Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

Mislim da je malom broju ljudi skroz jasno da li ce se stanovi prodavati ili iznajmljivati. To je stvar koja je promenljiva :)
 
Iznajmljivanje za kikiriki bi onda bilo idealno da se udomi Dragica :D Šalu na stranu, zvuči logično ako odluče i da ne žele da prodaju stanove. Mada je malo čudna investicija ako se u ovom trenutku ne zna šta će biti "core business" - prodaja ili iznajmljivanje stanova. Ja znam za par hotelijera koji su iz građevine prešli u hotelijerstvo zbog toga što posle krize nisu uspeli da prodaju stanove :) OK, nema krize na vidiku, objekat je unikatan na nivou Srbije, sve to stoji... Kako god, ako se i odluče da samo iznajmljuju bar nam time neće uvećati porez na imovinu dizanjem proseka :D
 
Sto mislis da se ne moze podici prosek iznajmljivanjem? :D
"Iznajmite stan u zgradi čuvenog hotela St. Regis za samo x,xxx.xx EUR na sececnom nivou"

Ako strana firma za iznajmljivanje poslovnog prostora na Rxxxx moze da iznajmljuje poslovni prostor sa premijum uslugom, red velicine cca 90-100 EUR/m2 na mesecnom nivou, zamisli sta sve moze da se uradi sa ovom zgradom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471519#p471519:20yg8zjv je napisao(la):
moonkey » Uto Avg 15, 2017 3:12 pm[/url]":20yg8zjv]Sto mislis da se ne moze podici prosek iznajmljivanjem? :D
"Iznajmite stan u zgradi čuvenog hotela St. Regis za samo x,xxx.xx EUR na sececnom nivou"

Porez na imovinu se računa na osnovu procenjene cene kvadrata, a na osnovu kupoprodaja sa katastra. Poreska ima neke olakšice za određene mikrolokacije, ali u Beogradu može da ti dođe samo više nego što jeste realno, nikako manje (bar ja samo za ove nepogodnije slučajeve znam). I onda jednostavno - ako nema prodaja od po 5-10k po m2 (a takve sam neke procene čuo), onda prosek drže BWR, Vista, Parkview sa 2-4k po m2.

Iz Zakona o porezu na imovinu:
Vrednost nepokretnosti iz člana 5. ovog zakona utvrđuje se primenom sledećih elemenata:
1) korisna površina;
2) prosečna cena kvadratnog metra (u daljem tekstu: prosečna cena) odgovarajućih nepokretnosti u zoni u kojoj se nalazi nepokretnost.

Na iznajmljivanje se plaća drugi porez, nema veze sa vrednošću nekretnine, već sa prijavljenim iznosom.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471519#p471519:20yg8zjv je napisao(la):
moonkey » Uto Avg 15, 2017 3:12 pm[/url]":20yg8zjv]
Ako strana firma za iznajmljivanje poslovnog prostora na Rxxxx moze da iznajmljuje poslovni prostor sa premijum uslugom, red velicine cca 90-100 EUR/m2 na mesecnom nivou, zamisli sta sve moze da se uradi sa ovom zgradom.

Ako neka strana firma iznajmljuje trenutno bilo kakav prostor u Beogradu za 90-100EUR/m2 to je sigurno pranje novca. Stranci nisu imuni na tu pojavu. I nije čudno što samo stranci i uspevaju da popune poslovne prostore koje drže u vlasništvu, dok se državni i drugi domaći vlasnici često muče da izdaju (čak i premium prostore).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471422#p471422:obcms3bl je napisao(la):
Mr.Awesome » Uto Avg 15, 2017 9:44 am[/url]":obcms3bl]

Ako sve teče po planu, do nove godine bi trebalo biti čak i više od 4 sprata.
Šipovi su završeni, sada ide vezivanje toga, i izgradnja 2 podzemna nivoa za garaže, parking i tehničke prostorije.



Da li i ovo Novkol radi, ili je sa šipovima njihov posao ovde na kuli završen?
 
[/quote]



Da li i ovo Novkol radi, ili je sa šipovima njihov posao ovde na kuli završen?
[/quote]

Najverovatnije da će oni.
 
Mr.Awesome":432kzu63 je napisao(la):
Jel znaš gde se vadi pasoš? Ako ga već nemaš pravac MUP, vadi jedan i briši, nisi ti za ovu zemlju.
Idi tamo gde ti je lepše i rešen problem. Pozz
A da ti pokupis pinkle pa ajd u Dubai ili neki slican grad kome se divis i po cijem bi uzoru da menjas nas Beograd?!

Ono, jednostavnije je, a i svrsishodnije, posto kule visine onih u zalivu ovde nikada nici nece!

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Mislim da je vec pokupio pinkle posto je rekao da radi u inostranstvu.
 
U inostranstvu sam završio faks jer ovde nema smerova za arhitekturu i projektovanje visoke gradnje.
Naravno tamo i radim za kompaniju u struci.
Da je sve to bilo ovde, ne bih ja ni išao.

Beograd nikada neće biti kao Dubai, niti to treba da bude, niti su nam potrebne zgrade od 500+m. Ali je normalno da ima jedan novi "kvart", nove gradnje, novije izdanje..
Neće turisti da dođu da vide svetsko čudo od Beograda na vodi, nego će to biti još jedna od ponuda da vide nešto...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471487#p471487:njp3owd4 je napisao(la):
DraganSt » Tue Aug 15, 2017 1:00 pm[/url]":njp3owd4]

Ja se potpuno slazem sa tobom. Kakav BNV, trebalo je ostaviti ona stovarista I deponije, jer smo po tome bili jedinstveni u svetu, zbog toga su I juzno amerikanci dolazili u Srbiju da vide to cudo u centru grada. A s ovim sto sad zidaju...ma kog bre jos interesuje da se proseta kroz cist I lep grad, toga ima I kod njih, a nehigijenskih naselja nema. Al srusise ih na zalost.
Ovaj kvazi argument je uvreda inteligencije, kad neko spomene ovaj kvazi argument ja imam transfer blama jer mi nije jasno koliki imbecil treba da budeš da bi prihvatio taj argument kao validan. Nije mi jasno kako je Beograd na vodi jedina alternativa zapuštenim skladištima u Savskom amfiteatru. Baš zato što je Savski amfiteatar bio prazan prostor u smislu nekih trajnijih građevina, osim glavne železničke stanice, postojalo je milion mogućnosti da se uredi taj prostor po meri i u korist Beograđana. I zapravo je taj prostor i namerno držan devastiran da se ne bi video pravi potencijal tog prostora.
Zašto nije napravljen međunarodni urbanistički konkurs kako je bilo predviđeno prema GUP-u? Zašto nije zemljište Savskog amfiteatra preparcelisano i prodato investitorima putem tendera? Naglašavam prodat, jer grad je poklonio najvrednije građevinsko zemljište samo zato što je investitor obećao da će da uloži 3,5 milijarde evra. Na kraju u ugovoru se investitor obavezao da uloži 40 miliona evra uz rok za završetak projekta od 35 godina. I obećao je da će da podeli profit sa gradom. Evo mogu da se opkladim da će na kraju taj profit grada Beograda biti par miliona evra. I to za 35 godina. A ulaganja grada do sada su već par desetina miliona i ko zna koliko će još morati grad da uloži u ovaj projekat. Tako da će ovaj projekat generisati trošak za poreske obveznike a fin profit za investitore i njemu blizak krug ljudi, što u gradskoj, što u republičkoj administraciji, što u građevinskoj industriji. Prosto i jednostavno, javno građevinsko zemljište je privatizovano po ceni od 0 (slovima: NULA) dinara a mi građani koji punimo gradski budžet ćemo finansirati bogaćenje jednog uskog kruga ljudi. A koliko vidim taj krug ljudi je široke ruke pa je par mrvica dao i običnim smrtnicima da objasne na forumima kako treba da pevamo od sreće dok nas pljačkaju.
 
Meni je zanimljvio to sto neki ljudi ovde ne mogu da razumeju da ce ova visoka zgrada doprineti turizmu. Ja nisam neko ko voli da se pametuje i uvek gledam da svoj stav iznesem kroz primere iz sveta.
Dobar primer kako jedan visoka zgrada moze da lansira turizam dolazi iz Svedske. Oni su odlucili da 2005. izgrade najvisu zgradu u Skandinaviji i to na mestu stare industrijske zone. Turning Torso je bukvalno grad Malmo stavio na mapu Evrope. To je danas najprepoznatljivija zgrada Svedske, kao sto je Ajfelov toranj Francuske ili Big Ben Engleske. Zahvaljujuci toj zgradi Malmo je doziveo procvat i postao obavezna turisticka destinacija Skandinavije.

experience-malmo-sweden-antonia-f55aca5efc51f399b68efb3f258845ce.jpg


Zbog ogromnog upeha Turning Torsa, Svedjani su odlucili da istu stvar urade i u gradu Gothenburg. Organizovali su arhitektonski konkurs za novi simbol grada i za novu najvisu zgradu Skandinavije. Zanimljivo je da je pobedu odneo studio SOM, isti onaj koji stoji iza projekta Kule Belgrade.

b7154c90fceaa283757e29c8e4f33814.jpg


Kula Belgrade mozda nece postati simbol drzave ali ce svakako odigarti bitnu ulogu u turizmu Beograda. Najvise zahvaljujuci turistickom vidikovcu na samom vrhu (Beograd trenutno nema nijedan vidikovac za turiste u gradu). Ja kada negde odem uvek gledam da se popenjem na neki vidikovac. Bio sam na Empire u NY, Willis Tower u Cikagu, Fernsehturm u Berlinu, London Eye... takva mesta su jednostavno obavezna za turiste.
To ceka i Kulu Belgrade, vecina (koja bude dolazila u turisticku posetu BG-a) ulazi u kulu i ide na vidikovac.
 
Max: ''Zbog ogromnog upeha Turning Torsa, Svedjani su odlucili da istu stvar urade i u gradu Gothenburg. Organizovali su arhitektonski konkurs za novi simbol grada i za novu najvisu zgradu Skandinavije. Zanimljivo je da je pobedu odneo studio SOM, isti onaj koji stoji iza projekta Kule Belgrade.''

Ovo boldovano sve objasnjava. O ovom kod nas je vec sve receno.
 
a) kula Beograd nije uporediva sa kulom u Malmeu iako je ova kula izgradjena 2005te a nasha kula ce biti kroz dve godine. Arhitektonski je tezhe izprojektovati zgradu a gradjevinski izvesti zgradu sa efektom torzije od 90 stepeni, kao na primeru malmea ili geteburga, nego nashu kulu koja to nema. Nasha kula je "samo" ili samo rotirana za 90stepeni na pola visine i nema taj efekat. Takodje, kulu je potpisao "starchitect" Santiago Calatrava, dok je nashu kulu ko projektovao i javna je tajna da je ovo reciklirani projekat koji nije prosao prvobitnog klijenta na istoku i posle doradjen da ne ispadne bruka. Samim tim efekat i privlacnost kule je miljama ispred ovog nasheg staklenog falusa.
2) Kada se gleda Malme i efekat te kule, kao i procvat grada treba znati da je uporedo sa konstrukcijom ove kule izgradjen i oresund most, kao i da je ovo deo velikog projekta koji ukljucuje otvaranje koncertno/kongresnog centra Malmo Live, novog Muzeja moderne umetnosti (a mi josh nismo zavrshili rekonstrukcije ni ovog sto imamo), kao i javnih plaza dokova. Sve su ovo karakteristike koje BNV nikada nije planirao. Mi imamo sokak promenadu, kombi trafike i trzni centar i to je to. Pogledajte kako je njima bilo lako da ostave komotne koridore za pesake.

ako se uzima za primer neki strani grad, nije tesko na internetu pronaci siri kontekst. Imamo na dohvat informacione tehnologije i ne moramo da uzimamo samo polovichne ili apsolutno netachne priche kao istinite tvrdnje, kao na primer DANA u Minsku - najveci trzni centar u Evropi. Takodje treba primetiti da je prvobitno bilo planirano da se stanovi prodaju, pa kada nije bilo dovoljno interesanata preslo se na izdavanje tamo a bilo je nekoliko neuspeshnih pokusaja prodaje. Sve to u sistemu svedske ekonomije sto znachi da i mi mozemo da imamo problema sa izdavanjem godinama, jer ovo nije jedini poslovni prostor ovde i da nam se ekonomija razvija jedva 1% godisnje (ove godine)

da jedna kula i trzni centar mogu toliko da promene pricu o jednom gradu, ljudi bi hrlili u kineske gradove (osim pekinga i Sangaja) u provinciji gde ima mnogo impozantnijih objekata, a to niko ne radi osim lokalaca. Ili bi ovde pricali kako cemo otici u Sofiju da se popnemo na kulu koja ce biti visha od nase. Ostatak arhitekture, prema projektima i renderima, u BNV nije nista napredniji od nivoa koji je vec godinama prisutan u formi W65, Blok A ili Sava Ada. I po pitanju forme i primenjenih materijala. Nikakav arhitektonski iskorak nije nacinjen u dosada prikazanim projektima, osim sto je BNV residence stepenast, sto je sramotno.
 
Ko dolazi u Malmo zbog TT? Ja kad sam isla dva coveka nisi mogao da vidis oko zgrade, a bilo je leto. Nit je to centar grada nit je neka turisticka destinacija vec novo i moderno stambeno naselje. U sustini Malmo nema nikakav specijalni sadrzaj pa im je dozivljaj kad se izgradi zgrada i sportska arena, trzni centar, sto ipak nije slucaj sa Bg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472103#p472103:2try79wd je napisao(la):
Max15 » 18 Aug 2017 06:44 pm[/url]":2try79wd]Meni je zanimljvio to sto neki ljudi ovde ne mogu da razumeju da ce ova visoka zgrada doprineti turizmu. Ja nisam neko ko voli da se pametuje i uvek gledam da svoj stav iznesem kroz primere iz sveta.

Kula Belgrade mozda nece postati simbol drzave ali ce svakako odigarti bitnu ulogu u turizmu Beograda. Najvise zahvaljujuci turistickom vidikovcu na samom vrhu (Beograd trenutno nema nijedan vidikovac za turiste u gradu). Ja kada negde odem uvek gledam da se popenjem na neki vidikovac. Bio sam na Empire u NY, Willis Tower u Cikagu, Fernsehturm u Berlinu, London Eye... takva mesta su jednostavno obavezna za turiste.
To ceka i Kulu Belgrade, vecina (koja bude dolazila u turisticku posetu BG-a) ulazi u kulu i ide na vidikovac.

ok, ali ti nisi otisao u NY ili London samo zbog tih zgrada, nego zbog celokupne ponude grada, koju Beograd ne razvija. Mi ne razvijamo ni kanalizaciju koja zasmrdi celo usce leti, kada dolaze turisti. Dzabe nama kula kada ce u nedelju biti gotov najveci ako ne i jedini dogadjaj u gradu ovog leta - pivski vashar...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472113#p472113:19ywj2t2 je napisao(la):
marone » Fri Aug 18, 2017 8:24 pm[/url]":19ywj2t2]Max: ''Zbog ogromnog upeha Turning Torsa, Svedjani su odlucili da istu stvar urade i u gradu Gothenburg. Organizovali su arhitektonski konkurs za novi simbol grada i za novu najvisu zgradu Skandinavije. Zanimljivo je da je pobedu odneo studio SOM, isti onaj koji stoji iza projekta Kule Belgrade.''

Ovo boldovano sve objasnjava. O ovom kod nas je vec sve receno.

Nisi u toku, bio je konkurs i u nasem slucaju. Pozvano je nekoliko najjacih biro da dostave svoje projekte. Bili su svi ti renderi ovde na forumu.
Isti je slucaj i sa BW Residences i trznim centrom gde je pobedu odneo cuveni RTKL.

Vise i nije toliko aktuelno da se prave veliki medjunardoni konkursi, sada se uglavnom pozivaju jaki biroi da dostave svoj projekat.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472125#p472125:zoj830s7 je napisao(la):
mradulovic » Fri Aug 18, 2017 8:55 pm[/url]":zoj830s7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472103#p472103:zoj830s7 je napisao(la):
Max15 » 18 Aug 2017 06:44 pm[/url]":zoj830s7]Meni je zanimljvio to sto neki ljudi ovde ne mogu da razumeju da ce ova visoka zgrada doprineti turizmu. Ja nisam neko ko voli da se pametuje i uvek gledam da svoj stav iznesem kroz primere iz sveta.

Kula Belgrade mozda nece postati simbol drzave ali ce svakako odigarti bitnu ulogu u turizmu Beograda. Najvise zahvaljujuci turistickom vidikovcu na samom vrhu (Beograd trenutno nema nijedan vidikovac za turiste u gradu). Ja kada negde odem uvek gledam da se popenjem na neki vidikovac. Bio sam na Empire u NY, Willis Tower u Cikagu, Fernsehturm u Berlinu, London Eye... takva mesta su jednostavno obavezna za turiste.
To ceka i Kulu Belgrade, vecina (koja bude dolazila u turisticku posetu BG-a) ulazi u kulu i ide na vidikovac.

ok, ali ti nisi otisao u NY ili London samo zbog tih zgrada, nego zbog celokupne ponude grada, koju Beograd ne razvija. Mi ne razvijamo ni kanalizaciju koja zasmrdi celo usce leti, kada dolaze turisti. Dzabe nama kula kada ce u nedelju biti gotov najveci ako ne i jedini dogadjaj u gradu ovog leta - pivski vashar...


Razvija se i Beograd. Sirenje pesacke zone, fasade, novi hoteli, uredjenje Slavije... sve su to plusevi za turizam.
Realno nijedan grad nije savrsen i svugde ima prostora za napredak. Ja sam prvi put pacova video u NY gde ih u metrou ima koliko hoces.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471187#p471187:y819wb6i je napisao(la):
Mr.Awesome » Mon Aug 14, 2017 12:05 am[/url]":y819wb6i]Kaže kolega da je Novkol jutros zavšio poslednji šip i da ovih dana kreću sa ulivanjem platforme, a od kraja septembra možda već i krenu radovi na podizanju kule.
Sudeci po izjavi SM danas na otvaranju terasice na setalistu, ili tvoj koleg nije obavesten, ili SM.

" U oktobru krećemo sa radovima na izgradnji kule Beograd, a u septembru se završavaju šipovi – naglašava Siniša Mali."

http://www.blic.rs/vesti/beograd/stafta ... di/5gkh6d1
 
pesacka zona da radish sta? ovo za turiste nema nikakve razlike, jer ono sto su oni vidjali i radili po centru je i sada bilo dostupno pesackom zonom. Fasade?Novi hoteli? Turisti ne idu nigde zbog hotelaprvenstveno, nego zbog onog sto se radi van hotela a to svakako nije vidjenje jedne muzicke fontane sa 30m jer ne mozesh da joj pridjesh zbog kruznog toka.
Nijedan grad nije savrshen, ali kod nas se podmece predizborni/komercijalni projekat za burzoaziju i kontraverzne biznismene kao neki plus u ponudi grada dok, opet kazem, najveci dogadjaj ovog leta ce biti beer fest i Apgrejd zurke na Kalemegdanu.reci nam, sta smo to dobili od manifestacija/sadrzaja/aktivnosti u ovom gradu u poslednjih pet godina? Soping to svakako nije.

i sto se tiche pacova, u Bg ih ima svakako manje nego u NY ili u Berlinu (gde sam ih vidjao svaka pola sata) prvenstveno jer ih ovde tamane psi i macke lutalice, koje necesh videti na tajms skveru ili ispred Skupstine kao u BG-u.
 
Е веће лупетање одавно нисам чуо, у којој кривини ти отпаде С леба ти... :roll:
 
МРадуловић,
Ја бих волео да мање критикујеш него да даш неки конкретан предлог и своје виђење ситуације и како би је побољшао па да сви заједно дискутујемо о томе јер је то сврха овог форума, а не само прозивање. Ако кажеш да кула и пешачка зона неће привући туристу да крочи ногом, дај свој предлог на који начин би их ти привукао. :gobb:
 
Ok, onda ce ovo da bude dug post

1. Kako bih privukao turiste? Hajde da uprostimo stvari pa ih podelimo na tri vrste - tranzitne, poslovne i klasichne turiste (odmor, city vikend odmor). Tranzitni su oni koji prodju nashim gradom, 90% autoputevima, posto Beograd nije avio hub niti lucki grad. Nigde pored autoputa, pored koga postoje "milioni" bilborda sa obichnim reklamama ne postoji reklama sa jasnom slikom Kalemegdana, Skadarlije, Gardosha, Ade, koji bi mozda uticao na nekog, recimo Turchina da napravi pauzu u gradu na par sati, na putu ka Istanbulu, umesto na pumpi van grada. Kada prilazish gradu preko 11. aprila jedino sto vidish su standardni putokazi i cvece u obliku imena grada i grba pored Geneksa. I to je to. Ako vec grad opravdava postavljanje reklama na svakom koraku, kao da je grad jedan veliki trzni centar, time sto se tako ubiraju lepe pare, sto onda lepo ne uzme deo tih para i napravi, u saradnji sa turistickim organizacijama grada i drzave, kratke klipove (za video bilborde) ili postere i pusti ih "u etar" pored saobracajnica. Iako vecina turista, pogotovo u ovo internet doba, napravi istrazivanje i pre nego sto krene, ovakve stvari bi mogle da predomisle ljude da ostanu u gradu koji sat i potroshe ovde neku kintu. Zivim na 500m od Geneksa i poslovna kula se godinama koristi za razapinjanje gigantskih reklama za kobasice, auto brendove ili, trenutno, ikeu. Zasto Grad ne bi jednom u toku leta, iskoristio tu istu priliku i napravio reklamu sa svojom ponudom, ako neko vec ne koristi zaobilazni prsten oko grada. Ne znam kakav je pristup informisanju turista na Aerodromu (jer kao lokalac nikad nisam prirodno obracao paznju na to) ili u turistickoj luci (pretpostavljam da je ovde ok, posto je to ipak TURISTICKA luka koja opsluzuje kruzere). U svakom slucaju, ovaj grad ne koristi priliku da se maksimalno obrati putnicima prolaznicima ( auto saobracaj) ni na saobracajnicama kroz grad, niti na obilaznicama. Imamo one video bilborde na Trgu Republike. I tu bi mogli da imamo video poruke sa engleskim titlom ili audio delom koji bi reklamirali specificne i aktuelne sadrzaje u gradu.

2. Poslovni - ovog puta mislim samo na kongresni turizam, gde ljudi dolaze da razmene informacije i profesionalna iskustva. Ovaj aspekt turizma, uprosteno recheno, se razvija postojanjem jakog fonda eksperata, institucija koji bi mogli da kazu "dodjite sledece godine kod nas, da vas ugostimo i da pricamo". Na ovom polju zbog korupcije, partokratije i odliva mozgova nismo jaki. Sa druge strane, moze beograd da ima i razvijeni kongresni turizam, ako razvijamo hotelijerstvo (sto radimo) i prostor za konferencije (sto bas ne radimo). Ono sto bi moglo da bude premijerni prostor za kongresni turizam - Sava centar je godinama u limbu. Mala (ako ne vec velika sala) sala SC je savrshena za prezentacije na konferencijama ali Sava Centar izgleda, trenutno, kao Trzni centar piramida a ne kao nesto najbolje sto je izgradjeno 70-tih u beogradu jer je oblepljen reklama za Frikom sladolede. I sad neko (neka internacionalna asocijacija) treba da bira, iz ponuda, gde ce da organizuje sledeci kongres, krene da gugla SC ili overi lichno objekat i sta vidi - sladoled preko pola fasade, poluraspali enterijer... Osim Sava Centra gde bi u Beogradu mogao da se organizuje neki veliki kongres? Dom Sindikata, eventualno pozorista i to je to. Ostali objekti (Poput ekspo centra kod Buvljaka) nemaju sale sa auditorijumom tog kapaciteta i namenskim sedistima. Taj je prostor projektovan svojevremo za kongres Svetske banke (ili IMF) i koristen je kasnije (1988) za samit nesvrstanih a sada je sveden na postolje za reklame koji vishe nije ni premijerno mesto za koncerte od kada je napravljena Arena.

3. Vikend-odmor turisti. Da se ne lazemo, ako pogledate veliki broj istrazivanja, ocena na lonely planet-u, youtube travelogue klipove...ogromna vecina turista u Beogradu su mladi ljudi do 35te, koji u Beograd dolaze jer su culi da je u Beogradu dobra zabava, da je sve (za njih) jeftino sto se tiche hrane, pica, smestaja i da smo druzeljubivi, da su nam devojke prelepe itd. Ima ljudi koji dodju i jer je grad "na putu kojim se redje ide", ima i catastrophy porn turista koji vole da gledaju rushevine (jer su culi o nato bombardovanju). Ima i ljudi koji dolaze u grad (vodio sam nekoliko Engleza) da vide atmosferu na Derbiju posto su lomache na tribinama stvar proslosti, ako dolazite iz EU a i nekih drugih zemalja. Ako vec ne trebamo da se hvalimo i koristimo nered i divljastvo na fudbalskim utakmicama da bi promovisali grad, mogli bi da iskoristimo relativno civilizovanu a opet atraktivnu atmosferu na kosarkaskim utakmicama u Pioniru ili Areni. Na Jutjubu mozete da vidite reaction klipove gde stranci ne veruju kako se navija kod nas. Posto se kalendar utakmica zna nekoliko meseci unapred, moze i to da se promovishe i rezervishe 50tak sedista u Areni za to. Da, u ovom gradu se desio slucaj Taton, ali kosarka nije fudbal (moze se dete i zensko videti u Areni za divno cudo na kosarkaskim mecevima) a nekim ni to nije dovoljno, da ne dodju sa strane i odu na Marakanu/JNA.
 
nastavak:
U ovaj grad, ako posmatramo profil ljudi koji su vecina turista, ne dolaze zbog prirode prvi put ali u njoj svakako uzivaju I na njih ostavlja pozitivni utisak I mozda se vrate zbog nje. Ono sto na turiste ostavi najpozitivniji utisak je svakako Ada ciganlija. Grad bi preko leta, svakog leta mogao tamo da organizuje nesto kao Trofej Beograda, male gradske olimpijske igre. Mogli bi da na terenima, koji vec postoje da organizujemo turnire u 5v5, 3v3 basketu, Velikom ili malom fudbalu, Odbojci. Ovakvi turniri se povremeno organizuju ali to je sporadichno (najcesce uz pomoc nekog sportskog brenda), bez koordinacije, loshe brendirano I josh loshije medijski propraceno. Zasto ne bi iskoristili brend nacije kao sportske nacije I potencijale grada sto se tiche sporta na otvorenom I prirode I napravili nesto sto bi privuklo I timove iz inostranstva, dakle sportske turiste koji bi sigurno posle izasli u provod, obilazili grad u medjuvremenu. Kada se pominje jedan dubai ili Abu Dabi, ljudi zaboravljaju da taj dubai ili abu dabi ima trke f1, moto GP. Cak i jedna Budimpesta ima f1 tokom leta, od koga lepo zaradi. Nama je najveci sportski "happening" maraton u aprilu.....a posle nista.

U ovaj grad ljudi ne dolaze ni zbog sopinga (jer nas ovde svi deru), moderne arhitekture ili one starije, to je cinjenica. Zbog rata I krize u ovom gradu se gotovo nista reprezentativno nije izgradilo 20godina (od kraja 80tih) u stilu koji bi bi neki Evropljanin ocenio kao svetski. Ova kula nije losha, imamo I novi most, ostatak BNV nije nista bolji od Bloka A ili W65 I to nece biti nikakav turisticki magnet. I restorani koji ce postojati tamo na promenadi ce imati problem u konkurenciji restorana u Beton Hali, jer ti objekti imaju efekat "rustichno-raspalog-gola cigla" enterijera na koji se pale stranci umorni od stakla, hroma I mermera;takodje ti objekti imaju bolji pogled na usce, kalemegdan iznad sebe, mnogo siru promenadu sto znachi da nece biti toliko vike I dreke kao u bastama BNV-a. Jedino taj vidikovac na kuli I NISTA VISHE. Nece stranac doci da gleda stambene zgrade u BNV niti ce ceo projekat BNV imati nevidjeni utisak ako posle pet minuta dalje setnje, ka Kalishu taj turista krene da mirishe fekalije koje se izlivaju u centru

Zapitajte se, da ste turista ili da nekog morate da vodite po gradu, ovih dana sta biste sa njim radili?Ada, Centar, Kalish Avala, Gardos I to je to….U ovom gradu broj kutlturnih/sportskih sadrzaja je preko leta sramotno nizak. Muzeji ne rade sto nije normalno; Pozorista ne rade sto je normalno I kultura se svodi na praktichno bioskope. Sportska sezona je tek pocela (u julu ni toga ne bi bilo). Sve se skoro svodi na podzemne ture ispod kalisha, hop on hop off autobus, bar crawl I Beer Fest (a ako je neko bio na njemu u cetvrtak, na onoj prashini, zna da se tamo vodi samo najveci dushman) I nocni zivot na splavovima. Sto me dovodi na temu - nocnog zivota - trenutno najkomercijalniji deo identiteta ovog grada zbog koga I bogatashi poput Zlatana Ibrahimovica dolaze ovde. Kombinacija ambijenta na reci, prijatne atmosfere, nasheg nehajnog mentaliteta bi mogla da nam donese milijarde ako bi se to lepo uredilo, bez da se pretvori u Sodomu I Gomoru. Sto ukljucuje I malo uvodjenje reda I discipline u rad takvih prostora, da bi izbegli price o nasilju I vatrenom oruzju I momente kada Stejt Department odnosno Americka ambasada javno upozorava gradjane da ne idu na odredjena mesta (npr Slep prosle godine). Ali ovo iziskuje sukob drzave sa kriminalnim grupama koje ili reketiraju takva mesta ili ih vode, a zmija zmiju ne ujeda.

U svakom slucaju, ovom gradu fali sadrzaja. Ne arhitekture, nego aktivnosti. Mogli smo da na mestu BNV imamo nesto kao sto je Amsterdam Eye, beogradsku operu, novi Narodni muzej I to bi mnogo vishe znachilo I za turiste I za lokalce, nego sto ovo BNV krimi leglo ce ikada da znachi. i te priche o pesackim zonama. Ok, imamo pesacku zonu i gde onda da pesacimo? Do Kalisha i sada mozesh peske, muzeji (kada prorade) su i sada pesacki dostupni praktichno. Navedite jedan kulturno-sportsko-umetnicki sadrzaj koji je trenutno aktivan ili koji ce biti aktivan u skorije vreme a koji nije bio povezan pesackom zonom ali ce biti uskoro. Kosancicev venac, do izgradnje Nacionalne galerije ili cega vec na poziciji srusene Biblioteke nece imati nista vishe nego sto je sada. Dakle sta to turistu ima da navede da koristi te nove pesacke zone? Dobrih restorana, sladoleda itd ima i sada na vec postojecim zonama

E da, osim sadrzaja, ako hocesh da na nekog ostavih dobar inicijalan utisak, mogao bi da napravish neki urbanisticki plan za deo grada koji sece trasa autobusa 72 koji vodi od aerodroma do zelenog venca, tako da deo kroz Ledine pogotovo, ne deluje kao spaljena favela u haotichnoj rekonstrukciji, bez adekvatnog trotoara I rasvete pa put izgleda kao vodic u prestonicu zemlje petog sveta.

Mogao bih da pisem josh, ali pola sest je I ne moram vishe da cekam komp da izrenderuje.
 
Da ti radiš nešto pametno u životu, ne bi buljao u taj računar cele noći. Nego se celu noć lenčari, a danju spava. I očekujte neki napredak. Nema od toga ništa.
 
sendvicaru, ja radim i za strance iz drugih vremenskih zona,a da zaista radish u gradjevini znao bi da u struci ne postoji radno vreme nego samo rokovi tako da je subota radni dan kao i svaki drugi...i ako treba da cekam da izrenderujem nesto u Maksu, cekacu koliko god treba.
 
Vrh