Šta je novo?

Konjanici i zaprežna vozila u drumskom saobraćaju

Pendolino

Advanced
Učlanjen(a)
15.11.2012.
Poruke
2.957
Pohvaljen
5.001
U saobraćaju je ponovo sve više zaprežnih vozila. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima je jasan:
Član 7

Izrazi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sledeće značenje:
53) zaprežno vozilo je vozilo koje je namenjeno i osposobljeno da ga vuče upregnuta životinja,

Član 81
Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti:
6) zaprežno vozilo mora da ima upaljeno najmanje jedno belo svetlo na prednjoj strani i najmanje jedno crveno svetlo na zadnjoj strani. Ova svetla moraju biti postavljena na uzdužnoj osi vozila ili na njegovoj levoj strani, a ako se na zaprežnom vozilu nalazi samo jedna svetiljka, postavlja se na vidnom mestu na levoj strani vozila,
7) vodiči i goniči životinja, kada se kreću po kolovozu van naselja, moraju da nose svetloodbojni prsluk.


Saobraćaj zaprežnih vozila i učešće životinja u saobraćaju

Član 86
Vozač zaprežnog vozila mora biti uzrasta od najmanje 14 godina života i sposoban da kontroliše upregnute životinje.
Vozač zaprežnog vozila je dužan da u saobraćaju na putu zaprežnim vozilom upravlja iz vozila ili da vodi upregnutu stoku krećući se sa njene desne strane.
Zaprežno vozilo mora da ima uređaje za kočenje koji moraju omogućavati bezbedno zaustavljanje zaprežnog vozila.
Zaprežno vozilo koje se kreće iza drugog zaprežnog vozila mora se kretati na odstojanju od najmanje 50 metara, da bi se omogućilo preticanje bržim vozilima.
Za zaprežno vozilo koje se kreće na putu može biti privezano jedno grlo stoke, i to sa desne strane zadnjeg dela vozila.
Zaprežno vozilo ne sme da se ostavlja na putu bez nadzora vozača ili drugog lica sposobnog da kontroliše upregnute životinje.

Član 87
Domaće životinje mogu biti na putu samo u pratnji lica koja su dužna da ih vode i obezbeđuju tako da životinje ne ugrožavaju bezbednost saobraćaja. Životinje je zabranjeno voditi iz vozila ili sa vozila. Na autoputu, motoputu, državnim putevima prvog reda kao i biciklističkim stazama nije dozvoljen pristup životinjama, odnosno vođenje životinja.
Ukoliko se životinje iz stava 1. ovog člana prevoze u vozilu, prevoz se mora obavljati na način da se ne ugrožava ili ometa vozač, odnosno ostali učesnici u saobraćaju. Životinje koje se nalaze pored puta moraju biti pod nadzorom ili obezbeđene tako da ne mogu izaći na put.
Životinje se vode ili gone što bliže desnoj ivici kolovoza na takav način da drugi učesnici u saobraćaju ne budu ugroženi.
Vlasnik, gonič, odnosno vodič životinja ne sme na javnim putevim da hrani, zadržava ili prikuplja životinje, kao i da ih na putu ostavlja bez nadzora. Jahač ili drugo lice koje vodi životinju dužan je da ukloni sve materije koje je životinja nanela na put.
Jahači za kretanje mogu koristiti kolovoz puta samo ukoliko je to omogućeno režimom saobraćaja na tom putu. Za kretanje jahača po kolovozu shodno se primenjuju odredbe ovog zakona koje se primenjuju za kretanje bicikala.

Naravno to niko ne poštuje, a kako su vozači (ili kao se kaže) uglavnom pripadnici osetljivih društvenih grupa (sirotinja, Romi,...) policiji je najlakše da okrene glavu. Nedavno sam čuo za slučaj u provinciji kada je pijani lik zapregom ogrebao više automobila u jednoj ulici. Ljudi zvali saobraćajnu policiju, a oni su još nekima napisali kazne za nepropisno parkiranje, jer su bili parkirani u suprotnom pravcu. Sve je više saobraćajnih nezgoda u kojima učestvuju konji i zaprege.
Povod da pokrenem temu je ovaj snimak sa FB-a, za koji ne znam gde je i kad nastao, ali sam više puta viđao takve zaprege po Srbiji. Ima po Pomoravlju, oko Niša (ne u gradu) i nešto manje u Zapadnoj Srbiji. U Vojvodini ima onih pravih fijakera, ali mnogo retko, dok na Istoku nisam nikad video. Na jug idem retko, pa da ne komentrarišem.

Drugi, podjednako važan aspekt je dobrobit životinja. Sa tim konjima se vrlo loše postupa. Neuhranjeni su, a jednom sam video kako ga "vozač" šiba iako je konj bio u kasu.
Verovatno i ovi za zaštitu životinja (i oni pravi i oni drugi) isto okreću glavu.

Zakon je isti za sve, tako bi moralo da bude. Ovako ja platim registraciju, da bi prošao tehnički platim razne popravke, vežem pojas, upalim svetla i ne smem da pijem i razgovaram telefonom.
 
Poslednja izmena:
Ништа, нек се ми и даље смејемо земљама са "Енимал планета" које имају "полицију за животиње", па ће липцале раге да нам крену да претичу аутопутем, а код мојих кумова у улазу луда комшиница има да храни у стану чопор паса живим мачкама док и њу не поједу. Цивилизација, бато.

Мада, код поменуте осетљиве групе држава нема снаге ни да реши проблем дечице коју потурају да просе по семафорима - тј. да одузме децу и додели неком нормалном на старање - некмоли проблем запрежне кљусади,
 
20220716_101111.jpg

Niš, 300m od Delta Planeta, juče. Slikao bi više da me nije napao vlasnik konja.
 
U urbanom delu jednog van Bg mesta ušorena ,,vikend,, kuca mi delila ogradu sa napuštenom kucom... Avaj više nije napuštena...
Neki opštinski ko-humantitaraci dadoše je ,,indijancima,, sa konjskom zapregom koj njome skupljaju sekundarne sirovine... Kad su tu, konj uredno hronološki slojevito balegari po celom nj. placu ...
odjednom pojavilo se milioni muva nisam siguran šta ih više privlači naslagane sekundarne sirovine il rasuta balega... mada ne isključujem ni muziku tipa Šemse koja vecim delom dana od nedavno trese prozore svima duž čitave ulice iz njihovog ,, svadbarskog zvučnika ...
Možda bih mogao da pokušam da im ukažem na problematiku al im brojno stanje jako varira te ne mogu ni da ukapiram ko je glavni.
Mislim da je jednostavnije da debelo ugipsam onog ko-humanitarca ( sa pičetka priče ) pa nek on posle rešava problem zaprežnog vozila i nj. vozača
:)
 
Poslednja izmena:
U urbanom delu jednog van Bg mesta ušorena ,,vikend,, kuca mi delila ogradu sa napuštenom kucom... Avaj više nije napuštena...
Neki opštinski ko-humantitaraci dadoše je ,,indijancima,, sa konjskom zapregom koj njome skupljaju sekundarne sirovine... Kad su tu, konj uredno hronološki slojevito balegari po celom nj. placu ...
odjednom pojavilo se milioni muva nisam siguran šta ih više privlači naslagane sekundarne sirovine il rasuta balega... mada ne isključujem ni muziku tipa Šemse koja vecim delom dana od nedavno trese prozore svima duž čitave ulice iz njihovog ,, svadbarskog zvučnika ...
Možda bih mogao da pokušam da im ukažem na problematiku al im brojno stanje jako varira te ne mogu ni da ukapiram ko je glavni.
Mislim da je jednostavnije da debelo ugipsam onog ko-humanitarca ( sa pičetka priče ) pa nek on posle rešava problem zaprežnog vozila i nj. vozača
:)

U vojsci sam bio jedno vreme stacioniran pored velikog Romskog naselja u Makedoniji.
Muzika je trestala zimi od zore do 22-23h, a leti ceo dan sa izuzetkom perioda od 2h do izlaska sunca, kada bi sve pocinjalo ponovo.
Oni su veoma zivahni, sa mnogo energije, zapravo su superiorni u odnosu na nas.
MI smo zatvorenici stanova, a oni i goli i bosi idu i prezivljaju, doduse, u proseku zive nesto krace.
Ali, sve ima svoju cenu.
 
Pa kad nemamo poseban romski zakon o bezbednosti saobracaja
pa čine šta im je volja.
 
Podrška Romima... Veseli narod...

Inače to što su grublji u svom izrazu tj. načinu govora, obraćanja je posledica toga da su bili obespravljeni kao narod i kao takvi morali grubošću da se nametnu i odvrate druge koji bi mogli da im naude. 😕 Uopšte nije posledica njihove grube prirode nego stvar ljušture kao posledice svog jada kroz koji su prošli neintegrisani, proterivani, ubijani a od malih nogu bez dobrih primera okolo da ih izvedu na pravi put...

Tom grubošću odbijaju potencijalnu opasnost, tj. nas.

Ne znači da podržavam ako neki prave buku u komšiluku al razumem da ne znaju za bolje jer smo mi kao društvo omanuli da ih integrišemo od malih nogu... Naravno ima i suprotnih primera...
 
Haha, ova tema me podsetila na jednu nesvakidašnju situaciju, kad je jedan poznanik udario u konja na autoputu.
 
,,Štale,, u tim romskiim naseljima su inače prvoklasne. 😛
Nemaju ni pristojnu sobu za sebe a kamoli štalu za konja. Par dasaka pokrivenih najlonom...
Kad vidimo zapregu na Bg uliicama svašta pomislimo al o uslovima u kojim drže i skapavaju ne nitii o zaštiiti te jadne životinje
Zbrinjavanje pasa i mačaka može, al zbrinjavanje konja iz takvih ne uslova i iz zabranjenih zaprega sa Bg ulica ne možemo.😪
 
Poslednja izmena:
Pa i Srbi čije su kuće stradale od potresa po Hrvatskoj danas više ne mogu da brinu o hrvatskim konjima. Jadni hrvatski konji u srpskom vlasništvu po Hrvatskoj skapavaju. Možemo pse i mačke ali ko štiti jadne životinje konje, kad vidimo srpske zaprege po ulicama pomislimo svašta. I zaprege i traktore. Srbi nemaju pristojnu sobu ni za sebe a kamoli za konje. Par dasaka. Jadne životinje.

Oćeš još nastaviti ili ti je dovoljno?
 
Kakva Hrvatska ? Nastavi pisanje i za Honduras.... 😂
Često medju Zemunskim soliterima (Hajniken) konjsku zapregu tera sekundarac obilazeci kontejnere.
Kako stiže dotle ? Bg ulicama .
a ne kroz Honduras.
 
Морамо бити свесни ризика учествовања запрега у друмском саобраћају.

 
Tačno je propisano po kategorrijama puta gde sme a gde nije dozvolljena konj. zaprega.
Po Bg ulicama u širem jezgru siigirno nije dozvoljena ni zaprega ni ,,amfibija,,
Baš me zanima
kako ,,obična,, te saob. i komunalna policija danima , naročito kad je lepo vreme ,,ne vide ,, ih.
-Dolazak zaprege u grad. jezgro
-Obilaske kontejnera zapregom i sl.
-Odlazak natovarene zaprege iz jezgra grada.
A tek da ne pominjem ovaj skupoceni postavljeni video nadzor po Bg ulicama.
I on je sllep za konjsku zapregu sekundaraca.

Sve to Isto važi i za njihove ,, amfibije,,
(teretni moto kultiivatori) njih voze sa oblacima dima po Bg ulicma ....
 
Poslednja izmena:
Као што се толерише и нпр. да деца предшколског узраста просе између аутомобила који чекају на Аутокоманди, технички гледано прелазе улицу где није дозвољено.
 
Pričao sam ranije, ne mogu da pamtim svaki detalj da se konjska zaprega ako se posmatra kao mobilno mesto stanovanja ili primarni izvor prihoda u okviru karavanskog načina života putujućih naroda ima prioritet u odnosu na šta se sve sme kretati asfaltiranim ulicama..

Ja sad stvarno nemam vremena da čitam šta govori savet Evrope o polozaju Roma i kako se koje ljudsko pravo odnosi na njih, al ko ima vremena prvo mora ovo da pročita, zatim saobraćajne propise i onda da sravni.

Dakle ne može samo Boco saobraćajni propisi i na tome da se stane.

Bio u pravu ili ne bio, da bi rekao išta relevantno na ovu temu moraš da ih sravniš sa ljudskim pravima Roma.

Pa tek onda da iznosis zaključke šta sme a šta ne sme. Sve i da si u pravu. Možda i jesi, ne znam... Eto lepog zadatka za tebe da malo dublje proučiš materiju...

 
Не треба се занимати таквим апстракцијама кад ће ускоро масовно укидање истих таквих закона зарад масовних депортација по Европи. Скриншотујте ово
 
Živimo u svetu u kome si nažalost (po sve nas) u pravu.. Zapravo nije potrebno čak ni ukidanje nego čuveno naprednjačko i/ i šta? Eto važi usvojena razolucija, i? Pakt o građanskim i političkim pravima UN, i? Postoje procedure u savetu Evrope, a i članica smo... i šta? Usvojena predstavka na ESLjP, pa? Živmo u veku sunavrata prava. Ne samo međunarodnog koje jedva daje trzaje nego i inače.
 
Vrh