Da se ja pitam iz teritorije grada Beograda bih izbacio i Mladenovac i Obrenovac i Lajkovac i sva ta ostala mesta koja fizički i ne pripadaju glavnom gradu. Prestanimo na silu širiti Beograd. Pančevo takodje nikako ne treba da bude gradska opština Beograda.
Pita li ko Pančevce hoće li pod okrilje Beograda neki referendum nešto.
Opšte je poznato da pravi Zemunci, kad idu u grad kažu "idem u Beograd".Pa velika većina ne bi htela.
Poznato je da Pančevci ne doživljzvaju sebe kao beogradjane.
"Beogradski okrug" već postoji, ali se zove "Područje Grada Beograda".Уместо Града Београда потребан нам је Београдски округ који би чинили Београд у ужем смислу, и општине и градови око њега, . .
То је лоше осмишљено и још горе реализовано. Округ би био флексибилнији а локали самосталнији и у бољој могућности да задовоље комуналне потребе локалног становништва. Град Београд као територијална јединица је веома трома и неартикулисана целина."Beogradski okrug" već postoji, ali se zove "Područje Grada Beograda".
Pa dobro, ništa, onda neka idu u Novi Sad ili gde već. Daleko im lepa kuća i dobro zdravlje.Pa velika većina ne bi htela.
Poznato je da Pančevci ne doživljzvaju sebe kao beogradjane.
Možda je moguće, ali je malo verovatno, jer to nije ni potrebno. Država mora da se bavi infrastrukturom, a ne "premeštanjem statovništva". Naravno, mora da organizuje bolji i lakši život stanovnicima, pa u tom smislu i uspostavi Beogradski okrug.Могуће је да дође до премештања становништва. Нпр. да се осмисли пар планских насеља . . .
Država teško da ima neku atraktivnu lokaciju u svom vlasništvu u okviru novog GUP-a, tj. u okviru Obilaznice na koju bi mladi parovi pristali. Osim toga pravno je pitanje da li može da se baš poklanja državno žemljište.Ок, могли би онда да осмисле нова насеља за младе парове . .
Ono što je mnogo problematičnije u privatizaciji PKB-a jeste unošenje državnog zemljišta u imovinu kompanije "ispod žita". Naime, iz finansijskog izveštaja za 2015. godinu saznajemo da je PKB uknjižio državnu zemlju, koju je koristio, kao sopstvenu imovinu, odnosno, konvertovao ga iz prava korišćenja u pravo svojine. Po tom osnovu, vrednost nekretnina, postrojenja i opreme PKB-a na kraju 2015. uvećala se za oko 28,5 milijardi dinara, odnosno za 234,1 milion evra po kursu s kraja 2015. godine. Na taj način je "izigran" zakon o poljoprivrednom zemljištu, koji striktno propisuje način na koji se može otuđiti poljoprivredno zemljište u državnoj svojini.
"Vreme" je došlo u posed zanimljivog dokumenta – Zaključka Vlade Srbije od 18. decembra 2015. godine (broj 731-13724/2015) u kome piše da je "Vlada saglasna da Državno pravobranilaštvo ne pokreće upravne sporove, odnosno da odustane od tužbi za pokretanje upravnih sporova protiv konačnih akata Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture kojima je odlučeno o upisu prava svojine ‘PKB Korporacije’ a.d. Beograd na nepokretnostima koje su, u skladu sa Sporazumom zaključenim između Republike Srbije, Grada Beograda, Republičke direkcije za imovinu Republike Srbije i Poljoprivredne korporacije Beograd evidentirane kao imovina koja je u vlasništvu tog privrednog društva."
Dakle, u prevodu, država kaže Pravobranilaštvu – koje bi trebalo da štiti imovinska prava i interese države – da "ne čačka" mnogo taj upis državnog zemljišta kao imovine kompanije PKB.
Zaključak je donet na predlog Ministarstva privrede (tada je ministar bio Željko Sertić), a potpisao ga je tadašnji predsednik Vlade Aleksandar Vučić. Inače, ovaj zaključak ne može se naći na sajtu Vlade Srbije, odnosno, iz nekog razloga nije javni dokument.
Nije ni njima "poklonjeno", već su izvršili "konverziju iz prava korišćenje u pavo svojine", a da li je sve bilo po zakonu to je druga priča i nije za ovu temu o Beogradu.Izgleda da može da se poklanja državno zemljište, . .