ŠARENI GRADSKI PREVOZ Zašto odluka o "uniformisanju" vozila GSP nije ispoštovana ni POSLE TRI GODINE (Naslov je Blicov, zato ''dernjanje'' sa all caps)
Ljubiša Vidović 18.08.2018. 16:08
Odluka da svi gradski autobusi, tramvaji i trolejbusi budu prefrabani u crvenu boju doneta je još pre tri godine, ali Beograđani i danas na ulicama mogu da vide žuta vozila.
Podsetimo, prvo su gradski čelnici doneli odluku o uniformisanju gradskog prevoza, a zatim su se Beograđani glasanjem odlučili za konkretnu boju. Međutim, iako je najavljeno da će se sve crveneti do početka 2016. godine, a zatim je taj rok pomeren do 1. januara 2017. godine, i dan-danas na ulicama i okretnicama možemo videti saobraćajno šarenilo.
Privatni prevoznici su, kako kažu, ispunili uslove njima postavljenog roka do kraja maja 2016. godine. I ceo njihov kontingent vozila je trenutno - crven.
- Svih 410 vozila je ofarbano u zadatom roku i po zadatoj nijansi, sva vozila su apsolutno u crvenoj boji - ističe Drago Tošić iz Konzorcijuma privatnih prevoznika.
Što se tiče GSP "Beograd", tu postoji jedan problem. Naime, popriličan broj autobusa žute boje dobijen je na poklon od naroda Japana, uz obavezu da ne smeju da se farbaju u neku drugu boju.
- Žuta boja ovih autobusa će ostati, jer je taj poklon stigao mnogo pre nego što je doneta odluka da svi autobusi moraju biti identične boje - ističu u najvećem gradskom prevozniku.
Međutim, osim japanskih autobusa, još nisu kompletno prefarbani ni poljski autobusi marke "solaris". Krajem 2017. godine raspisan je unosan tender za ovaj posao, ali se samo deo "poljaka" do sada zacrveneo.
- Što se tiče ostalih autobusa, svi oni koji nisu crvene boje uskoro će biti prefarbani - ne ostavljaju dilemu u Gradskom saobraćajnom preduzeću.
Kamere, klime, internet...
Sva nova vozila koja se kupuju, bilo da se radi o GSP "Beograd" ili privatnim prevoznicima, moraju ne samo da budu crvene boje nego i da imaju kamere, brojače putnika, klime, bežični internet...
Upakovani u reklame
Ruku na srce, nikada svi autobusi, tramvaji i trolejbusi neće biti crveni. A razlog su reklame koje se lepe na njih skoro od vrha do dna, a koje poprilično pune budžete preduzeća.
Blic