižbom bi trebalo da se taj objekat upiše u katastar kao završen, ali i najbitnije, da se upišu posebni delovi (stanovi, garažna mesta, lokali...) i vlasništvo (sa eventualnim hipotekama) nad svakim od posebnih delova. Ako su stanovi prodati "u izgradnji", zabeležbe o vlasništvu i hipotekama se prenose na uknjižen objekat. Ili tako nekako, slobodno me ispravite ako sam negde pogrešio.

E sada, buni me konkretan slučaj. Na sajtu https://ceop.apr.gov.rs/ceopweb/sr-cyrl/home stoji da je pod brojem ROP-MSGI-14855-RPRIHN-9/2019 podnet "Zahtev za upis prava svojine i izdavanje rešenja o kućnom broju" koji je usvojen 22.5.2019. Da li to znači da je time objekat uknjižen? Očekivao bih da od 22. maja treba da prođe par dana (mislim da je po zakonu 5 dana) da se činjenica da je zahtev usvojen upiše u katastar. Međutim, u katastru objekat i dalje nije upisan i nije moguće dobiti list nepokretnosti. Tražio sam ga preko e-šaltera i dobio poruku da objekat ne postoji u bazi. Pretraga javnog sajta katastra http://www.rgz.gov.rs/usluge/ekatastar/ ... ni-pristup kaže za ulicu i broj "За наведени критеријум претраживања нема података за преглед!"

Da li neko zna u detalje kako tačno ovaj proces teče? Šta je pomenuti zahtev, ko ga usvaja, a ko procesira? Kod notara sam dobio odgovor iz koga sam (možda pogrešno) zaključio da je zahtev tek od 22. maja otišao u katastar. Ne znam kod koga je bio i ko ga je usvajao od februara do maja. Kada sam pokušao da saznam više, notar je rekao da oni ne gledaju CEOP nego katastar i da je njima to validno, da CEOP nije bitan. Otprilike tako.

Rokovi za isplatu stana teku, a kredit ne može da se dobije bez lista nepokretnosti.
Hvala svima na informacijama.
 
То вероватно значи да је објекат полунелегалан тј инвеститор је успео да прогура дозволу за градњу али су га заблокирали за употребну, те неће бити уписан у катастар - пример: зграда у БКА на углу са Бајдином
 
Investitor je Građevinska direkcija Srbije, naselje Zemunske kapije.
Dodatak: upotrebna je izdata u decembru prošle godine.
 
klisko":14fovgsl je napisao(la):
Investitor je Građevinska direkcija Srbije, naselje Zemunske kapije.
Dodatak: upotrebna je izdata u decembru prošle godine.
Čudi me za Zemunske kapije. Projekat je prilično "podržan" od strane države, a onda bi trebalo da su im papirologiju odradili ekspresno...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Nema kućni broj nikakve veze sa uknjižbom, ja sam imao kućni broj na porodičnoj kući a nije bila legalizovana u to vreme, uz pomoć tog rešenja smo se prijavljivali na adresu zbog LK.
Upis svih stanova ume da potraje... tek nakon završene gradnje se vrši etažiranje i dobija se upotrebna dozvola, trenutno se sve vodi kao jedan objekat pa tek nakon etažiranja se razdvajaju ulazi, stanovi, garaze, itd... tek kada sve to odrade onda kreću da ukucavaju ulaz po ulaz.
Zbog toga kupci iz kredita zadnji ulaze u stanove, jer banke neće da isplate sredstva dok nije upisan... imao sam istu situaciju pre 3 god.
 
da li je ok da se koriste dva agenta s tim sto bi se platio samo onaj koji pronadje stan?

imam agenta po dvostrukoj preporuci ali ima nekih stvari koje mi smetaju pa bih možda da probam još nekog.
 
Odstupanja kvadrature???
Poštovani forumaši, zanima me kakvo je vaše iskustvo sa procentima odstupanja kvadrature stana koji vam piše u ugovoru i pri tehničkom pregledu stana (realna kvadratura)? Koliki procenata odstupanja Vam piše u ugovoru, s obzirom da sam čula da je to +/- 3%, bez nadohnade. Što je krajnje nepovoljno kada su u pitanju veliki stanovi, što bi značilo za stan od 100m2 bi moglo biti manje 3 m2 ili ti 5-6 000 eura više ni za šta???
Hvala Vam unapred na odgovorima...
 
Tako je. Kod mene je bilo odstupanje 2%, sto je oko 1.5kvm. U minusu naravno. Mislim da se nikome nije desio plus.
 
Izvinite, ali to je previše!!! Uglavnom su odstupanja do 1%, pa to i nekako može da se podnese, ali 3% je apsolutno ne prihvatljivo, za sve i za kupca ako je u minusu i za prodavca ako je u plusu....
 
mirmil":2oeooro1 je napisao(la):
Odstupanja kvadrature???
Poštovani forumaši, zanima me kakvo je vaše iskustvo sa procentima odstupanja kvadrature stana koji vam piše u ugovoru i pri tehničkom pregledu stana (realna kvadratura)? Koliki procenata odstupanja Vam piše u ugovoru, s obzirom da sam čula da je to +/- 3%, bez nadohnade. Što je krajnje nepovoljno kada su u pitanju veliki stanovi, što bi značilo za stan od 100m2 bi moglo biti manje 3 m2 ili ti 5-6 000 eura više ni za šta???
Hvala Vam unapred na odgovorima...

Vec sam pisao o tome poduzi post. Potrudicu se da vam objasnim da nikad nije bilo ni predvidjeno da imate povrsinu iz Ugovora i da to sto vi mislite da je odstupanje uopste nije to,vec legalizovana prevara kupaca.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Drugim recima mehanizam da prodavac zahvati jos malo para, da "zasladi" prodaju... To je tako u manje-vise svim projektima...
 
Zato pri kupovini tražite popust od cca 2%, i platićete cenu po kvadratu koju su vam saopštili. Drugim rečima, samo popust preko 2% je zapravo popust. Inače ovo se ne odnosi samo na investitora u VK, već je u pitanju praksa skoro svih prodavaca objekata u izgradnji.
 
čekaj kako nekoga mogu da zavrnu za kvadrate, pa ne prodaju se stanovi na neviđeno valjda, a i pre kupovine treba da pusti potencijalnog kupca da sam premeri ako to zahteva.
 
Misli se na stanove u uzgradnji. U ugovoru 100 kvadrata (+/- 3%), posle kad se izgradi 97...
 
Voždove kapije, II faza, nešto manje od 1,5% u odnosu na projektovanu površinu, dobili popust pri kupovini, na kraju u plusu u odnosu na cenu koju smo dobili u prvoj ponudi ako tako gledamo.
 
To je smjesno danas da odstupanje predje preko 1% uz sve geodestske instrumente sramota sta se radi ....
 
Kod mene u predugovoru pise da ce finalna cena da se odredi na osnovu krajnje velicine stana bez minimalnih odstupanja, mada jesam primetio da je to vise izuzetak nego pravilo.
 
A ako nije tajna, predugovor kojeg projekta, Vozdove kapije ili nekog dr???
 
Ok jasno je da se radi o nekoj vrsti prevare, ali me zanima da li je neko od kupaca u VK u I ili II fazi ili drugih lokacija, pokušao i uspeo da smanji taj procenat odstupanja kvadrata na 2 lil 1%. I da li postoji iko ko je dobio veću kvadraturu od one koja mu piše u ugovoru???
Hvala...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630237#p630237:93p8hqfa je napisao(la):
mirmil » Fri Jun 14, 2019 8:45 pm[/url]":93p8hqfa]A ako nije tajna, predugovor kojeg projekta, Vozdove kapije ili nekog dr???
West65 je u pitanju.
 
Za sakura park je u ugovoru bilo 3% odstupanje, dok npr za Savadu 3 je 2%.

Cela fora je da se ljudi kao ovce zaleću i kupuju u fazi kada gradnja nije ni počela ili tek počinje umesto da ih lepo puste da oni to privedu kraju pa da onda vidimo šta nam se svidja ili ne svidja. Ali dok ima ovaca i dok traje ovaj bubble to će tako ići, jer što bi drugačije.
 
Vrh