Šta je novo?

Kolor šeme vozila GSP-a

Haha, ako je vec tako odsutna, uzmi jednu kanticu pa prospi preko glave.

Ako cemo vec da cepidlacimo, crna nije odsustvo boje, vec odsustvo talasne duzine u boji. Isto vazi za belu i sve nijanse sive.
Takodje, 4 osnovne boje od kojih se dobijaju sve ostale su plava, zuta, crvena i crna.
 
Мислим да нема потребе да се иде у расправу око црне, беле итд, може да се тумачи на хиљаде начина, да је то одсуство или присуство света итд. Дакле ако се рецимо аутобус фарба онда неће да се фарба у одсуство светла/боје већ у црну Боју. Ако је произведена фарба онда она има боју и ако је боја црна, онда је црно у том случају боја.

Тако и црвена има различите нијансе и "надимке", и веома је битно да се брине која је нијанса ако се сва возила фарбају у једну колор шему.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552017#p552017:26ro4iqb je napisao(la):
Bumbarevo brdo » Pon Jul 16, 2018 9:10 am[/url]":26ro4iqb]Haha, ako je vec tako odsutna, uzmi jednu kanticu pa prospi preko glave.
Misliš ovako nekako :D


Ako cemo vec da cepidlacimo, crna nije odsustvo boje, vec odsustvo talasne duzine u boji. Isto vazi za belu i sve nijanse sive.
Crna je neopravdano uletela u tri osnovne iz kojih se dobijaju ostale. Objasnio si i zbog čega.
Boje tumačimo u zavisnosti od konteksta u kojima ih posmatramo. Bez crne, u slikarskom kontekstu, ništa ne bi vredelo.
Muzička podloga:
Djordje Balasevic - Portret mog zivota
https://www.youtube.com/watch?v=HjVdeFuxWyI
 
Ne smatram za neko naročito čudo to što su se kolor šeme JGP-a menjale u zavisnosti od vremenskih razdoblja, jer to je slučaj sa velikim brojem evropskih gradova. Svako vreme imalo je neke svoje trendove i trenutnu modu. Naša nekadašnja tamno zelena bi se teško uklopila u dizajn modernih vozila JGP-a u poslednjih 20 godina. Nijanse tamno i malo svetlije zelene zajedno sa nijansama krem i žute boje, bile su ponajviše aktuelne od 50-tih do 80-tih godina prošlog veka širom Evrope. Tu je naravno bila i neizostavna crvena u više različitih nijansi. Retko koji grad je zadržao pomenute kolor šeme do današnjih dana, a da ih makar malo nije izmenio ili usvojio potpuno nove. Crvena je inače, kroz više različitih nijansi, poprilično zastupljena na zapadu kod gradskih prevoznika, iako je malo ko od njih imao neke veze sa komunizmom, pa ne bih baš rekao da je toliko iritantna za oko. Ok, o nijansama i različitim kombinacijama boja se već može diskutovati.

Uopšte, greška je što je kombinacija crvene i bež boje menjana za kombinaciju boja sa stranačke zastave DS-a, a razlog, odnosno izgovor, tražen je u donaciji Japana, tj prvim autobusima sa kombinacijom žute i tamno plave boje, iako je kod njih taj spoj, rekao bih, poprilično efektan i zanimljiv. Sad dal je mogla da se izabere neka malo zanimljivija kombinacija boja, kad se već odvaja toliki novac za farbanje na stotine vozila JGP-a, pa verovatno da je mogla. No, ipak treba izbegavati kolor šeme koje znatno podižu cenu farbanja vozila, koja se pritom svakodnevno oštećuju u manjim ili većim incidentima. Što jednostavnije to bolje, jer bi u protivnom šarenilo bilo još i veće. Lično mi se dopala kombinacija bele i tamno plave boje, ali nemam ništa protiv ni ove postojeće, s tim što se detaljima moglo posvetiti malo više pažnje, ali kako kolor šema nije jasno definisana, već je samo određeno da crvena RAL3001 bude dominantna, tj osnovna, otud i imamo na desetine različitih kombinacija crvene, crne i bež, odnosno bele boje.

Inače, maske kod Ikarbusa mogu biti sive i crne boje, dok je kod Solarisa mislim izbor nešto veći, ali je i dizajn sasvim drugačiji. Ikarbus ne bi ličio ni na šta sa maskama u boji karoserije, dok kod Urbina druge generacije ima primera gde su maske u boji karoserije, što se meni lično baš i ne dopada, al opet stvar ukusa. Po primeru lastrinih Ikarbusa, lepo im stoji i siva maska, možda čak i bolje, a opet po mom mišljenju ne treba ići tako daleko, pa pronalaziti vezu kolor šeme novijih Ikarbusa i skoro farbanih Solarisa sa bojama albanske zastave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552017#p552017:z8dunmis je napisao(la):
Bumbarevo brdo » Пон Јул 16, 2018 9:10 am[/url]":z8dunmis]Haha, ako je vec tako odsutna, uzmi jednu kanticu pa prospi preko glave.

Ako cemo vec da cepidlacimo, crna nije odsustvo boje, vec odsustvo talasne duzine u boji. Isto vazi za belu i sve nijanse sive.
Takodje, 4 osnovne boje od kojih se dobijaju sve ostale su plava, zuta, crvena i crna.


Рече човек и остане жив. :bash: :bash: :bash: :bash:

Боја настаје јер тело рефлектује светлост одређене талансе дужине у ВИДЉИВОМ делу спектра. Боја је чисто субјетивни доживљај.
Црна боја настаје када када не постоји ниједан зрак у видљивом делу спектра да се рефлектује. Примера ради, тело може да рефлуктује светлост у зони UV-a али џаба када ти ту рефлексију са својим оком нећеш видети па ћеш је регистровати као црну. :kafa:

:violina: :lool:

Све боје добијају се помоћу плаве, зелене и црвене. Нема црне! Црна настаје када нема ни плаве, ни зелене ни црвене ... :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552244#p552244:1ji6m50c je napisao(la):
Norexan » Uto Jul 17, 2018 3:29 am[/url]":1ji6m50c] Боја настаје јер тело рефлектује светлост одређене талансе дужине у ВИДЉИВОМ делу спектра. Боја је чисто субјетивни доживљај.
Црна боја настаје када када не постоји ниједан зрак у видљивом делу спектра да се рефлектује. Примера ради, тело може да рефлуктује светлост у зони UV-a али џаба када ти ту рефлексију са својим оком нећеш видети па ћеш је регистровати као црну.
Dobro si prepričao ali pogrešan tekst. :mrgreen:

Све боје добијају се помоћу плаве, зелене и црвене. Нема црне! Црна настаје када нема ни плаве, ни зелене ни црвене ... :wink:
Stvarno ne bi bilo lepo da ti napišem da si lupio i ostao živ. Dakle, ako su po tebi osnovne boje plava, zelena i crvena pitam te: kako ćeš dobiti žutu?
 
400px-AdditiveColor.svg.png


:sesir:
 
@B.Vladimir
I, šta si ovim hteo reći?
 
Pa pitala si kako se od tri osnovne boje, plave, zelene i crvene dobija žuta. Mislim da B.Vladimirov post to slikovito prikazuje :wink:
 
@Kesha
Pošto prihvataš objašnjenje (?!) @B.Vladimira sada moram tebe da pitam: koju boju dobiješ kada pomešaš žutu i plavu?
 
Ја сам у школи учен да су три основне боје црвена, плава и жута (црвена+плава=љубичаста, плава+жута=зелена, црвена+жута=наранџаста).
 
@Kesha
Tačno, i kako onda zelena koja je izvedena od žute i plave može da bude osnovna boja? Ne može i nije.

Tako je Дошљак!
 
Hm da, malo sam pobrkao boje, a malo i guglao da bi se podsetio nekih stvari. Doduše, mogu se naći i neke kontradiktorne činjenice, ali si upravu u svakom slučaju :)
 
I nauka i filozofija objašnjavaju boje. Npr. Gete je smatrao da boja u koju se ne gleda ne postoji i postavlja pitanje "Da li je crvena haljina crvena i kada niko ne gleda u nju?". O tome bi se moglo naširoko i sa naučnog i sa filozofskog aspekta, a mi ovde pišemo o primeni boja za vozila GSP, tačnije o primarnim bojama.
 
RGB u digitalnom svetu (R - red , G - green , B - blue) , u prirodi žuta , crvena i plava. Evo šta o tome piše na Wikipediji: digitalne osnovne boje i prirodne osnovne boje.

The RGB color model is an additive color model in which red, green and blue light are added together in various ways to reproduce a broad array of colors. The name of the model comes from the initials of the three additive primary colors, red, green, and blue.

The main purpose of the RGB color model is for the sensing, representation and display of images in electronic systems, such as televisions and computers, though it has also been used in conventional photography. Before the electronic age, the RGB color model already had a solid theory behind it, based in human perception of colors.

Prva podjela boja je na osnovne i složene. Tri osnovne boje su: crvena, žuta i plava. One se zovu i primarne boje. Tri složene boje dobivaju se miješanjem osnovnih boja: crvena+žuta=narančasta, plava+žuta=zelena i plava+crvena=ljubičasta. Te boje se nazivaju i sekundarne. Tercijarne boje dobivaju se miješanjem primarnih i sekundarnih (npr. plavozelena, žutozelena i dr.).
 
Gospodin je bio u pravu, boja ne postoji, postoji samo refleksija. To da li je haljina crvena je vise pitanje da li iko gleda u haljinu. Tebi, meni i gospodinu preko puta ce se ciniti da je ona zaista crvena, sve dok ne skrenemo pogled, a iznad nje preleti leptir ili naskoci bubamara. Tada ce ta haljina biti neke druge boje. Ksenija, cemu tako zustro reagovanje na ovde napisano? Svako ovde je delimicno u pravu ukljucuju i tebe.

edit: Dok sam pisao i citao o bojama solecar je napisao post :)
 
Uđem na temu o kolor šemi vozila a ono unutra naučno - filozofska rasprava o bojama...

wahlbergc.gif


Al dobro šalim se malo, i ja umem da offujem i filozofiram tako da u potpunosti razumem. :D Te neću ništa da pametujem. Ali da sam se zgranuo kad sam ušao, vala jesam. :mrgreen:
 
Bender, pa ja sam bila vrlo disciplinovana što inače ne volim ali u onom smislu kako to objašnjava Rambo. Znači, držala sam se teme i boje za vozila GSP, a nisam htela filozofirati a tek tumačiti boje iz naučne perspektive. Ali ne vredi, ispade ja žustra. Možda je trebalo da zalepim jedan link kao što je to uradio solecar i završim posao. Al' štaš, svakakvih nas ima što bi psihologija precizno objasnila.
2945899434.gif
 
Jok.
Samo ono što se vidi sa zemlje za 480 000 din po kom.
 
Solarise farba njihov ovlašćeni serviser SDT group koliko znam. Tačnu cenu nisam znao, al zato poodavno znam da se krovovi Solarisa ne farbaju. S obzirom na jednostavnost farbanja ravnih panela na autobusu, kao i ne preterano komplikovane kolor šeme, i meni se cena čini dosta jakom, al opet, moguće je da se to ne može odraditi za mnogo manji iznos. Grad finansira farbanje, pa pretpostavljam da im nije padalo na pamet da farbaju i poprilično veliku površinu krova, jer to sigurno osetno diže cenu. Verujem za oko 30%. Doduše, krov je možda izrađen i od određene vrste plastike, što nije neuobičajeno, pa možda i ne traži previše materijala, tj boje, a samim tim i rada, ali ne vredi da pišem napamet kad nisam siguran.
 
Vrh