Šta je novo?

Klinički centar Srbije

Da, deluje pristojno ali ne više od toga. Nikakva priča o skupoći i kvalitetu ne dolazi u obzir za iole objektivnog posmatrača.
Samo napomena da se skupoća ovakvog objekta ipak više meri opremom instaliranom unutra, a ne nekim građevinskim parametrima.
O tome još nema nekih informacija, barem ja nisam čuo...
Ovo oko parkiranja nije skandal, kako ga Igor naziva, nego čisti bezobrazluk i stranačko-burazerska alavost i drskost prema građanima koji sve ovo plaćaju, kao i korisnicima usluga i zaposlenima.
 
Vrednost betonske kocke uključujući izgradnju i opremanje je oko 5 miliona evra što nije nikakva velika i skupa investicija u odnosu na ono što je država uložila u okolne objekte i sadržaje.
 
Šteta što nisu snimili kabinet za ultrazvuk, veličine špajza, gde nema prozora, gde ne radi ventilacija, pa vrata stoje otvorena sve vreme.

A nisu snimili ni ono što vidiš kad prođeš kroz bilo koja vrata na kraju hodnika Urgentnog, pa uđeš u deo koji je zvanično završen i otvoren (sve na slikama pripada fazi 1 radova):

Screenshot 2022-05-03 at 11.46.51.png
Screenshot 2022-05-03 at 11.47.35.png

Screenshot 2022-05-03 at 11.47.52.png
Screenshot 2022-05-03 at 11.48.07.png
 
Šteta što nisu snimili kabinet za ultrazvuk, veličine špajza, gde nema prozora, gde ne radi ventilacija, pa vrata stoje otvorena sve vreme.

A nisu snimili ni ono što vidiš kad prođeš kroz bilo koja vrata na kraju hodnika Urgentnog, pa uđeš u deo koji je zvanično završen i otvoren (sve na slikama pripada fazi 1 radova):

Читајући коментаре стиче се утисак да је све катастрофално урађено, видим да има и доста недовршених просторија, да ли има нешто што је добро, нови Ургентни делује као помак напред бар по изјавама лекара?
 
Iz mog iskustva u dežurstvima, nije pomak napred, a postojala je jedinstvena prilika da bude to. Praviš ceo Urgentni od nule, a nijednu službu ne pitaš za specifikacije njihovih potreba.
Imaš tu jednu priliku da crtaš sve od nule, da sve bude dobro, da svi budu zadovoljni, ti daš nekom ko očigledno nije prošao kroz dom zdravlja da to projektuje.
A i sam koncept rada u novom Urgentnom podrazumeva potrebu za još većim brojem zaposlenih i svakako će podrazumevati znatno duže vreme čekanja za one koji budu nešto manje hitni, ali da vas ne zamaram time, to ipak nije -build.

Ono što mogu da kažem da jeste dobro, to je veći deo nove opreme. To je jedina uteha.
I imam utisak da su podovi u pojedinim delovima kvalitetni, ali nisam stručan da to tvrdim.
 
Iz mog iskustva u dežurstvima, nije pomak napred, a postojala je jedinstvena prilika da bude to. Praviš ceo Urgentni od nule, a nijednu službu ne pitaš za specifikacije njihovih potreba.
Imaš tu jednu priliku da crtaš sve od nule, da sve bude dobro, da svi budu zadovoljni, ti daš nekom ko očigledno nije prošao kroz dom zdravlja da to projektuje.
A i sam koncept rada u novom Urgentnom podrazumeva potrebu za još većim brojem zaposlenih i svakako će podrazumevati znatno duže vreme čekanja za one koji budu nešto manje hitni, ali da vas ne zamaram time, to ipak nije -build.

Ono što mogu da kažem da jeste dobro, to je veći deo nove opreme. To je jedina uteha.
I imam utisak da su podovi u pojedinim delovima kvalitetni, ali nisam stručan da to tvrdim.
Bas mi je zao sto to čujem, to inače jeste uobičajena praksa kad se rade bolnički projekti. Često ste vi kao lekari (ili reprezentativni predstavnici) neko ko odobrava ceo napradak, što projektovanja, a zatim i izvodjenja i ima neku vrstu finalne odluke. Desava se da se i usled promene vašeg stava ceo proces projektovanja vrati malo unazad dok ne postanete zadovoljni.
 
Danas sam imao prilike da udjem u novu zgradu KCS. Prvi utisak je da je zgrada iznutra veoma konfuzna, poput nekog lavirinta. Deluje da ni sami zaposleni nisu najsigurniji kako doći do nekog odeljenja. Najveći problem je naći liftove koji vas vode u gornje delove zgrade. Proveo sam 15 minuta vrteći se u krug i pitajući zaposlene okolo, dok u jednom trenutku nisam došao do znaka koji vodi do liftova i stepenista. Glavno stepenište još uvek nije završeno i jedini način da se popnete u više delove zgrade je liftom. Zabunu takodje prave i neki manji bočni liftovi rasporedjeni po hodnicima koji još uvek ne rade i iskreno ni ne znam gde vode. Konkretno sam isao na odeljenje ortopedije koje je na petom spratu, i odeljenje kao takvo izgleda fino sredjeno, ali je evidentno da sama zgrada nije završena. Radnika ima svuda, tako da se kraj radova sa preseljenjem svih klinika može očekivati tek kroz par godina. Nazalost nisam bio u prilici mnogo da slikam, ali ako nije do sad bilo reči, slikao sam znak sa rasporedom odeljenja po spratovima, pa taman ako nekome nešto treba, da unapred zna gde da ide.
F9625139-9E13-4887-9289-92A174B6B946.jpeg
F59389C0-F93A-4212-9EB3-EE8C7FCB6F09.jpeg
 
Na zapadu uz klasična obaveštenja, koriste i sistem vođenja putem linija na podu:
a9a147eca9163279b057452b1d732d12.jpg


Inače, sinoć sam posle dužeg vremena ponovo prošao pod Urgentnog centra i bilo mi neobično da onaj kolski ulaz koji je uvek bio otvoren i aktivan, sada vidim zatvoren i prazan okolo. :D
 
Isti sistem godinama koristi KC Kragujevac. Nikakva nauka, ali treba to neko da predloži.
 
To sam video i u IOHB Banjica. Plan mi je da ostavim tu sugestiju, ali još uvek se ne zna tačno gde će šta biti, pa čekam da se sve useli.
 
Na zapadu uz klasična obaveštenja, koriste i sistem vođenja putem linija na podu:
a9a147eca9163279b057452b1d732d12.jpg


Inače, sinoć sam posle dužeg vremena ponovo prošao pod Urgentnog centra i bilo mi neobično da onaj kolski ulaz koji je uvek bio otvoren i aktivan, sada vidim zatvoren i prazan okolo. :D
Ovo je nuzno u novom KC, generalno fale putokazi, jako je tesko pronaci bilo sta. Dodatno opet se mnogo toga obelezava A4 papirom na kome je nesto odstampano pa zatim zalepljeno. Nadam se da je to samo privremeno, mada ne izgleda tako.
 
Pa jedini putokaz koji su ovi kreteni postavili je EXIT na nekoliko mesta.
Problem je u tome što je projekat katastrofalno urađen, mnoge prostorije nisu adekvatne za namenu za koju su zamišljene, pa je još uvek sve otvoreno za izmene "u hodu", tako da nema ni smisla postaviti brojne putokaze, ako za tri dana neće voditi na pravo mesto.
 
Putokazi i sva moguća obaveštenja moraju biti postavljeni. Bez toga nema akreditacije ustanove. Mislim da to zna svako ko je povezan sa medicinom. Jednostavno sve mora biti potpuno jasno obeleženo. U tom pogledu apsolutno nema nikakvih improvizacija.
Za USG kabinet koji je smešten kako je rečeno ništa me ne čudi. Viđao sam znatno gora rešenja. Poenta je što je propušteno da se naprave klasične trauma sale "all in one" super moderna rešenja a ne ove gluposti kabinetskog tipa. Svi aparati treba da su dostupni u okviru dve do tri prostorije. Izlaz iz prostorija je i gotova dijagnostika. Il je urgentni centar ili nije. Čini mi se da je ovo urgentnog više farsa nego što je u pitanju pravi UC.
Što se opreme tiče pitanje je servisnih ugovora i održavanja. Naravno i arčenja resursa sa kojekakvim trauma skenovima i slikanjima od glave do pete koji će znatno nauditi opremi. Ovde će glavnu ulogu imati redovno godišnje održavanje opreme mimo kvarova.
Za novi blok i rekonstrukciju bolnice u Somboru na primer pitani su samo zaposleni, od spremačica do lekara, svi. Projekat je išao više puta na doradu. Samo da naglasim ni u tom projektu ni jedna prostorija rtg službe NEMA prozore, samo ventilacija i klimatizacija po projektu.
 
Inače, bilo je predviđeno da ove roletne na prozorima mogu automatski da se spuštaju i podižu, postavljeni su prekidači u sobama, i sada to ne radi. Zašto ne radi? Zato što nije kupljena neka oprema koja je trebalo da to integriše i automatizuje tako da postoji jedan "centralni upravljač", pa sad, umesto toga, električari idu i povezuju od sobe do sobe, da svaki sistem bude za sebe. Kažu, računaju da će do naših prostorija stići verovatno pre kraja leta.
 
Odlicno izgleda na ovoj fotografiji. Mom OCDu je zamo zasmetala ova ocukana kanta u desnom uglu ali sam je izignorisao i vratio se uzivanju u OCD pejzazu. 😌
 
Inace, automatske roletne jesu glupost neopevana. Ne samo sto su glupost, nego su primer ekoloskog licemerja, posto se trpaju u sve nove objekte sirom sveta (kuce, stanovi, kancelarije, fabrike...), trose struju a posle njihovi motori i mehanizmi bacaju u djubre. A niko od glavnih ekoloskih bukadzija ne prica o stednji i ekologiji u tom kontekstu.

Imam automatske roletne u jednom objektu. I uvek dok cekam vecnost da se podignu i spuste, pomislim na to koliko sam brze i prostije to obavljao obicnim kanapom. Iako su bile debele stare predratne te teske i visoke u bestraga
Ali nista, samo jaci o-ruk i polete na gore. I pomislim kako nisam zavisio od elektricara ako se ikad nesto pokvari. Niti trosio struju kad ih dizem ili spustam ili pravio novu vrstu otpada kada dodje vreme da se menja mehanizam.


Ali jbg. Moda.
 
I kakvom ti kanapu pričaš čoveče? Tvoje licne preference su jedna stvara matematika je nešto drugo.

Automatske roletne apsolutno imaju smisla ako se povezu na centralni sistem koji u zavisnosti od temperature spusta i podiže roletne. Pogotovu na velikim objektima sa stotinama prozora gde je verovatno pola soba prazno. Par elektro motora su ništa u poredjenju sa hladjenjem celog objeta za nekoliko stepeni. Uštede su enormne.

E sad zašto se ponovo sve radi na pola kao i uvek kod nas to je druga priča.
 
Ne vidi se dobro. Jel ovo nema prilaza odozgo osim stepenicama?

80293595f8729fdcae83277f274e83c4.jpg


Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
I kakvom ti kanapu pričaš čoveče? Tvoje licne preference su jedna stvara matematika je nešto drugo.

Automatske roletne apsolutno imaju smisla ako se povezu na centralni sistem koji u zavisnosti od temperature spusta i podiže roletne. Pogotovu na velikim objektima sa stotinama prozora gde je verovatno pola soba prazno. Par elektro motora su ništa u poredjenju sa hladjenjem celog objeta za nekoliko stepeni. Uštede su enormne.
Vazi. 🤣
 
Vrh