Šta je novo?

Klinički centar Srbije


Meni se nešto učinilo da je neki čovek jednom rekao da faza II podrazumeva rekonstrukciju svih pojedinačnih zgrada u kompleksu. Da će neke klinike ostati u njima, a da će neke biti predate Medicinskom fakultetu. Verovatno sam nešto izmislio kako to uvek ispadne kad tom čoveku ne odgovara. Inače ne sviđa mi se na šta je na kraju ispao UKCS (ipak bolje nego ništa) i uopšte me ne fascinira činjenica da se više para ulaže u stadion i Beograd na vodi nego u zdravstveni sistem kakav je UKCS koji pokriva celu Srbiju i šire sa hiljadama zaposlenih ljudi.
 
Srpski političmari i investitori u procesu razmišljanja kako da pretvore Doktorovu kulu u precenjene stančuge ali da se ne digne previše prašine i da ne bude previše bizarno otkud stanovi u bolničkom krugu...

math-zach-galifianakis.gif


Mislim neće se to desiti, zezam se. Ali uveren sam da bi uradili to kad bi mogli, da bi napravili stanove unutar bolničkog kompleksa.
 
Poslednja izmena:
Mislim neće se to desiti, zezam se. Ali uveren sam da bi uradili to kad bi mogli, da bi napravili stanove unutar bolničkog kompleksa.
Da još jednom podsetim da GUP 2041 predviđa raseljenje Kliničkog centra u kompletu na BK, otprilike tamo gde je prvobitno bio zamišljen da se preseli Buvljak, kod okretnice 65, a da se vredno građevinsko zemljište iskoristi za stanogradnju. Što se tiče fakulteta koji su u sklopu istog trenutno, jedan deo kod Torlaka u Kumodražu, a drugi deo ne neku drugu lokaciju.​
 
Koji pičvajz, koji brlog.
Čak nisu svi ni u istoj celini oivičenoj Resavskom, Pasterovom i Bulevarom Oslobođenja.

A van zgrada, na ulicama, je još veći brlog i haos. Bukvalno svaki ar, ne svaki blok nego svaki ar, ima svoj set: rampi, kanti, žbunja, ivičnjaka, stubića... Često po više komada, iz više perioda, i svi obično propali ili rastureni. Jednom sam hteo da obiđem ceo krug i uslikam sve to pa da okačim ovde ali sam shvatio da bi mi trebalo nedelju dana. Ceo bolnički krug je kao buvljak.

Mada bi svakako bilo pametno uraditi jednom foto i video reportažu i kolaž, jer i nadležne a i obične ljude mnogo više dotiče kada vide tako, nego kada samo čitaju ili čuju o nečemu.
 
Poslednja izmena:
Мислим да би било најбоље решење урадити као што је урађено у Словенији 1965 године. Клинички центар у Љубљани је најбоље пројектован, као и ВМА. Једна зграда, са свим клиникама под једним кровом. Ово што су направили је куршлус! Плац је ионако претрпан, а са тим бескорисним помоћним зградама које ће да изграде, изгледаће још горе. Био сам тамо одрађујући стаж пуних 6 месеци, и знам како је било у рано ујутро. Не можеш иглу да сместиш! Таксисти немају где са се паркирају, а камоли амбулантна кола. Најбоље би било оставити постојећу зграду.

Све клинике треба у њу уселити, а након тога, све павиљоне срушити јер су већина њих у таквом стању, да је право чудо да се нису урушиле и побиле запослене. Очистити цео плац и направити зграду какву имају Словенци или наша војска. Након тога их уселити у ту зграду, а ову постојећу, комплетно је вратити у првобитно стање и зваршити је онако како је започета. Од остатка плаца, направити велики паркинг за кола и парк. Ако треба још једна зграда да се направи, нека буде велика као она у Детроиту што је изграђена 1973 године. Боље имати три велике зграде са укупно 10,000 постеља, него гомилу павиљона са 3,000 кревета. Ово решење је најбоље, али знамо да се то неће спровести у дело.
 
Obišli smo restoran “Pahuljica KCS”, koji radi od 7 do 16 sati, nalazi se unutar nove zgrade UKC Srbije, na prvom spratu, a nosi isti naziv i ima istog vlasnika kao Etno restoran “Pahuljica 1389” na Zvezdari.


 
A doktori su očekivali besplatnu klopu pa za to dobijaju pare da mogu da prisute sebi tzv topli obrok.Vidim i garaza trebala da bude besplatna.
Cene su maltene ne kao u gradskoj upravi restoranima u tom sistemu
 
Ako su vec grunuli ,onoliko stotina miliona para,za dogradnju i renoviranje Kc-a,zar je bio problem za garažu, i to ne komercijalnu,nego isključivo kao sastavni deo KC-a?
Očigledno je doslo do nekog burazerskog dila,koji je u doktorima video neki svoj plen.
Vezano za restoran,zanima me ,gde se sprema hrane za bolesnike,jer neka privatna kafana, sa Ibarske magistrale ,sprema hranu?
 
Цео посао базди на буразерско-кумовске послове. И гаража и завршавање (незавршавање) зграде.
Pritom ta garaža pored svih nefunkcionalnosti je napravljena na užasnom mestu tako da zaklanja vidljivost ulaza u Urgentni (svakako će se jednog dana rušiti, sve mi se čini). Na stranu što sam ja smatrao da je za ulaz u Urgentni trebalo napraviti jedan podzemni ulaz sa autoputa, na tom prostoru ispred UC su mogli da naprave ili neki mali trg ili parking za HP. Ako već nisu mogli da naprave podzemne garaže te nadzemne su mogli na nekom drugom mestu. Baš pogrešno sve sa nebuloznim natpisima i po garaži i na vrhu zgrade. Ljudi tu umiru, a ti staviš parole i to još očajno dizajnirane (UKCS ima logo, a na tim natpisima ga nema nigde a ako je loš lepo konkurs pa novi logotip). Da ne pričamo o onom svetlećem znaku na putu od baze HP, kao da se ulazi u neku fabriku. Oni totemi su za pohvalu, ne mogu da kažem. Samo to sve treba jednako urediti, ceo krug. Lepo označiti ulaze i izlaze i gde je šta da ne bi ljudi stalno zapitkivali. Sve pršti od fuš izgradnje (pa čak i u samoj nezavršenoj zgradi) i vidi se da su posao radili "bliski prijatelji".
 
Буквално треба да направе гаражу за санитета, административне просторије и амбуланту.
 
Прелепа је. Штета што су је унаказили овом реконструкцијом. Не би ми толико сметао ни тај грозоморни минимални ентеријер да су барем оставили спољни изглед и довршили је како је започета, али нису ни то урадили. Стварно је нови изглед зграде ружан. Сувише одскаче од околине и личи ми на затвор са тим прозорима, или на зграде из времена Стаљина. Оде још један бисер који је имао потенцијал да доминира домаћом архитектуром зарад брзе зараде и јефтине архитектуре. Чак и тако недовршена, изгледала је моћно са својом каменом фасадом, а да су је довршили, тек би тад била ванвременска. Чак ми се и ентеријер много допадао. Имао је топлину, али су то упропастили. Туга шта урадише са зградом...
 
Vrh